|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/23: فكر مي كنم اتفاقي رخ خواهد داد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4629 23/3/98 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


فكر مي كنم اتفاقي رخ خواهد داد
ترامپ: نامه اي «بسيار گرم» و «بسيار زيبا» از اون دريافت كرده ام


دنياي اقتصاد : يك سال پس از اولين ديدار پرزيدنت ترامپ با رهبر كره شمالي و با وجود فراز و فرودهايي كه در اين مدت روابط دو كشور را متاثر ساخته اما چنين به نظر مي رسد كه هر دوطرف به پيوندهاي شخصي اميد بسته اند تا به اين وسيله بتوانند از بن بست شكل گرفته خارج شوند. «جاش اسميث» در گزارش 12 ژوئن براي رويترز نوشت ديدار ترامپ و كيم در سنگاپور و سپس در هانوي ترس از آغاز جنگ ميان اين دو كشور را كاهش داد هرچند هنوز خلع سلاحي رخ نداده است. اما به تازگي تنش ها ميان دو كشور دوباره روندي صعودي به خود گرفته و كره شمالي مبادرت به آزمايش نظامي كرد.

اين كشور تهديد كرد كه اگر ايالات متحده انعطاف پذيري لازم را به خرج ندهد «تبعات واقعا ناخواسته اي» به دنبال خواهد داشت. با اين حال، در بحبوحه بن بست مذاكرات اتمي و افزايش تنش ها ميان دو كشور، رئيس جمهوري آمريكا اعلام كرد كه نامه «زيبايي» را از جانب رهبر كره شمالي دريافت كرده است. دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا اين نامه را «بسيار گرم» و «بسيار زيبا» توصيف و تاكيد كرد: نمي توانم نامه را نشان دهم اما بسيار گرم و محبت آميز نوشته شده است.» او گفت: «مطمئن است دو طرف نهايتا مي توانند به توافقي دست يابند.» ترامپ همزمان با خروج از كاخ سفيد براي سفر به ايالت آيووا به خبرنگاران گفت: «ما روابط بسيار خوبي با يكديگر داريم. نشست ديگري ممكن است برگزار شود. كيم جونگ اون، رهبر كره شمالي سر حرف هاي خود ايستاده و اين مساله براي من بسيار حائز اهميت است.» ترامپ بارها كيم جونگ اون را تحسين، او را مردي بسيار باهوش توصيف و به روابط شخصي شان افتخار كرده است.

ترامپ كه كوشيده است تا روابط خوب فردي با اون را به يك موفقيت ديپلماتيك تبديل كند هيچ توضيحي از جزئيات نداد اما بار ديگر تكرار كرد باور دارد كه كره شمالي «قابليت هاي عظيمي» دارد. ترامپ افزود: «فكر مي كنم اتفاقي رخ خواهد داد و اين اتفاق مثبت خواهد بود.» گزارشگر رويترز مي افزايد رسانه هاي دولتي كره شمالي هيچ خبري از اين نامه منتشر نكرده اند. به نوشته اين گزارشگر، خوش بيني برخاسته از نشست سنگاپور در ماه فوريه از ميان رفت آنگاه كه نشست دوم در هانوي، ويتنام، نتوانست به نتايج دلخواه برسد. از آن زمان، كره شمالي مدام از تحريم هاي آمريكا گله كرده و كيم گفته پيش از تصميم گيري در مورد اتخاذ «مسير جديد» تا پايان سال جاري ميلادي صبر خواهد كرد. هر دو طرف مي گويند آماده مذاكره اند اما هر بار يك طرف، ديگري را مقصر مي داند و از تغيير در سياست هاي او سخن مي گويد.

ايالات متحده مي گويد كره شمالي بايد پيشرفت هاي قابل راستي آزمايي انجام دهد و پيش از برداشتن تحريم ها تسليحات هسته اي خود را برچيند درحالي كه كره شمالي مي گويد انتظار دارد در ازاي هر گامي كه بر مي دارد، واكنش مثبتي از سوي آمريكا ديده شود يعني مثلا تحريمي برداشته شود. كره شمالي بارها تاكيد كرده و هشدار داده كه تمايل ندارد بيانيه هاي دو نشست سنگاپور و هانوي از معنا تهي شوند. كره شمالي معتقد است درخواست براي خلع سلاح يك جانبه بدون هيچ پاسخ مثبتي از سوي آمريكا راه به جايي نخواهد برد.

در هر حال، گزارشگر رويترز مي افزايد: اظهارنظر ترامپ مبني بر دريافت «نامه اي زيبا» از رهبر كره شمالي درحالي است كه پيش تر، جان بولتون، مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري آمريكا هم گفته بود كه احتمال برگزاري سومين نشست بين رهبران كره شمالي و آمريكا وجود دارد. وي گفت: «رئيس جمهوري در را به روي مذاكره با كره شمالي باز نگه داشته و تنها كاري كه لازم است كره اي ها بكنند اين است كه تسليحات اتمي خودش را كنار بگذارند.» اگرچه منتقدان مي گويند از زمان برگزاري اولين نشست ميان رهبران دو كشور تا كنون پيشرفت چنداني در زمينه خلع سلاح اتمي كره شمالي صورت نگرفته اما ترامپ در نشست خبري خود گفت كه تلاش هاي ديپلماتيك مشترك او و رهبر كره شمالي «باعث پيشرفت هاي عظيمي» شده و افزود كه از زمان ملاقات دوطرف «آزمايش موشكي عمده اي صورت نگرفته و حوادثي شبيه اوايل كار من در اين ميان روي نداده است.» دونالد ترامپ با يادآوري اقدامات كره شمالي در آغاز رياست جمهوري خود گفت: «وقتي من اينجا آمدم، اوضاع در هم بود. حالا روابط خوبي با هم داريم.» با وجود عدم پيشرفت محسوس در روند بهبود روابط آمريكا و كره شمالي و موضعگيري هاي گاه خصمانه مقامات و رسانه هاي رسمي كره شمالي عليه سياست ايالات متحده، به نظر مي رسد رهبران دو كشور روابط دوستانه خود را همچنان حفظ كرده اند و بر آن تاكيد مي ورزند. ترامپ بارها از دريافت نامه هاي دوستانه از رهبر كره شمالي خبر داده و رسانه هاي كره شمالي نيز در موارد متعدد از تصميم رهبران دو كشور به ملاقات و گفت وگو ستايش به عمل آورده اند.

دوستي ترامپ با كيم به مذاق مخالفان ترامپ چندان خوش نيامده است. جو بايدن، از داوطلبان نامزدي انتخابات رياست جمهوري از حزب دموكرات، در هفته هاي اخير به ترامپ تاخته است. ترامپ هم او را از سخنان خود بي نصيب نگذاشته است. جو بايدن با اشاره به اظهارات رئيس جمهوري در ستايش از كيم جونگ اون گفت: «آيا از او [رئيس جمهوري] حركتي ديده شده كه نشان بدهد آماده است از آن قلدرهايي كه در صحنه جهاني در آغوش گرفته دور شود؛ از پوتين و كيم جونگ اون؟ نه. چنين كاري نكرده است.» بايدن گفت كه رئيس جمهوري آمريكا به جاي دوري از رهبران نظام هاي خودكامه به كساني مانند شهردار لندن و رئيس دموكرات مجلس نمايندگان آمريكا حمله مي كند. وي گفت تنها چيزي كه رئيس جمهوري آمريكا و رهبر كره شمالي بر سر آن توافق دارند مخالفت با رياست جمهوري اوست. ترامپ هم گفت كه بايدن «از لحاظ فكري ضعيف ترين داوطلب نامزدي انتخابات رياست جمهوري سال 2020 است» و افزود كه «شكل ظاهري او نسبت به قبل تغيير كرده، طور ديگري رفتار مي كند. امروز حتي كند ذهن تر از گذشته شده است.» به تازگي خبرگزاري رسمي كره شمالي هم در مقاله اي، به شدت به جو بايدن حمله كرد و او را فاقد درايت و شعور سياسي براي تصدي سمت رياست جمهوري و شخصي كاملا نامناسب دانست. اسميث، گزارشگر رويترز به نقل از جان بولتون مي افزايد سومين نشست ميان رهبران دو كشور محتمل است اما «توپ فعلا در زمين پيونگ يانگ است.» او همزمان افزود كه واشنگتن به «سياست فشار حداكثري» ادامه خواهد داد زيرا «به نظر مي رسد هنوز كيم آماده اتخاذ تصميمي استراتژيك براي كنار گذاشتن برنامه هاي هسته اي اش نشده است.» مورگان اورتاگوس، سخنگوي وزارت خارجه آمريكا هم گفت كره شمالي «يكي از سخت ترين چالش هاي امنيت ملي است» اما مقام هاي آمريكايي سخت مي كوشند تا وعده شبه جزيره عاري از سلاح هسته اي را عملياتي كنند.

فكر مي كنم اتفاقي رخ خواهد داد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4629 به تاريخ 23/3/98، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب جنوب
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2203)، مرداد و شهريور 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است