|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/23: مرده بدم زنده شدم؟!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5438
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5405 23/3/98 > صفحه 12 (فرهنگ: سينماي جهان) > متن
 
      


مرده بدم زنده شدم؟!
نمايش نسخه واقعي «علاءالدين» بحث هاي جديدي درباره احياي پويانمايي ايجاد كرده است

نويسنده: كيكاوس زياري

با نمايش عمومي نسخه زنده «علاءالدين»، پرسشي كه از سوي اهل فن و تحليلگران سينمايي مطرح شده، اين است كه آيا شركت والت ديزني بايد به توليد نسخه هاي زنده پويانمايي هاي موفق قديمي اش ادامه بدهد يا نه. اين پرسش از آن جهت مطرح شده كه علاءالدين زنده اين شركت نتوانست انتظارات تماشاگران و منتقدان سينمايي را برآورده كند. نه تنها منتقدان نقدهاي مثبتي براي فيلم ننوشتند، كه تماشاگران هم استقبال بالايي از آن نكردند. قبل از پخش عمومي علاءالدين، پيش بيني افتتاحيه اي بسيار بالا براي آن در جدول گيشه نمايش سينماها مي شد. هزينه كلان توليد 200 ميليون دلاري فيلم هم، به اين تحليل خوشبينانه دامن مي زد. اما افتتاحيه 56 ميليون دلاري فيلم در سينماهاي آمريكا، همه را شوكه كرد. اين رقم فروش، بسيار كمتر و پايين تر از آن چيزي بود كه تصورش مي رفت. همين نكته، بلافاصله پرسش هاي نااميدكننده را مطرح كرد. مهم ترين پرسش اين بود: اگر كمپاني والت ديزني نمي تواند نسخه هاي زنده موفق و پرفروشي از پويانمايي هاي كلاسيك و معروف خودش توليد كند، پس چرا سنت دوباره سازي زنده اين محصولات كارتوني را ادامه مي دهد؟

به نوشته نشريه هاليوود ريپورتر، طرح اين پرسش در حالي است كه گروه بزرگي از تحليلگران و حتي خود مديران شركت والت ديزني چندان با اين ادعا موافق نيستند. اين گروه مي گويد اگر چه فروش علاءالدين نتوانست توقعات را برآورده كند و غوغايي در جدول گيشه نمايش به راه بيندازد، اما توانسته راهش را با موفقيت نسبي طي كند. اين در حالي است كه برخي از انتقادات متوجه انتخاب گاي ريچي براي كارگرداني فيلم است. مخالفان انتخاب ريچي براي كارگرداني فيلم، عقيده دارند براي اكشني ماجراجويانه و فانتزي چون علاءالدين، نبايد از يك فيلمساز روشنفكر و غيرمتعارف دعوت به همكاري مي شد. فيلمي با حال و هواي علاءالدين را بايد كسي چون استيون اسپيلبرگ يا جورج لوكاس كارگرداني مي كرد.

شركت والت ديزني چند سالي است كار دوباره سازي زنده پويانمايي هاي معروف قديمي اش را شروع كرده است و تا به امروز توانسته اين راه را با موفقيت ادامه دهد. مارس گذشته بود كه نسخه جديد «دامبو» به ديدار تماشاگران آمد. دوستداران محصولات كارتوني با ديدن دامبوي جديد، ياد و خاطره صحنه هاي كارتوني پويانمايي كلاسيك والت ديزني را زنده كردند. آنها به زودي به ديدار نسخه زنده «شيرشاه» هم خواهند رفت و آنجلينا جولي را هم در قسمت دوم «ماليفيشنت»، در قالب شخصيت خبيث و سياه دل ماجراهاي سفيدبرفي و هفت كوتوله خواهند ديد.

رونق گيري متفاوت

از سال 2010 كه شركت والت ديزني با كمك تيم برتون داستان و شخصيت هاي كارتوني «آليس در سرزمين عجايب» را زنده كرد، توليد دوباره سازي زنده پويانمايي هاي كلاسيك رونق خاصي گرفت.

والت ديزني به اين دوباره سازي ها قناعت نكرد و رشته اي از دنباله ها و بازسازي ها را در دستور كارش قرار داد. والت ديزني حتي از اين هم جلوتر رفت و با نگاهي تازه به ماجراجويي هاي داستان هاي كارتوني اش، داستان ها و شخصيت هاي جديدي را خلق و روانه پرده سينماها كرد. واقعيت اين است كه ديزني در دهه هاي گذشته، هيچ وقت شخصيت هاي خبيث فيلم هاي كارتوني اش را به عنوان شخصيت محوري يك فيلم مستقل ارائه نكرده بود، اما در شرايط تازه اين احساس وجود داشت كه مي توان تمام شخصيت هاي ريز و درشت كارتون هاي قديمي را در دل فيلم هاي زنده تازه اي در معرض ديد و قضاوت تماشاگران قرار داد.

منتقدان سينمايي بعضي از اين فيلم هاي جديد را تحويل گرفتند و بعضي را نه. بعضي هايشان فروش بهتري نسبت به بقيه داشتند. اما در كل، موج تازه اي به راه افتاد كه به راحتي حكايت از موفقيت همه جانبه مديران والت ديزني مي كرد. ماليفيشنت (2014)، سيندرلا (2015)، كتاب جنگل (2016)، ديو و دلبر (2017) و كريستوفر رابين (2018)، فيلم هايي بودند كه با اقبال عمومي روبه رو شدند و حكم گنج پنهان و تازه كشف شده تهيه كنندگان و سازندگانشان را پيدا كردند. تحليلگران اقتصادي سينما در اين ميان البته به قسمت دوم آليس در سرزمين عجايب هم اشاره مي كنند كه در سال 2016 يك فاجعه تجاري بود. شكست سخت تجاري اين فيلم، اين پرسش را مطرح كرد كه توليد دنباله اي بر نسخه هاي زنده شده فيلم هاي پويانمايي، مي تواند كار درستي باشد يا نه.

تكرار پرسش قديمي

حالا فروش نه چندان راضي كننده علاالدين، دوباره همان پرسش قديمي را پيش مي كشد. آيا والت ديزني بايد نگران توليد نسخه هاي زنده بقيه محصولات كارتوني قديمي اش باشد يا نه؟ منتقدان و تحليلگران عقيده دارند مديران شركت به احتمال زياد، حالا نسبت به گذشته دست به عصاتر عمل خواهند كرد. اگر در يكي دو سال گذشته ميل زيادي براي ساخت سريع اين نوع از فيلم ها وجود داشت، در آينده نزديك اين ميل تا حد زيادي مهار خواهد شد. خيلي ها بر اين باورند كه والت ديزني ترمز توليد اين نوع فيلم را كشيده و خود مديران هم به اين نتيجه رسيده اند كه در حال حركت در شيب يك سربالايي هستند!

مقصد بعدي ؟

در همين ارتباط پرسيده مي شود مقصد بعدي والت ديزني چيست و قرار است كدام شخصيت معروف و محبوب كارتوني اين شركت زنده بشود و در يك محيط غير كارتوني ماجراجويي هايش را دنبال كند؟ اين در حالي است كه اين روزها شخصيت ها و فيلم هاي كميك استريپي و ابرقهرمانانه طرفداران زيادي ميان تماشاگران پيدا كرده اند. خود شركت والت ديزني هم توليد كننده چند تا از اين فيلم هاست! اين شركت با همكاري شركت مارول، تعدادي از اين ابرقهرمان هاي بزن بهادر را در فيلم هايي مستقل روانه پرده سينماها كرده و طعم موفقيت كلان «آونجرز: پايان بازي»، هنوز زير دندان مديران آن است. گروهي از منتقدان مي گويند والت ديزني هميشه كارت هاي پنهاني براي رو كردن دارد و دير نيست روزي كه با يك فيلم تازه زنده شده از دنياي پويانمايي اش، هوش از سر منتقدان و تماشاگران ببرد!

مرده بدم زنده شدم؟!


 روزنامه جام جم، شماره 5405 به تاريخ 23/3/98، صفحه 12 (فرهنگ: سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از " كيكاوس زياري"

  سازي كه دو بار كوك مي شود / برادلي كوپر و جيك جيلنهال و يك پروژه مشترك
كيكاوس زياري، جام جم 27/3/97
مشاهده متن    
  اكشن نبايد مردم را بخنداند! / گفت و گو با سلمان خان درباره فيلم تازه اش كه بعد از عيد فطر روي پرده سينماهاي هند مي رود
كيكاوس زياري، جام جم 24/3/97
مشاهده متن    
  «ددپول» رايان رينولدز برسر دو راهي
كيكاوس زياري، جام جم 27/2/97
مشاهده متن    
  چراگاه و اسب و زين در خدمت يك درام خانوادگي / كوين كاستنر با يك مجموعه وسترن به تلويزيون مي آيد
كيكاوس زياري، جام جم 20/2/97
مشاهده متن    
  موش و گربه بازي جاسوسي برادپيت
كيكاوس زياري، جام جم 18/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 33، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است