|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/3/23: تمام شدن جنگ اقتصادي، شرط مذاكره
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4629 23/3/98 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


تمام شدن جنگ اقتصادي، شرط مذاكره
ظريف و عراقچي نسبت به جنگ اقتصادي آمريكا عليه ايران هشدار دادند


دنياي اقتصاد : در شرايطي كه محمدجواد ظريف، وزيرخارجه و سيد عباس عراقچي، معاون سياسي وي در سخناني جداگانه نسبت به جنگ اقتصادي واشنگتن عليه تهران هشدار داده و آن را عامل افزايش تنش ها در منطقه عنوان كردند، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا اخيرا در سخناني مدعي شده است كه ايران رفتار خود را در نتيجه تاثير تحريم هاي آمريكا و خروج دولت آمريكا از توافق هسته اي تغيير داده است. همچنين جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريكا نيز در پاسخ به سوالي درباره عواقب سياست هاي آمريكا در قبال ايران مدعي شد كه تحريم هاي واشنگتن اثر مخربي روي اقتصاد ايران گذاشته است.

انتقاد صريح تهران

وزيرخارجه ايران با اشاره به اينكه آمريكا وارد جنگ اقتصادي با ايران شده است، گفت: «جنگ، جنگ است، خواه اقتصادي باشد، خواه نظامي و ما هرگز به آمريكا اجازه نخواهيم داد كه به صورت يك جانبه جنگ را بر ملت ايران تحميل كند و حتما همه متضرر خواهند شد.» وزير امورخارجه ايران در گفت وگو با رسانه عربي «التلفزيون العربي» كه بخش هايي از آن منتشر شده ضمن انتقاد از سياست برخي كشورهاي منطقه گفت: «تا زماني كه آمريكا اقدامات تروريستي انجام مي دهد با آن كشور گفت وگو نخواهيم كرد.»

به گزارش «ايسنا» وي با اشاره به تحريم هاي آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران گفت كه جنگ اقتصادي رئيس جمهوري آمريكا عليه ايران تروريسم است و تا زماني كه به اقدامات تروريستي پايان ندهند ما هرگز با آنها گفت وگو نخواهيم كرد. ظريف با اشاره به اينكه ايران با بسياري از كشورهاي منطقه روابط خوبي دارد از برخي كشورها انتقاد كرد و گفت كه امارات سال گذشته ميلياردها دلار براي خريد سلاح هزينه كرد و تلاش دارد به اسرائيل جديد تبديل شود. از سوي ديگر سيدعباس عراقچي، معاون سياسي وزير امورخارجه كشورمان نيز در سخناني تاكيد كرد كه آمريكا اكنون وارد يك جنگ اقتصادي با جمهوري اسلامي شده است و اين ريشه افزايش تنش ها در منطقه است. وي تاكيد كرد كه تحريم هاي اقتصادي آمريكا در حقيقت امنيت كل منطقه را هدف قرار داده است، بنابراين بدون آتش بس در جنگ اقتصادي نمي توان انتظار آرامش و امنيت در منطقه داشت. به گفته عراقچي، امنيت در خليج فارس يك مفهوم به هم پيوسته و تفكيك ناپذير است. به گزارش «ايسنا» سيدعباس عراقچي، روز سه شنبه 21 خرداد 98 در ديدار با «زين العابدين رشيد» نماينده ويژه وزيرخارجه سنگاپور در امورخاورميانه ضمن تشريح آخرين وضعيت برجام و عملكرد كشورمان در راستاي حفظ اين توافق اظهار كرد: «تنها مساله منطقه خاورميانه كه از طريق مذاكره و ديپلماسي حل و منتج به توافق شد، مساله هسته اي ايران است كه آمريكا به دلايل غيرمنطقي و غيرقابل فهم از اين توافق خارج شد.» در اين ديدار زين العابدين راشد نيز ضمن اشاره به فشار تحريم ها بر همه كشورها، بر حمايت كشورش از برجام تاكيد و نسبت به كاهش تنش ها در منطقه اظهار اميدواري كرد.

رفتار ايران تغيير كرده است!

اين درحالي است كه آمريكا همچنان بر رويكرد فشار حداكثري بر ايران تاكيد دارد و دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا اخيرا در سخناني مدعي شده است كه ايران رفتار خود را در نتيجه تاثير تحريم هاي آمريكا و خروج دولت آمريكا از توافق هسته اي تغيير داده است. به گزارش «ايسنا» به نقل از شبكه خبري آر تي روسيه، ترامپ روز سه شنبه در كاخ سفيد و در حضور جمعي از خبرنگاران درباره ايران مدعي شد: «ايران اكنون به خاطر تحريم ها و بقيه چيزهاي ديگر، كشوري متفاوت از آن وقتي هست كه من به اينجا [كاخ سفيد] آمدم.» ترامپ در ادامه درباره تفاوتي كه از آن ياد كرد بر ادعاي خود افزود: «وقتي من به اينجا آمدم آنها در همه جا بودند، ايجاد ترور كرده و مشكلاتي به بار مي آوردند.» رئيس جمهور آمريكا با استناد به ادعاي خود اين اظهارات را نيز مطرح كرد: «آنها اكنون بسيار بيشتر از قبل به آمريكا احترام مي گذارند.» ترامپ كه استدلالي براي هيچ يك از اين اظهاراتش نداشت سعي كرد توجه را به فعاليت هاي ادعايي اين كشور [ايران] جلب كرده و استدلال كند كه تغيير رفتار ايران به دنبال خروج آمريكا از توافق هسته اي و «اعمال تحريم هاي فلج كننده» بر اقتصاد ايران صورت گرفته است. وي با ناديده انگاشتن تاثير تحريم هاي آمريكا بر مردم عادي ايران، همچنان كه آن را پيش از اين جنگ اقتصادي عليه ايران خوانده است اين اظهارات سخيف را مطرح كرد: «آنها دچار تورم چشمگيري هستند، پول آنها آن قدر بي ارزش است كه نمي توان قرص ناني با آن خريد.» رئيس جمهور آمريكا در ادامه مطرح كردن اين اظهاراتش عليه وضع معيشت مردم ايران در اظهاراتي فرافكنانه گفت: «من مايلم درباره اين مشكلات به آنها كمك كنم»!

ايران در حال نقض برجام است!

همچنين آمريكا روز سه شنبه در نشست شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي در بيانيه اي با طرح اين ادعا كه ايران با استفاده از سانتريفيوژهاي پيشرفته، برجام را نقض كرده، بار ديگر اعلام كرد كه خواهان مذاكره با تهران است. به گزارش «ايسنا» به نقل از رويترز، در اين بيانيه آمده است: «تسريع غني سازي اورانيوم ايران باعث نخواهد شد كه آمريكا از سياست خود مبني بر منزوي كردن ايران دست بكشد.» جكي ولكات، نماينده آمريكا در آژانس بين المللي انرژي اتمي اظهار كرد: «آمريكا از ايران مي خواهد كه فورا به تعهدات خود بازگردد. ما مي دانيم كه كميسيون برجام با جديت با اين موضوع برخورد خواهد كرد.» وي با اشاره به اينكه آمريكا خواهان مذاكره با ايران است، گفت: «هدف از اين مذاكرات دست يافتن به توافقي جامع با ايران است تا پاياني باشد بر رفتارهاي بي ثبات كننده اين كشور.»  از سوي ديگر جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريكا روز سه شنبه در نشستي كه وال استريت ژورنال ترتيب داده بود، اظهار كرد: «ونزوئلا پس از كانادا، بزرگ ترين ذخاير اورانيوم جهان را در اختيار دارد. اين مساله باعث مي شود كه ونزوئلا به يكي از اهداف اصلي ايران - كه درحال حاضر نيز در اين كشور فعاليت دارد- بدل شود.»به گزارش «ايسنا» به نقل از اسپوتنيك، بولتون همچنين در پاسخ به سوالي درباره عواقب سياست هاي آمريكا در قبال ايران، با اين ادعا كه تحريم هاي واشنگتن اثر مخربي روي اقتصاد ايران گذاشته است، گفت: «آمريكا به اعمال فشارهاي حداكثري خود تا زماني كه جمهوري اسلامي از توسعه موشك ها و دنبال كردن برنامه سلاح هاي هسته اي اش دست نكشد، ادامه خواهد داد.»

تمام شدن جنگ اقتصادي، شرط مذاكره


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4629 به تاريخ 23/3/98، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيوتكنولوژي ايران
شماره 2 (پياپي 66)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است