|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/3/23: ژاپن اگر اراده مستقل دارد همكاري اقتصادي با ايران فرصت است
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22238
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22207 23/3/98 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


ژاپن اگر اراده مستقل دارد همكاري اقتصادي با ايران فرصت است
گزارش كيهان از سفر شينزو آبه به تهران


همكاري اقتصادي با ايران براي ژاپن يك فرصت است، اما به شرط آنكه اين كشور در اين مسير اراده مستقل داشته باشد.

سرويس سياسي: «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن چهارشنبه براي يك ديدار دو روزه وارد تهران شد و مورد استقبال محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان قرار گرفت. اين اولين سفر يك نخست وزير ژاپن به ايران بعد از 40 سال به شمار مي رود. روابط تهران- توكيو همواره مسالمت آميز و برپايه احترام متقابل بوده است.

جمعي از دانشجويان همزمان با ورود نخست وزير ژاپن به تهران، با تجمع در فرودگاه مهرآباد اعلام كردند كه اگر هدف «آبه» ميانجي گري ميان ايران و آمريكا باشد، دستاوردي نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاري «كيودو» ژاپن، آبه در جمع خبرنگاران در فرودگاه «هايندا» قبل از عزيمت به تهران گفت: نگراني هايي درباره افزايش تنش ها در خاورميانه (غرب آسيا) وجود دارد. در حاليكه اوضاع، توجهات جامعه بين الملل را براي صلح و ثبات در منطقه جلب كرده است، ژاپن تمايل دارد تا در حد توان، نقشي را ايفا كند.

وي ادامه داد: تمايل دارم به منظور كاهش تنش ها، تبادل نظر صريحي با مقامات ايراني داشته باشم.

تاكنون اخبار ضد و نقيضي درباره هدف سفر نخست وزير ژاپن به تهران مطرح شده است. از يكسو گفته مي شود كه اين سفر صرفا با هدف تنش زدايي از روابط ايران و آمريكا و متقاعدكردن ايران براي انجام مذاكره جديد صورت گرفته است. از سوي ديگر هدف اين سفر، ارتقاي روابط دوجانبه مطرح شده است.

اگر هدف مقام ژاپني از اين سفر صرفا تنش زدايي ميان ايران و آمريكا و متقاعدكردن ايران براي انجام مذاكره جديد باشد، بايد گفت اين رويكرد، اقدامي بي حاصل است. چرا كه -تنها در يك نمونه- ايران پيش از اين مذاكره اي با آمريكا انجام داده است كه به برجام ختم شد. به استناد گزارش هاي آژانس، ايران به تمامي تعهدات خود عمل كرد وليكن آمريكا هم در دولت اوباما و هم در دولت ترامپ، به صورت فاحش برجام را نقض كرد.

با اين حساب، اين آمريكاست كه مخاطب اصلي ژاپن است. مقامات ژاپن به جاي تلاش براي متقاعدكردن ايران به انجام مذاكره جديد، بايد از آمريكا بابت عهدشكني در برجام سوال كنند و واشنگتن را به اجراي تعهدات برجامي اش توصيه كنند.

فرصت

اما اگر هدف از اين سفر، همكاري اقتصادي و گسترش روابط است، بايد گفت كه اين اقدام براي ژاپن يك فرصت است، به شرط آنكه توكيو در اين مسير اراده مستقل داشته باشد.

ژاپن سومين مصرف كننده انرژي در جهان است. اين كشور به دليل نياز زيادي كه در زمينه انرژي دارد، به تعامل با ايران در حوزه نفت و گاز بسيار علاقه مند است. بر همين اساس ايران مي تواند به دليل برخورداري از منابع نفت و گاز فراوان، يك تامين كننده با ثبات انرژي براي ژاپن باشد.

براساس گزارش هاي منتشر شده، پس از نفت عمده كالا هايي كه ژاپني ها از ايران خريداري كرده اند، اقلامي چون فرش، خاويار، ميگو، خشكبار، زعفران و صنايع دستي بوده است.

متاسفانه گزارش هاي منتشر شده از ميزان صادرات و واردات ميان ايران و ژاپن حاكي از آن است كه در سال هاي اخير تراز تجاري منفي بوده و اين يعني واردات از ژاپن بيشتر از صادرات به اين كشور بوده است.

سواحل ايران در خليج فارس و درياي عمان و بنادر فعال در كرانه خزر حدود 1400 كيلومتر مي باشد. اين ويژگي، ايران را به عنوان كشور كليدي در اين منطقه معرفي نموده است و ژاپني ها از اين مزيت ايران به خوبي آگاهند و به رغم هر تحولي نمي توانند جايگاه و شرايط كشورمان را ناديده بگيرند.

كشور ژاپن حدود 127 ميليون نفر جمعيت دارد. اين كشور نيازمندي هاي گوناگوني از محصولات كشاورزي تا مواد خام دارد و ايران مي تواند تامين كننده اين نيازمندي هاي ژاپن باشد.

ديدار ظريف و همتاي ژاپني

محمدجواد ظريف و تارو كونو وزراي خارجه ايران و ژاپن چهارشنبه در تهران ديدار و گفت وگو كردند.

ظريف در اين ديدار ضمن خوش آمدگويي به همتاي ژاپني و هيئت همراه، با اشاره به روابط ديرينه دو كشور و 90 سال روابط ديپلماتيك ايران و ژاپن، اين كشور را دوست و شريك خوب ايران در حوزه هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي خواند و از سفر مقامات عالي رتبه ژاپن به ايران استقبال كرد.

وي با اشاره به جنگ و تروريسم اقتصادي دولت آمريكا ضد ملت ايران افزود: با ملت ما جنگ اقتصادي را آغاز كرده اند و روزانه هم با تبليغات و نفرت پراكني هاي آمريكايي ها مواجه هستيم.

وزير امور خارجه كشورمان تصريح كرد: در اين شرايط سخت براي رفاه و آسايش مردم خود راه هايي را خواهيم يافت كه از جمله آن تجديد نظر در بودجه و سياست هاي مالي بدون اتكاء به نفت است.

تارو كونو نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از حضور در ايران و پذيرش هيئت عالي ژاپن توسط مقامات عالي كشور خاطرنشان كرد: سفر آقاي آبه شينزو به ايران به عنوان يك كشور دوست، تاريخي است. ايران كشوري مهم در منطقه است و ما معتقديم در اين منطقه مهم هر چه تنش كمتر باشد به نفع همگان است؛ در غيراين صورت همه ضرر مي كنيم. ژاپن آماده است هر كاري كه به كاهش تنش منجر شود انجام دهد.

استقبال رسمي از «آبه»

حجت الاسلام روحاني رئيس جمهور عصر چهارشنبه به طور رسمي از «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن در مجموعه تاريخي - فرهنگي سعدآباد تهران استقبال كرد. رئيس جمهور ايران و نخست وزير ژاپن پس از مراسم استقبال رسمي، مذاكرات دوجانبه را آغاز كردند.

آغاز گر جنگ نيستيم اما اگر جنگي رخ دهد قاطعانه پاسخ مي دهيم

رئيس جمهور كشورمان همچنين پس از مذاكرات دوجانبه، در نشست خبري مشترك با شينزو آبه نخست وزير ژاپن، گفت: روابط دو كشور از قدمت تاريخي برخوردار است. از اينكه دولت ژاپن و آقاي نخست وزير مصمم هستند روابط سياسي، اقتصادي و منطقه اي و بين المللي را گسترش دهند، استقبال مي كنيم.

روحاني افزود: هم در جلسه خصوصي و هم در جلسه دو هيئت درخصوص مسائل روابط دو كشور از جمله سرمايه گذاري ژاپن در سواحل چابهار و مكران صحبت كرديم. اينكه ژاپن علاقه مند به خريد نفت از ايران و حل و فصل مسائل مالي و روابط علمي و فرهنگي است نكته اي است كه مي تواند توسعه روابط دو كشور را تضمين كند. علاوه بر مسائل مربوط به مسائل دوجانبه درخصوص امنيت و تنش زدايي در منطقه هم با يكديگر گفت وگو كرديم.

وي با بيان اينكه خوشحاليم هر دو كشور براي ثبات و امنيت اهميت زيادي قائل هستند، گفت: به آقاي نخست وزير گفتم در منطقه آغازگر جنگي حتي عليه آمريكا نخواهيم بود ولي اگر جنگي عليه ما آغاز شود پاسخ قاطعي خواهيم داد.

ريشه تنش ها به جنگ اقتصادي آمريكا عليه ملت ايران باز مي گردد

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه به آقاي نخست وزير گفتم ما علاقه مند به ادامه اين توافق هستيم و اقداماتي كه ايران انجام مي دهد در چارچوب بند 36 برجام خواهد بود، گفت: من از آقاي نخست وزير خواستم ميان دو كشور در زمينه هسته اي شاهد همكاري باشيم زيرا هر دو كشور به فناوري صلح آميز هسته اي معتقد هستيم و هر دو كشور با سلاح هسته اي مخالفيم. اگر امروز شاهد برخي از تنش ها هستيم ريشه اين تنش ها به جنگ اقتصادي آمريكا عليه ملت ايران باز مي گردد و اگر اين جنگ متوقف شود شاهد تحولات مثبت در منطقه و جهان خواهيم بود.

وي تصريح كرد: اميدوارم اين سفر آغازي بر فصل جديد روابط دو كشور و منطقه و جهان باشد. ژاپن كشور بسيار مهمي است و همواره براي صلح و امنيت منطقه گام هاي خوبي برداشته است. امروز هم درخصوص همكاري هاي دو كشور درباره مهاجرين، مبارزه با مواد مخدر، همكاري درجهت مبارزه با تروريسم، بازسازي سوريه و كمك به پايان بحران يمن گفت وگو كرديم.

همكاري هاي ژاپن و ايران پيوسته ادامه داشته است

شينزو آبه نخست وزير ژاپن نيز در اين نشست خبري گفت: براي اينجانب بسيار افتخارآميز است كه در نودمين سالگرد روابط دو كشور، به ايران سفر كردم و با استقبال گرم و محبت آميزي روبرو شدم. در واقع، اينجانب راه بسيار طولاني را پيمودم تا به ايران رسيدم.

نخست وزير ژاپن گفت: اينجانب با گذشت 36 سال پس از اولين سفرم به تهران، امروز مجددا به تهران آمدم، هنگام سفر پدرم به ايران، آن موقع، ايشان را همراهي كردم. آن موقع 20 ساله بودم، و از ديدن منظره با ابهت تهران و مهمان نوازي ايرانيان تحت تاثير قرار گرفتم و خاطره فراموش نشدني برايم بوده.

آبه در ادامه با بيان اينكه احساسم اين است كه آرزوي سي ساله ام به ثمر نشسته و توانسته ام دوست هاي سي ساله ام را ببينم تصريح كرد: ايران از زمان باستان، كشور بزرگ خاورميانه بوده و خواهد بود. براي اينكه در حال حاضر، تنش در خاورميانه رو به افزايش است، و براي اينكه صلح و ثبات را بوجود آوريم، نيازمند نقش سازنده ايران هستيم.  وي دين اسلام، را دين صلح و تسامح دانست و گفت: هميشه به معنويت اسلام و ميانه روي علاقه مند بودم. به فتواي آيت الله خامنه اي درباره حرام بودن سلاح كشتار جمعي احترام زيادي قائلم. نخست وزير ژاپن همكاري جمهوري اسلامي ايران با آژانس انرژي اتمي را بسيار مثبت توصيف كرد و افزود: با روحاني در مورد اينكه چطور مي توانيم تنش را كاهش دهيم و اينكه چگونه مي توانيم از بي ثباتي بيشتر در منطقه جلوگيري كنيم و همينطور در مورد صلح، تبادل نظر كرديم. آبه تاكيد كرد: ثبات در اين منطقه براي رونق اقتصادي در تمام جهان مهم است. ژاپن آرزو دارد براي ايجاد ثبات و صلح تلاش حداكثري خود را بكند.

ژاپن اگر اراده مستقل دارد همكاري اقتصادي با ايران فرصت است


 روزنامه كيهان، شماره 22207 به تاريخ 23/3/98، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است