|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/23: عرق شرم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5437
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5405 23/3/98 > صفحه 9 (فرهنگ) > متن
 
      


عرق شرم
فيلم سينمايي «عرق سرد» كه تصوير مناسبي از جامعه ايران نشان نمي دهد مورد توجه جشنواره هاي خارجي قرار گرفته است

نويسنده: محمدصادق عليزاده

17بهمن 1396؛ پرديس سينمايي ملت؛ سي وششمين جشنواره فيلم فجر؛ نشست خبري «عرق سرد» حسابي گرم شده است. به نسبت ديگر فيلم ها هم نشست شلوغ تري را تجربه مي كند. بخشي از آن به سوژه فيلم بر مي گردد كه به اندازه كافي ملتهب است: «ممنوع الخروج كردن كاپيتان تيم ملي فوتبال زنان آن هم توسط همسرش!» سوالات هنوز به مانند جشنواره سال بعد(97) كتبي نشده و به صورت شفاهي پرسيده مي شود. همين هم باعث مي شود همهمه و سر و صدا بالا بگيرد و افت و خيز داشته باشد. كارگردان اما خيلي تمايلي به پاسخ دادن ندارد و استقبالي هم از سوالات نمي كند به خصوص اگر خبرنگار با قصد انتقاد، ميكروفن را به دست گرفته باشد. در ميان همهمه و سر و صدا نوبت به يكي از خبرنگاران مي رسد. مودبانه، متين و موقر سوالش را مي پرسد. از سوژه ملتهب فيلم مي گويد و احتمال اين كه از سوي جشنواره هاي خارجي پذيرفته خواهد شد. در انتها هم سوالش را مي پرسد: «اين قول را مي دهيد كه از اين مشكل داخلي كه از قضا در خارج از كشور هم با استقبال مواجه مي شود و براي اين كه از اين مشكل نردباني براي بالا رفتن در جشنواره هاي خارجي درست نشود از حضور در اين جشنواره ها خودداري كنيد؟!» بيرقي سري تكان مي دهد و با جمله «خيلي ممنون از اظهارنظرتان» از سوال مي گذرد... حالا يك سال و چهار ماه از آن روز گذشته است.

«كارگردان همگام با هر قدم اين فوتساليست در جنگ او براي آزادي، به مسائلي از قبيل طلاق، تاثير شبكه هاي اجتماعي و همچنين همبستگي زنان مي پردازد.  او با مهارت،پيچيدگي متحد ماندن زنان را به تصوير مي كشد آن هم در كشوري كه خرد جمعي براي اكثريت برابر است با كنار آمدن با همسري زورگو!» اينها بخش هايي از عباراتي است كه يكي از رسانه هاي خارجي درباره فيلم نوشته است؛ بخش هايي كه اتفاقا ترجمه آن در صفحه رسمي اينستاگرام فيلم هم منتشر شده است.  صفحه رسمي اينستاگرام فيلم به جز انتشار نقد و نظر رسانه هاي خارجي ديگر از قبيل لوموند، خبر حضورهاي جشنواره اي فيلم را هم منتشر مي كند. آخرين پست صفحه هم مربوط به حضور فيلم در جشنواره اي در سيدني استرالياست.

ركورد زدن در جشنواره هاي خارجي

خبرش چند وقتي است كه در رسانه ها منتشر شده. تيترها هم تقريبا همه يكسان هستند: «اكران عرق سرد در جشنواره سيدني استراليا.» متن خبر هم به اكران فيلم در چند شهر مهم استراليا اشاره دارد و اين كه قرار است پيش از نمايش در جشنواره اصلي در چند شهر اكران عمومي شود.  متن خبر هم اشارات واضح و مستقيمي به مضمون فيلم دارد: «عرق سرد درباره ممنوع الخروج كردن يك ورزشكار زن توسط شوهرش است و تمامي بازيگران اين فيلم در جشنواره فيلم فجر نامزد دريافت سيمرغ شدند.» جالب است بدانيد اين حضور جشنواره اي «عرق سرد»، شانزدهمين حضور فيلم در جشنواره هاي خارجي محسوب مي شود.  با اين احتساب در 16 ماه گذشته اين فيلم در 16جشنواره حضور داشته است يعني هر ماه در يك جشنواره! اينها به جز اكران هايي نظير اكران در سينماهاي فرانسه و شهرهاي اصلي استراليا و امثالهم است.

مدير جوان ضيافت باغ سفارت استراليا

پيش از آن كه ادامه ماجرا را پي بگيريم ذكر اين نكته خالي از لطف نخواهد بود كه بدانيم، پاي «عرق سرد» به مدد موسسه دريچه سينما به سرزمين كانگوروها باز شده است. موسسه اي كه البته همزمان در ايران، استراليا و شمال آمريكا فعال است. دفتر اين مركز در تهران، جايي در حوالي ميدان انقلاب قرار دارد. مدير اين مركز آرمين ميلادي است. يك جوان ايراني كه دفتر پخش سينمايي دارد و فيلم هاي ايراني را در كشورهاي خارجي اكران مي كند. جالب است بدانيد كه ضيافت چندي قبل تعدادي از سينماگران و هنرمندان در باغ سفارت استراليا هم با تلاش و پيگيري همين جناب ميلادي برگزار شده بود.

از غرب تا شرق دور

جشنواره بين المللي فيلم توكيو، جشنواره بين المللي فيلم استكهلم، جشنواره حقوق بشر در فرانسه، جشنواره فيلم سياتل، جشنواره فيلم واشنگتن دي سي، جشنواره فيلم پاناما، جشنواره فيلم دوبلين، جشنواره فيلم كاركازان فرانسه... اينها بانك ليست جشنواره هاي خارجي در بنياد سينمايي فارابي يا سازمان سينمايي نيست. ليست جشنواره هايي است كه تاكنون سهيل بيرقي كارگردان جوان فيلم عرق سرد در آنها شركت كرده يا قرار است شركت كند. ظاهرا شركت پخش كننده فيلم كارش را درست و دقيق انجام مي دهد. از شرق تا غرب دور همگي توسط فيلم در حال در نورديده شدن هستند.

از پخش كننده بيشتر بدانيم

پخش بين المللي عرق سرد به عهده شركت نوري پيكچرز است. يك شركت فرانسوي به مديريت كتايون شهابي كه البته در ايران هم دفتر دارد. او كه به تازگي وارد دهه ششم زندگي اش شده فارغ التحصيل دكتراي ادبيات فرانسوي است. شهابي از كارمندان سابق بنياد سينمايي فارابي است و در چند فيلم مستند هم به عنوان تهيه كننده حضور داشته است. با اين حال هفت هشت سالي است كه با تاسيس اين شركت پخش به حوزه بين الملل پخش فيلم هاي سينمايي ايراني ورود كرده است. البته او پيش از تاسيس نوري پيكچرز با شركت شهرزاد اينترنشنال مديا در زمينه صادرات محصولات فرهنگي فعاليت داشت. به همين دليل هم در سال 89 به عنوان صادركننده نمونه خدمات فرهنگي و هنري شناخته شده بود.

جالب آن كه دقيقا يك سال بعد به اتهام همكاري با بي بي سي فارسي بازداشت و در نهايت هم با قيد وثيقه آزاد شد. شهابي سه سال قبل هم در جشنواره فيلم كن 2016 به عنوان يكي از داوران بخش سينمايي اين جشنواره حضور داشت. يك سال و نيم قبل كه عرق سرد در جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمده بود، سجاد مهرگان يكي از منتقدان در متني كه براي اين فيلم نوشته بود عقيده داشت كارگردان فيلم نه سهيل بيرقي بلكه كتايون شهابي است؛ كسي كه به عقيده او رگ خواب جشنواره هاي خارجي را خوب بلد است:

«شهابي رگ خواب جشنواره هاي خارجي را به خوبي مي شناسد و مي داند چه المان ها و موضوعاتي اگر از ايران نمايش داده شوند، مي تواند در جشنواره هاي خارجي براي او سودآور و اعتبارآفرين باشد. كلكسيوني از شبهه همجنس گرايي، عقب ماندگي قوانين، مردهايي خروس صفت، زناني خروس نشان، كشوري خروس فهم و خروس دوست، خلاصه جمع تمام بي عدالتي ها و بي قانوني ها در كشورهاي جهان سوم. نشان دادن اين موضوعات اصل اين فيلم ها را مي سازد.» سواي قضاوت در مورد موضوع مطرح شده در سطرهاي بالا ده ماه بعد گويي پيش بيني منتقد جوان درست از آب در آمد. زماني كه عرق سرد در آبان97 با موضوع ملتهب خود در جشنواره حقوق بشر فرانسه به نمايش در آمد و جمعي از مخاطبان و كنشگران سياسي بين المللي از جمله رئيس سازمان عفو بين الملل به تماشاي آن نشستند.

نگاه

عرق سرد

فيلم در پاييز سال گذشته به اكران عمومي در آمد. در نهايت هم با فروش نسبتا پايين دو ميليارد توماني به كار خود پايان داد. بعضي از منتقدان داخلي عقيده داشتند كه «عرق سرد» بيش از آن كه يك فيلم سينمايي باشد يك بيانيه است. در پايگاه معتبر IMDB هم امتياز 2/6 از 10 را كسب كرده است؛ امتيازي كه در ميان اهل فن يك امتياز متوسط به پايين شناخته مي شود. با همه اينها اما عرق سرد قرار است شانزدهمين حضور جشنواره اي خود را در خارج از كشور چند هزار كيلومتر آن سوتر در اقيانوسيه و سرزمين كانگوروها تجربه كند. عرق سرد همچنان مشغول جشنواره نوردي است. سوالي كه 16 ماه قبل يك خبرنگار از كارگردان پرسيده هم همچنان در آرشيو سايت ها و كانال هاي تلگرامي در دسترس است: «اين قول را مي دهيد كه از اين مشكل داخلي كه از قضا در خارج از كشور هم با استقبال مواجه مي شود و براي اين كه از اين مشكل نردباني براي بالا رفتن در جشنواره هاي خارجي درست نشود از حضور در اين جشنواره ها خودداري كنيد؟!»

عرق شرم


 روزنامه جام جم، شماره 5405 به تاريخ 23/3/98، صفحه 9 (فرهنگ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از " محمدصادق عليزاده"

  تركش هاي دوستانه يك گزارش
محمدصادق عليزاده *، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  اسكار رفتن يا نرفتن... مساله اين نيست!
محمدصادق عليزاده *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  #فرزندت-كجاست؟ / گزارش جام جم از شرح عكس ديدار پدر شهيد طنوريان با فرزندش پس از 35 سال كه موجي در فضاي مجازي ايجاد كرد
محمدصادق عليزاده، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  دست هاي پُر حاج حسن / عمليات موشكي نيروهاي مسلح عليه تروريست ها بهانه اي شد تا سراغ كتابي درباره پدر موشكي ايران برويم
محمدصادق عليزاده، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  استعفاي بهمني طعنه به فاضل نظري و حواشي چاوشي
محمدصادق عليزاده، جام جم 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رفتارهاي پر خطر و اعتياد
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است