|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/23: دعوت هسته اي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5431
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5405 23/3/98 > صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي) > متن
 
      


دعوت هسته اي
نخست وزير ژاپن عصر ديروز در مجموعه سعدآباد با حسن روحاني ديدار و مذاكره كرد


گروه سياسي: شينزو آبه نخست وزير ژاپن عصر ديروز با استقبال وزير خارجه كشورمان وارد تهران شد. آبه از فرودگاه مهرآباد به مجموعه تاريخي- فرهنگي سعدآباد رفت و پس از برگزاري مراسم استقبال رسمي از سوي حسن روحاني، رئيس جمهور كشورمان، مذاكرات دوجانبه دو كشور آغاز شد. پس از مذاكرات خصوصي روساي دولت هاي ايران و ژاپن، مذاكرات مشترك اعضاي دو هيات برگزار و سپس روحاني و آبه در نشست خبري مشترك حضور يافتند. روحاني در اين نشست خبري، اقدامات اخير هسته اي جمهوري اسلامي ايران را در چارچوب برجام خواند و جنگ اقتصادي آمريكا را ريشه تنش ها در منطقه دانست. وي همچنين با بيان اين كه ايران هيچ گاه آغاز كننده جنگ نخواهد بود تاكيد كرد كه پاسخ ايران به هرگونه تجاوزي، بسيار قاطع و شديد خواهد بود. شينزو آبه نيز در اين نشست خبري با معذرت خواهي از اين كه ممكن است برخي حرف هايش براي مردم ايران مطلوب نباشد اعلام كرد كه براي جلوگيري از درگيري هاي تصادفي در منطقه به ايران آمده است. وي از ايران خواست به برجام پايبند بماند.

حسن روحاني در نشست خبري با نخست وزير ژاپن با اشاره به نودمين سالگرد روابط دو كشور از نخست وزير ژاپن به خاطر تلاش براي گسترش روابط اقتصادي، سياسي و بين المللي با ايران تشكر كرد و افزود: در جلسه خصوصي و در جلسه هيات هاي دو كشور درباره مسائل دوجانبه و سرمايه گذاري ژاپن در مناطق جنوبي ايران از جمله سواحل مكران گفت وگو كرديم.

روحاني با اشاره به علاقه مندي ژاپن به ادامه خريد نفت از ايران و حل و فصل مسائل مالي و روابط فرهنگي بين دو كشور گفت: اين مسائل مي تواند روابط دو كشور را تضمين كند.

رئيس جمهور ادامه داد: ما علاوه بر مسائل مربوط به روابط دوجانبه درباره بحث امنيت و تنش زدايي در منطقه نيز گفت وگو كرديم و خوشحاليم كه هر دو كشور براي ثبات و امنيت منطقه اهميت بسيار زيادي قائلند و من به آقاي نخست وزير گفتم كه ما در منطقه آغازگر هيچ جنگي حتي با آمريكا نخواهيم بود اما اگر جنگي عليه ما آغاز شود پاسخ بسيار قاطعي خواهيم داد.

روحاني افزود: آقاي نخست وزير (آبه) نسبت به آينده خوشبيني قابل ملاحظه اي داشتند و مي گفتند من مي بينم كه تغييرات مثبتي در راه است.

رئيس جمهور كشورمان با ابراز خوشحالي از ادامه حمايت ژاپن از برجام و تاكيد شينزو آبه بر اهميت اين توافق براي منطقه و جهان تصريح كرد: من به آقاي نخست وزير گفتم كه ما علاقه مند به ادامه اين توافق هستيم و اقداماتي كه ايران انجام خواهد در چارچوب بند 36 برجام خواهد بود.

وي ادامه داد: من از آقاي نخست وزير خواستم كه ميان دو كشور در زمينه هسته اي شاهد همكاري در آينده باشيم زيرا هر دو كشور معتقد به فناوري صلح آميز هسته اي هستيم و هر دو كشور با سلاح هاي هسته اي مخالفيم.

روحاني گفت: من در مذاكرات امروز بر اين نكته تاكيد كردم كه اگر ما شاهد برخي تنش ها هستيم ريشه اين تنش ها به جنگ اقتصادي آمريكا عليه ملت ايران بر مي گردد و هر وقت اين جنگ متوقف شود شاهد تحولات بسيار مثبتي در منطقه و جهان خواهيم بود.

رئيس جمهور كشورمان با بيان اين كه سفر آبه با حسن نيت و براي آرمان هايي كه مورد توجه دو طرف است و براي صلح و ثبات در منطقه انجام شده است تصريح كرد: اميدواريم اين سفر مقدمه اي براي روابط گسترده تر دو كشور باشد.  وي افزود: ژاپن كشور بسيار مهمي است و همواره براي صلح و امنيت منطقه غرب آسيا قدم هاي خوبي برداشته است و در مذاكرات امروز هم درباره همكاري هاي دو كشور درباره مهاجرين، مواد مخدر، تروريسم و همكاري دو كشور در بازسازي سوريه و كمك به پايان بحران يمن مذاكره كرديم.

آبه: براي كنترل تنش ها تلاش مي كنيم

شينزو آبه، نخست وزير ژاپن هم در اين نشست خبري در اظهاراتي گفت: براي من افتخارآميز است كه در نودمين سالگرد روابط ايران و ژاپن به تهران سفر كردم و با استقبال بسيار گرمي برخوردار شدم و به همين خاطر از آقاي روحاني تشكر مي كنم.

وي با بيان اين كه سفرش به تهران 41 سال پس از آخرين سفر نخست وزير ژاپن به ايران محقق شده است گفت: در اين مدت مردم ايران و ژاپن تحولات زيادي را تجربه كرده اند و ژاپن و ايران به عنوان كشورهاي بزرگ فرهنگي از طريق مردم روابط شان را بدون وقفه ادامه داده اند.

آبه افزود: من 33 سال قبل در سفر پدرم كه وزير خارجه بود به تهران آمدم و آن موقع بسيار تحت تاثير مردم ايران و فضاي شهر تهران قرار گرفتم و هنوز آن خاطره را در ياد دارم. الان هم خوشحالم كه آرزوي 30 ساله ام محقق شد و توانستم دوستان قديمي ام را دوباره ببينم.

نخست وزير ژاپن پس از اين سخنان مقدماتي به بخش اصلي مطالبش رسيد و با اين مقدمه كه بعضي حرف هاي من از اين تريبون شايد براي شما خوش نباشد گفت: چون من آرزو دارم پشتوانه شما شوم جسارتا اين حرف ها را مي گويم.

وي با اشاره به افزايش تنش ها در خاورميانه گفت: متخصصان به احتمال وقوع درگيري تصادفي اشاره مي كنند و بايد از درگيري نظامي جلوگيري كرد و هيچ كس دوست ندارد جنگ اتفاق بيفتد. ژاپن آرزو دارد جلوي جنگ را بگيرد و سفر اينجانب به همين دليل انجام شده است.

آبه افزود: ايران از زمان باستان پرشيا تا امروز، كشور بزرگ منطقه بوده و هست و در آينده هم خواهد بود و با توجه به تنش هاي رو به افزايش در خاورميانه براي تثبيت صلح و ثبات و جلوگيري از درگيري تصادفي، ايران بايد نقش سازنده خود را ايفا كند.

وي با بيان اين كه دين اسلام دين صلح و تساهل و تسامح است، افزود: اينجانب همواره تحت تاثير توصيه دين اسلام مبني بر "خير الامور اوسطها" قرار گرفته ام و از اين كه رهبر معظم ايران چندين بار فتوا داده اند سلاح اتمي حرام است خوشحالم و استقبال مي كنم.

نخست وزير ژاپن گفت: ادامه همكاري ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي را بسيار مثبت مي دانم و قويا از ايران مي خواهم به پايبندي اش به برجام ادامه دهد.

آبه افزود: امروز در مذاكرات خود درباره اين بحث كه چگونه مي توانيم وضعيت پرتنش فعلي را كنترل كرده و از افزايش تنش جلوگيري كنيم تبادل نظر صريح و پرمعني داشتيم و اعلام كردم كه ژاپن قصد دارد همكاري ها از جمله كمك هاي بشردوستانه به زلزله زدگان و ارتقاي همكاري هاي علمي را ادامه دهد. وي ادامه داد: ما راه طولاني را پيموده ايم اما اعتقاد راسخ دارم راهي كه پيش روي ما است راهي باز است و افقي وسيع و زيبا در مقابل است و براي تحقق آن هر دو بايد تلاش كنيم و به صبر و شكيبايي زيادي نياز داريم.  نخست وزير ژاپن گفت: بايد براي صلح خاورميانه و دنيا تلاش زيادي انجام دهيم. براي اين هدف هيچ وقت نااميد نمي شويم و امروز اولين قدم بود. علاقه دارم سريع تر دوستانم را دوباره ببينم و مطمئنم در آينده نه چندان دور اين فرصت فراهم خواهد شد.

دعوت هسته اي


 روزنامه جام جم، شماره 5405 به تاريخ 23/3/98، صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات كمي در مديريت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 29)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است