|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/23: دلايل نزول تجارت با چشم بادامي ها
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5433
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5405 23/3/98 > صفحه 3 (اقتصاد) > متن
 
      


دلايل نزول تجارت با چشم بادامي ها
جام جم سايه روشن هاي روابط تجاري ايران و ژاپن را بررسي مي كند


گروه اقتصاد : موازنه تجاري ايران با ژاپن به لطف صادرات چند ميليارد دلاري نفت خام و ميعانات گازي، همواره به سود ايران بوده است؛ اما در يك سال گذشته حجم مبادلات دو طرف به شدت كاسته شده است. صادرات ايران به ژاپن با احتساب نفت معمولا بالاي سه ميليارد دلار و واردات از اين كشور كمتر از يك ميليارد دلار بوده است. يك دهه قبل، صادرات نفت ايران به ژاپن سالانه تا ركورد 9 ميليارد دلار هم رسيده بود، اما از اواسط سال گذشته ژاپني ها به تدريج واردات نفت از ايران را متوقف كردند كه اين كار آنها فقط يك دليل داشت: فشار آمريكا. در سال 2018 ايران پس از عربستان، امارات، قطر، كويت و روسيه ششمين كشور تامين كننده نفت ژاپن بود.

سفر آبه به ايران براي تقويت اقتصاد ژاپن

 بابك افقهي، رئيس سابق سازمان توسعه تجارت با بيان اين كه ايران تا جايي كه مي تواند بايد ارتباط خود را با كشورهاي ديگر نگه دارد به جام جم گفت: ارتباط ايران با كشورهاي جنوب شرق آسيا از جمله ژاپن بسيار خوب بوده و اين كشور يكي از شركاي قديمي كشور ما محسوب مي شود اما تجربه نشان داده در زمان تحريم همراه آمريكا خواهد شد و از مقاصد اقتصادي خود عبور مي كند.

وي با بيان اين كه برخي كشورهاي جنوب شرق آسيا به طور كامل از دستورات آمريكا پيروي مي كنند افزود: ايران بايد بسيار هوشمندانه عمل كرده و در زمين دشمن بازي نكند، به اين دليل كه آمريكا مي خواهد ارتباط ما را با ساير كشورها قطع كند و اين موضوع بايد مورد توجه فعالان سياسي و اقتصادي كشور باشد.

افقهي با اشاره به اين كه ايران آمادگي دارد تا با كشورهاي مختلف روابط اقتصادي خود را حفظ كند و گسترش دهد، تصريح كرد: پالايشگاه هاي ژاپن براساس فرمول نفت ايران ساخته شده است و در صورت تغيير اين فرمول هزينه زيادي متوجه دولت اين كشور خواهد شد. به نظر مي رسد ديدار رئيس جمهور آمريكا با نخست وزير ژاپن در مورد مشكلات اقتصادي ژاپن بوده و از آنجا كه شينزو آبه يد طولايي در بحث مذاكرات دارد ظاهرا خودش درخواست داده تا نقش ميانجيگر را داشته باشد. احتمالا يكي از مواردي كه بين روساي جمهور ايران و ژاپن مطرح خواهد شد همين موضوع است و بايد ديد در ادامه اين بحث چه مواردي مطرح مي شود.

وي گفت: ايران صادرات نفت به ژاپن را قطع نكرده و سفر آبه به ايران ظاهرا براي رفع مشكل و از سرگيري تجارت بين دو كشور خواهد بود. البته بايد توجه داشت كشورهاي زيادي هستند كه در همين شرايط تحديد حاضر به تجارت با ايران هستند و كشور ما بايد در اين زمينه شركاي تجاري خود را بيشتر كند.

عقب نشيني شركت هاي ژاپني

علاوه بر واردات نفت ژاپن از ايران كه تحت تاثير سياست هاي آمريكا بوده، شركت هاي ژاپني هم كه در يكي دو دهه اخير براي سرمايه گذاري به ايران آمده اند، به تاسي از تحريم هاي آمريكا ايران را ترك كرده اند.

در سال 2000، ژاپن به اولويت حق مذاكره براي توسعه ميادين گازي آزادگان كه 26 ميليون بشكه نفت در اين ميادين ذخيره شده بود دست پيدا كرد. انتظارات از توسعه ژاپني اين ميادين بسيار بالا بود.

با اين حال مخالفت آمريكا به شكست اين مذاكرات منجر شد. در سال 2004، ژاپن درنهايت با شركت ملي نفت ايران وارد مذاكره شده و 75 درصد در توسعه ميادين آزادگان شراكت كرد؛ اما در سال 2006 ژاپن تحت فشارهاي آمريكا سهم خود را تا 10 درصد كاهش داد و در سال 2010 به طور كامل از آزادگان خارج شد.

ژاپن در روابط خود با ايران، يك واردكننده صرف است. واردات از ايران در سال 2017، 400 ميليارد ين تخمين زده شده است. 98 درصد اين ميزان را سوخت هاي معدني نظير نفت خام تشكيل داده است. با امضاي برجام و برداشته شدن تحريم هاي اقتصادي عليه ايران، ژاپن هم شروع به برنامه ريزي براي توسعه تجارت با ايران كرد. با اين حال با روي كار آمدن ترامپ و خروج او از توافق هسته اي بار ديگر شرايط مبهم شد.

نتايج تجارت در سال 2017 نشان مي دهد ميزان واردات نفت ژاپن از ايران 5/5 درصد از نفت مورد نياز ژاپن را تشكيل داده است. با سخت تر شدن اوضاع، از اكتبر 2018 ژاپن واردات نفت از ايران را متوقف كرد و به دنبال ساير توليدكنندگان نفت از جمله عربستان سعودي رفت.

شرط ايران براي تجارت با ژاپن

 كيومرث كرمانشاهي، كارشناس بازرگاني درباره روابط ايران با كشورهاي ديگر معتقد است، ايران به غير از دو كشوري كه به معناي واقعي با ما خصومت دارند يعني آمريكا و رژيم صهيونيستي علاقه دارد با همه كشورها ارتباط داشته باشد اما در اين ميان برخي كشورها هستند كه در بزنگاه ها و تحريم ها عليه ايران، كشور ما را رها مي كنند و گوش به فرمان آمريكا مي شوند.

وي با اشاره به روابط ژاپن با ايران اضافه كرد: طي سال هاي 73 تا 86 محدوديتي براي ورود پسته ايران به اروپا به دليل اين كه اعلام شده بود در پسته ايراني آفلاتوكسين وجود دارد اعمال شد و اتحاديه اروپا استانداردهايي را براي ورود پسته تعيين كرد كه ايران توانست همه آنها را پاس كند اما استانداردهايي كه ژاپن تعيين كرده بود از قوانين كل اتحاديه اروپا بيشتر بود كه مشخص شد اين اقدام و شايعه سازي توسط آمريكا براي حذف پسته ايراني از بازارهاي جهاني انجام شده است.

 كرمانشاهي با تاكيد بر اين كه تجارت يك راه دوطرفه است و هر دو كشور بايد   تمايل به اين كار داشته باشند افزود: اگر بخش خصوصي كشورها پيشقدم شوند مي توانند دولت ها را براي گسترش روابط متقاعد كنند و به نظر مي رسد اين موضوع بهترين راه در شرايط فعلي باشد.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت گفت: هر سال تحريم هاي جديدتر و جدي تري عليه ايران وضع مي شود و كشورهايي كه در اين محدوديت همراه ايران هستند قطعا بايد در اولويت تجاري ايران باشند اما بايد توجه داشت كه قطع ارتباط با كشورهاي ديگر از جمله اهداف دشمن است و نبايد نسنجيده اقدام به اين كار كرد. ايران اكنون آماده صادرات برخي محصولات كشاورزي و معدني است و مقامات ايراني مي توانند در سفري كه نخست وزير ژاپن به ايران آمده آنها را متقاعد به تجارت بيشتر كنند.

كرمانشاهي با بيان اين كه ژاپن هميشه مجري دستورات آمريكا بوده تصريح كرد: ايران براي انجام تجارت بايد با اين كشور شرط بگذارد كه تنها در حوزه واردات كالاهاي واسطه اي و سرمايه اي حاضر به انجام اين كار است و از ورود كالاهاي مصرفي جلوگيري خواهد كرد. اين موضوع مي تواند منجر به تحقق شعار سال كه رونق توليد است بشود.

 ژاپني ها خيلي محافظه كار هستند

مهدي شريفي نيك نفس، نايب رئيس كميته مشترك بازرگاني ايران و ژاپن به تراز پايين تجارت دو كشور اشاره كرد و گفت: كشور ژاپن در زمينه فناوري، الكترونيك و دانش فني پالايشگاهي توان زيادي دارند اما مراوده ما با اين كشور علي رغم صادرات بالاي نفت ايران به اين كشور بسيار محدود و اندك است.

وي با اشاره به ظرفيت تجاري ايران و ژاپن افزود: ايران و ژاپن ظرفيت افزايش روابط تجاري را دارند اما افسوس كه اين چشم بادامي ها بسيار محافظه كار هستند و به محض بروز تنش جزو اولين كشورهايي هستند كه ايران را ترك مي كنند.

شريفي نيك نفس با تاكيد بر اين كه ژاپن جزو كشورهاي پيشرفته محسوب مي شود، اضافه كرد: محافظه كاري ژاپني ها هميشه باعث شده روابط ايران و ژاپن به ميزاني كه ظرفيت دارد انجام نشود و اين موضوع بزرگ ترين معضل كشور ما براي ارتباط با اين كشور محسوب مي شود. به گفته وي، ژاپني ها زماني حاضرند با ايران فعاليت داشته باشند كه ما در شرايط بسيار عادي قرار داشته باشيم و هيچ تحريمي متوجه ايران نباشد، از اين رو ايران نمي تواند روي اين كشور به عنوان يك شريك تجاري مطمئن حساب باز كند.

نايب رئيس كميته مشترك بازرگاني ايران و ژاپن اضافه كرد: صادرات ايران به ژاپن بسيار بيشتر از صادرات ژاپن به ايران بود و ما به عنوان عضوي از كميته مشترك بازرگاني دو كشور خواستار افزايش ارتباط تجاري بوديم، اما ژاپن بيشتر از اين كه منافع اقتصادي خودش را در نظر بگيرد، مي خواهد در مسائل سياسي با مشكلي مواجه نشود و در صورت بروز اولين مشكل جزو نخستين كشورهايي است كه صحنه كارزار را ترك مي كند. اين در حالي است كه برخي كشورها در زمان تحريم با ايران همكاري و تجارت دارند اما برخورد ژاپن اين گونه نيست.

 راهبرد ژاپن بر هماهنگي با آمريكا تعريف شده است

عليرضا كلاهي، عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران گفت: ژاپني ها بهترين گزينه براي سرمايه گذاري و پروژه هاي مشترك هستند و بهتر مي توان به آنها تكيه كرد. آنها در تصميم گيري كند و بسيار محافظه كار هستند، اما اگر در پروژه جلو بيايند تا آخر آن پيش مي روند. عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در گفت وگو با ايلنا درخصوص رابطه تجاري ايران و ژاپن در 40 سال اخير گفت: استراتژي ژاپن روي منافع اقتصادي و هماهنگي با آمريكا تعريف شده است و اين كشور تمام سياست هاي خارجي، نظامي و تجاري خود را با آمريكا هماهنگ مي كند. هرچند ژاپن يك كشور قوي در حوزه اقتصادي است، اما استراتژي سياسي خود را اين گونه تعريف كرده است.

با وجود اين در هفته هاي اخير شاهد حضور مديران بلندپايه چند شركت ژاپني در ايران بوديم به طوري كه مدير شركت كورسي كه يكي از بزرگ ترين شركت هاي فعال در بحث فولاد است در ايران حضور دارد.

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران گفت: ما پس از برجام به دنبال تاسيس يك شركت مشترك در زمينه توليد كابل دريايي بوديم اما محقق نشد، در حالي كه ژاپن خيلي راحت اين پروژه را با عربستان انجام داده يا در حوزه استارت آپ، سرمايه گذاري مشترك با صندوق سرمايه گذاري عربستان انجام داده است. اروپايي ها و ژاپني ها شركاي قابل اطمينان تري نسبت به ساير كشورها هستند ضمن اين كه فناوري بهتري دارند. عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در خصوص ظرفيت همكاري ايران با ژاپن گفت: ژاپن در بخش برق و فناوري و بيشتر حوزه هاي صنعتي داراي برند مخصوص به خود است اما مهم تر از آن نظام مديريتي است. اين كشور در بخش مديريت و بهره وري اكنون رتبه يك دنيا را دارد. كلاهي افزود: ژاپني ها بهترين گزينه براي سرمايه گذاري و طرح هاي مشترك هستند و بهتر مي توان به آنها تكيه كرد. آنها در تصميم گيري كند و بسيار محافظه كار هستند، اما اگر در پروژه جلو بيايند تا آخر آن پيش بروند.

دنباله روي ژاپن از آمريكا

روابط تجاري ايران و ژاپن در سال هاي اخير تحت تاثير شراكت ژاپن و آمريكا بوده است. ژاپن جزو كشورهايي است كه بيشترين تبعيت را از تحريم هاي آمريكا عليه ايران داشته است.

هرگاه آمريكا واردات نفت از ايران را تحريم كرده، ژاپن فورا اين تحريم را اجرا كرده و تا زماني كه آمريكا معافيتي در اين زمينه صادر نكرده، ژاپني ها دست از پا خطا نكرده اند و تحريم هاي آمريكا را مو به مو اجرا كرده اند.

سال گذشته كه آمريكا در ارديبهشت از برجام خارج شد و اعلام كرد از شش ماه ديگر، صادرات نفت ايران را تحريم مي كند، ژاپني ها پيش دستي كردند و قبل از موعد اعلامي آمريكا، واردات نفت از ايران را متوقف كردند. آمريكا بزرگ ترين خريدار كالاهاي ژاپني در جهان است و بيش از يك پنجم صادرات 700 ميليارد دلاري ژاپن راهي آمريكا مي شود. از سوي ديگر، 11 درصد واردات 670 ميليارد دلاري ژاپن را كالاهاي آمريكايي تشكيل مي دهند. همين مساله در كنار وابستگي هاي سياسي ژاپن به آمريكا، موجب شده ژاپن از لحاظ تجاري نيز كاملا پيرو آمريكا باشد. در تحريم هاي چند سال اخير آمريكا عليه ايران، ژاپني ها همچون يكي از ايالات آمريكا عمل كرده و فورا مصوبات تحريمي آمريكا را به اجرا درآورده اند.

دلايل نزول تجارت با چشم بادامي ها


 روزنامه جام جم، شماره 5405 به تاريخ 23/3/98، صفحه 3 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم اعصاب كاسپين
شماره 17
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است