|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/3/23: تهران؛ شهري كه فراموش شده
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5437
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5405 23/3/98 > صفحه 13 (زندگي) > متن
 
      


تهران؛ شهري كه فراموش شده
با توسعه گردشگري مسوولانه مي توان مشكل درآمد پايدار شهري مانند تهران را برطرف كرد

نويسنده: الهه خاني

دي ماه سال 93 بود كه اسكلت يك انسان در يكي از مناطق جنوبي پايتخت و در خيابان مولوي كشف شد. محققان پيش از اين مدعي بودند سابقه زندگي در تهران به 3000 سال پيش برمي گردد اما كاوش هاي باستان شناسان روي اين اسكلت نشان داد سابقه آن به 5000 سال پيش برمي گردد و تاريخ زندگي در تهران بيش از اين است. اما متاسفانه اين سابقه چندهزار ساله و 230 سال مركزيت تهران هميشه مورد غفلت بوده و بيش از 2000 نقطه گردشگري در تهران كه براي گردش همه آنها 35 روز زمان لازم است، زير سايه ترافيك هميشگي و آلودگي هواي وقت و بي وقت مغفول مانده است.

عده اي معتقدند نبود سازماني مشخص براي مديريت در بحث گردشگري در مغفول ماندن اين نقطه قوت تهران تاثيرگذار بوده است. مهدي سيف، رئيس ستاد گردشگري شهرداري تهران با اشاره به اين كه اين ستاد زيرمجموعه معاونت امور اجتماعي و فرهنگي است، از احتمال تبديل شدن آن به سازمان گردشگري شهرداري مي گويد. او در توضيح اين احتمال مي افزايد: سال گذشته موفق شديم نظر شوراي شهر تهران را براي تقديم لايحه تبديل ستاد گردشگري به سازمان جلب كنيم. گرچه ساختار شهرداري نياز به كوچك شدن دارد اما پيش بيني كرديم كه براي سازمان گردشگري از بدنه داخلي شهرداري استفاده شود. سيف با بيان اين كه مديريت واحدي حتي درباره موزه هاي تهران وجود ندارد، عنوان مي كند: اميدواريم با ايجاد سازمان گردشگري به همگرايي برسيم. اين كار موازي كاري با ميراث فرهنگي نيست، چرا كه رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مدتي پيش پيشنهاد ايجاد معاونت گردشگري داده بود و از طرف ديگر سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هم لايحه ارتقاي گردشگري شهري را به دولت داده است.

لزوم ايجاد سازمان گردشگري در شهر تهران

اردشير اروجي، مشاور پيشين روساي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با بيان اين كه در دوره سوم، شوراي شهر تهران تصميم داشت تا با مصوبه اي سازمان گردشگري را ايجاد كند به جام جم مي گويد: در اين زمينه اختلافاتي وجود داشت و عده اي معتقد بودند كه ايجاد سازمان گردشگري در شهرداري تهران موازي كاري محسوب مي شود اما به هيچ وجه اين گونه نيست.

وي با بيان اين كه تاريخ و مراكز فرهنگي شهر تهران اين موضوع را مي طلبد كه شهرداري بتواند يك سازمان گردشگري داشته باشد، مي افزايد: البته در اين زمينه شهرداري بايد به صورت ستادي بحث گردشگري پايتخت را مديريت كند و كارهاي اجرايي توسط بخش خصوصي انجام شود. تهران به لحاظ جاذبه هاي گردشگري از كيفيتي مطلوب برخوردار است. آمارها حاكي از آن است كه در مناطق 1، 12 و 20 بيشترين جاذبه هاي تاريخي شهر تهران قرار دارد؛ منطقه يك به عنوان منطقه اي تاريخي و زيارتي، منطقه 12 به عنوان قلب تهران قديم و منطقه 20 نيز با امكانات تاريخي و تفريحي هدف اصلي تور تهرانگردي به شمار مي رود؛ با اين وجود اما آن گونه كه بايد اين امكان تاريخي گردشگران را به خود جذب نمي كند.

چرا تهران بهشت گردشگران نيست؟

اروجي با بيان اين كه علت اين نبود استقبال مشكلات شهري از جمله ترافيك و آلودكي هواست، مي گويد: شايد اگر در اين دو بخش با مشكل مواجه نبوديم، گردشگران بيشتري جذب تهران مي شدند به همين منظور براي حل اين مشكلات به مديريت ستادي نياز است. به گفته اين كارشناس برنامه ريزي ميراث فرهنگي و گردشگري، مديريت ستادي بايد وظيفه سياستگذاري، برنامه ريزي، هدايت، حمايت، نظارت و ارزشيابي بحث گردشگري را به عهده داشته باشد. مشاور سابق روساي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با بيان اين كه تهران گردشگران متفاوتي دارد، عنوان مي كند: يكي از آنها شهروندان تهراني هستند كه با گردشگري در شهر با هويت پايتخت آشنا مي شوند. دومين گروه ايرانياني هستند كه براي گردش به پايتخت مي آيند و علاقه مند به بازديد از جاذبه هاي تهران هستند. سومين گروه گردشگران خارجي هستند؛ تهران به عنوان پايگاهي براي ورود گردشگران خارجي به ايران محسوب مي شود اما متاسفانه براي حضور گردشگران خارجي در تهران برنامه ريزي هاي لازم انجام نشده و گردشگران خارجي پس از ورود به تهران بلافاصله به ساير شهرهاي كشور از جمله شيراز، اصفهان، كرمان و... سفر مي كنند. وي معتقد است براي جذب گردشگران داخلي و خارجي در پايتخت با توجه به آلودگي هوا و ترافيك به يك مديريت زمان و مكان نياز است و شهرداري براي اين منظور مي تواند گردشگري در شب را برنامه ريزي كند تا پس از پايان يافتن ترافيك گردشگران بتوانند از فضاهاي شهري استفاده كنند. اروجي ادامه مي دهد: حتي در برخي از كشورهاي خارجي دو نوع كاربري شبانه و روزانه براي مغازه ها ديده شده و سرويس هايي كه به صورت شبانه ارائه مي شود براي گردشگران بسيار جذاب است؛ آنها معتقدند در شب آنچه را كه مي خواهند گردشگران ببينند به مخاطبان نشان مي دهند.

چگونه پول ناشي از گردشگري به جيب شهرداري مي رود؟

طبق پيش بيني هايي كه توسط سازمان جهاني توريسم انجام شده، صنعت جهاني توريسم از جمله معدود صنايعي است كه با وجود ركود در جامعه جهاني سالانه رشد قابل توجهي داشته و تا سال 2030 سالانه 3/3 درصد رشد خواهد داشت؛ اما براي اين منظور و رسيدن به نقطه مطلوب در بحث گردشگري در پايتخت بايد به برخي نكات توجه شود. اروجي در توضيح اين نكات مي گويد: به منظور رونق گردشگري در پايتخت هماهنگي هاي لازم براي انتخاب مكان هاي مناسب گردشگري بايد توسط شهرداري انجام شود و اين مكان ها بايد مسيرها و شرايط رفاهي مناسب داشته باشد. در اين بين شبكه حمل و نقل گردشگري موضوع ديگري است كه شهرداري بايد به آن توجه كند. وي با بيان اين كه مديريت زمان و مكان در بحث گردشگري پايتخت از اهميت ويژه اي برخوردار است، مي افزايد: نكته مهم ديگر در جذب گردشگر مديريت اطلاع رساني خواهد بود؛ در همين راستا هتل هاي پايتخت بايد براي تورهاي تهرانگردي اطلاع رساني هاي مناسب انجام دهند، اطلاع رساني از طريق رسانه هاي مكتوب و غير مكتوب راه حل ديگري است كه مي تواند به گردشگري در پايتخت كمك كند و شهرداري مي تواند بر تورهاي تهرانگردي نظارت داشته باشد تا براساس تعهداتشان عمل كنند و با اعتمادسازي تهران به برندي براي گردشگري تبديل شود. نظارت بر هتل ها، رستوران ها، تورهاي تهرانگردي، شبكه هاي حمل و نقل و فروشگاه هاي صنايع دستي مي تواند تهران را به يك پهنه گردشگري تبديل كند. كمبود فضاهايي به منظور پارك خودرو در پايتخت موضوعي است كه طي سال هاي اخير به معضلي براي تهراني ها تبديل شده و به اعتقاد اروجي، اين موضوع بر جذب گردشگر بسيار تاثيرگذار است. او در اين باره مي گويد: يكي از اقدامات مهمي كه شهرداري تهران براي جذب گردشگري بايد انجام بدهد ساخت پاركينگ در كنار مراكز تفريحي و گردشگري است. براي مثال اگر گردشگري علاقه مند باشد از موزه ميدان آزادي بازديد كند هيچ مكان مناسبي براي پارك خودرو وجود ندارد حتي موزه ملي ايران كه بهترين نقطه گردشگري محسوب مي شود، فاقد پاركينگ است. اروجي تاكيد مي كند: نصب تابلوهاي راهنما، موضوع ديگري است كه مي تواند در جذب گردشگر موثر باشد و اين وظيفه به عهده شهرداري تهران است. متاسفانه جاذبه هاي گردشگري در پايتخت تابلوهاي مشخصي ندارند؛ گرچه مناطق گردشگري خود نسبت به نصب تابلو اقدام مي كنند، اما شهرداري آنها را چون مطابق قوانين شهري نيست، برمي دارد.  اين كارشناس با بيان اين كه با توجه به وسعت و موقعيت پايتخت راه اندازي يك سازمان به منظور مديريت گردشگري نياز است، عنوان مي كند: با توقف گردشگران در پايتخت درآمد شهر و در كنار آن شهرداري افزايش پيدا مي كند و شهرداري تهران به صورت غيرمستقيم صاحب درآمد مي شود. به همين منظور ضرورت ايجاد مديريت گردشگري شهر تهران پيش از بيش احساس مي شود. به نظر مي رسد، شهرداري تهران كه اين روزها با كمبود درآمد به سختي دست و پنجه نرم مي كند با توجه به نقاط گردشگري ارزشمند پايتخت مي تواند به كسب درآمد غيرمستقيم بپردازد و در كنار رونق بخشيدن به زندگي شهروندان تهراني گوشه اي از مشكلات مديريت شهري را با اين درآمد مرتفع كند.  

زندگي
تصويب يك مصوبه براي رونق گردشگري

بيست و نهم دي ماه سال گذشته و در جريان تصويب برنامه پنج ساله سوم ، ارائه لايحه تشكيل سازمان گردشگري پايتخت از سوي شهرداري به شوراي شهر در صحن شوراي شهر تهران مورد بررسي قرار گرفت. در جريان اين جلسه محمدرضا جوادي يگانه، معاون اجتماعي و فرهنگي شهردار تهران عنوان كرد هم اكنون شركت تهران گشت و ستاد گردشگري در شهرداري فعال است و مي توان با تجميع اين دو نهاد و تشكيل سازمان گردشگري به اهداف مورد نظر رسيد. در نهايت با موافقت اعضاي شوراي شهر تهران لايحه تشكيل سازمان گردشگري پايتخت به تصويب رسيد.

محمدجواد حق شناس، رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران با بيان اين كه گردشگري در شهر تهران مغفول مانده است، مي گويد: شناخت تهران به عنوان مقصد گردشگري يكي از برنامه هاي كلان شوراي شهر تهران و كميسيون فرهنگي اجتماعي در دستور كار بوده و با فعال كردن كميته ميراث فرهنگي و گردشگري در اين كميسيون تلاش شده تا در مسير فعال كردن پايتخت در حوزه گردشگري حركت كند. وي با اشاره به توجه به گردشگري در برنامه پنج ساله سوم و بودجه شهرداري تهران عنوان مي كند: راه اندازي سازماني اختصاصي در بحث گردشگري توسط شهرداري تهران از جمله مصوبات برنامه پنج ساله سوم بود و اميدواريم شهرداري هر چه سريع تر لايحه مرتبط با اين موضوع را به شوراي شهر تهران بياورد. حق شناس ادامه مي دهد: با توجه به ظرفيت تاريخي موجود تلاش ما اين است تا تهران را در حوزه هاي تجاري، مذهبي، پزشكي، تحصيلي، آموزشي و طبيعت توريست پذير كنيم. كوه هاي مناسب براي اسكي، نزديكي به كوير، امكانات شهري و مكان هاي زيارتي از جمله ويژگي هاي شهر تهران براي جذب گردشگر است. رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي شهر تهران تاكيد مي كند: برنامه ريزي ها در ميان مدت بايد به گونه اي باشد كه شهر تهران به مقصدي براي گردشگري تبديل شود.

تهران؛ شهري كه فراموش شده


 روزنامه جام جم، شماره 5405 به تاريخ 23/3/98، صفحه 13 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    آثار ديگري از " الهه خاني"

  اشرافيت گرايي چه صدماتي به نظام اسلامي مي زند؟ / تبيين انديشه امام خميني درباره شهيدان رجايي و باهنر
الهه خاني، كيهان 17/7/95
مشاهده متن    
  چرا تحريم ها مانند عراق و كره شمالي بر ايران تاثيرگذار نيست؟
الهه خاني، كيهان 15/5/91
مشاهده متن    
  تحريف و مغالطه ابزارهاي روشنفكري سكولار / نقد و بررسي آرا و آثار «بشيريه»
الهه خاني، كيهان 21/3/91
مشاهده متن    
  جنبش دانشجويي چگونه مي تواند پاسخ گوي دغدغه هاي رهبري باشد؟
الهه خاني، كيهان 19/9/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات اقتصاد كشاورزي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 42)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است