|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/4/11: عبور ذخاير اورانيوم غني شده ايران از مرز 300 كيلوگرم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3470
سه شنبه 18 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3464 11/4/98 > صفحه 3 (ديپلماسي) > متن
 
      


عبور ذخاير اورانيوم غني شده ايران از مرز 300 كيلوگرم
ظريف مطرح كرد


شرق: خبرگزاري رويترز به نقل از منابع خود اعلام كرد ايران از حد تعيين شده 300كيلو ذخيره اورانيوم عبور كرده است. اين اقدام ايران يك هفته پيش از ضرب الاجل 60 روزه به 1 انجام شد. هفته گذشته سخنگوي سازمان انرژي اتمي ششم تير را براي عبور از سقف 300 كيلو اورانيوم غني شده اعلام كرده بود. هرچند روز جمعه در حاشيه نشست كميسيون مشترك برجام، اتحاديه اروپا از عملياتي شدن اينستكس خبر داد؛ اين درحالي است كه ايران راه اندازي اين سامانه را مثبت، اما ناكافي مي داند. محمدجواد ظريف، در همين زمينه ضمن تاييد اصل خبر گفت كه اين اقدام بر اساس برنامه ريزي زمان بندي شده و از پيش اعلام شده بوده است. به گزارش «ايسنا»، محمدجواد ظريف در حاشيه مراسم ختم مرتضي صفاري نطنزي، نماينده فقيد نطنز و عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به اين پرسش كه آيا ذخاير غني سازي اورانيوم ايران از مرز 300 كيلوگرم عبور كرده است يا خير، گفت: «طبق آنچه بنده اطلاع پيدا كردم ايران براساس برنامه اش از مرز 300 كيلو عبور كرده و اين را قبلا هم اعلام كرده بوديم. براساس آنچه اعلام شده است خيلي شفاف گفته ايم چه كار مي كنيم و بر اساس آن عمل مي كنيم؛ اين را از حقوق خودمان در داخل برجام مي دانيم». او درباره اين موضوع كه اگر آمريكا اروپا را تحريم كند چه اتفاق مي افتد، گفت: «اين مشكل اروپايي ها است كه بايد مشكل خود را حل كنند». 

وزير خارجه در پاسخ به اين سوال كه با توجه به بي نتيجه بودن كميسيون مشترك برجام و گذشتن ايران از مرز 300 كيلو ذخاير غني سازي شده، رفتار ايران در ادامه چه پيامي را براي اروپا در پي خواهد داشت، گفت: «همان طور كه بعد از جلسه اعلام كرديم، اقدامات اروپايي ها كافي نبوده است؛ بنابراين جمهوري اسلامي ايران طبق برنامه از پيش اعلام شده، اقدامات خود را اجرا خواهد كرد». ظريف توضيح داد: «برنامه مرحله اول در حال اجرا شدن است كه اين شامل ذخاير اورانيوم غني شده و ذخاير آب سنگين مي شود. مرحله بعد هم درباره سقف 67/ 3 درصد است كه آن را هم در مرحله بعد اجرا مي كنيم». 

وزير خارجه اضافه كرد: «در نامه رئيس جمهور هم صراحتا بيان شده است كه اگر آنها اقدامات لازم را براي اجراي تعهدات شان انجام دهند، اقدامات ما قابل بازگشت است اما اگر اقدامات لازم را انجام ندهند، ما براساس ماده 36 برجام اين حق را از سال گذشته داشتيم كه اقدامات خود را انجام دهيم. در ماده 36 حق ايران به صورت كاملا مشخص و واضح آمده است. اين ماده ضمانت اجراي برجام است؛ بنابراين اگر اروپايي ها ادعا مي كنند كه براي برجام ارزش قائل اند بايد براي ضمانت هاي اجرائي برجام كه در داخل آن ديده شده است، نيز ارزش قائل باشند. بر همين اساس، اقدامات ما دقيقا در جهت حفاظت از برجام از طريق اجراي ضمانت نامه هاي آن است». 

ظريف در پاسخ به سوال ديگري درباره روند اجراي اينستكس گفت: «اينستكس حركت مقدماتي است براي آنكه اروپا تعهداتش را انجام دهد. تعهدات اروپا در خود برجام آمده است كه در بند يك تا سه ضميمه دو برجام صراحتا اقدامات اروپا و نتايج اين اقدامات قيد شده است. براي بند سه، تنها اقدام كافي نيست بلكه بايد مردم ايران نتايج اقدام را ببينند كه اين در خود برجام هم آمده است». او افزود: «بعد از خروج آمريكا از برجام و اجراي ماده 36 ازسوي ايران، يعني به فاصله دو روز از اين اتفاق در 20 ارديبهشت سال 97، اروپايي ها 11 تعهد دادند كه اينستكس هيچ كدام از اين تعهدات نيست بلكه مقدمه اي براي اجراي آن تعهدات است. تاكنون نه تنها اروپايي ها اصل تعهدات شان را انجام نداده اند كه مقدمه اجراي تعهدات آنها بعد از حدود 14 ماه تازه در حال عملياتي شدن است. حال اينكه آيا اجرا شده يا خير؟ ما در اين باره اطلاع كافي نداريم كه عملياتي شده است يا خير؟ ولي به هر حال اينستكس بدون اجراي ساير تعهدات معنايي ندارد». 

ظريف گفت: «اروپايي ها تعهد كردند كه فروش نفت ايران را تضمين كنند كه اين كار را نكردند. اروپايي ها تعهد كردند كه حمل و نقل را تضمين كنند كه اين كار را هم نكردند. همچنين تضمين بازگشت دارايي هاي ايران و عوايد فروش نفت را تعهد كرده اند. 11 تعهد سه بار، يعني در جلسه اول با اروپايي ها، در جلسه بعدي با 1 و دوباره در جلسه اي در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل تكرار شد و در چند جلسه با معاونان وزرا ذكر شد اما اروپايي ها تعهدات خود را انجام ندادند». او در پايان گفت كه اينستكس مقدمه تعهدات است كه هنوز به صورت كامل اجرا نشده است. 

 رويترز: ايران از حد تعيين شده ذخيره اورانيوم عبور كرده است

پيش از سخنان اخير ظريف رويترز به نقل از دو منبع آگاه اعلام كرد كه ايران از حد تعيين شده ذخيره اورانيوم براساس توافق هسته اي 2015 عبور كرده است. سه ديپلمات چهارشنبه گذشته به خبرگزاري رويترز گفته بودند كه آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييد كرده است، ايران حدود 200 كيلوگرم اورانيوم با غناي پايين دارد كه كمتر از حد تعيين شده در توافق هسته اي، يعني

 8، 202 كيلوگرم است. آژانس تاكنون درباره اظهارات اين ديپلمات ها موضعي نگرفته است. ايران پس از نشست روز جمعه كميسيون مشترك در وين گفت كه اروپايي ها براي كمك به حفظ كانال هاي مالي و تجاري با ايران در جهت نگه داشتن تهران در توافق هسته اي پس از خروج آمريكا از آن و بازگرداندن تحريم ها عليه جمهوري اسلامي اقدامات چنداني انجام نداده اند. 

 آژانس بين المللي انرژي اتمي: در حال بررسي هستيم

آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز خبر داد كه از اخبار رسانه ها مبني بر عبور ايران از سطح معين شده براي غني سازي اورانيوم آگاه و در حال بررسي وضعيت است. آژانس بين المللي انرژي اتمي در واكنش به عبور ايران از مرز 300 كيلوگرم اورانيوم غني شده گفت كه بازرسان سازمان در حال بررسي اين هستند كه آيا ايران بيش از مقداري كه در توافق با قدرت هاي جهاني معين شده، اورانيوم غني سازي شده ذخيره كرده است يا خير. سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: «ما از گزارش رسانه ها درباره ميزان ذخاير اورانيوم با غناي پايين ايران آگاهيم. بازرسان ما در محل هستند و به محض اينكه ذخاير اورانيوم با غناي پايين بررسي شود، گزارش خواهند داد». 

 تخت روانچي: در 10 روز آينده مذاكراتي حياتي با اروپايي ها خواهيم داشت

مجيد تخت روانچي، نماينده ايران در سازمان ملل متحد، در گفت وگو با «سي ان ان» با بيان اينكه مادامي كه فشارها عليه جمهوري اسلامي ايران ادامه داشته باشد، ايران مذاكره نخواهد كرد، گفت: «تمام مشكلات از خروج آمريكا از توافق هسته اي آغاز شد؛ واشنگتن بايد از اين تصميم اشتباهش برگردد. ايران در شرايط فشار و تهديد هيچ گاه مذاكره نمي كند». او در رابطه با اقدام ايران در كاهش تعهدات برجامي خود در پاسخ به تعلل طرف هاي مقابل گفت: «ايران تعهدات خود را نقض نمي كند. ما بر اساس بندهاي مندرج در توافق هسته اي و به خاطر خروج طرف آمريكايي از برجام، اين حق را داريم كه از تعهدات خود بكاهيم». تخت روانچي درباره راه اندازي مكانيسم تبادل مالي اروپا و ايران موسوم به اينستكس هم گفت: «زمان ما رو به اتمام است. راه اندازي مكانيسم اروپايي ها بيش از يك سال زمان برده است. اروپا بايد عجله و هزينه كند در غير اين صورت اين سازوكار بي فايده خواهد بود چراكه اين مكانيسم نمي تواند تمام مسائل ما را مرتفع كند. در 10 روز آينده مذاكراتي حياتي با طرف هاي اروپايي خواهيم داشت». 

 موسوي: زمان اروپا محدود است

سخنگوي وزارت خارجه در واكنش به انتشار خبر عبور ايران از مرز غني سازي 300كيلوگرمي اورانيوم تاكيد كرد: «ما گام دوم را اعلام كرده ايم. مقداري بحث غني سازي، درصد و سطح آن است كه به زودي اعلام مي كنيم». وي در پايان درباره واكنش احتمالي طرف هاي مقابل به گام دوم ايران گفت: «بايد ببينيم اقدامات و تقلاهايي را از طرف اروپايي ها مي بينيم يا نه. اعلام كرديم كه اگر گام عملي تر، ملموس تر و كامل تر بردارند، اقدامات كاهش تعهدات ايران قابل بازگشت است وگرنه ادامه خواهيم داد». 

در همين زمينه، سفير و نماينده دائم كشورمان نزد سازمان هاي بين المللي در وين با اشاره به گزارش دوشنبه مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي در عبور ايران از سطح مقررشده براي ذخاير اورانيوم غني شده در برجام گفت: «اقدام تهران در افزايش ذخاير اورانيوم غني شده كاملا طبق حقوق آن بر اساس برجام صورت گرفته است». كاظم غريب آبادي گفت: «همان گونه كه در بيانيه شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران نيز تاكيد شده بود، ايران در راستاي استيفاي حقوق خود، مطابق بندهاي 26 و 36 برجام، از 8 مي 2019 (18 ارديبهشت) اقداماتي را براي اعاده بخشي از تعادل به برجام، اتخاذ كرده است».

نماينده روسيه در سازمان هاي بين المللي نيز در وين در توييتي اعلام كرد كه عبور ذخاير اورانيوم ايران از 300 كيلوگرم نتيجه تصميمات آمريكا مبني بر تحريم ايران است. ميخائيل اوليانوف نوشته است: «ذخاير اورانيوم ايران از مرز 300 كيلوگرم گذشته است، اين مسئله به معني انحراف از تعهدات داوطلبانه ايران به برجام است اما هيچ ارتباطي با نقش پيمان ان پي تي يا توسعه تسليحات اتمي ندارد». او ادامه داده است: «از قضا اين وضعيت در نتيجه تصميمات ايالات متحده براي تحريم صادرات مازاد اورانيوم غني شده در ايران به وجود آمده است».

عبور ذخاير اورانيوم غني شده ايران از مرز 300 كيلوگرم


 روزنامه شرق، شماره 3464 به تاريخ 11/4/98، صفحه 3 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است