|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/4/11: صف آرايي تحريمي ها در اوپك
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3470
سه شنبه 18 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3464 11/4/98 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


صف آرايي تحريمي ها در اوپك
توافق كاهش توليد نفت، 9 ماه تمديد شد


شرق: نتيجه اين دوره اوپك پس از برگزاري اجلاس گروه 20 (G20) تقريبا از سوي بسياري از رسانه ها قابل پيش بيني بود. توافق ضمني روسيه و عربستان به عنوان دو توليدكننده بزرگ جهان پس از آمريكا براي تمديد توافق كاهش توليد، در حالي مورد پذيرش اغلب اعضاي اوپك و اوپك پلاس قرار گرفت كه تنها اختلاف بين تمديد تا شش يا نه ماه آينده بود تا در دو دوره عادي بعدي اجلاس اوپك، بتوان روي آينده بازار در دست اعضاي اوپك، تصميم گيري كرد. اكنون در آخرين خبري كه از سوي رويترز به نقل از سه منبع آگاه منتشر شده، اعضاي اوپك با تمديد توافق كاهش توليد تا ماه مارس 2020 موافقت كردند. در واقع، كنايه زنگنه به واقعيت بدل شد؛ امضاي اوپك بر تصميم روسيه و عربستان نشست. موضوعي كه براي آينده اوپك خطرآفرين است، اما البته در كنار آن مي تواند بازار را تحت كنترل درآورد. اين تصميم اما دور از نظر نبود، زيرا در دوره قبلي نيز پايبندي به توافق اوپك تا 163 درصد رسيده بود. همچنين اعضاي اوپك در نشست روز گذشته قرار بود درباره تمديد دبير كلي محمد سانوسي باركيندو مذاكره كنند كه شواهد از تمديد دبير كلي باركيندو براي يك دوره سه ساله ديگر حكايت دارد. در حين چانه زني ها در حاشيه اجلاس اوپك و احتمال تمديد توافق، قيمت سبد نفتي اوپك، 2.5 درصد بالا رفت و در قيمت 65دلارو 61 سنت براي هر بشكه تثبيت شد. اكنون بايد ديد با گشايش بازار، با آسودگي خاطر بازيگران، قيمت نفت در چه رقمي بازگشايي خواهد شد.

حفظ موجوديت اوپك مهم ترين مسئله است

وزير نفت پيش از برگزاري نشست اوپك به پرسش هاي خبرنگاران حاضر در مقر دائمي اين سازمان در وين پاسخ داد و در جواب به سوالي مبني بر اينكه در اين نشست چه هدفي را دنبال مي‎كنيد، بر حفظ موجوديت اوپك تاكيد كرد.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه در پاسخ به اين پرسش كه شما در اين نشست دنبال چه چيزي هستيد، گفت: در اين نشست شايد هيچ چيز؛ زيرا قيمت براي ما بد نيست كه (بخواهيم) بالاتر برود. اين مسئله اصلي ما نيست؛ مسئله اصلي ما افزايش صادرات نفت است. ضمن اينكه براي من مهم است موجوديت اوپك را حفظ كنم. موجوديت اوپك براي ما مهم ترين مسئله است و فكر مي‎كنم دستاوردي براي بهبود فرايند تصميم‎گيري درون اوپك داشتيم. آنچه از نظر ما اشكال داشت، روش طرح و پخت‎وپز اين تصميم بود كه فكر مي‎كنم حرف ما به خوبي شنيده شد.

با هيچ كس دشمن نيستيم؛ هيچ كس را تهديد نمي‎كنيم

او در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اينكه آيا شما از اوپك خواهيد خواست از ايران در برابر تحريم‎هاي آمريكا حمايت كند، اظهار كرد: من قبلا اين را خواسته‎ام و عده زيادي عملا از ما حمايت كرده اند و عده‎اي هم به دليل ملاحظاتي كه دارند، حاضر به حمايت نشدند. ما فعلا مي‎خواهيم آنها دست از دشمني با ما بردارند. ما با هيچ كس دشمن نيستيم و هيچ كس را هم تهديد نمي‎كنيم و درخواستمان اين است كه دست ما را بفشارند، نه اينكه پشت دست ما بزنند.

تمديد توافق كاهش توليد محتمل است

زنگنه درباره اينكه آيا انتظار مي‎رود توافق كاهش توليد براي 9 ماه تمديد شود، گفت: اين طور به نظر مي‎رسد. به نظر مي‎رسد توافق خواهيم كرد تصميم قبلي را براي 9 ماه آينده تمديد كنيم. از آغاز گفتم با هر تصميمي كه از سوي اكثريت اوپك حمايت شود، مشكلي ندارم.

ايران صد سال است تنگه هرمز را امن نگه داشته

او درباره اينكه آيا شرايط براي نفت كش‎ها در درياي عمان و تنگه هرمز امن است نيز گفت: من نمي‎دانم چه كسي ضد كشتي ها در (درياي) عمان اقدام كرده است؛ اما طرف ايراني در بيش از صد سال بازار را امن كرده است و ما بارها تكرار كرده ايم كه بازار نفت بايد غيرسياسي شود و هدف اين است كه نفت يك سلاح نباشد. بازار نفت بايد براي همه غيرسياسي شود.

آمريكا، منتفع اصلي از قيمت كنوني نفت

زنگنه در پاسخ به اين پرسش كه به نظر شما چرا قيمت نفت روند كاهشي دارد در حالي كه بايد روند فزاينده پيدا مي‎كرد، افزود: آمريكا بالاترين استفاده را از شرايط مي برد تا براي شيل‎اويل خود بازار پيدا كند.

وزير نفت ايران در پاسخ به اين سوال كه چنانچه كاهش توليدي صورت بگيرد، كاهش بيشتر از چه محلي است و آيا از محل پايبندي بيش از حد (over compliance) خواهد بود، گفت: مشخص است كشورهايي كه بيشتر افزايش توليد داشته‎اند، بايد بيشتر كاهش دهند.

يك جانبه گرايي اوپك را تهديد مي كند

وزير نفت ايران همچنين در بدو ورود خود به هتل كوبورگ وين، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به برخي از پرسش ها پاسخ داد. بيژن زنگنه يك جانبه گرايي را گرفتاري اصلي اوپك در برهه كنوني خواند و تاكيد كرد: اوپك براي حفظ وحدت خود بايد با يك جانبه گرايي مقابله كند.

به گزارش شانا، زنگنه در واكنش به احتمال تمديد توافق كاهش توليد براي 9 ماه ديگر گفت: من مشكلي با كاهش توليد ندارم، مشكل و گرفتاري اصلي اوپك در حال حاضر، يك جانبه گرايي است. اوپك به صحبت، مشورت و تصميم گيري جمعي براي مسائل نياز دارد؛ اين روال اوپك نبوده است كه يكي، دو نفر خارج از اوپك توافق كنند و بر توافق خود در اوپك مهر تاييد بزنند. اين بزرگ ترين خطري است كه اوپك با آن روبه رو است. وزير نفت در انتقاد به توافق تمديد كاهش توليد در نشست گروه 20 در ژاپن گفت: ما اينجا نيستيم تا تصميم هايي را كه در بيرون گرفته مي شود، اجرا كنيم. معتقدم اگر اوپك مي خواهد زنده بماند، بايد تصميماتش را در داخل اوپك بگيرد، نه اينكه دستورالعمل را از خارج اوپك دريافت كند. اوپك بايد به عنوان اوپك وجود داشته باشد؛ اما الان به شدت تضعيف شده است.

بايد پول نفت به اينستكس واريز شود

زنگنه در پاسخ به پرسش ديگري درباره سازوكار اينستكس عنوان كرد: اگر اينستكس را به عنوان يك عمليات در نظر بگيرند، بدون واريز مطمئن پول به آن، يا با واريز سه يا چهار ميليون دلار يا يورو، اين سازوكار پاسخ گو نيست؛ بايد پول نفت به آن واريز شود. وزير نفت در پاسخ به اين پرسش كه آيا شما با تمديد 12ماهه توافق كاهش توليد هم موافق هستيد، عنوان كرد: حتي اگر سه سال هم بخواهد تمديد شود، مشكلي نيست؛ اما همان طور كه قبلا هم گفتم، هروقت تحريم ها برداشته شود، تا هر ميزاني كه بتوانم نفت بفروشم، كوتاهي نخواهيم كرد.

ايران، اوپك را ترك نمي كند؛ اما اوپك خواهد مرد

زنگنه به پرسش خبرنگاري مبني بر اينكه اگر اين رويه ادامه يابد و عربستان و روسيه به طور يك جانبه سياست اوپك را تعيين كنند، آيا ايران تهديد مي كند كه اوپك را ترك خواهد كرد، گفت: خير؛ ايران اوپك را ترك نمي كند؛ اما باور دارم با اين فرايندها، اوپك خواهد مرد. وزراي نفت روسيه و عربستان روز گذشته اعلام كردند كه درباره تمديد كاهش نفت به شش يا 9 ماه به توافق رسيدند. اين خبر ديروز قيمت نفت را دو دلار افزايش داد. صحبت هاي زنگنه در بدو ورود به وين كه گفت برخي كشورها در خارج از اجلاس اوپك به توافق رسيده اند و امروز مي خواهند امضا از ديگران بگيرند، حاكي از نارضايتي او از توافق بين دو كشور عربستان و روسيه خارج از اجلاس بود.

نواك: اوپك به دنبال هيچ توافقي بدون حضور ايران نيست

در حاشيه اجلاس اوپك، نواك، وزير انرژي روسيه، در ديدار با زنگنه گفت: در اوپك به دنبال هيچ توافقي بدون حضور ايران نيستيم. اين گفت وگو بين وزير نفت ايران و وزير انرژي روسيه در حالي برقرار شد كه زنگنه در جلسه كميته وزارتي نظارت بر توافق اوپك و غيراوپك (JMMC) حضور نداشت. به گزارش رويترز، وزير نفت عمان درباره محتواي جلسه كميته وزارتي ظهر گفت: در اين جلسه روي تمديد توافق طرح كاهش توليد نفت بحث شد و همچنين قرار شد در اين مدت هماهنگي كاملي بين كشورها وجود داشته باشد.

6 يا 9 ماه، مسئله اين است

فريدون بركشلي، رئيس گروه مطالعات انرژي وين و رئيس اسبق امور اوپك وزارت نفت كه اكنون در اجلاس اوپك حضور دارد، جو حاكم در آنجا را توصيف كرده و مي گويد: رسانه ها با وجود آنكه در حدود يك هفته اخير و پس از برگزاري اجلاس G20 پيش بيني مي كردند كه توافق اوپك پلاس، بار ديگر تمديد شود؛ اما استقبال رسانه ها بسيار بالا بود.

بركشلي مي افزايد: احتمال زيادي وجود دارد كه توافق كلي روي استمرار توافق كاهش توليد ادامه داشته باشد و تنها موردي كه روي آن تاكيد مي شود، ديدگاه هاي متفاوت روي تداوم تا شش ماه يا 9 ماه آينده است تا در دور بعدي اجلاس اوپك، بتوانند براي سال آتي در اجلاس زمستاني يا تابستاني (بسته به زمان تمديد)، روي كنترل بازار برنامه ريزي كنند.

او درباره اثر تمديد توافق توليد بر بازار مي گويد: هرچه مدت زمان تمديد اين توافق بيشتر باشد، بازار آرامش بيشتري مي يابد و اعتماد به نفس بازار تقويت مي شود كه روي قيمت ها اثرگذار خواهد بود.

بخش بندي تحريمي در اوپك

رئيس گروه مطالعات انرژي وين  به نكته ويژه اشاره مي كند كه هم زمان با نشست 176 اوپك رخ داده است. او مي گويد: رئيس اجلاس در اين دوره، ونزوئلا است كه اكنون در تحريم آمريكا به سر مي برد و وزير عضو موسس ديگر، ايران است كه آن هم در تحريم قرار دارد. در كنار ديگر كشورهايي كه در تحريم به سر مي برند، اوپك به دو بخش اعضاي تحت تحريم و اعضاي عادي بدل مي شود. با اين اوصاف، چيزي بين هفت تا هشت ميليون بشكه نفت خام در روز، تحت تحريم است.

نقش اوپك كم رنگ مي شود

بركشلي با اشاره به موقعيت عربستان در نشست كنوني مي گويد: عربستان در حال حاضر، سومين توليدكننده بزرگ جهان پس از آمريكا و روسيه است. اكنون عربستان تبديل به يك توليدكننده حاشيه اي در استاندارد بين المللي شده است. البته هنوز هم در اوپك، يك توليدكننده بزرگ محسوب مي شود؛ اما آرام آرام در صحنه بين المللي توجه ها به سوي اوپك پلاس مي رود، تا اوپك.

نوع نفت خام، چالش جديد بازار نفت

او با بيان اينكه در حال حاضر، موضوع، موضوع بشكه ها نيست؛ بلكه موضوع نوع نفت هاي خام است، مي گويد: در اين دوره اوپك، مورد توجه قرار گرفته، نوع نفت هاي خام است. درست است كه آمريكا اكنون در سطح جهان بزرگ ترين توليدكننده نفت خام محسوب مي شود؛ اما نفت خام توليدي اين كشور، سبك است و جهان به نفت خام سنگين نيز نياز دارد كه اكنون در شرايط تحريمي قرار دارد.

حمايت مجلس از وزير نفت در اوپك

جواد كاظم نسب، نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي، در گفت‎و‎گو با «شرق» با اشاره به اجلاس اوپك، گفت: مجلس خوشحال خواهد شد كه وزير نفت بتواند در اوپك با قدرت از حقوق ايران دفاع كند. ما به دنبال راهكار و راه حل هستيم و در اين زمينه از وزارت نفت حمايت مي‎كنيم. اين نماينده مجلس، وزارت نفت را در راس امور اقتصادي كشور دانست و گفت: نفت اهرم بسيار قوي‎اي در راستاي رشد اقتصاد كشور است و بودجه كشور ما بر پايه درآمدهاي نفتي و مالياتي تنظيم مي‎شود؛ به همين دليل نمي‎توان نقش بسزاي وزارت نفت در اقتصاد كشور را منكر شد. او تاكيد كرد: هم‎اكنون كشور در شرايط حساسي قرار دارد و وزارت نفت بايد برنامه‎ريزي دقيقي براي صادرات نفت داشته باشد. ما در گذشته به برخي كشورهاي همسايه در ترانزيت نفت كمك كرده‎ايم و هم‎اكنون انتظار داريم اين كشورها به كمك ما بيايند. همكاري مطلوب وزارت امور خارجه و وزارت نفت درباره هماهنگي با كشورهاي همسايه بسيار موثر خواهد بود. كاظم‎نسب ادامه داد: در ماه‎هاي گذشته با وجود شرايط دشوار، وزارت نفت عملكرد بسيار خوبي داشته و با تدبير توانسته در حوزه صادرات و توزيع نفت و فراورده‎هاي نفتي شرايط را به درستي پيش ببرد. نماينده مردم خوزستان در مجلس شوراي اسلامي از هجمه‎هاي ايجادشده عليه وزارت نفت انتقاد كرد و گفت: در دوران كنوني همكاري و هماهنگي مجلس و ساير مسئولان با وزارت نفت اهميت بالايي دارد و ايجاد هجمه عليه وزارت نفت در اين دوران كار درستي نيست. هم‎اكنون بايد با ايجاد همبستگي به دنبال پيداكردن راهكارهاي مناسب براي حل مشكلات باشيم.

صف آرايي تحريمي ها در اوپك


 روزنامه شرق، شماره 3464 به تاريخ 11/4/98، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اقتصاد انرژي
متن مطالب شماره 60، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است