|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/4/11: ظريف در مراسم روز ملي صنعت و معدن از حذف دلار از 35 درصد مبادلات ايران و تركيه خبر داد: اينستكس پاسخ مناسب به ايران نيست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3470
سه شنبه 18 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3464 11/4/98 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


ظريف در مراسم روز ملي صنعت و معدن از حذف دلار از 35 درصد مبادلات ايران و تركيه خبر داد: اينستكس پاسخ مناسب به ايران نيستشرق: در سالي كه با نام رونق توليد نام گذاري شده است، مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با حضور تقريبا دوسوم اعضاي كابينه در سالن اجلاس سران برگزار شد. امسال اما ويژگي ديگري هم داشت. تحريم هاي آمريكا بخش صنعت را نشانه رفته و هرروز بر فشارهاي وارده به اين بخش افزوده مي شود؛ بااين وجود مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تلاش مي كنند با تدابيري خاص، اثر تحريم ها را خنثي كنند. شايد به همين خاطر بود كه محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه هم به عنوان راهبر ديپلماسي ايران، در نشست ديروز حضور يافت تا تحليل خود از شرايط كنوني و نقش صنعت و معدن براي برون رفت از اين شرايط خاص را ارائه كند. به اعتقاد وزير امور خارجه، اگرچه اينستكس يعني همان كانال مالي بين ايران و اروپا پاسخ مناسبي به درخواست ها و تعهدات ايران نيست اما يك ارزش استراتژيك دارد. به گفته او اينستكس باعث شده است كه نزديك ترين متحدان آمريكا از اين كشور فاصله بگيرند و اين مسئله سبب خواهد شد نقش دلار در تجارت جهاني كمرنگ تر شود. در نشست ديروز گروهي از صنعتگران به نمايندگي از فعالان اين عرصه پشت تريبون رفتند و خواسته هاي خود را مطرح كردند. همچنين از برگزيدگان اين حوزه نيز با حضور رئيس مجلس و ديگر اعضاي كابينه تجليل شد. محمد بحرينيان، پژوهشگر توسعه يكي از پيش كسوتان حوزه صنعت بود كه در نشست ديروز از او به عنوان چهره ماندگار بخش صنعت تقدير شد. تحريم هاي جديد آمريكا كه مشخصا بخش هاي اقتصادي ايران را نشانه رفته است، به گفته محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، آخرين تير چله كمان توطئه هاي آمريكاست. وزير امور خارجه كه ديروز در مراسم روز ملي صنعت و معدن سخن مي گفت، به تحليل شرايط كنوني پرداخت و به نقشي كه صنعت و توليد در اين شرايط ايفا مي كند، اشاره كرد. ظريف گفت: تشديد فشارهاي آمريكا بر ايران، ناشي از شكست هاي مستمر آمريكا در حوزه منطقه اي و بين المللي در برابر كشورمان است. او ادامه داد: آمريكايي ها وقتي مشاهده كردند كه با برجام زنجيرهايي كه بر دست وپاي كشور زده بودند آزاد شد و ايران توانست در منطقه پيشروي كند و حضورش افزايش يابد، دست به اقدامات جديدي زدند؛ زيرا هم زمان، آمريكا در صحنه بين المللي هر روز مطرودتر شده است. ظريف اضافه كرد: امروز آمريكا براي يافتن حامي عليه ايران، به هر وسيله اي متوسل مي شود اما موفق نمي شود. اين كشور سال قبل چهار بار جلسه شوراي امنيت برگزار كرد اما در هر چهار جلسه، ناكام ماند. به گفته او، استفاده از حربه هاي اقتصادي تنها راهكاري است كه در كوتاه مدت عليه ايران مي تواند موثر واقع شود؛ به همين دليل آمريكا به اين شيوه روي آورده است. وزير امور خارجه با اشاره به شكست هاي آمريكا در عراق، سوريه و يمن، تحريم هاي اقتصادي عليه ايران را يك سياست شكست خورده در بلندمدت توصيف كرد.

تجارت با پول ملي

به گفته وزير امور خارجه بعد از اعمال فشارهاي آمريكا، روسيه و چين تصميم گرفتند كه معاملات خود را با دلار انجام ندهند. سال گذشته 35 درصد معاملات ايران و تركيه با پول ملي دو كشور انجام شد و حتي امارات و هند به عنوان متحدان آمريكا تصميم گرفتند ديگر از دلار براي معاملات خود استفاده نكنند. اين به مفهوم كاهش نقش دلار در تعاملات بين المللي است.

او افزود: اينستكس پاسخ مناسب به خواست ايران و تعهدات ايران نيست اما يك ارزش استراتژيك براي ما دارد. راه اندازي اينستكس به اين مفهوم است كه نزديك ترين متحدان آمريكا از اين كشور فاصله مي گيرند.

ظريف تاكيد كرد: در كوتاه مدت بايد تحريم آمريكا را از طريق اتكا به توانمندي ملي ناكارآمد كنيم و در اين حوزه نيز مي توانيم سياست هاي آمريكا را ناكام كنيم. او ادامه داد: در يك سال گذشته ايران نشان داد كه در برابر احترام با احترام برخورد مي كند. در برابر فشار نيز مقاومت خواهد كرد. ما بايد با تشويق و تقويت توليد، معيشت مردم را تامين كنيم. ما دنيا را مجبور مي كنيم جز با زبان احترام با ما سخن نگويد.

100 هزارميليارد تومان پروژه معدني آماده بهره برداري

رضا رحماني، وزير صنعت، معدن و تجارت نيز از آمادگي صد هزار ميليارد تومان پروژه معدني براي افتتاح خبر داد. او با اشاره به هدف قرارگرفتن بخش صنعت در دور جديد تحريم ‎ها، پيش بيني هاي بانك جهاني درباره اقتصاد ايران را نادرست دانست و گفت: آنها مجبور شده اند نظرات خود را تعديل كنند. سال گذشته پيش بيني اين بود كه رشد بخش تجارت منفي شش درصد باشد اما بعد آن را اصلاح كردند و عدد منفي دو را به جاي آن قرار دادند. او با اشاره به راه هاي ابداعي صنعتگران ايران براي دورزدن تحريم ها، از تلاش براي راه اندازي نهضت ساخت داخل خبر داد. به گفته رحماني وزارت صنعت محورهاي هفت گانه اي را براي بحث ساخت داخل تدوين كرده است و در مسيرهايي كه ورود پيدا كرده، به نتايج مثبتي رسيده است. او كاهش 31 درصدي واردات پوشاك را حاصل تلاش اين وزارتخانه در بخش صنايع نساجي و پوشاك اعلام كرد. او همچنين به ظرفيت هاي بالاي صنايع ريلي و واگن سازي در كشور اشاره كرد و از شيوه تامين منابع مالي در بخش صنعت انتقاد كرد. وزير صمت ادامه داد: بخش صنعت ايران متكي به منابع بانكي است؛ در حالي كه بايد ديگر شيوه هاي تامين منابع مالي نظير بازار سرمايه نيز در دستور كار قرار گيرد.

تنقيح قوانين بخش توليد

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، نيز در مراسم ديروز گفت: در بخشي از قوانين نياز به تنقيح و اصلاح مواد منسوخ شده داريم؛ زيرا در برهه هاي مختلف بسته به شرايط كشور، برخي قوانين وضع شده است. اين مهم به معاونت قوانين مجلس سپرده شده و بخش توليد در اولويت اصلاحات قرار دارد. او از نهايي شدن بررسي قوانين بخش توليد از طرف معاونت قوانين مجلس خبر داد. رئيس مجلس افزود: به زودي اين مسئله در صحن علني مجلس مطرح خواهد شد تا با تنقيح قوانين، بخش هاي مختلف توليدي سامان يابد. او ادامه داد: همين كار هم بايد در دولت انجام شود. قوانين بانك ها، صندوق بازنشستگي، نظام مالياتي و... اشكالاتي دارد كه بايد رفع شود. به گفته لاريجاني، وضعيت ماليات كساني كه حقوق ثابت دريافت مي كنند، كاملا روشن است؛ اما كساني كه كار ملكي مي كنند يا زدوبند تجاري دارند، ماليات به حقي پرداخت نمي كنند؛ به همين دليل سوق دادن نقدينگي به سمت توليد دچار اشكال است. او همچنين با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در بانك مركزي براي جلوگيري از ايجاد اختلال در بازار ارز و خنثي كردن توطئه آمريكا در ونزوئلا سازي ايران، به وزير صمت توصيه كرد كه براي بخش توليد، با توجه به شرايط امروز، ضوابط خاص تدوين كند. رئيس مجلس همچنين خطاب به وزير صمت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به جاي تمركز بر نوشتن سند استراتژي بخش صنعت، بهتر است به مسائل و شرايطي كه امروز بخش توليد با آن درگير است، ورود پيدا كرده و مسائل جديدتر را حل كند. بهتر است كار تدوين استراتژي را به اتاق بازرگاني واگذار كند. او در ادامه به برخي موارد آزاردهنده براي بخش خصوصي اشاره كرد و گفت: در بحث ماليات بر ارزش افزوده چرا بايد پرونده 10 ساله اشخاص بررسي شود. اگر توليد محور توسعه است و پيشران توسعه كشور بخش صنعت است، بايد همه بخش هاي كشور به كمك اين بخش بيايند. لاريجاني همچنين مسائل مربوط به سرمايه در گردش و تامين اجتماعي را از ديگر مسائل آزاردهنده بخش خصوصي معرفي كرد. او گفت: در قانون سهم فعاليت هاي صنعتي و معدني از تسهيلات بانكي، 40 درصد در نظر گرفته شده است. اينكه امروز اين سهم به 27 درصد رسيده است، نشان مي دهد اولويت بانك ها تخصيص منابع به ساير بخش ها به غير از صنعت بوده است.

عزم بخش خصوصي براي مبارزه با فساد

محمدرضا مرتضوي، دبيركل خانه صنعت و معدن ايران، از ديگر سخنرانان مراسم ديروز با اشاره به اينكه در قوانين كشور براي فعاليت بخش خصوصي كمي و كاستي وجود ندارد، بر نياز به تدوين قوانين خاص براي اين ايام كه در محاصره كامل قرار داريم، تاكيد كرد. او افزود: ما در قوانين كم و كاستي را مشاهده نمي كنيم؛ اما از فردي كه دو تومان مي گيرد تا قوانين را اجرا نكرده و در كشوي ميز خود بگذارد، گلايه داريم. اين فرد ما را آزار مي دهد؛ ولي مبارزه بي امان با فساد امسال سرلوحه كار بخش خصوصي قرار گرفته است.

او از قصد جدي بخش خصوصي براي مبارزه با فساد خبر داد و افزود: ما تلاش مي كنيم جلوي هر گونه كجي و ناراستي بايستيم. غلامحسين شافعي، رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي، نيز گفت: رشد اقتصادي بدون نفت در سال 97 معادل منفي 9.4 درصد بوده است و در اين سال رشد بخش صنعت به منفي 6.5 درصد رسيده است. او گفت: تورم شاخص توليدكننده در بخش صنعت نيز با افزايش چشمگير مواجه بوده است. بر اساس اين سهم صنعت از توليد ناخالص داخلي به قيمت ثابت از 14.4 درصد در سال 93 امروز به 12.1 درصد رسيده است كه اين كاهش بسيار معناداري به شمار مي رود. نرخ رشد تشكيل سرمايه ثابت ناخالص در ماشين آلات در سال 97 معادل منفي 6.9 درصد بوده است كه اين آمار نشان مي دهد تمايلي براي سرمايه گذاري در بخش صنعت وجود ندارد. عزيز اكبريان، رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس، هم با اشاره به كاهش 23 درصدي واردات ماده اوليه گفت: اگر شيب كاهش مواد اوليه ادامه يابد، تا انتهاي امسال بسياري از بنگاه هاي توليدي بايد تعطيل شود. او ادامه داد: در حال حاضر هزينه هاي توليد، افزايش 65 درصدي داشته و هزينه مبادلات ارزي 15 درصد رشد يافته است كه اين مسئله به دليل دورزدن تحريم هاست.

ظريف در مراسم روز ملي صنعت و معدن از حذف دلار از 35 درصد مبادلات ايران و تركيه خبر داد: اينستكس پاسخ مناسب به ايران نيست


 روزنامه شرق، شماره 3464 به تاريخ 11/4/98، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه بشارت
متن مطالب شماره 119-120، خرداد الي شهريور 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است