|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/4/11: در جست وجوي زندگي خوب
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3470
سه شنبه 18 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3464 11/4/98 > صفحه 8 (انديشه) > متن
 
      


در جست وجوي زندگي خوباز افلاطون به اين سو فيلسوفان با پرسش هايي درباره عدالت و برابري، ارزش هايي كه جامعه را ثبات مي بخشد و نحوه مشاركت مردم در اداره جامعه درگير بودند. چگونه بهترين وضعيت مي تواند رخ دهد؟ چه نوع حكومتي احتمالا چيزهايي را كه ما نياز داريم و مي خواهيم، محقق مي كند؟ اين پرسش ها اساس فلسفه سياسي را تشكيل مي دهد. فلسفه سياسي با اصول و ارزش هاي پايه كه اساس زندگي سياسي را تشكيل مي دهد، سروكار دارد. فلسفه سياسي مي پرسد: «بهترين روش سازماندهي جامعه كه اجازه مي دهد همه شهروندان از زندگي خوب بهره مند شوند چيست؟». فلسفه سياسي تلاش مي كند ميان ميل به آزادي در مقابل نياز به عدالت، يا حق هر فرد - خواه مرد يا زن - براي پيشرفت اقتصادي در مقابل تمايل به انصاف و داشتن دغدغه تهيدستان جامعه توازن برقرار كند.

كتاب «فهم فلسفه سياسي» نوشته مل تامپسون يك راهنماي مختصر و مفيد براي فهم مهم ترين انديشه ها و ايده هاي تاريخ فلسفه سياسي با زباني ساده و در نسبت با اساسي ترين وجوه زندگي اجتماعي بشر معاصر است. در اين كتاب انديشه هاي برجسته ترين فلاسفه سياسي از يونان باستان تا دوران معاصر، از افلاطون و ارسطو تا هانا آرنت و برتراند راسل در نسبت با مسائل بنياديني مانند عدالت، آزادي، جنگ و صلح و... مطرح شده است.

فلسفه سياسي با علم سياست تفاوت دارد. موضوع سياست نحوه كار ماشين دولت است كه اساس وجود آن سازماندهي زندگي مردم براي رسيدن به اهداف اساسي بزرگي مانند آزادي و انصاف و عدالت است. اين اهداف اساسي و بزرگ موضوع فلسفه سياسي هستند؛ اما اين بدين معنا نيست كه فلسفه سياسي ربطي به امور روزمره سياست ندارد، چراكه ديدگاه ها و كنش هاي سياست مداران با ايده هاي مبنايي مطرح شده در فلسفه سياسي پيوند عميقي دارد و مدام به اين ايده ها و مفاهيم ارجاع داده مي شود. فلسفه سياسي ذاتا شاخه اي از اخلاق است. وقتي مي گوييم فلاني به لحاظ اخلاقي خوب است، مي دانيم كه منظور چيست و فرضمان اين است كه او در زندگي شخصي و مواجهه با ديگران به اصول اخلاقي پايبند است، اما در جايي كه عمل يك ملت مورد نظر باشد، شناسايي اصولي كه زندگي خوب يا رفتار خوب يك ملت را تعيين مي كند، موضوع فلسفه سياسي است.

در سياست بحث ها عموما با واقعيت ها آغاز مي شود، اما به سرعت به بررسي ارزش ها مي رسد. واقعيت ها ممكن است در كتاب هاي علوم سياسي، جامعه شناسي يا اقتصاد بيان شوند؛ اما براي سنجش اين واقعيت ها بايد به هنجارها و ارزش هايي توجه كرد كه معيار قضاوت سياست اند. ارزش هاي اخلاقي و ايده هاي بنيادي درباره اينكه جامعه به چه شيوه اي بايد اداره شود، شالوده بحث سياسي و حكومت را مي افكند. فلسفه سياسي ابزار اصلي براي شكل بخشي به آن ايده هاي سياسي و ارزش هاست.

در كتاب «فهم فلسفه سياسي» مل تامپسون براي طرح مسائل اساسي فلسفه سياسي، سراغ انديشه هاي فيلسوفان سياسي گذشته رفته و از نظريات افلاطون و ارسطو درباره عدالت و مفهوم زندگي خوب در يونان باستان تا نظريه دولت مقتدر هابز و نظريه تفكيك قواي لاك و مونتسكيو را بررسي كرده است. تامپسون معتقد است «وقتي ما در حال تمرين فلسفه سياسي هستيم، نياز داريم بين انديشمندان بزرگ و تلاش هاي گذشته و جهان كنوني و معضلات سياسي آن رفت و برگشت كنيم». او معتقد است وقتي هنوز در جامعه ما معضل نسبت حقوق افراد و حفظ مصلحت و امنيت حكومت حل نشده باقي مانده است، ناگزيريم به انديشه هاي فيلسوفاني مانند ماكياولي رجوع كنيم تا با بازخواني يا رد انديشه هايشان بتوانيم راهي براي حل مسائل خودمان پيدا كنيم.

كتاب «فهم فلسفه سياسي» 10 فصل دارد. فصل اول آن مقدمه اي در باب مفهوم فلسفه سياسي و مسائل آن است. فصل دوم و سوم به دو دوره وسيع تاريخي مي پردازد. دوره نخست از يونان باستان تا رنسانس و دوره دوم تحولات سده هاي هفدهم و هجدهم يعني قرارداد اجتماعي و فايده گرايي را دربر مي گيرد. فصل چهارم ايده ها و ايدئولوژي هايي شامل كمونيسم، سوسياليسم، ليبراليسم، محافظه كاري و... را بررسي مي كند كه در سده بيستم مسلط شدند؛ اما ريشه هاي آنها را به قرن نوزدهم و پيش از آن برمي گرداند. البته ازآنجا كه فلسفه سياسي با مفاهيم كليدي سروكار دارد، در فصل هاي پنجم، ششم و هفتم به برابري و انصاف و سپس به آزادي و نهايتا حقوق، عدالت و قانون نظر مي افكند. توضيح اين مفاهيم و ديدن شيوه ارتباط آنها با يكديگر براي درك بهتر اين موضوع كاملا اساسي است؛ اما دو چشم انداز هست كه بايد به آن توجه خاصي كرد: نخست جايگاه زنان در جامعه. بيشتر انديشمندان در تاريخ فلسفه سياسي مرد بوده اند و بر زندگي سياسي تسلط داشته اند؛ بنابراين چشم اندازي ناظر به حقوق زنان ضرورت دارد. چشم انداز دوم تصديق مي كند كه بسياري ملت ها اكنون چندفرهنگي اند؛ برخي به واسطه مهاجرت، اما عموما به واسطه تاثير جهاني تجارت و ارتباطات. چگونه در جامعه اي كه ارزش هاي فرهنگي متنوع وجود دارد، انصاف و احترام براي افراد محقق مي شود؟ آيا اقليت هاي قومي بايد سنت هاي خود را داشته باشند يا بايد خود را با يك هنجار ملي هماهنگ كنند؟ پديده شديدا غم انگيز پاك سازي قومي در يك سر طيف پاسخ ها به اين پرسش قرار دارد. اين موضوعات محور فصل هشتم را تشكيل مي دهند. در فصل هاي نهم و دهم كتاب موقعيت هر دولت - ملت را در دنياي شركت هاي چندمليتي، بازارهاي جهاني و تهديدات جهاني بررسي مي كند. دولت هاي مستقل ديگر مثل گذشته مستقل نيستند. تهديدها، خواه از جانب تروريسم و جنگ، خواه به خاطر تغييرات جوي، هيچ مرز ملي اي را در امان نمي گذارد. سرانجام كتاب به برخي ملاحظات و انديشه ها درباره آينده فلسفه سياسي ختم مي شود و طيفي از پيشنهادها براي مطالعه بيشتر از جمله فهرستي از متن هاي كلاسيك را ارائه مي دهد.

در جست وجوي زندگي خوب


 روزنامه شرق، شماره 3464 به تاريخ 11/4/98، صفحه 8 (انديشه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تصميم گيري و تحقيق در عمليات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است