|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/4/11: بنياد ملي مد و لباس! رسانه ها شيپور چي نيستند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3470
سه شنبه 18 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3464 11/4/98 > صفحه 9 (ويژه مد ايراني، اسلامي) > متن
 
      


بنياد ملي مد و لباس! رسانه ها شيپور چي نيستند


نويسنده: ستاره جاويد

استفاده ابزاري از رسانه هاي فعال مد از سوي متوليان مد دولتي، ديگر به يك استراتژي و رويه تبديل شده است و هر چه تلاش مي كنيم به مجريان استراتژي مد دولتي تبيين شود كه رسانه ها شيپورچي و تبليغات چي حركت ها و اقدامات نمايش گونه آنان نيستند، ره به جايي نمي رسد. اگر متوليان مد در بدنه دولتي فيگور رسانه اي مي گيرند و عنوان مي كنند كه روابطي حسنه و مبتني بر اعتماد و احترام با رسانه ها دارند، در عمل هم بايد اين ادعاي خود را در بوته راستي آزمايي قرار دهند. شاهد اين مدعا، برگزاري نخستين نشست هم انديشي! و سياست گذاري براي نهمين جشنواره بين المللي مد و لباس فجر بود كه مثل هميشه در غياب رسانه هاي جدي فعال در عرصه مد برگزار شد.

طبق اخبار فكسي (اخبار واصله) كه روي خروجي خبرگزاري هنرآنلاين قرار گرفته است، اواخر هفته گذشته نخستين نشست هم انديشي و سياست گذاري نهمين جشنواره مد و لباس فجر در معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد. مشخص نيست كه وقتي از «هم انديشي» سخن به ميان مي آيد دقيقا از چه حرف زده مي شود. تمام افرادي كه در اين نشست حضور داشتند و نام شان روي خروجي خبرگزاري هايي كه اخبار فكسي را در روزهاي تعطيل پوشش مي دهند، منتشر شده، همان كساني هستند كه چند سال است به حيا ط خلوت بنياد ملي مد و لباس راه دارند و در تمام رويدادها و محافل مربوط به مد دولتي، قبل از دبير كارگروه ساماندهي مد و لباس كشور، روي صندلي هاي اجلاس نشسته اند و مشغول پذيرايي از خودشان هستند.

بنياد ملي مد پدرخوانده اين حوزه نيست

نخستين نشست هم انديشي نهمين جشنواره بين المللي مد و لباس فجر با حضور حميد قبادي، دبيركارگروه ساماندهي مد و لباس كشور؛ ابوالقاسم شيرازي، رئيس اتحاديه پوشاك؛ صديقه پاك بين، دبير هشتمين جشنواره فجر؛ نماينده هاي انجمن ها و اتحاديه هاي تخصصي نساجي، طراحي، پوشاك و زيورآلات و جمعي از استادان دانشگاهي در معاونت هنري وزارت ارشاد برگزار شده و طبق روال معمول اين بنياد، از هيچ يك از رسانه هاي ديجيتال يا مكتوب براي حضور در اين نشست دعوت نشده است؛ همان رسانه هايي كه وقتي قرار است بازوي تبليغاتي فعاليت هاي معاونت هنري باشند، با يك فكس يا با يك تلفن به بزم دعوت مي شوند و مورد استفاده ابزاري قرار مي گيرند. اما رسانه هاي جدي و رسانه هاي فعال بخش خصوصي كه مطالبه گر هستند و ذره بين خود را روي تمام زواياي فعاليت هاي مورد اشاره، مي گيرند، چه در زمان استفاده ابزاري و چه در زماني كه بايد براي هم انديشي حضور داشته باشند، به عزلت و به هاله بي خبري رانده مي شوند.

دبير محترم بنياد ملي مد و لباس كشور! معدود خبرنگاران مد كه سال ها است به صورت مصمم و هدفمند اين حوزه را پي جويي مي‎ كنند و جناب عالي از زمان پيدايش بنياد مد با خروجي فعاليت هاي اين همكاران كه نحله كوچك شان به تعداد انگشتان يك دست نمي رسد، بارها با شما درباره دعوت نشدن ازسوي بنياد ملي مد و لباس از رسانه هاي جدي براي نشست ها و رويدادها گلايه كرده اند و هر بار با قول مساعدت حضرت عالي، از بنياد خارج شده اند. اكنون در نخستين ماه فصل گرم تابستان براي نهمين جشنواره بين المللي مد و لباس فجر برنامه ‎ريزي كرده ايد، رسانه هاي جدي و جريان ساز مد در بخش خصوصي همچنان در بي‎ خبري و همچنان در تلاش بي ثمر براي دستيابي به منابع خبري مستقر در بنياد ملي مد و لباس به سر مي برند و بارها و بارها در نشست هاي خبري و در محافل مختلفي كه شما را ديده اند اين نكته را گوشزد كرده اند كه اگر تمايل بنياد «هم انديشي» و دعوت از تمام خردورزان و جريان سازان حوزه مد ايراني و اسلامي است، بايد و بايد تمام رسانه ها اعم از دولتي يا خصوصي به بازي گرفته شوند و دعوت نامه ها نه به صورت گزينشي، بلكه به صورت عادلانه در اختيار همه رسانه هايي قرار گيرد كه وفادارانه و دلسوزانه رويدادهاي بنياد ملي مد را دنبال كرده و پوشش داده و جريان سازي كرده اند.

رفتار دل شكنانه بنياد مد در توزيع دعوت نامه هاي رسانه ها حاصلي جز بي انگيزگي و ياس حرفه اي نخواهد داشت. اين اقدام تك محورانه و به دور از خرد جمعي بنياد ملي مد و لباس تنها در يك صورت توجيه حرفه اي دارد. گويا بنياد ملي مد و لباس خود را پدرخوانده كودك مد ايران مي داند؛ كودكي كه پيش از پيدايش بنياد مد، در جامعه پرتكاپوي ايراني متولد شده بود و داشت راه خود را مي رفت و در اين راه از حمايت هاي بي ‎دريغ مادي و معنوي بخش خصوصي، بهره هاي وافر برده بود. از زماني كه بنياد ملي مد و لباس پديد آمده است، دلسوزان واقعي مد ايران به گوشه رينگ رانده شدند، بخش خصوصي از دور رقابت ها حذف شد و معدود شركت هاي تحت تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، امتياز برگزاري رويدادها و اخذ مجوزها را به دست آوردند و نتيجه اين استراتژي چيزي است كه امروز به نام مد ايراني و اسلامي در جامعه ايراني مي بينيم.

گفته مي شود در اين نشست سيدسعيد ميرمحمدصادق، دبير بخش فرهنگي جشنواره مد و لباس فجر كه نامي ناآشنا در اين حوزه است، در نخستين جلسه هم انديشي و سياست گذاري نهمين جشنواره مد و لباس فجر، از تحقيق چندماهه كارگروه درباره رويكرد موضوعي اين رويداد سخن گفته و عنوان كرده است كه با بررسي هاي مستمر براي نهمين دوره جشنواره و به منظور هويت سازي، توجه به گستره ارزشمند هنري شمال شرقي كشور و هنر بومي ايراني در استان هاي گلستان و خراسان شمالي، پيشنهاد مي كنيم رويكرد كلي مفهوم اين دوره از جشنواره، «فر گلستان» باشد.

صرف نظر از موضوعي كه در اين نشست بررسي شده، اين دعوت نشدن به دور از انصاف است؛ در دنيايي كه رسانه ها حرف اول و آخر را مي زنند و اگر نبودند همكاراني كه اقدامات كوچك بنياد ملي مد و لباس را با ضريب بزرگ نمايي بسيار بالا، به خورد افكار عمومي دادند، امروز بنياد چنين قدرتي نداشت كه ديواري بكشد ميان رسانه هاي خودي و ديگري و پشت اين ديوار، رسانه هاي بخش خصوصي را كه مومنانه و وفادارانه در كنار مقامات و متوليان امور فرهنگي و اجتماعي حضور داشتند و بي چشمداشت و غيرمغرضانه حقيقت خبر را مخابره كرده اند، پنهان شود. وقتي سخن از «هم انديشي» به ميان مي آيد، وفاداري در هر دو سوي يك ارتباط برجسته مي شود. هم انديشي رابطه اي است كه نيازمند كرسي هاي متعدد است و فقط با حضور عده اي افراد ثابت كه همه جا هستند، محقق نمي شوند. فراموش نكنيد كه براي تعالي مد در جامعه ايراني، رسانه، قلب تپنده پيكره مد است و هيچ كس پدرخوانده آن نيست.

بنياد ملي مد و لباس! رسانه ها شيپور چي نيستند


 روزنامه شرق، شماره 3464 به تاريخ 11/4/98، صفحه 9 (ويژه مد ايراني، اسلامي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از " ستاره جاويد"

  مهاجرت دامان مُد را هم گرفت
ستاره جاويد، شرق 26/4/97
مشاهده متن    
  من كجا ايستاده ام
ستاره جاويد، شرق 2/6/96
مشاهده متن    
  سالن هاي دور سالن هاي نزديك
ستاره جاويد، شرق 16/5/96
مشاهده متن    
  طنز و طعن بي درمان / در نقد «مطرب»، به كارگرداني «بهزاد فراهاني»
ستاره جاويد، شرق 9/5/96
مشاهده متن    
  آلترناتيو- بي فرجام / درباره تئاتر خصوصي ايران
ستاره جاويد، شرق 2/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بينات
متن مطالب شماره 3-4 (پياپي 96)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است