|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق98/4/11: همه چيز درباره مرحله نهايي ليگ ملت هاي واليبال 2019
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3470
سه شنبه 18 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3464 11/4/98 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


همه چيز درباره مرحله نهايي ليگ ملت هاي واليبال 2019
ايران - لهستان جذاب ترين بازي مي شود


با پايان بازي هاي دور مقدماتي ليگ ملت هاي واليبال 2019، تيم هاي راه يافته به مرحله نهايي اين مسابقات رسما مشخص شدند. ايران كه به عنوان اولين تيم، صعود خود را به فينال قطعي كرده بود، به همراه برزيل، روسيه، فرانسه، لهستان و آمريكا (ميزبان) شش تيمي هستند كه توانستند جواز شركت در اين مرحله را به دست آورند؛ شش تيم صاحب نام در واليبال دنيا كه بي شك رقابت هاي جذابي را در فينال برگزار خواهند كرد. طبق قوانيني كه فدراسيون جهاني واليبال (FIVB) براي ليگ ملت ها تعريف كرده است، در صورتي كه تيم ميزبان مرحله نهايي (آمريكا) يكي از شش تيم بالاي جدول مرحله مقدماتي باشد، اين تيم در گروه A به عنوان سرگروه با تيم هاي سوم و چهارم جدول مقدماتي هم گروه مي شود و سه تيم ديگر در گروه B قرار مي گيرند. بر اين اساس با توجه به عنوان ششمي يانكي ها در جدول مقدماتي، اين تيم با تيم هاي سوم و چهارم؛ يعني روسيه و فرانسه در يك گروه سه تيمي قرار گرفتند. از سوي ديگر برزيل و ايران به عنوان تيم هاي اول و دوم، با لهستان كه در رده پنجم قرار گرفت، هم گروه شدند. اين در حالي است كه اگر ايران در روز آخر ديدارهاي مقدماتي موفق به شكست آمريكا مي شد، سرنوشت دو گروه كاملا تغيير مي كرد و ايران با آمريكا و روسيه در يك گروه قرار مي گرفت. پيكارهاي مرحله نهايي 19 تا 23 تيرماه با ميزباني آمريكا در شيكاگو برگزار خواهد شد. ايران اگر بتواند جزء دو تيم برتر گروه خود قرار بگيرد، به ديدار نيمه نهايي خواهد رفت و بايد براي صعود به فينال تلاش كند. شرايط براي دو تيم اول هر گروه به اين صورت است كه تيم اول گروه A با تيم دوم گروه B مسابقه مي دهد و تيم دوم گروه A هم با تيم اول گروه B تقابل خواهد كرد. تيم ها به صورت ضربدري در نيمه نهايي با هم مسابقه خواهند داد.

مچ اندازي دوباره با لهستان و برزيل

شاگردان ايگور كولاكوويچ كه در هفته هاي دوم و سوم ليگ ملت هاي 2019 با لهستان و برزيل مصافي ديدني داشتند، حالا بايد دوباره با يكديگر رويارو شوند. بازي اول ايران با لهستان است كه 20 تير ساعت 5 صبح به وقت ايران شروع مي شود. تيم هاي ملي واليبال ايران و لهستان تاكنون 20 بار به مصاف هم رفته اند كه سهم ايران 9 برد و سهم لهستان 11 پيروزي بوده است. از اين 20 مسابقه فقط سه بازي با نتيجه 3 بر صفر تمام شده كه نشان مي دهد رقابت دو تيم در اين سال ها چقدر نزديك بوده است. تيم ملي واليبال ايران از رويارويي با لهستان، خاطرات شيريني هم داشته است. نخستين پيروزي اين تيم مقابل لهستان در جام جهاني 2011 رخ داد. در آن زمان «خوليو ولاسكو»، سرمربي ايران بود و تيم او در ست سوم هم 25 بر 8 باخت، اما در نهايت به پيروزي 3 بر 2 دست يافت و روز بزرگي براي واليبال ايران خلق شد. نخستين سهميه المپيك در تاريخ واليبال ايران هم با پيروزي بر لهستان به دست آمد. در مسابقات انتخابي المپيك ريو، دو تيم به مصاف هم رفتند و ايران با برتري بر لهستان، سهميه گرفت.

ديدارهاي ايران و لهستان در سال هاي اخير همواره از حساسيت بالايي برخوردار بوده، اما اين مسابقه از هر نظر ويژه تر است. بعد از صحبت هاي عجيب و توهين آميز كوبياك عليه مردم ايران، اين بازيكن از سوي فدراسيون جهاني و فدراسيون لهستان به محروميت شش جلسه اي محكوم شد. حتي رئيس فدراسيون لهستان مجبور شد به خاطر اظهارات اين بازيكن به صورت رسمي در اروميه از مردم ايران عذرخواهي كند. كاپيتان عقاب ها كه براي يك تيم ژاپني در جام باشگاه هاي آسيا بازي مي كرد، در ديدار با پوريا فياضي، بازيكن تيم شهرداري ورامين، درگيري لفظي پيدا كرد كه جنجال آن به رسانه ها و شبكه هاي مجازي هم كشيده شد. حالا محروميت اين بازيكن شاخص لهستاني تمام شده و به همراه «بارتوش كورك» كه او نيز سابقه درگيري با واليباليست هاي ايراني را داشته، مي خواهند در فينال مقابل ايران بازي كنند. البته به تمام اين حواشي بايد صحبت هاي «هنين»، سرمربي اين تيم، را هم اضافه كرد. او نيز با لحني معترض و كنايه آميز از ميزباني ايران در اروميه و حجم بالاي تماشاگران انتقاد و گلايه كرد.

رقيب دوم ايران برزيل است؛ تيمي كه با 9 مدال طلا، هفت نقره و چهار برنز عنوان پرافتخارترين ليگ ملت هاي واليبال را دارد. بازي دو تيم روز جمعه، 21 تير، ساعت 5:30 برگزار مي شود. به نظر بسياري از صاحب نظران واليبال، امسال برزيل آماده ترين و كامل ترين تيم ليگ ملت هاست. نكته حيرت انگيز در مورد واليبال برزيل اين است كه از سال 1990 تا 2018 در طول 29 دوره برگزاري ليگ جهاني و ليگ ملت ها اين تيم همواره جزء شش تيم برتر مسابقات بوده است. برزيل به همراه ايتاليا دو تيمي هستند كه در همه ادوار مسابقات حاضر بوده اند، اما اين تيم پرافتخار از سال 2010 به بعد در هشت دوره در رسيدن به قهرماني مسابقات ناموفق بوده است. تيم ملي واليبال ايران تاكنون در 15 مسابقه رسمي با تيم برزيل روبه رو شده است. برزيل در 12 بازي موفق به پيروزي برابر ايران شده و در سه بازي شكست خورده است كه هر سه بازي مربوط به سال 2014 است؛ آن هم باز به دوره مربيگري كواچ برمي گردد. بلندقامتان كشورمان در آخرين ديدار خود با برزيل كه در هفته دوم ليگ امسال برگزار شد، با نتيجه 3 بر 2 متحمل شكست شدند؛ شكستي كه البته به زعم اهالي واليبال و مردم شيرين بود، چراكه شاگردان ايگور در يك قدمي پيروزي در ست پنجم نتيجه را 3 بر 2 واگذار كردند. بايد ديد نبرد دوباره دو تيم به كجا مي رسد.

اميدوار به كسب سكو

واليبال ايران امسال هفتمين حضور خود در ليگ ملت هاي واليبال را پشت سر مي گذارد. نهم، چهارم، ششم، هشتم، يازدهم و دهم عناويني هستند كه نماينده كشورمان به ترتيب در سال هاي 2013 تا 2018 در اين رقابت ها به دست آورده است. بهترين عنوان ايران در ليگ ملت ها با حضور كواچ در سال 2014 بود كه ملي پوشان موفق شدند مقام چهارم مسابقات را كسب كنند.

اين سومين سالي كه تيم ملي واليبال كشورمان با سرمربيگري ايگور كولاكوويچ مونته نگرويي در ليگ ملت ها حاضر مي شود. او كه در دو سال گذشته به نتايج خوبي نرسيده، حالا با رسيدن به فينال درصدد رفع نتايج تلخ گذشته خود است. تيم او در اين دوره 15 بازي انجام داد كه تنها سه شكست داشت و جايگاهش هم در بالاي جدول محفوظ ماند. با عملكردي كه او در اين مدت از خود نشان داده، اهالي واليبال را اميدوار به كسب مدال و تاريخ سازي در اين رويداد بزرگ كرده است.

مصطفي كارخانه، پرافتخارترين مربي واليبال ايران، دراين باره به «شرق» مي گويد: «بچه هاي ما در دور مقدماتي واقعا بدون نقص و باانگيزه كار كردند. آنها جاي هيچ حرفي را باقي نگذاشتند، اما بايد بگويم كه كار هنوز تمام نشده و ما بايد نتيجه اين همه تلاش را در فينال ببينيم. فكر مي كنم آنها اگر اين روحيه را در مرحله پاياني هم به كار بگيرند و كادر فني هم بتواند به همين خوبي وظايفش را انجام دهد، گرفتن مدال دور از دسترس نباشد. كولاكوويچ نسبت به گذشته خيلي بهتر شده و در اين رقابت ها عالي عمل كرد. او در عين اينكه از نفرات اصلي خود استفاده كرد، اما به جوانان هم فرصت داد. به نظرم با قرعه خوبي در فينال مواجه شديم. ما اگر در گروه مقابل مي افتاديم، كارمان سخت بود. ما اگر مثل هفته دوم و سوم با برزيل و لهستان بازي كنيم، خيلي به مدال نزديك مي شويم. لهستان را كه فوق العاده برديم. از برزيل هم در دقايق آخر شكست خورديم، ضمن اينكه بازي با برزيل جزء ديدارهاي ابتدايي ما بود و هنوز به نوعي بچه ها روي غلتك نيفتاده بودند».  

همه چيز درباره مرحله نهايي ليگ ملت هاي واليبال 2019


 روزنامه شرق، شماره 3464 به تاريخ 11/4/98، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است