|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: در پي بيانيه مشترك پاريس، برلين و لندن در نشست شوراي حكام آژانس مطرح شد؛ حمايت از اجراي كامل برجام
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
در پي بيانيه مشترك پاريس، برلين و لندن در نشست شوراي حكام آژانس مطرح شد؛ حمايت از اجراي كامل برجامابراز تاسف از تصميم دولت امريكا براي خروج از برجام و اشاره به اقدامات مخربانه عليه اين توافق به عنوان محور اين اقدام در كنار تاكيد بر ضرورت حفظ برجام از سوي همه طرف ها چكيده واكنش هاي جهاني به تحولي است كه روز گذشته در نشست شوراي حكام آژانس بي المللي انرژي اتمي در ارتباط با اين توافق بين المللي رقم خورد. نشست ويژه شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي كه روز گذشته به درخواست امريكا برگزار شد، جديدترين دست از رويدادهايي بود كه پيرامون اقدامات يكجانبه امريكا درباره برجام صورت گرفت. نشستي كه هيات امريكايي در آغاز آن با صدور بيانيه اي اقدامات تلافي جويانه و قانوني ايران براي مواجهه با كم كاري شركاي برجامي اش را باج خواهي توصيف كرد و تهران را براي افزايش تحريم ها با تهديدات تازه اي روبه رو ساخت. همزمان با اين بيانيه مدعي جويانه بود كه دونالد ترامپ هم در پيامي كه در شبكه توئيتر خود منتشر كرد ضمن انتقاد دوباره از برجام، بار ديگر تهران را به افزايش فشار تهديد كرد و گفت: «به خاطر داشته باشيد، آن توافق ظرف چند سال منقضي مي شد. تحريم ها بزودي و به شكلي اساسي افزايش خواهد يافت.» اما تنها ساعاتي بعد از اين نشست آشكار شد كه نشست شوراي حكام فرصت خوبي براي تكرار خواسته هاي مدعي جويانه واشنگتن عليه ايران نبوده است. چه سه كشور فرانسه، انگليس و آلمان در پايان اين نشست در بيانيه اي ضمن انتقاد از خروج يكجانبه امريكا خواستار يافتن راهكارهاي قابل اعتنا از مجراي كميسيون مشترك برجام شدند. خواسته اي كه عملا واكنشي معنادار به تلاش امريكا براي گشودن پرونده برجام در شوراي حكام و بهره گيري از ظرفيت اين شورا براي تحت فشار قرار دادن ايران بود.    برگزاري نشست شوراي حكام  پس از آن صورت مي گيرد كه دولت امريكا با خروج از توافق هسته اي و بازگرداندن تحريم ها، براي به بن بست رساندن برجام تدارك ويژه اي ديد. اين در حالي بود كه اروپا نتوانست در مواجهه با كمپين فشار حداكثري امريكا عليه ايران اقدامات موثري از خود نشان دهد و به اين ترتيب با تمام شدن صبر تهران، اجراي اقدامات متقابل در چارچوب برجام در دستور كار مقام هاي ايراني قرار گرفت. چنانكه جمهوري اسلامي در گام اول ذخاير اورانيوم خود را به بيشتر 300 كيلو سقف تعيين شده در برجام رسانده و سپس در گام دوم غلظت غني سازي اورانيوم را از سقف مجاز در برجام يعني 3,67  درصد فراتر برد. اين در حالي بود كه كشورمان با تعيين مهلت 60 روزه ديگري اعلام كرد در صورتي كه مشكل فروش نفت و دريافت پول آن همچنان حل نشده باقي بماند، در گام سوم، غني سازي 20 درصدي را از سرخواهد گرفت. آژانس هم روز گذشته تاييد كرد، خلوص غني سازي اورانيوم ايران در حال حاضر به حد 4.5 درصد و ميزان ذخاير اورانيوم ايران به 213.5 كيلوگرم رسيده است. تنها چند روز بعد از برداشتن دومين گام ايران بود كه امريكا به عنوان يك عضو شوراي حكام خواستار آن شد كه آژانس در مورد پايبندي يا تخلف ايران از تعهداتش در برجام گزارش دهد.

 اروپا: مشكلات برجام از طريق كميسيون برجام قابل پيگيري است

با اين حال نشست روز گذشته شوراي حكام فرصتي را براي تاكيد نمايندگان كشورهاي عضو برجام فراهم كرد تا بدون توجه به خواسته امريكا براي ايجاد اجماع حداكثري عليه ايران، بر اهميت حفظ اين توافق تاكيد كنند. انگليس، آلمان و فرانسه در بيانيه مشتركي كه منتشر كردند ضمن ابراز تاسف عميق از خروج امريكا از برجام از تمام كشورها خواستند اقدامي را صورت ندهند كه مانع اجراي تعهدات برجام شود. اتحاديه اروپا ضمن اشاره به گام هاي اخير ايران در چارچوب برجام و لزوم اجراي كامل همه تعهدات تاكيد كرده است كه مسائل مربوط به پايبندي طرف ها به اين توافق در چارچوب برجام، از جمله برگزاري نشست كميسيون مشترك برجام قابل پيگيري است.

نماينده روسيه: شوراي حكام اقدامات امريكا را محكوم كند

در همين حال ميخائيل اوليانوف، نماينده دائم روسيه در آژانس بين المللي انرژي اتمي هم با قرائت بيانيه اي از اعضاي شوراي حكام خواست تا اقدامات مخرب امريكا درخصوص ايران را محكوم كنند. نماينده روسيه ضمن يادآوري به طرف هاي برجام كه اين توافق قرار بوده به عادي سازي روابط اقتصادي و تجاري با ايران منجر شود، گفت: «هدف توافق هسته اي نه فقط حل مسائل هسته اي، بلكه عادي سازي روابط تجاري و اقتصادي با ايران هم بود. آشكار است كه برجام نمي تواند فقط بر يكي از اين دو ستون استوار باشد.» نماينده روسيه از اقدام امريكا در اعمال تحريم هاي نفتي عليه ايران انتقاد كرد و گفت: «چه كسي به امريكا حق داده عليه ايران تحريم نفتي اعمال كرده و ساير كشورها را به دليل همكاري با ايران تحت تحريم قرار دهد؟ آيا اين حق قدرتمندترين كشورها است؟ در اين صورت داريم به سمت نظم جهاني تماميت خواه حركت مي كنيم.»

اوليانوف همچنين تصريح كرد در صورتي كه اقدامات امريكا به فروپاشي راستي آزمايي هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي منجر شود، مسئوليت از بين رفتن آن صرفا متوجه امريكا خواهد بود. وي گفت: «مسئوليت از بين رفتن نظام راستي آزمايي در ايران صرفا به عهده امريكا خواهد بود. تبعات منفي اين اقدام بر كل پادمان هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي اثر خواهد گذاشت.»

برش
نماينده ايران: اروپا از اقدامات امريكا ابراز نگراني كند نه از ايران

سفير و نماينده دائم ايران در آژانس در نشست فوق العاده شوراي حكام به اعضاي اروپايي برجام و اتحاديه اروپا توصيه كرد به جاي ابراز نگراني از اقدامات ايران، از اقدامات امريكا ابراز نگراني كنند. كاظم غريب آبادي با انتقاد از اينكه اين جلسه با درخواست ايالات متحده امريكا برگزار مي شود، شوراي حكام را براي بررسي تحولات پيرامون برجام فاقد صلاحيت دانست و گفت: «تحولات اخير هيچ ارتباطي با موضوعات مرتبط پادماني و چارچوب ماموريتي شوراي حكام ندارد. موضوعات مرتبط با اجراي برجام، در سازوكارهاي تعيين شده آن مورد مشورت قرار خواهند گرفت.»

او همچنين تصريح كرد: «تصميم ايران در تطابق كامل با برجام است و بدين منظور اتخاذ شده تا از برجام در برابر رفتارهاي مخرب امريكا و قصور اتحاديه اروپا، سه عضو اروپايي آن در برداشتن هرگونه گام موثر براي اجراي تعهدات شان ذيل برجام و اقداماتي كه بعد از خروج غيرقانوني امريكا و شروع جنگ اقتصادي عليه مردم ايران انجام شد، محافظت كند.» غريب آبادي افزود: «به اعضاي اروپايي برجام و اتحاديه اروپا توصيه مي كنيم به جاي ابراز نگراني از اقدامات ايران براي اعاده تعادل به برجام، از اقدامات امريكا ابراز نگراني كنند. غريب آبادي تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران مصمم است حمايت خود از برجام را با حسن نيت و در جوي سازنده تا زماني كه همه طرف ها به طور كامل تعهداتشان را رعايت مي كنند، ادامه دهد. جمهوري اسلامي ايران آماده است اجراي كامل برجام را متناسب با اجراي تعهدات توسط همه طرفين حاضر در برجام و آنهايي كه در كميسيون مشترك از هشتم مه 2018 (مربوط به خروج يكجانبه امريكا از توافق) اتخاذ شد را از سر بگيرد.»

آژانس بر اساس نقشي كه در چارچوب برجام عهده دار شده است، وظيفه نظارت بر روند اجراي تعهدات برجامي ايران را به دوش مي كشد و اگر در خلال اين كار دريابد ايران برخي مفاد برجام را رعايت نمي كند، بايد كشورهاي عضو توافق هسته اي را از اين رويداد مطلع كرده تا آنها به عنوان اعضاي اين توافق پيرامون تحولات جاري تصميم گيري كنند.

 به اين ترتيب اين سازمان  ديگر نقشي در پروسه تصميم گيري پيرامون برجام ندارد و تنها حوزه نظارت و اقداماتش در قبال ايران به نظارت بر روند اجراي مقررات پادمان هسته اي و پروتكل الحاقي از سوي جمهوري اسلامي محدود مي ماند. بنابراين فارغ از ناكامي امريكا براي نزديك كردن ديدگاه سياسي كشورهاي عضو شوراي حكام به رويكرد خود عليه اقدامات برجامي ايران، اساسا شوراي حكام اهرم قانوني مورد نظر براي سوگيري ضدايراني امريكا به شمار نمي آيد.

در پي بيانيه مشترك پاريس، برلين و لندن در نشست شوراي حكام آژانس مطرح شد؛ حمايت از اجراي كامل برجام


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي آموزش و تحصيل
شماره 2
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است