|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: هشدار روحاني به توقيف نفتكش ايراني در جبل الطارق: انگليس تبعات ناامني دريايي را درك خواهد كرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


هشدار روحاني به توقيف نفتكش ايراني در جبل الطارق: انگليس تبعات ناامني دريايي را درك خواهد كردگروه سياسي: كمتر از يك هفته پس از توقيف غيرقانوني نفتكش ايراني در جبل الطارق، روحاني نه تنها اين اقدام انگليس را بسيار كودكانه، سخيف و اشتباه توصيف كرد، بلكه با  اشاره به توقيف اين كشتي در آب هاي سرزميني اسپانيا، انگليس را كشوري اشغالگر توصيف و به آنان هشدار داد كه شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعدا درك خواهيد كرد. رئيس جمهوري كه روز گذشته در جلسه هيات دولت سخن مي گفت، اين احتمال را مطرح كرد كه اين اقدام انگليسي ها شايد به دستور گروه «ب» يا به دليل فقدان دولت و پارلمان منسجم صورت گرفته باشد، اما در هر صورت، توقيف كشتي نفتكش ايراني كاري احمقانه بود. او همچنين چند روز پس از تماس تلفني مكرون با روحاني كه در آن احتمال حضور امريكا در مذاكرات 1 مطرح شده بود، تحقق اين امر را به رفع تحريم ها و عذرخواهي امريكا از ملت ايران منوط كرد و گفت درغير اين صورت، درست مانند اين است كه خرمشهر در اشغال باشد، اما ما بخواهيم با صدام مذاكره كنيم. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام حسن روحاني، اقدام انگليس در توقيف كشتي نفتكش ايراني را بسيار كودكانه، سخيف و اشتباه توصيف و اظهار كرد: انگليسي ها آغازگر ناامني در دريا هستند و اميدواريم اين كار را ادامه نداده و تكرار نكنند، چرا كه تكرار آن موجب ناامني در جهان شده و به زيان همه خواهد بود.

او اين اقدام را عملي نيابتي و درعين حال بسيار سخيف و غلط خواند و تاكيد كرد: انگليسي ها در آب هاي سرزميني اسپانيا به ناروا اين كشتي را توقيف كردند، در حالي كه خودشان در اين سرزمين و منطقه جبل الطارق اشغالگر هستند، چرا كه اين سرزمين متعلق به اسپانيا است و دولتي اشغالگر كه به ناروا در اين منطقه حضور دارد اين كار سخيف را انجام داده و اين در حالي است كه مردم اسپانيا هم از اين كار انگليس اعلام انزجار دارند.

رئيس جمهوري با بيان اينكه اقدام انگليسي ها به زيان آنان است، تصريح كرد: همه بايد تلاش كنيم كه در سطح جهان، خطوط كشتيراني از امنيت كامل برخوردار باشد و به انگليسي ها گوشزد مي كنم كه شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعدا درك خواهيد كرد.

روحاني با طرح اين احتمال كه ممكن است انگليسي ها به دستور امريكا يا آنچه كه گروه «ب» ناميده مي شود، اين كار را كرده باشند كه باز هم غلط و اشتباه است، ادامه داد: مي دانيم در داخل انگلستان انسجام وجود ندارد، شرايط به هم ريخته است و دولت و پارلماني به طور منسجم وجود ندارد. اما در عين اين سراسيمگي و به هم ريختگي، توقيف كشتي نفتكش ايراني كاري احمقانه بود.

رئيس جمهوري در ادامه سخنان خود، تحركات اخير امريكا بويژه درخواست براي برگزاري نشست شوراي حكام را حكايتي جالب و خنده آور توصيف كرد و گفت: تحركات امروز امريكا، حكايت آدمي است كه با دست پس مي زند و با پا پيش مي كشد. امريكايي ها از يك طرف برجام را يك توافق بسيار بد مي دانند و بدون هيچ بهانه اي از آن خارج مي شوند، از طرف ديگر وقتي ايران برخي از تعهدات خود را كاهش مي دهد، از آن ابراز نگراني مي كنند در حالي كه بايد از امريكا نگران بود كه كل برجام را زير پا گذاشته است. روحاني اقدام امريكا مبني بر درخواست جلسه فوق العاده براي شوراي حكام را داستان خنده آوري توصيف كرد و با بيان اينكه كمتر مي توان در تاريخ سياسي جهان سراغي از اين گونه اقدامات گرفت، گفت: آنان دليلي براي عدم غني سازي ايران اعلام نمي كنند و صرفا مي گويند كار بدي است يا اينكه هدف ايراني ها بد است، اما نمي توانند بگويند كه اگر كار بدي است، چرا خودشان آن را انجام مي دهند و تنها كشوري كه در دنيا غني سازي بد انجام داده و از سلاح اتمي استفاده كرده است، امروز نصيحت گر ديگران شده و خود را مصلح معرفي مي كند. رئيس جمهوري در ادامه با اشاره به علاقه مندي هايي كه براي مذاكره با ايران ابراز مي شود، شرايط امروز را با زمان جنگ و درخواست مذاكره از سوي صدام، پس از اشغال خرمشهر و قصر شيرين مقايسه كرد و گفت:  همزمان با اشغالگري حرف از مذاكره معنا ندارد، اگر امريكا بحث مذاكره را مطرح مي كند، قطعا فريبكارانه، نادرست و غلط است. اگر فكر مي كنند كه راه حل شرايط موجود مذاكره است، بايد تحريم ها را كنار بگذارد و به تعهدات خود بازگردد.

وي خطاب به امريكايي ها  تصريح كرد: اگر در گفتار خود صادق هستيد، بايد كل تحريم ها را كنار بگذاريد و از ملت ايران به خاطر اقدامات غلط و نادرستي كه انجام داده ايد، عذرخواهي كرده و به تعهدات خود باز گرديد. در آن صورت شرايط متفاوت خواهد بود.

روحاني همچنين در واكنش به ابراز نگراني هاي اروپايي ها در زمينه كاهش تعهدات ايران نيز گفت: شما نمي خواهد نسبت به ايران نگران باشيد، نگراني شما بايد از امريكا باشد كه كل اين تعهد و برجام را زير پا گذاشته و تمام تعهدات بين المللي را متزلزل كرده است.

رئيس جمهوري در ادامه، در واكنش به برخي در داخل كه به گفته او ممكن است سليقه ديگري درباره چگونگي اقدامات كشورمان داشته باشند كه مثلا چرا هيجاني و جهشي واكنش نشان نمي دهيم، گفت: در مقابل اينها، مبناي ما اين است كه فضا و زمان لازم را براي حفظ برجام تا جايي كه ممكن است نگه داريم، چرا كه مي دانيم براي منطقه و جهان حائز اهميت است.

او اضافه كرد: عجله اي نداريم كه با قرارداد و توافقي كه به معناي منطق و قدرت ديپلماسي ايران و توان مذاكراتي كشورمان در برابر قدرت هاي جهان است و توافقي كه تمام قطعنامه هاي شوراي امنيت را از بين برده و اتهام را از ايران رفع كرده و ما را بر صندلي مدعي نشانده و موجب انزواي امريكا شده است، برخورد هيجاني داشته باشيم.

رئيس جمهوري با بيان اينكه حتي برجام تضعيف شده امروز از چنان قدرتي برخوردار است كه سياست خارجي امريكا را متزلزل كرده است، اظهار كرد: امروز گام هاي ما در زمينه برجام تدريجي، اما تصاعدي خواهد بود، نخستين هدف ما از اين اقدام آن است كه برجام حفظ شود و ديگران را به سياست، منطق، اخلاق، معاهده و قوانين بين المللي دعوت كنيم. روحاني در بخش پاياني سخنانش، از ايستادگي و تلاش ملت ايران، مسئولان، وزرا و همه ارگان ها و نهادها كه كار بزرگي را در ماه هاي اخير، انجام داده اند قدرداني كرد و گفت: بدخواهان تصور مي كردند كه در شرايط كنوني همه چيز به هم خواهد ريخت در حالي كه شرايط كاملا برعكس تصور آنها رقم خورده است و در بهار امسال تراز تجارت خارجي مثبت بوده و صادرات بيش از واردات شده است، ضمن اينكه شرايط صادرات غيرنفتي نيز مناسب است و بسياري از فعالان اقتصادي به خاطر قانون و ملت ايران، ارز ناشي از صادرات را به داخل كشور بازمي گردانند كه كار بسيار شايسته اي است. رئيس جمهوري، وضعيت بنادر و كالاهايي كه در آن وجود دارد را مناسب دانست و از وزراي راه و اقتصاد خواست تا كالاها در بنادر و گمركات معطل نماند و در كمترين زمان ممكن به داخل كشور منتقل شود. او همچنين شاخص اشتغال را بسيار اميدوارانه توصيف كرد و گفت: سال گذشته رقم بيكاري 12.1 بود و امروز به 10.8 رسيده است و اين رقم بسيار خوبي است و به معناي آن است كه در مسير درست حركت مي كنيم.

هشدار روحاني به توقيف نفتكش ايراني در جبل الطارق: انگليس تبعات ناامني دريايي را درك خواهد كرد


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت انقلاب اسلامي
متن مطالب شماره 46، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است