|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: بيمه، غايب در بحران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 10 (جامعه) > متن
 
 


بيمه، غايب در بحران
تا كي بايد از نبود بيمه حوادث طبيعي ضربه بخوريم؟

نويسنده: مهسا قوي قلب

ايران هم اكنون در فهرست 10 كشور حادثه خيز دنيا قرار دارد. هر ساعت كه نه! اما هر چند روز تقريبا شاهد وقوع يك بحران طبيعي در كشور هستيم. جالب اينجاست كه اغلب اين بحران ها فراتر از حد و اندازه اي كه رخ داده، تلفات به جا گذاشته اند. نمونه اخير آن هم زلزله خوزستان و البته كمي قديمي تر زلزله تهران. در همه اين رخدادهاي طبيعي، جانباختگان بيش از آنكه بر اثر حادثه جان خود را از دست داده باشند، به علت ترس از حادثه و شوكه شدن و اقدام عجولانه جان باخته اند. چراكه آموزش مديريت بحران نديده اند و بدرستي نمي دانند با اولين لرزش يا جاري شدن سيلاب چه بايد بكنند! اغلب آنها با كوچك ترين تكاني، گيج مي شوند و بدون آنكه به هشدارها و توصيه ها دقت كنند، در نقاط  ناامن پناه مي گيرند يا از ترس رخداد سنگين تر، به علت سكته قلبي جانشان را از دست مي دهند. علاوه بر اين بعد از وقوع حادثه خيلي ها به علت عدم حمايت هاي بيمه اي، توان دوباره ايستادن پيدا نمي كنند و به خاطر از دست دادن همه زندگي و سرمايه شان دچار افسردگي و نااميدي هاي شديد مي شوند. درحالي كه بيمه حوادث مي تواند وضعيت زندگي آنها را بعد از وقوع رخدادهاي طبيعي، به حالت قبل برگرداند!

مشاور ارشد سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران در گفت و گو با «ايران» مي گويد: ايران در جمع 10 كشور حادثه خيز جهان قرار دارد و استان مازندران جزء پنج استاني است كه بيشتر از بقيه استان ها در معرض خطر وقوع بلاياي طبيعي قرار دارد. با توجه به تعريف جهاني بحران مي توان به اهميت غيرقابل وصف آن پي برد، در تعريف جهاني، بحران، اختلال جدي در عملكرد يك جامعه به وجود مي آورد كه به صورت خيلي گسترده، محيط، اموال، اقتصاد و انسان ها را تحت تاثير قرار مي دهد و باعث خسارت مي شود به طوري كه جامعه اي كه آسيب ديده نمي تواند با منابع در اختيار خود آن را مديريت كند.

دكتر عباس استاد تقي زاده با اشاره به اينكه سال هاي 1990 تا 2000 دهه بلاياي طبيعي نامگذاري شده بود، مي افزايد: در اين دوره بر اساس آمار ارائه شده يك ميليون مورد طوفان، 100هزار مورد سيل، ده ها هزار مورد رانش زمين، زلزله و گردباد، چندين هزار مورد طوفان گرمسيري و سونامي داشتيم و ميزان تلفات انساني در مجموع يك ميليون و 120 هزار نفر برآورد شده است. وقوع حوادث از سال 1900 تا 2000 روند افزايشي داشته و يكي از دلايل آن مي تواند ثبت دقيق تر حوادث باشد چون تا سال هاي قبل از آن ثبت حوادث با اين دقت نبودند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با تاكيد بر اينكه بسياري از حوادث و بحران هاي غيرمترقبه مي توانند تحت تاثير تجميع و تركيب عوامل مختلفي باشند، توضيح مي دهد: فناوري هاي نوين و مداخله هاي انساني هر دو مي توانند مقصر باشند، به عنوان مثال پديده هاي فناورزا سبب حادثه پلاسكو شدند كه مي تواند عامدانه يا غيرعامدانه باشد يا حادثه برج دوقلو كه كاملا عامدانه است و دوم عوامل انساني مي تواند در بروز حوادث موثر باشد مانند سيل گلستان كه ويلاسازي هاي غيرمجاز در آن تاثير داشت.

وي در ادامه مي افزايد: با توجه به احتمال بالاي وقوع حوادث و بلاياي طبيعي در كشور، بايد تكليف وجود بيمه حوادث طبيعي در مجلس روشن شود. زيرا وقتي هزينه مردم هنگام بروز حوادث طبيعي نسبت به درآمد بيشتر شود، آن جامعه ورشكسته خواهد شد و قطعا اين اتفاق براي توسعه پايدار يك تهديد جدي است.

به اعتقاد استاد تقي زاده، مديريت بحران فرآيندي سيستماتيك است يعني قواعد و اصول خاصي دارد، پس بايد براي كاهش خسارت هاي ناشي از حوادث از كليه امكانات، قوانين و دستورالعمل ها استفاده كنيم.

تشكيل صندوق بيمه حوادث طبيعي

نبود بيمه حوادث طبيعي و نداشتن صندوق بيمه حوادث سبب لطمات شديد و خسارت هاي مالي جبران ناپذير به مردم و دولت مي شود.

هادي بهادري عضو كميسيون عمران مجلس درباره مشكلات طرح تشكيل صندوق بيمه حوادث طبيعي به «ايران» مي گويد: ايجاد صندوق بيمه حوادث طبيعي يكي از زمينه هاي مقابله در برابر حوادث بعد از زلزله بم مورد بحث قرار گرفت اما در دولت ششم به طور جدي پيگيري شد. با وجود اهميت بالاي اين امر باز هم وزارت كشور توجهي به حوزه حوادث ندارد و مشكلات جدي در اين حوزه داريم؛ كما اينكه در حادثه سيل اخير بخش زيادي از بودجه كشور هزينه شد و تقريبا تمامي پروژه هاي عمراني تعطيل شدند. در نهايت با وجود تمام هزينه هايي كه به دولت تحميل شد باز هم مردم سيلزده اوضاع خوبي ندارند.

وي درباره فعاليت سازمان مديريت بحران كشور مي افزايد : اين سازمان دو سال به صورت غيرقانوني فعاليت مي كرد اما در نهايت تحت فشارهاي مجلس از سال 1381 پس از وقوع زلزله بم قانون تشكيل سازمان مديريت بحران كشور تصويب شد اما پس از 17 سال چه به لحاظ استفاده از تجارب آن هم بعد از وقوع زلزله هاي متعددي كه داشتيم و چه در حوزه بيمه عملا هيچ كار مثبتي انجام نشده است.

بيمه ساختمان ها بايد اجباري شود

به اعتقاد اين نماينده مجلس، اساسا بايد براي ساختمان ها بيمه كيفيت را الزامي كنيم البته بعد از پيشنهاد اين مساله متوجه شديم كه نه بيمه ها و نه دولت هيچ كدام مايل به انجام اين كار نيستند. اين در حالي است كه با ارتقاي كيفيت ساختمان ها و جلوگيري از ساخت ساختمان هاي بي كيفيت و بدون استاندارد بي ترديد شاهد خسارات جاني و مالي كمتري در نتيجه وقوع حوادث طبيعي خواهيم بود. در بيشتر كشورهاي دنيا، بيمه ها متولي تعيين قيمت ساختمان ها هستند و هنگام بروز حوادثي مانند زلزله، سيل و آتش سوزي كليه هزينه هاي مربوط به خسارات را بيمه ها متقبل مي شوند. متاسفانه در كشور ما بيمه ها به هيچ عنوان در اين زمينه ها فعال نيستند و اصلا بيمه جاي واقعي خود را پيدا نكرده است.بهادري درباره تشكيل صندوق بيمه حوادث طبيعي با اشاره به اينكه كاركرد اين صندوق مشابه كاركرد بيمه است، مي گويد: هدف از تشكيل صندوق اين است كه دولت از بودجه مشخص شده استفاده كند و بودجه عمراني را صرف هزينه هاي ناشي از بحران نكند. وي با اشاره به لزوم فرهنگسازي در خصوص ارتقاي كيفيت ساختمان ها مي افزايد: مانند كمربند ايمني كه پس از چند سال مردم پذيرفتند كه بايد به اجراي قانون ملزم باشند در اين زمينه هم بايد مردم بپذيرند كه براي جان خود ارزش قائل شده و تمامي استانداردها را رعايت كنند و اين امر محقق نمي شود مگر با اجرايي شدن و الزامي شدن بيمه.

تمركز جمعيت يكي از دلايل وقوع فاجعه

مهدي زارع استاد زلزله شناسي هم با بيان اينكه در اكثر موارد در مكان هاي حادثه خيز، مردم هم آسيب مي بينند، مي گويد: در كشور ما هم در جاهايي كه حادثه خيز هستند سكونتگاه هاي پرجمعيت وجود دارد. به دليل رشد جمعيت و شهرنشيني و ايجاد زيرساخت هاي پرشتاب فضاها آسيب پذيرتر مي شوند. اين عوامل در سيل لرستان سبب آسيب هاي شديد به پل هايي شدند كه با سرعت و بدون كارشناسي ساخته شده بودند.

وي مي افزايد: نسبت به سال 57 اميد به زندگي بيشتر شده و در نتيجه آن جمعيت هم بيشتر شده است. تمركز جمعيت در مناطق خاص بيشتر شده و اين عامل سبب مي شود هنگام وقوع حوادث تلفات جاني و مالي زيادي را شاهد باشيم، چنانچه در زلزله بم به دليل همين تمركز جمعيت فاجعه اي انساني رخ داد چرا كه اگر زلزله در منطقه اي دورتر از سكونتگاه هاي مردمي رخ داده بود اين همه خسارت به بار نمي آورد. متاسفانه تمركز جمعيتي در تهران هم بالا است و مساله فرونشست زمين هم وجود دارد، به لحاظ علمي بايد در انتظار وقوع زلزله بزرگي در تهران بوده و از الان به فكر كارهاي پيشگيرانه باشيم.

به گفته وي، در شرايط بحران، مديريت كلان يك هنر است و اينكه يك مدير چگونه بتواند با دست خالي يا حتي بدون در اختيار داشتن بودجه در شرايط خاص امور را مديريت كند، از ويژگي هايي است كه بايد به آن توجه خاص شود.

رعايت اخلاق، مهم ترين اصل در انتشار وقايع هنگام بحران ها

مديركل روابط عمومي و ارتباطات مردمي جمعيت هلال احمر با بيان اينكه اميد واهي دادن در زمان بحران اثرات منفي در پي دارد، مي گويد: در حادثه ياسوج يا حادثه سانچي كارشناسان در همان ساعات اوليه تشخيص دادند كه بدن انسان قدرت تاب آوري در شرايطي خاص را ندارد اما شايعات به اندازه اي زياد بود كه برخي نزديكان افرادي كه در محل حادثه حضور داشتند اميدي واهي پيدا كرده بودند.

اسماعيل رمضاني با بيان اينكه هنگام وقوع حوادث، رعايت اخلاق را نبايد از ياد برد، ادامه مي دهد: در بسياري از كشورها هنگام وقوع حوادث از انتشار عكس هاي ناگوار جلوگيري مي شود، عكس هاي گرفته شده از اجساد مي تواند تاثيرات منفي زيادي بر بازماندگان حوادث بگذارد.

وي با اشاره به اينكه بعد از وقوع حوادث كليپ هايي منتشر مي شود كه مخاطب به زمان و مكان آن توجه نمي كند، مي افزايد: پس از انتشار كليپ هاي غيرواقعي يا غيرمرتبط با حادثه مورد نظر، مخاطب شديدا تحت تاثير قرار مي گيرد.

از لحاظ حرفه اي و اخلاقي بعد از وقوع هر حادثه اي هنگام انتشار فيلم، عكس يا كليپ بايد زمان و مكان كاملا مشخص باشد به عنوان مثال در حادثه زلزله كرمانشاه فيلمي انتشار پيدا كرد كه در آن خانواده اي حتي از داشتن يك چادر ساده هم محروم بودند. آن فيلم تنها 14 ساعت بعد از وقوع زلزله گرفته شده بود اما بعد از 10 روز انتشار پيدا كرده بود. بعد از بررسي هايي كه شد متوجه شديم بعدازظهر آن روز پس از زلزله همان خانواده توسط فاميل خود به شهر ديگري برده شده و اسكان پيدا كرده بودند اما اين فيلم بارها در فضاي مجازي دست به دست شد و تاثيرات منفي خود را بر جاي گذاشت.

تاثير فرهنگ هاي مختلف هنگام بحران هاي مشابه

وي با اشاره به سيل هاي اخيري كه در ابتداي سال جاري به وقوع پيوستند، مي گويد: امسال شاهد وقوع سيل هايي مشابه در گلستان، لرستان و خوزستان بوديم اما همه ديديم كه ظهور و بروز حوادث در اين مناطق كاملا متفاوت بوده و برخورد مردم هنگام مواجهه با سيل در مناطق مختلف كاملا متفاوت بود.

به اعتقاد او، در گلستان 16 هزار نفر از مردم سيلزده بدون هيچ مشكل خاصي اسكان موقت يافتند اما در لرستان بسيار مشكل داشتيم و شاهد ساختارهاي اجتماعي، فرهنگي خاصي در خوزستان بوديم كه متاسفانه سختي هاي زيادي به وجود آورد.

رمضاني در خاتمه تاكيد مي كند: سيل، زلزله و حوادثي از اين قبيل در ساختارهاي فرهنگي ضرب مي شود و خروجي هاي مختلفي خواهد داشت. هماهنگي و تعامل و شناخت مي تواند در رفع بحران و كاهش تلفات تاثيري بسزا داشته باشد و در نتيجه آن آسيب هاي جاني و مالي نيز كاهش چشمگيري خواهد يافت.

نقش رسانه ها در بحران
اكبر نصراللهي /  كارشناس رسانه

آيا در كشور بحران داريم؟ نقش و سهم رسانه ها و مسئولان در مديريت بحران چقدر است؟ آيا مي توان بدون دخالت رسانه بحران را مديريت كرد؟ در اين مبحث نظريه CNN مطرح مي شود. در اين نظريه اين پرسش مطرح مي شود كه آيا رسانه ها روي سياستمداران تاثير مي گذارند يا برعكس؟ در نظريه تقابل سياست و رسانه، رابينسون مي گويد: خبرنگاران و رسانه ها در چه شرايطي مي توانند بر كنشگران بويژه سياسيون اثرگذار باشند و در چه شرايطي نمي توانند. به عنوان نمونه تونلي قرار است در شهري بزرگ ساخته شود. رسانه ها مي توانند با هدفگذاري هاي خاص خود ساخت آن را متوقف كنند يا به عنوان مثال در تعيين و تغيير قيمت بنزين حتي اگر دولت هم پيش بيني كرده باشد و نرخ جديد را تعيين كرده باشد باز هم رسانه ها مي توانند در انجام پذيرفتن يا نپذيرفتن آن كاملا تاثير گذار باشند. در بحران هاي مختلف هم همين اتفاق مي افتد. چنانچه مسئولان و دولت نتوانند به تصميم واحدي در برخورد با بحران برسند و در ترديد باشند، رسانه ها مي توانند با اثرگذاري خود ترديدها را به يقين تبديل كنند.

رسانه هاي خبري تلويزيوني 24 ساعته دنيا كه اولين آن CNN بوده، مي گويند: شبكه هاي خبري 24 ساعته بين المللي سه نقش عمده دارند:

 نقش برجسته ساز

 نقش شتاب ساز

 نقش بازدارنده

در حال حاضر رسانه ها با نقش برجسته سازي مي توانند سبب ايجاد شتاب در تصميم گيري هاي مسئولان در بحران شوند. در ايران نظريه تاثير فضاي مجازي وجود دارد كه هر سه نقش فوق را بر عهده دارد.به ياد داشته باشيم كه متولي بحران نبايد خود را در مقابل فضاي مجازي قرار دهد زيرا اگر قرار باشد مبحثي اطلاع رساني شود بايد در كنار صدا و سيما و مطبوعات، رسانه هاي مجازي هم در جلسات مختلف شركت داده شوند. نمونه بارز يكي از نقش هاي برجسته ساز و بازدارنده فضاي مجازي در وقايع اجتماعي، برخورد با آقاي دوربيني بود يا درگيري دستفروش زن با ماموران شهرداري. در حوادث سيل اخير هم ورود مسئولان با كفش به چادر زلزله زده ها را مي توانيم مثال بزنيم. هر كدام از اين اتفاقات با ورود فضاي مجازي در انتشار اخبار اصلاح شدند و با بازتاب هاي مختلف سبب تغيير در واكنش ها شدند، اين در حالي است كه چنانچه فضاي مجازي در آنها ورود نمي كرد شاهد تحولات مثبت در نوع برخوردها نبوديم. مسئولان امر در بحران ها بايد فضاي مجازي را به عنوان يك واقعيت عيني بپذيرند و آن را در مشاركت هاي مردمي در پيشبرد امور موثر بدانند. حال اين سوال پيش مي آيد كه واقعا در كشور ما به چه ميزان از اين ظرفيت استفاده مي شود؟

خبرنگار در بحران

در شرايط بحران از مهم ترين اهرم هاي موثر، خبرنگاران هستند. خبرنگار مي تواند در شرايط بحراني به مردم آرامش دهد و ياد بگيرد آستانه تحمل خود را در مواجهه با ناملايمات بالا ببرد. مردم حق دارند از اخبار مطلع شوند و به همان نسبت هم حق دارند كه در آرامش روحي و رواني باشند. در اين ميان خبرنگار موظف است اين دو فاكتور را باهم بالانس كند. آنچه اهميت بالايي دارد اين است كه توجه به حفظ امنيت ملي كشور در شرايط بحران را نيز نبايد از ياد ببريم. در اين خصوص هم لازم است، خبرنگاران با كمك دستگاه هاي امدادرسان بتوانند بدون تحريك مردم در كنار مردم بوده و اخبار را بدرستي انتشار دهند.

بيمه، غايب در بحران


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 10 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بارآثار ديگري از " مهسا قوي قلب"

  مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت در گفت و گو با «ايران» : روزانه 2 هزار زائر به عتبات عاليات اعزام مي شوند
مهسا قوي قلب، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  افزايش حقوق 4/5 ميليون بازنشسته در انتظار اجراي طرح همسان سازي / 80 هزار ميليارد تومان براي همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و كشوري مورد نياز است
مهسا قوي قلب، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مسئولان حوزه بهداشت و درمان در گفت و گو با «ايران»: شايعه بحران دارو فقط براي فروش بيشتر است
مهسا قوي قلب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پايان موج سوم سفرهاي تابستاني / اين روزها به دليل افزايش قيمت بليت هواپيما سفر با خودروي شخصي چند برابر شده است
مهسا قوي قلب، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  قاچاق شير خشك به بازار كشورهاي همجوار ! / سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با«ايران» خبر داد
مهسا قوي قلب، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات رفتار سازماني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 29)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است