|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: تذكر دولت به صدا و سيما
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


تذكر دولت به صدا و سيما
رئيس دفتر رئيس جمهوري از دوقطبي سازي در سريال گاندو انتقاد كرد


گروه سياسي: پخش سريال «گاندو» به پايان رسيد و صدا و سيما براي حسن ختام اين سريال متوسط اما پرمساله، خلاصه اي از آن را هم روي آنتن برد، اما پس لرزه هاي آن كم كم دامن عبدالعلي علي عسگري رئيس اين سازمان را مي گيرد. ديروز اين سريال كه به رغم سياسي بودن، عاري از فضيلت هاي هنري بود، يكي از بحث هاي نشست هيات وزيران بود، جمعي كه يك يا چند مقام و وزارتخانه آن، در اين سريال مورد هجمه قرار گرفته بودند. به همين دليل، آن طور كه محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهوري خبر داد، رئيس صدا و سيما از دولت تذكر گرفت و چه بسا شكايت اعضاي دولت از اين سريال هم در راه باشد. اما دولت، تنها قوه معترض به اين سريال كاملا يكسويه نبود. نه تنها به گفته واعظي، نهادهايي چون قوه قضائيه و شوراي عالي امنيت ملي هم زير سوال رفته بودند، حالا قوه مقننه نيز وارد شده و مطابق اعلام نجفي خوشرودي عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، گويا قرار است نمايندگان مجلس عضو شوراي نظارت بر صدا و سيما، گزارشي از اقدامات خود درباره اين سريال را به نمايندگان مجلس ارائه كنند.

به هر رو اين سريال شايد براي برخي نان داشت، اما جز در ميان اقليتي در كشور، نامي نيك براي سازندگان، عوامل و حتي مديران تصميم گير صدا و سيما به ارمغان نياورد. زيرا درست در بحبوحه نزاع ديپلماتيك ايران با قدرت هاي جهاني، صدا و سيما كه به رسانه ملي موسوم است، اركان مهم اين نبرد را ناتوان فرض كرده و به سخره گرفته است.

«گاندو» يكي از پرسش هاي روز گذشته خبرنگاران از محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهوري در حاشيه نشست هيات دولت بود كه در آن او از تذكر به رئيس صدا و سيما در جلسه روز گذشته دولت خبرداد.

به گزارش «ايران»، واعظي پاسخ خود را اين طور آغاز كرد كه از هفته گذشته مردم و مسئولان، با تماس هاي زياد و مكرر از سناريو سازي و موضع صدا و سيما گلايه كردند. او با اذعان به اينكه در 6 سال گذشته ما به اين وضعيت در صداوسيما عادت كرديم كه در برنامه هاي مختلف نسبت به دولت برخورد جناحي دارند، اضافه كرد: تا جايي كه امكان داشت؛ تلاش كرديم موضوع حل و شرايط آرام تر شود. فكر مي كرديم در شرايطي كه دشمن خارجي فشار وارد مي كند و در كشور گراني وجود دارد؛ صدا و سيما با دولت كه در خط مقدم جبهه است همكاري و همراهي كند. واعظي، ساختن سريال را بلااشكال دانست، اما پرسيد: اينكه در سريال مسائلي مطرح مي كنند كه خود نويسنده گفته 80 درصد آن تخيل است، سوال اين است كه چرا مردم را اين گونه سرگرم مي كنند؟

رئيس دفتر رئيس جمهوري با بيان اينكه ابتدا اعلام مي شود اين سريال بر اساس موضوعي واقعي است و بعد طوري صحنه سازي مي كنند كه ذهن مردم را نسبت به موضوعات مختلف مشغول كنند، گفت: بحث هم فقط درباره دولت نيست. گروهي كه اين سريال را به طور كامل ديده و براي ما گزارش نوشتند، اعلام كردند كه متاسفانه جايگاه قوه قضائيه، دبيرخانه و شوراي عالي امنيت ملي و وزارت خارجه اي كه امروز خط مقدم جبهه در جنگ با دشمنان است يا وزارت اطلاعات كه از كشور صيانت مي كند، تنزل داده شده و برخورد بدي انجام داده اند. واعظي با اشاره به تقسيم بندي مسئولان در اين سريال اظهار كرد: در اين سريال تلاش كردند يك عده مسئولان را انقلابي و ارزشي معرفي و يك عده ديگر را نفوذي، نفوذپذير، نفوذپرور يا غربگراي وابسته به خارج نشان دهند، درحالي كه به نظر من دوقطبي كردن مسئولان و جامعه بسيار خطاست و مقام معظم رهبري در هر فرصتي تذكر دادند كه در رفتارها و برخوردها جامعه و مسئولان را دوقطبي نكنيد. وي با اشاره به اينكه در اين سريال مطالب دروغ و تهمت بسيار زياد است، تاكيد كرد: دولت، مسئولان و بخش هاي مختلف اين حق را دارند كه شكايت كرده، برخورد و روشنگري كنند.رئيس دفتر رئيس جمهوري همچنين با انتقاد از بازتاب گسترده اين سريال در بخش هاي خبري و غيرخبري شبكه هاي مختلف صداوسيما، گفت: امروز به رئيس صدا و سيما درباره اين سريال تذكر داده شد.

ظريف: پول ساخت فيلم تبليغاتي نداريم

وزير امور خارجه نيز نه به صورت مستقيم، بلكه در پاسخ به سوالي درباره پيگيري حقوقي تجاوز پهپادي امريكا به ايران، به اين سريال واكنش نشان داد. ظريف كه در حاشيه نشست روز گذشته هيات وزيران سخن مي گفت، درباره پيگيري حقوقي تجاوز پهپادي امريكا گفت: اولين كساني كه مانع شدند امريكايي ها روايت غلط خود را به دنيا ارائه دهند و شايد از اين طريق مانع شدند كه امريكا احساس كند مي تواند عملي انجام دهد؛ ما بوديم. همكاري بسيار خوب ما با ستاد كل نيروهاي مسلح باعث شد كه ما در فاصله كمي هم سفير سوئيس را احضار كرده و اعتراض كنيم، هم اطلاع رساني كنيم و هم به دبيركل سازمان ملل نامه بنويسيم. ما اقدامات لازم را انجام داديم، البته پول ساخت فيلم تبليغاتي را نداريم.

برش
خانواده شهيد آويني ارتباطي با موسسه سازنده «گاندو» ندارد

اما واكنش تازه و جالب ديگر از سوي همسر شهيد آويني صورت گرفت كه نه به اين سريال، بلكه به موسسه سازنده آن انتقاد كرد كه بدون اجازه، از نام شهيد آويني استفاده كرده اند. مريم اميني، همسر شهيد مرتضي آويني در يادداشتي كه در «خبرآنلاين» منتشر شد، با بيان اينكه اين روزها به بهانه پخش سريال تلويزيوني گاندو، نام «موسسه شهيد آويني» و آقاي مجتبي اميني، مديرعامل پيشين آن به عنوان تهيه كننده سريال، زياد مطرح مي شود، نوشت: خانواده شهيد آويني لازم مي داند به اطلاع عموم برساند كه اين نام كه قانونا پس از شهادت سيد مرتضي آويني بايد به خانواده تعلق مي داشته به سبب بعضي بي قانوني ها در اختيار موسسه ديگري قرار گرفته كه هيچ يك از اعضاي خانواده در آن حضور نداشته اند، با آن همكاري نكرده اند و اطلاعي از ساز و كار آن ندارند. سرانجام پس از دوندگي هاي فراوان سال پيش اين نام به موسسه اي باز پس داده شد كه زير نظر خانواده اداره مي شود و نام موسسه قبلي به انتخاب مديران شان به «موسسه آراي شهيد آويني» تغيير يافت. وي با بيان اينكه در كمال تعجب، موسسه به نام انتخابي خود وفادار نماند و فعاليت هايش را كماكان با همان عنوان قبلي ادامه مي دهد، تصريح كرد: خانواده شهيد آويني فارغ از مجادلات مرتبط با سريال «گاندو» و بحث هاي محتوايي آن، اعلام مي كند كه در «موسسه آراي شهيد آويني» نقشي نداشته و انتظار دارد آن موسسه خود را به رعايت قوانين نظام جمهوري اسلامي ملتزم بداند، همه فعاليت هاي خود را با نام جديدا ثبت شده اش ادامه دهد و موجب سردرگمي مخاطبان نشود.گفتني است سريال پرمناقشه گاندو توسط همين موسسه ساخته شده است.

تذكر دولت به صدا و سيما


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات جامعه شناختي جوانان
شماره 33
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است