|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: تكرار گام هاي آهسته صعود در بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
تكرار گام هاي آهسته صعود در بورس
يك هفته با تپيكس بازدهي هفتگي سهام به 7/ 1 درصد رسيد

نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

دنياي اقتصاد : بازار سهام در هفته جاري به رغم يك شروع منفي در روز شنبه در نهايت برآيندي مثبت با شيب ملايم داشت كه در نتيجه آن شاخص كل 7/ 1 درصد رشد كرد. بنابراين، بازدهي بورس تهران از ابتداي تابستان و ابتداي سال شمسي به ترتيب به 3/ 6 و 7/ 39 درصد رسيده است. تداوم رشد محتاطانه بورس در حالي صورت مي گيرد كه به لحاظ برخي نسبت هاي ارزش گذاري از جمله ارزش بازار به توليد ناخالص داخلي، متوسط قيمت ها در بورس با تخمين هاي فعلي از رشد اقتصادي منفي در محدوده اوج تاريخي خود قرار دارد.

در همين حال، نرخ ارز از ابتداي سال هيچ گونه رشدي در بازار آزاد نداشته و فاصله سامانه نيما با قيمت بازار نيز به حداقل رسيده است. علاوه براين، نشانه هاي هيجان زدگي و تقاضاي بي رويه سهام در بخشي از صنايع كوچك هم به چشم مي خورد كه به وضوح منجر به فاصله گرفتن قيمت ها از ارزش ذاتي شده است. از مجموع اين تحولات مي توان نتيجه گرفت كه ادامه فضاي صعودي بورس به ويژه با شتاب محقق شده از ابتداي سال با موانع مهمي مواجه است مگر آنكه گشايش هاي سياسي يا تغيير متغيرهاي اقتصادي نظير نرخ ارز انگيزه جديدي براي رشدهاي معنادار از سطوح كنوني در سطح شاخص كل فراهم كند.

بي تفاوتي بازارها به اخبار سياسي

يكي از ويژگي هاي جالب توجه عملكرد بازارهاي سرمايه گذاري ايران در سال 98 تا به اينجا بي تفاوتي كامل به اخبار تنش آلود در حوزه سياست بوده است. در اين دوره حتي اتفاقاتي نظير تهديدهاي نظامي واجراي تحريم هاي فروش نفت به صورت كامل نيز نتوانستند آرامش ارزي را بر هم بزنند يا در بورس موجب نگراني شوند. برعكس، روند قيمت هاي سهام پس از هر دوره از اين اتفاقات اوج تازه اي گرفت و قيمت هاي ارز يك پله عقب نشستند. در بازار مسكن هم رشد شتابان حداقل در فصل بهار با قوت ادامه يافت. هفته جاري نيز از اين روند كلي مستثني نبود. به رغم اعلام گام دوم كاهش تعهدات هسته اي توسط ايران و برخورد سرد طرف هاي مقابل با اين رويداد، هيچ گونه اثر متقابلي رصد نشد تا فرضيه قطع ارتباط رفتاري بازارها با سياست حداقل در كوتاه مدت تقويت شود. به نظر مي رسد تحولاتي نظير حضور قدرتمند بازار ساز در سمت عرضه ارز در كنار تداوم ورود نقدينگي توسط سرمايه گذاران حقيقي به اميد بهره مندي از سودهاي سريع بورس در شرايط ركودي ساير بازارها موجب شده تا فعلا دارايي هاي ريسك پذير نظير سهام، دست بالا را در مقايسه با دارايي هاي ريسك گريزداشته باشند؛ وضعيتي كه تداوم آن البته بيش از تحولات سياسي به امكان پايداري ديناميسم فعلي عرضه و تقاضا در بازارها بستگي دارد.

زنگ هشدار در خودروسازان

صنعت خودرو و ساخت قطعات از جمله گروه هايي بوده است كه با جهش بيش از دو برابري سهام نسبت به رشد شاخص كل (بيش از 60 درصد) گوي سبقت را از بسياري از صنايع به لحاظ بازدهي ربوده است. همچون بسياري از موارد ديگر، اين جهش خيره كننده تناسبي با واقعيت هاي بنيادي و وضعيت عملياتي شركت هاي اين صنعت نشان نمي دهد. در همين راستا، انتشار صورت هاي مالي دوازده ماهه دو خودروساز بزرگ كشور يعني ايران خودرو و سايپا و نيز برخي زيرمجموعه هاي آنها زنگ هشدار را درخصوص وضعيت مالي اين شركت ها به صدا درآورده است. بر اين اساس، اين دو شركت در سال گذشته در سطح گروه به ترتيب بيش از 11 و 7 هزار ميليارد تومان زيان خالص را ثبت كردند تا زيان انباشته آنها به ترتيب به بيش از 10 و 35 برابر سرمايه ثبت شده برسد. در همين حال، مطالعه ترازنامه هر دو شركت از روند فزاينده تسهيلات مالي و نيز پيش دريافت از مشتريان در بخش بدهي هاي جاري(با سررسيد كمتر از يكسال) حكايت مي كند كه عملا كسري منابع خودرو سازان را در اين سال پوشش داده است. با توجه به ماهيت اين تعهدات كوتاه مدت و حجم سنگين آنها و نيز تداوم روند زيان دهي فعاليت خودرو سازان در سال جاري به نظر مي رسد كه ادامه مسير فعلي از پايداري لازم برخوردار نباشد. از اين رو در دستور كار قرار گرفتن اقداماتي نظير افزايش سرمايه سنگين از محل آورده هاي نقدي سهامداران و اصلاح جدي قيمت خودرو به منظور توقف زيان دهي از جمله اقدامات عاجلي هستند كه براي جلوگيري از وخامت بيشتر اوضاع و امكان تداوم فعاليت اين صنعت مادر بايد مد نظر قرار گيرد.

نتايج مهم از آخرين آمارهاي پولي

سرانجام و با تاخير زياد، آمار متغيرهاي پولي و بانكي كشوربراي سه ماه پاياني سال گذشته روي سامانه بانك مركزي قرار گرفت. انتشار اين آمارها براي فعالان بورسي هم از جهت تحليل صنعت بانكداري و هم به لحاظ ارزيابي شرايط كلان اقتصادي كشور حائز اهميت زيادي است. سمت و سوي گزارش هاي منتشره از لحاظ تغييرات وضعيت شبكه بانكي بدون ترديد مثبت بود. در شاخص ترين اتفاق، روند فزاينده بدهي بانك ها به بانك مركزي تقريبا متوقف شده و با ثبت رشد 5 درصدي از جهش 32 درصدي پارسال فاصله زيادي گرفته است.در مورد بانك هاي خصوصي اين مساله حتي پررنگ تر است تا جايي كه پس از دو سال جهش نگران كننده 207 و 110 درصدي بدهي به بانك مركزي، رشد اين متغير در سال 97 به تنها 9 درصد محدود شده است. بخشي از اصلاح وضعيت بانكي احتمالا به جهش تورم و عدم رشد متناسب نرخ سود سپرده باز مي گردد كه فضاي تنفس خوبي را براي بانك ها به لحاظ رشد ارزش دارايي ها و افزايش توان وصول مطالبات معوق فراهم آورده است. در راستاي اين بهبود وضعيت عملياتي، نقش مهم نظارتي بانك مركزي در كنترل رقابت بر سر جذب منابع و جنگ نرخ سود را هم نمي توان ناديده گرفت. از منظر ديگر، تهاتر بدهي دولت به بانك ها با بدهي بانك ها به بانك مركزي هم تاثير مهمي در كاهش اضافه برداشت ازمنابع بانك مركزي ايفا كرده است. با اين وجود، روند افزايش استقراض دولت از بانك ها و بانك مركزي نشان مي دهد كه حتي با لحاظ كردن اثر تهاتري مورد اشاره، اتكاي دولت بر استقراض از دو منبع مزبور افزايش يافته كه احتمالا به دليل محدوديت هاي كسر بودجه است؛ وضعيتي كه مي تواند با اعمال محدوديت هاي بيشتر بر فروش نفت صادراتي در سال جاري تشديد شود. با وجود بهبود كلي شرايط بانك ها، روند كاهش حقوق صاحبان سهام تداوم يافته و به سطوح هشدار آميزي نسبت به اندازه كل ترازنامه بانك ها رسيده است. وضعيتي كه عمدتا به دليل تداوم زيان دهي بخشي از بانك ها اتفاق افتاده و ضرورت اجراي افزايش سرمايه و تزريق پول جديد از سوي سهامداران به منظور اصلاح ساختار ترازنامه و بهبود نسبت هاي كفايت سرمايه را بار ديگر به ذهن متبادر مي سازد.

تكرار گام هاي آهسته صعود در بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مواد پيشرفته در مهندسي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است