|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: بازدهي هفتگي 3/ 1درصدي آيفكس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
بازدهي هفتگي 3/ 1درصدي آيفكسدنياي اقتصاد : فرابورس ايران معاملات روز چهارشنبه را با رشد بيش از 32واحدي (معادل يك درصدي) آيفكس سپري كرد و به اين ترتيب بازدهي هفتگي اين بازار به 3/ 1درصد رسيد. بر اين اساس با احتساب رشد ديروز آيفكس، اين بازار از ابتداي سال تاكنون بازدهي بيش از 44درصدي را نصيب سهامداران كرد.

طي معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه جايي بيش از 2ميليارد و 484 ميليون ورقه بهادار به ارزش يك هزار و 67 ميليارد تومان در بازارهاي چندگانه فرابورس بودند. بر اين اساس حجم معاملات با رشد 50درصدي و ارزش معاملات نيز با بيش از 20درصد افزايش همراه شدند. همچنين رصد معاملات روز چهارشنبه فرابورس ايران نشان مي دهد كه نماد معاملاتي شركت هاي هلدينگ صنايع معدني خاورميانه، توليد نيروي برق دماوند و سنگ آهن گهرزمين بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص اين بازار داشتند به طوري كه «ميدكو» و «دماوند» هر كدام بيش از 10واحد تاثير مثبت بر رشد آيفكس بر جاي گذاشتند. در همين راستا «كگهر» نيز با تاثير مثبت 8/ 4واحدي، در رشد 2/ 32واحدي شاخص فرابورس، بي تاثير نبود. هر چند سهام شركت هاي پتروشيمي مارون، فولاد هرمزگان جنوب، سرمايه گذاري توسعه و عمران استان كرمان و ذوب آهن اصفهان مانع از رشد بيشتر اين نماگر شدند. در اين ميان بررسي روند حركتي آيفكس در طول معاملات ديروز نيز نشان مي دهد كه در ساعات ابتدايي معاملات، اين نمودار با رشد 22واحدي همراه شد و سپس در مسير تعادلي قرار گرفت. اين در حالي است كه در ميانه معاملات و همزمان با اعلام پيغام ناظر مبني بر بازگشايي نماد «مارون»، شاهد صعود آيفكس تا سقف 3هزار و 320واحدي بوديم. امري كه تداوم چنداني نداشت و با بازگشت شاخص در مسير قبلي، با موجي تعادلي به پايان رسيد.

همان طور كه عنوان شد «مارون» روز گذشته پس از برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي 400توماني به ازاي هر سهم، بازگشايي شد. اين نماد ديروز با نوسان منفي يك درصدي مواجه شد. بر اساس عملكرد سال 97 «مارون»، درآمدهاي عملياتي شركت معادل 49 درصد رشد داشته است. همچنين سود خالص شركت در سال قبل به بيش از 3هزار و 700ميليارد تومان رسيده كه در مقايسه با سال 96، 51درصد رشد داشته است. همچنين روز گذشته شاهد بازگشايي نماد ذوب آهن اصفهان بوديم. نماد «ذوب» نيز ديروز پس از برگزاري مجمع عمومي عادي با نوسان منفي قيمتي بازگشايي شد. اين شركت نيز هر چند در مجمع خود سودي تقسيم نكرد، اما اخبار خوشايندي از مجمع مزبور منتشر شد. گزارش كامل اين موضوع تحت عنوان «گزارش مثبت از مجمع ذوب» در روزنامه «دنياي اقتصاد» منتشر شده است. «ذوب» با اقبال سهامداران به ويژه سرمايه گذاران خرد در بازار ديروز همراه شد. به طوري كه با معامله بيش از 125ميليون سهم به ارزش 21ميليارد تومان، بيشترين حجم معاملات ديروز را به خود اختصاص داد.

در ميان ديگر اخبار روز گذشته، درج شركت پخش هجرت در بازار دوم فرابورس بود.  «هجرت» به عنوان يكي از زيرمجموعه هاي تيپيكو با سرمايه 45 ميليارد توماني در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا پس از معرفي، آماده عرضه اوليه 15 درصدي سهام باشد.  همچنين روز گذشته شركت توسعه خدمات دريايي و بندري سينا صورت هاي مالي 12 ماهه دوره مالي منتهي به 29 اسفند 1397 را به صورت حسابرسي شده منتشر كرد و آماده برگزاري مجمع عمومي عادي سالانه خود شد. بر اين اساس «حسينا» مبلغ 107ميليارد تومان سود خالص در دوره يك ساله منتهي به پايان اسفندماه 97 محقق كرد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، رشد 67درصدي نشان مي دهد. در همين راستا سود عملياتي شركت نيز با رشد 90درصدي نسبت به سال 96 به بيش از 173ميليارد تومان رسيد. به اين ترتيب سود هر سهم «حسينا» به رقم 214تومان رسيد. يادآور مي شود مجمع اين شركت روز يكشنبه 30تيرماه برگزار مي شود.

در ميان ديگر گزارش هاي منتشر شده از سوي شركت هاي فرابورسي بر كدال، افزايش سرمايه 23درصدي شركت ساينا قرار داشت. بر اين اساس شركت سرمايه فعلي را از 10 به 3/ 12 ميليارد تومان از محل سود انباشته افزايش خواهد داد. اين افزايش سرمايه به منظور اصلاح ساختار مالي شركت خواهد بود. در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نيز ديروز افزون بر يك ميليون و 400 هزار ورقه به ارزش تقريبي 106ميليارد تومان در 1129نوبت معاملاتي مورد دادوستد قرار گرفت. «اخزا»ها نيز در اين روز در محدوده قيمتي 60 تا 99 هزار تومان نوسان كردند. بيشترين رشد قيمت در اين روز با افزايش قيمت 5/  2 درصدي به «اخزا712» اختصاص پيدا كرد و در مقابل «اخزا723» در محدوده 60هزار تومان معامله شد. همچنين روز گذشته فرابورس شاهد معامله حدود 59 هزار و 724ورقه تسهيلات مسكن به ارزش افزون بر 6/ 2 ميليارد تومان در بازار ابزارهاي نوين مالي بود. تنها نوسان مثبت در اين بازار به اوراق تسهيلات مسكن مرداد ماه 96 تعلق داشت كه هر برگه مزبور به قيمت 43هزار و 600 تومان رسيد. بر اين اساس مابقي «تسه» ها با نوسان منفي مواجه شدند.

در ميان تغيير مالكيت هاي روز گذشته فرابورس ايران نيز شاهد انتقال 6ميليارد و 300ميليون تومان نقدينگي در مسير پرتفوي معامله گران حقوقي به حقيقي بوديم. در اين ميان بيشترين خالص خريد حقيقي ها مربوط به جمع آوري سهام ويتانا بود كه با رقمي معادل 4ميليارد و 700ميليون تومان همراه شد. نماد «غويتا» كه تاكنون در تابلو «ب» بازار پايه شاهد انجام معاملات سهام خود بود، پس از ارتقا به بازار دوم فرابورس روز سه شنبه در بازار جديد به روش گشايش نماد عرضه شد. اين نماد ديروز هم با تقاضا و نوسان مثبت 5درصدي به كار خود پايان داد. عمران و توسعه شاهد نيز با ثبت خالص خريد 5/ 4ميليارد توماني از ديگر نمادهاي مورد توجه حقيقي ها در اين بازار بود. در مقابل سهامداران عمده بيشترين حمايت را از نماد «سمگا» داشتند كه با خالص خريد 3/ 5ميليارد توماني اين گروه همراه شد.

بازدهي هفتگي 3/ 1درصدي آيفكس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نگرش هاي نو در جغرافياي انساني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1103)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است