|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: تب ترامپ در مناظره انگليسي ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
 


تب ترامپ در مناظره انگليسي ها
بوريس جانسون و جرمي هانت، اولين مناظره براي رهبري حزب محافظه كار انگليس را برگزار كردند

نويسنده: فرحناز دهقي

هر دو در بهترين شكل ظاهري خود، با لبخندهايي كه تلاش مي‎كردند در مخاطبان برانگيزاننده احساس اطمينان و اعتماد باشد و آرامشي كه بارها و بارها در برابر مربيان زبان بدن خود تمرين كرده بودند، در نخستين مناظره تلويزيوني شركت كردند تا يك قدم خود را براي نشستن روي كرسي نخست‎وزيري انگليس نزديك‎تر كنند.به گزارش گاردين، در حالي كه تنها دو هفته تا انتخاب رهبري حزب محافظه كار انگليس از سوي نمايندگان اين حزب و به تبع آن نخست‎وزيري اين كشور زمان باقي مانده، بوريس جانسون و جرمي هانت، سه‎شنبه شب در مناظره اي داغ شركت كردند تا با طرح نظرات خود درباره برگزيت و طرح خروج از اتحاديه اروپا شانس خود را براي پيروزي افزايش بدهند. هر دو نامزد در پاسخ به اينكه چرا بريتانيا با وجود گذشت سه سال از راي مردم، هنوز نتوانسته با توافق با اتحاديه اروپا از آن خارج شود، گفتند كه در سياست‎هاي ترزا مي ضعف‎ها و كاستي‎هايي وجود داشته است. در حالي كه اين مناظره روي موضوعات داخلي متمركز شده بود، طرفين بارها درباره رئيس‎جمهوري امريكا اظهار نظر كردند و او را به باد انتقاد گرفتند.

ترامپ، محل مناقشه نامزدها

مناقشه بر سر دونالد ترامپ و اظهارات اخيرش درباره ترزا مي، نخست وزير كنوني بريتانيا و سفير اين كشور در واشنگتن از جمله مهم‎ترين محورهاي اين مناظره بود. جرمي هانت، وزير خارجه دولت ترزا مي، در اين مناظره، درباره سخنان ترامپ گفت كه دونالد ترامپ درباره ترزا مي «گستاخي» كرده است. پيش از اين، ايميل هايي از كيم داروك، سفير انگليس در واشنگتن به بيرون درز كرده بود كه نشان مي‎داد سفير بريتانيا در واشنگتن درباره ترامپ گفته بود او «بي‎كفايت» و «نالايق» است. ترامپ نيز خويشتنداري نكرد و در مقابل، سفير انگليس را آدمي «بسيار احمق» خواند. ترامپ درباره او گفت: «من او را نمي‎شناسم اما مي‎گويند خيلي احمق است». او بعدتر نيز به خبرنگاران گفت، سفير انگليس در واشنگتن را «زياد دوست ندارد و او به كشور خودش هم خيلي خوب خدمت نكرده است».بوريس جانسون كه محتمل‎ترين گزينه براي نشستن روي كرسي نخست‎وزيري است، در اين مناظره حاضر نشد به سوالي مبني بر اينكه «آيا سفير انگليس در امريكا پس از انتقادات شديد و صريح ترامپ از او، همچنان در اين پست و سمت باقي خواهد ماند يا نه؟» پاسخ بدهد. اما جرمي هانت، مهم‎ترين رقيب او از سفير كشورش در واشنگتن اعلام حمايت كرد و گفت: «اگر من نخست‎وزير بشوم، كيم داروك در سمت خود باقي مي‎ماند زيرا اين تصميم را ما بايد بگيريم كه سفيرمان اخراج شود يا نه». هانت درباره سخنان ترامپ درباره ترزا مي، نخست‎وزيري اين كشور، گفت: «من فكر مي‎كنم نظرهاي او درباره خانم مي غيرقابل قبول است و به نظرم ديگر نبايد اين گونه صحبت كند».

برگزيت، دومين اختلاف نظر

جانسون سرسختانه تلاش كرد ضمن ارائه برنامه‎هاي خود، سياست‎هاي هانت را تضعيف كند. او در اين مناظره اعلام كرد كه به تعهد خروج از اتحاديه اروپا تا ضرب‎الاجل 31 اكتبر پايبند است و در ادامه گفت: «من فكر مي‎كنم اين خيلي خيلي مهم است كه تحت هيچ شرايطي به عدم پايبندي خود به تعهد خروج از اتحاديه اروپا تا 31 اكتبر فكر نكنيم». هنگامي كه از جانسون پرسيده شد كه اگر نتواند به اين تعهد پايبند بماند، آيا از سمت خود استعفا مي‎دهد يا نه، پاسخ روشني نداد و به جاي آن گفت: «نمي خواهم به اتحاديه اروپا اين فرصت را بدهم كه با امتناع از دستيابي به توافق، منجر به استعفاي من شود». اما هانت پايبندي او به خروج از اتحاديه اروپا تا تاريخ تعيين شده را خوشبيني دانست.

چشم‎انداز مناظره

برآورد كلي: به گزارش فرانس 24، جانسون در طول مناظره مي‎خواست به مخاطبان اين پيام را بدهد كه بدون نخست‎وزيري او خروج از اتحاديه اروپا تا مهلت تعيين شده ممكن نيست و با اشتياق و انرژي او طي كردن اين مسير ميسر مي‎شود. اما هانت با اشاره به تجربه مذاكرات خود، بارها اعلام كرد كه سوابق او مي‎تواند باعث شود برگزيت با شرايط بهتري به سرانجام برسد.

بهترين دقيقه: جانسون به وضوح بارها به هانت حمله كرد. اما شايد در اواخر مناظره كه گفت: «من بشدت توانايي جرمي در تغيير عقيده‎اش را مي‎ستايم» برگ برنده خود را رو كرد و از او چهره‎اي ساخت كه شايد در تصميماتش استوار نيست. هانت هم بارها با حمله كردن به جانسون سعي كرد او را بي‎برنامه نشان بدهد. هنگامي كه صحبت از سياست تعرفه‎هاي تجاري برگزيت شد، جانسون نتوانست اطلاعات حقيقي‎اي درباره آن بدهد. در همين موقع هانت گفت: «داشتن اطلاعاتي اين چنين غلط براي يك ستون روزنامه ايرادي ندارد اما وقتي مي‎خواهي نخست‎وزير باشي آن وقت قضيه فرق مي‎كند.»

استراتژي: جانسون مي‎خواست نشان بدهد مهم‎ترين مساله در سياست بريتانيا خروج با توافق تا آخر اكتبر است. در اين راه موفق هم شد. هانت نيز اين مناظره را به عنوان نخستين فرصتي مي‎ديد كه مي‎تواند به جانسون حمله كند و از ضعف اطلاعاتي‎ او عليه‎اش استفاده كند. او بارها در اين مناظره گفت: «از آنجا كه آقاي جانسون به سوالات پاسخ نمي دهد نمي دانيم در اين باره چه فكري مي‎كنند» تا نشان بدهد جانسون فردي است كه در برابر مردم و رسانه‎ها پاسخگو نيست.

خبر
سفير جنجالي انگليس استعفا كرد

پس از روزها مناقشه و جنجال، سرانجام كيم داروك، سفير انگليس در واشنگتن، اعلام كرد كه از سمتش استعفا مي‎كند تا در حساس‎ترين برهه سياسي اين كشور و كشاكش انتخاب نخست‎وزير آينده، حاشيه‎ها را از صحنه سياست بزدايد.به گزارش اينديپندنت، سيمون مك‎دونالد، رئيس سرويس ديپلماتيك وزارت خارجه انگليس استعفاي كيم داروك، را پذيرفت. در اين استعفانامه نوشته شده است: «من مي‎خواهم به اين حواشي و مناقشات پايان بدهم. در چنين شرايطي نمي‎توانم به اهداف و نقشم بپردازم. پس از افشاي اسناد رسمي از سفارت انگليس در امريكا، حواشي زيادي درباره پست من و ادامه حضورم به عنوان سفير مطرح شده است». ترزا مي پيش از اعلام اين خبر گفته بود كه باعث شرمساري است كه كسي مانند داروك كه سال‎ها به انگليس خدمت كرده، به استعفا فكر كند. او در اين باره گفته بود: «دولت خوب بر اساس توصيه‎هاي صادقانه و جامع خدمتگزارانش شكل مي‎گيرد. از تمامي خدمت گزاران دولت مي‎خواهم اين چنين صادق باشند». جرمي كوربين، رهبر حزب كارگر نيز شيوه برخورد با سفير را «فراتر از ناعادلانه» خواند و گفت: «اين فرد خدمات خوب و قابل ستايشي داشته است. تمامي پارلمان بايد با تاسف اين فرد كه مجبور به استعفا شده است، شريك باشند.» كيم سنگوپتا، تحليلگر مسائل اروپا در يادداشتي  نوشت: «سخت است در واشنگتن ديپلماتي را پيدا كني كه مانند داروك درباره ترامپ فكر نكند. اگر نه همه‎شان، اما بيشترشان با او هم‎عقيده هستند. حتي اين طرز فكر به نمايندگان كشورهاي ديگر محدود نمي‎شود. همان طور كه در بسياري از رسانه‎ها و كتاب‎ها منتشر شده، حتي بسياري از كارمندان كنوني يا سابق كاخ سفيد هم چنين نظري دارند. حتي بعضي از آنها به مراتب بيشتر از داروك فكر مي‎كنند. اين دور از رياست‎جمهوري سمي و خاص است. برخي از آنها اين عقيده را عمومي مي‎كنند و برخي ديگر آن را در محافل خصوصي مطرح مي‎كنند. همان طور كه در اسناد ويكي‎ليكس آمده، ديپلمات‎هاي امريكايي بارها درباره رهبران سياسي كشورها توصيفات اهانت‎آميزي به كار برده‎اند. آنها به حامد كرزاي كه متحدشان در طولاني‎ترين جنگ خاورميانه بود مي‎گفتند پارانويايي، يا در فرانسه نيكولا ساركوزي، رئيس‎جمهوري سابق را «پادشاهي بدون لباس» مي‎دانستند. كوين رود، نخست‎وزير استراليا را هم «ديوانه كنترل كردن» مي‎ناميدند. تازه اين توصيفات درباره متحدانشان بود ديگر چه برسد به دشمنانشان.»

تب ترامپ در مناظره انگليسي ها


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " فرحناز دهقي"

  مردان خشن كمنيتس در حبس / با افزايش تنش هاي نژادي در آلمان، اعضاي يك گروه نژادپرستانه دو جوان ايراني و پاكستاني را مورد ضرب و شتم قرار دادند
فرحناز دهقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مصائب برگزيت، بحران ترزا مي
فرحناز دهقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  يك بام و دو هواي العبادي براي كرسي نخست وزيري / روند تشكيل دولت آتي عراق شتاب گرفت
فرحناز دهقي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  همه عليه ترامپ / 60 گروه اقتصادي امريكا با كنار زدن تعرفه هاي ترامپ، بر موج مخالفت ها با او افزودند
فرحناز دهقي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  نبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري / در بزرگ ترين مانور نظامي روسيه پس از جنگ سرد، بيش از 300 هزار نيرو و 36 هزار تانك حضور دارند
فرحناز دهقي *، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش پزشكي
شماره 1 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است