|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: نفس تنگي بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


نفس تنگي بازار
مقاطع فولادي بعد از چند تلاش ناكام بازهم كاهشي شدند

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

 دنياي اقتصاد : پنج شنبه هفته گذشته در گزارشي با عنوان «بازگشت بازار با تقلاي سفته بازان» از رخدادهاي پيدا و پنهان بازار فولاد خبر داده و در آن گزارش از رشد قيمت ها با اهرم سفته بازي يا خريدهاي انباري سخن گفتيم. اين شرايط هم اكنون و پس از گذشت يك هفته، با وضوح بيشتري درحال خودنمايي است؛ آن هم در شرايطي كه بازار فولاد پس از يك فاز رشد نرخ باز هم وارد روندي نزولي شده است و نشان مي دهد كه كشش تقاضا در بازار داخلي به قدري نبوده كه بتواند رشد قيمت ها را با خود به حركت درآورد. اين روند يعني معكوس شدن جريان بازار چيز عجيبي نبوده و نيست، آن هم در شرايطي كه اغلب فعالان بازار فولاد از ضعف محسوس تقاضاي موثر يا همان خريد از سمت مصرف كننده نهايي گله مند هستند.

به صورت دقيق تر اميد به رشد قيمت ها موجب شد تا برخي از واسطه ها به خريدهاي هيجاني اقدام و تلاش كنند موجودي انبارهاي خود را افزايش دهند تا بعد از افزايش بيشتر قيمت ها، از اين شرايط كسب سود كرده و منافعي را براي خود كسب كنند. اين درحالي است كه بازار فولاد مدت هاست كه با اين بازي ها همراه بود و تكرار مجدد آن تنها خاطرات پيشين را زنده خواهد كرد. البته در اواخر هفته گذشته چند واقعه مهم رخ داد كه بستر اين رشد نرخ را فراهم كرد؛ يعني اين موارد ممكن است باز هم براي بازار به عنوان يك محرك قيمتي ايفاي نقش كند. تكانه هايي از رشد قيمت دلار در بازار آزاد، عدم اعلام نرخ جديد براي چند هفته پياپي در بازار فولاد با فرض رشد قيمت دلار نيمايي، جرقه هايي از رشد نرخ در بازارهاي جهاني در كنار رشد قدرتمند بهاي سنگ آهن در بازار چين و زمزمه هايي بين اهالي بازار مبني بر به كف قيمت رسيدن نرخ ها در هفته گذشته بسترهايي براي رشد قيمت بود؛ اگرچه تعدادي از فروشندگان برجسته نيز اقدام به توقف فروش كرده كه به اين التهاب رواني دامن بزنند.

اين شرايط در كنار بازارسازي هاي پيدا و پنهان در بازار فولاد و روشن شدن موتور محرك سفته بازي افزايش قيمت ها را به همراه داشت؛ اما همچون دفعات پيشين از شتاب رشد قيمتي بالايي برخوردار نشد يعني بعد از دو روز رشد نرخ، شاهد بوديم كه بازار حتي با اهرم سفته بازي هم رشد قيمت هاي بسيار بزرگي را به ثبت نرساند كه همين داده احتمال تغيير فاز بازار را مطرح كرد. همچنين بالابودن حجم عرضه در بازار داخلي و حجم معاملات كافي در بورس كالا هم در نهايت برتري بزرگي را بين عرضه و تقاضا به همراه نداشت كه در نهايت بازار در اواسط هفته گذشته وارد يك فاز كاهشي جديد شد كه تاكنون ادامه داشته است.  به عنوان يك مثال مشخص بهاي ميلگرد نيشابور در اوايل روز 12 تيرماه به 4 هزار و 160 تومان رسيد كه اين نرخ در اوج خود يعني روز 16 تير به 4 هزار و 350 تومان رسيد. اين رشد قيمت ها اگرچه جدي بود، ولي به سرعت تغيير فاز داد تا جايي كه در روز گذشته همين كالا در بازار داخلي 4 هزار و 230 تومان معامله شده است.

اين آمارها خود واقعيت هاي بازار در هفته گذشته را نشان مي دهد ولي نشان دهنده آن هم هست كه هنوز قيمت ها پس از 3 روز افت نرخ، باز هم به كف قيمتي روزهاي گذشته نرسيده است. با توجه به جو كاهشي در بازار و اعمال تخفيف بيش از حد انتظار براي برخي از مصنوعات فولادي مي توان گفت كه اين روند نزولي باز هم ادامه خواهد يافت؛ اما رسيدن به كمترين قيمت هاي هفته گذشته خود مي تواند يك سرعت گير رواني براي بازار باشد. اين درحالي است كه موجودي انبارها هم اكنون افزايش يافته است و فروش سخت تر و تلاش براي فروش هم افزايش خواهد يافت. البته همان گونه كه در هفته گذشته شاهد خريدهاي هيجاني بوديم، اگر در ابتداي هفته آينده هم شاهد فروش هيجاني باشيم احتمال شكسته شدن كف قيمتي پيشين بيشتر خواهد شد و ممكن است بازار نرخ هاي كمتري را هم تجربه كند. البته يك كف قيمتي ديگر براي بازار و براي مصنوعات فولادي رايج متصور است و آن بهاي ميلگرد 4هزار توماني است كه خود يك سرعت گير رواني را در بر دارد.

اما اگر بازار كف قيمتي 4000 توماني را از دست داد چه خواهد شد آن هم در شرايطي كه فروش هيجاني و رقابت منفي به قدري گسترده شده كه حتي از حد انتظار خارج است مخصوصا در شرايطي كه اعمال تخفيف در حين انجام معامله موجب مي شود كه واقعيت هاي قيمتي مخفي باقيمانده و به يك باره نرخ هايي از معاملات واقعي شنيده شود كه بازار انتظار آن را ندارد آن هم در وضعيتي كه مشكلات مالي اگر برجسته شود ديگر كفي براي قيمت هاي پيشنهادي وجود نخواهد داشت. قيمت هاي كشف شده در بورس كالا و همچنين نرخ هاي پايه كه شايد از اين پس سريع تر و منظم اعلام شود مهم ترين كف قيمتي بازار است يعني قيمت تمام شده معاملات در بورس كالا مي تواند آخرين سنگر مقاومتي در بازار باشد. البته اوضاع به اين بدي نيست كه قرار باشد بازار را با يك سقوط آزاد نرخ همراه سازد ولي اين گام شماري ها آينده بازار را تعيين مي كند. به نظر مي رسد كه بازار بعد از يك التهاب قيمتي؛ سريع تر از حد انتظار به ثبات برسد و اميدواريم كه اواسط هفته آينده بازاري با ثبات را شاهد باشيم؛ اما به شرطي كه جريان هيجاني فعلي متعادل شده و فروش هاي هيجاني كمرنگ شود اگرچه از بين نخواهد رفت مگر آنكه جرقه هاي رشد قيمت را هرچند ضعيف و پراكنده شاهد باشيم. در كل تقاضاي واقعي در بازار فولاد محدود است و با توجه به اين واقعيت كه هنوز هم برخي از تجار در سود هستند احتمال تعديل نرخ و سپس تثبيت قيمت ها دور از ذهن نخواهد بود.

درباره معاملات بورس كالا هم تنها مي توان به ذكر يك نكته ساده اشاره كرد و آن رشد حجم معاملات شركت هاي بزرگ فولادي در بورس كالاست. براي سال جاري تا پايان هفته گذشته ميزان معاملات شركت هاي بزرگ در بورس كالا افزايش محسوسي داشته است. فروش ذوب آهن اصفهان 35 درصد، فولاد خوزستان 28 درصد، فولاد كاوه جنوب كيش 122 درصد و فولاد آذربايجان 287 درصد رشد داشته كه اين مطلب به معني افزايش تزريق كالا از بورس به بازار است؛ اگرچه فروش بورسي فولاد خراسان در اين مدت 32 برابر شده است. همين موارد براي اثبات بالابودن حجم عرضه در بازار داخلي براي مصنوعات فولادي و همچنين شمش كفايت مي كند آن هم در شرايطي كه گويي اوضاع بازار از لحاظ حجم معاملات در سال گذشته حتي بهتر از امسال بوده است.

نفس تنگي بازار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مدلسازي اقتصادي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است