|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/4/20: خبر ويژه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22236
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22230 20/4/98 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


خبر ويژهمشاور اوباما: ايران تسليم نمي شود آنها مقاومت در مقابل تحريم را آموخته اند

يك مشاور در دولت اوباما مي گويد: ايران به خوبي مقاومت در مقابل شرايط تحريم را مي شناسد. فشار حداكثري آمريكا جواب نداده است.

ولي نصر رئيس موسسه مطالعاتي جان هاپكينز به ايلنا گفت: من تمام اتفاقاتي را كه اخيرا رخ داده است، مانند انفجار نفتكش ها و سقوط پهپاد آمريكايي همه و همه را ناشي از فشار حداكثري ترامپ مي دانم و معتقدم اين اتفاقات نشان مي دهد كه فشار حداكثري ترامپ جواب نداده است.

وي افزود: آمريكا و دونالد ترامپ مدام اتهاماتي را عليه ايران و حضور اين كشور در وقايع مختلف مانند حادثه نفتكش ها بيان مي كنند. اين اتهامات بدون دليل و سند و مدرك است. تنها آتش اختلافات را برافروخته نگاه مي دارد و راه را بر ديپلماسي و مذاكره مي بندد و احتمال بروز جنگ را بالا مي برد.

وي در ادامه در مورد خروج ايران از برجام و اعمال تحريم ها گفت: ترامپ در واقع با خروج از برجام باعث بي اعتمادي رهبران ايران شده است. ايران معتقد است كه آمريكا اصول مذاكره را بلد نيست و تقلب مي كند چرا كه اين آمريكا بود كه با خروج از برجام و لغو تعهدات، اين توافق را تضعيف كرد.

نصر در مورد جنگ اقتصادي كنوني آمريكا با ايران گفت: ترامپ مي گويد خواستار جنگ نيست ولي جنگ اقتصادي خود داراي اثرات بسياري بر اقتصاد ايران است و باعث انزواي يك كشور و فشار بر مردم آن مي شود؛ چيزي كه در درگيري نظامي هم رخ مي دهد.

وي در مورد اثربخشي تحريم ها گفت: تحريم ها نمي تواند به تاثير دلخواه ترامپ منجر شود چرا كه ايران به خوبي مقاومت را بلد است و مي داند در شرايط تحريم چگونه رفتار كند و به گونه اي مقاومت در شرايط اقتصادي را آموخته است.

مشاور دولت اوباما در ادامه به اجراي كاهش تعهدات برجامي ايران اشاره كرد و در اين باره گفت: ايران كشوري نيست كه به آساني تسليم شود و بارها و بارها نشان داده است كه مقاومت مي كند. از سوي ديگر فشار حداكثري ترامپ بر ايران باعث شده كه آنها تصميم به كاهش تعهدات خود بگيرند. ايران تاكنون به برجام متعهد بوده است، اما اكنون صبر ايران تمام شده است.

كنايه وزير مستعفي به روحاني دولت، فاقد نظريه است

وزير مستعفي راه و شهرسازي، روحاني را فاقد نظريه و برنامه خواند.

به گزارش خبرآنلاين، عباس آخوندي كه سابقه وزارت مسكن در دوره هاشمي رفسنجاني و روحاني را دارد، درباره تجربه خود در اين دو دوره مي گويد: آقاي هاشمي يك ايده اي براي بازسازي بعد از جنگ داشت و مي دانست مي خواهد چه كار كند. اين دولت (روحاني) اساسا فاقد نظريه است، يعني اشكال اساسي دولت اين است كه هيچ نظريه اي ندارد. آخوندي با اشاره به انتقاداتش از عملكرد كرباسچي در شهرداري تهران هم گفته «آقاي هاشمي (رئيس جمهور وقت) با نظر من موافق نبود و در هر صورت از شهرداري حمايت مي كرد. من يك بار گفتم آقاي هاشمي شما كه اينطوري هستيد، براي چي من را نگه داشتيد، بگذاريد من بروم... گفت من هيچ كدام اين دو را نمي گويم. به هرحال چون وزير هستي، بايد بگويي و هرجا هم خلاف قانون مي شود، بايد داد بزني.»

طعنه و كنايه عباس آخوندي درباره بي برنامگي دولت روحاني درحالي است كه خود وي هنگام تصدي وزارت راه و شهرسازي، برنامه اي جز ناسزاگويي به مسكن مهر و افتخار به اينكه حتي يك واحد مسكوني هم نساخته، نداشت. به همين دليل هم، دولت روحاني، ركورد كمترين ساخت مسكن در يك دهه اخير را شكست و كاهش توليد در كنار كوتاهي نسبت به احتكار مسكن، موجب انفجار قيمت شد به نحوي كه فقط در يك سال اخير نرخ مسكن دوبرابر شده و بيش از 116 درصد رشد داشته است.

در اين ميان برخي تحليل ها بر آن است كه رهاكردن امور و انباشت چالش هاي اقتصادي نظير مسكن، خود برنامه اي از سوي ليبرال ها براي ناراضي كردن مردم است.

عصر ايران: روحاني استعفا دهد آبروي حاميان دولت رفت

يك سايت اصلاح طلب در يادداشتي نوشت، ماموريت روحاني با بن بست توافق به سر آمده و خوب است او استعفا دهد.

عصر ايران نوشت: وقتي هوا گرم مي شود مردم به پشت بام ها مي روند و كولرهاي خود را سرويس مي كنند تا در تابستان به آن پناه ببرند. مردم در زمستان هم كولرها را جمع مي كنند و به گرماي بخاري و يا شوفاژ پناه مي برند.

آنها هيچ وقت اصرار ندارند چون كولر را سرويس كرده اند يا به زحمت بخاري را راه انداخته اند، حتما در زمستان يا تابستان هم از آن استفاده كنند. دنياي سياست هم همين است. برخي آدم ها براي مقطعي مناسب هستند و بعد از مدتي ديگر جواب نمي دهند و بايد جاي خود را به ديگري بدهند.

در سپهر سياست ايران، حسن روحاني به «شيخ ديپلمات» معروف است. او در مهم ترين مذاكره هاي تاريخ با دولت هاي خارجي حضور داشته است. نقش موثر در ماجراي مك فارلين، حضور در مذاكرات ايران و عراق بعد از جنگ 8 ساله، رياست گروه مذاكره كننده در پرونده هسته اي در دولت اصلاحات و بالاخره برجام.

حالا تمام راه هاي مذاكره بسته شده است و تقريبا حسن روحاني شانسي براي اداره كشور از طريق مذاكره و گفت وگو با طرف هاي مقابل ندارد. آمريكا حرف خود را مي زند. اروپا منفعل است و دقيقا نمي داند در مقابل ايران و آمريكا چه بايد بكند، عربستان و اسرائيل هم تا آنجايي كه مي توانند در حال موش دواندن در اين فضا هستند. فضاي روحاني، فضاي مذاكره است و الان ديگر استراتژي هاي او جواب نمي دهد و كشور در حالت سكون مانده است. فضاي جديد سياست جهاني شايد احتياج به آدم تازه اي داشته باشد.

روحاني مي تواند به عنوان اولين رئيس جمهور مستعفي ايران شناخته شود. رئيس جمهوري كه بعد از ديدن به گل نشستن كشتي برجام، از سمت خود استعفا داد تا فرد ديگري عهده دار سمت رياست قوه مجريه شود.

روحاني انتخاب مناسبي براي سال 92 بود. حالا داستان فرق كرده است و ايران احتياج به دولتي دارد كه بتواند گليم خود را در شرايط فعلي از آب بيرون بياورد.

در سراسر جهان هم شاهد اين گونه استعفاها هستيم. دولت هايي كه مي بينند سياست هاي آنها برخلاف جريان آب است و به همين خاطر كنار مي روند تا دولتي جديد كار را به دست بگيرد. در حال حاضر روحاني هرچه دست و پا هم بزند چون خلاف جريان آب شنا مي كند، جلو نخواهد رفت تازه اگر آب او را عقب تر نبرد.

ماموريت روحاني رسيدن به توافق هسته اي بود و حالا به نظر مي رسد اين ماموريت به پايان رسيده است و بهتر است فرد ديگري با ماموريتي جديد پاي به عرصه سياست ايران بگذارد.

استعفا موجب بدنامي نيست، اتفاقا با خوشنامي همراه است. به نظر مي رسد ادامه دولت روحاني تنها براي او و حتي جريان هاي حامي دولت، بدنامي به همراه خواهد داشت و بهتر است رئيس جمهور با يك استعفا و شرح دلايل آن نام نيكي از خود در تاريخ به ياد بگذارد.

آنچه در اين تحليل سايت اصلاح طلب كتمان، بلكه تحريف مي شود، اين واقعيت است كه فرار از شئون وزارت خارجه است و كار رئيس جمهور و دولت وي (متشكل از 23-4 وزارت و معاونت) فقط ديپلماسي و مذاكره نيست.

كوتاهي دولت در اجراي ماده 29 علت بازگشت حقوق هاي نجومي

به علت بازگشت حقوق هاي نجومي، عدم اهتمام به اجراي قانون پس از 15 ماه است.

حميدرضا حاجي بابايي، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس، ضمن بيان اين مطلب در روزنامه جام جم نوشت: در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه تاكيد شده دولت مكلف است سامانه اي طراحي كند تا حقوق كارمندان و مديران دولتي در دسترس عموم مردم قرار گيرد اما با گذشت 15 ماه از اين تكليف قانوني هنوز خبري از اجراي آن نيست و اين موضوع نشان مي دهد عزمي براي اجراي قانون در دولت وجود ندارد.

در برنامه ششم توسعه به دولت يك سال زمان داده شد تا سامانه حقوق را طراحي كند و اين زمان از يكم فروردين ماه 96 شروع شد و تا يكم فروردين ماه 97 زمان داشت. با گذشت بيش از 15 ماه هنوز خبري از اجراي بند 29 قانون برنامه ششم توسعه نيست و همين موضوع باعث شده تا دوباره حقوق هاي نجومي در دولت مشاهده شود.

چندي پيش طي مناظره اي با نمايندگان دولت مطرح شد كه برخي مديران حقوق هاي بالا و نجومي دريافت مي كنند اما نمايندگان دولت معتقد بودند حداكثر حقوق هفت برابر حداقل حقوق است و حقوقي خارج از اين چارچوب پرداخت نمي شود اما يكباره ليست حقوق مديران يك دستگاه دولتي به نام صندوق بازنشستگي كشوري منتشر مي شود كه يك مدير بيش از 60 ميليون تومان حقوق دريافت مي كند. اگر سامانه حقوق نهايي مي شد و در اختيار عموم مردم قرار مي گرفت قطعا اين ارقام مشاهده نمي شد و در اين صورت ديگر نيازي به ديوان محاسبات و سازمان بازرسي كل كشور نبود و مردم خودشان تصميم مي گرفتند با مديران ناكارآمد و سودجو چه برخوردي داشته باشند. زماني كه شفافيت در بدنه دولت وجود نداشته باشد اجراي قوانين مربوط به شفافيت نيز كنار گذاشته مي شود و به نظر من مقصر اصلي اين ماجرا مجلس است.

درست است كه دولت نمي خواهد اقدام به انتشار حقوق مديران خود كند اما هيئت رئيسه مجلس تاكنون چقدر براي اجراي اين قانون تذكر دادند و پيگير اجراي آن بودند؟ مجلس اين قانون را مصوب كرده اما نظارتي بر اجراي آن ندارد و دولت هم متوجه عدم فشار از سوي مجلس است و نسبت به اجراي آن خود را خسته نمي كند.

متاسفانه مجلس به جاي اينكه به دنبال اجراي قانون و شفافيت و ناظر بر عملكرد دولت باشد تماشاگر تخلفات دولت است. مردم بايد مطلع باشند كه مديران كشور چقدر حقوق دريافت مي كنند.

فيگارو: اروپا در حال بازي دادن است صبر ايران به سر آمده است

يك نشريه فرانسوي تصريح كرد صبر استراتژيك ايراني ها در مقابل اروپا به سر آمده و تصور بر اين است كه اروپا در حال بازي دادن است.

روزنامه فيگارو نوشت: تهران براي اخطار به اروپا در جهت نجات توافق اتمي برجام، رعايت محدوديت هاي مربوط به سطح غني سازي اورانيوم را متوقف كرد.

اقدام ايران براي عبور از مرز مجاز 3/67 درصد در توافق هسته اي برجام براي غني سازي اورانيوم، گواهي است بر اين واقعيت كه صبر استراتژيك اين كشور، به سر رسيده است.

تصميم دولت ايران در كاهش تدريجي تعهدات  خود در قبال توافق اتمي برجام، به معناي خروج از آن نيست و هدف آن واداشتن كشورهاي اروپايي براي نجات دادن توافق است.

در تهران، نوعي نااميدي نسبت به فرانسه و كشورهاي اروپايي پديد آمده است. در واقع اروپايي ها براي نجات توافق اتمي برجام كه دونالد ترامپ سال گذشته از آن خارج شد، هيچ اقدامي انجام ندادند؛ آنها ايران را بازي دادند.

فارين پاليسي: ضعف اروپا مقابل آمريكا اينستكس را بي ارزش كرد

يك نشريه تخصصي سياست خارجي در دنيا تصريح كرد بسته اروپا موسوم به اينستكس نمي تواند شركت ها را به تجارت با ايران ترغيب كند.

فارين پاليسي نوشت: آخرين بيانيه ايران مبني بر كاهش تعهدات برجامي خود و افزايش سطح غني سازي در واقع هشداري براي پايان برجام به حساب مي آيد و از سوي ديگر هم نشان دهنده اين است كه اروپا تا چه حد در مقابل آمريكا براي اتخاذ يك موضوع مستقل ضعيف است.

دونالد ترامپ سال گذشته از برجام خارج شد و تحريم هاي شديدي را عليه ايران اعمال كرد. تحريم هايي كه شايد امكان انعقاد توافق جديدي را نابود مي كند. از سوي ديگر اروپايي ها با وجود وعده هايي كه تاكنون به ايران داده اند، نتوانستند كمك چنداني به اين كشور كنند.

به نظر مي رسد با توجه به موضع ضعيف اروپا در مقابل آمريكا، راه اندازي اينستكس هم نتواند كشورها و شركت هاي اروپايي را به تجارت با ايران ترغيب كند. چرا كه هميشه ترس از مجازات هاي آمريكا وجود دارد.

به نظر مي رسد كه تصميم اخير ايران براي افزايش ذخاير و سطح اورانيوم خود گامي در جهت فشار بر اروپا براي اتخاذ موضعي مستقل در مقابل آمريكاست. 

خبر ويژه


 روزنامه كيهان، شماره 22230 به تاريخ 20/4/98، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 133 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي مديريت عمومي
متن مطالب شماره 43، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است