|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: دو طرح «اقدام ملي مسكن» و «مسكن مهر» در قاب مقايسه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
 


دو طرح «اقدام ملي مسكن» و «مسكن مهر» در قاب مقايسه
«ايران» دو برنامه دولتي ساخت انبوه مسكن را مقايسه مي كند / دو سال فرصت براي ساخت 600 هزار واحد وجود دارد

نويسنده: سهيلا يادگاري

بررسي مقايسه اي ميان دو طرح مسكن مهر و اقدام ملي مسكن كه بخشي از طرح اول از سوي دولت هاي نهم و دهم و ديگري توسط دولت دوازدهم اجرا خواهد شد، نشان مي دهد كه طرح اقدام ملي مسكن در ابعاد كوچك تر، در زمان كوتاه تر و بدون مداخله دولت و با مشاركت بخش خصوصي اجرا خواهد شد.

گزارش تطبيقي خبرنگار «ايران» نشان مي دهد كه اين دو طرح ملي در برخي از ويژگي ها شبيه به هم و در بسياري از ويژگي هاي با هم تفاوت دارد. اگرچه مقياس دو طرح از نظر زمان، تامين منابع مالي، گروه هاي هدف و تعداد واحدهاي مورد نظر براي ساخت باهم همسان نيست.نكته اساسي اينكه شروع مسكن مهر در زمان وفور منابع دولتي اجرا شد، در حالي كه اينك چنين نيست. در اين گزارش اين دو، مورد بررسي قرار گرفته اند.دو طرح ملي مسكن در كشور طي سال هاي اخير اجرا و پيشنهاد شده است؛ اول طرح مسكن مهر كه در چهار دولت گذشته و كنوني اجرا شده و ديگري «طرح اقدام ملي مسكن» است كه در دستور برنامه سياستگذاران بخش مسكن در دو سال آينده قرار دارد. مقايسه دو طرح مسكن مهر و برنامه اقدام ملي مسكن به عنوان طرح هاي ساخت انبوه مسكن در كشور نشان مي دهد سياستگذاران در برنامه جديد «اقدام ملي مسكن» تلاش كرده اند اشكالاتي را كه در طرح مسكن مهر وجود داشته است برطرف كنند. به بيان ديگر، با اتكا به تجربه گذشته، چالش هاي موجود در اجراي طرح هاي ملي مسكن را برطرف كنند، اما تمايزها، تفاوت ها و تشابه هاي اين دو طرح چيست؟

گروه هدف و همزماني اجراي دو طرح

با توجه به اينكه يكي از محورهاي اساسي طرح جامع مسكن به عنوان برنامه فراگير مسكن، تامين مسكن گروه هاي كم درآمد جامعه است، دو طرح مسكن مهر و طرح ملي مسكن برپايه پاسخ به نياز مسكن گروه هاي كم درآمد طراحي شده است، بنابراين دولت در نظر دارد همزمان با اتمام طرح مسكن مهر؛ برنامه «اقدام ملي» را براي بخش مسكن اجرا كند.

تامين منابع مالي

يكي از اصلي ترين تفاوت هاي مسكن مهر و اقدام ملي اين است كه مسكن مهر به خط اعتباري بانك مركزي متصل بود و در نهايت منجر به اضافه برداشت، ايجاد خط اعتباري و بروز چالش هاي بانكي شد، اما حال دولت بنا ندارد از خط اعتباري بانك مركزي در طرح اقدام ملي استفاده كند. طرح اقدام ملي توليد و عرضه مسكن بيشتر متكي به منابع بخش خصوصي و تسهيلاتي است كه به صورت معمول سيستم بانكي پرداخت مي كند. براي مسكن مهر حدود 39 تا 45 هزار ميليارد تومان از منابع بانك مركزي استفاده شد كه سود آن به طور متوسط 9 درصد بود. اما منابع مالي براي طرح اقدام ملي 25 هزار ميليارد تومان برآورد شده است كه تسهيلات آن به سازندگان پرداخت مي شود و قابل انتقال به خريداران است.

تعداد مسكن

در طرح مسكن مهر ساخت 2 ميليون و 200 هزار خانه در برنامه قرار داشته و دارد كه 65 درصد از مسكن مهر در دولت تدبير و اميد تكميل و واگذار شده و همچنان ادامه دارد. اما در طرح «اقدام ملي براي مسكن» قرار است كه علاوه بر تكميل واحدهاي مسكن مهر معادل 400 هزار واحد اجرا شود كه با تكميل 500 هزار واحد مسكن مهر و احداث 200 هزار واحد مسكن روستايي در كل، دولت دوازدهم، معادل يك ميليون و 100 هزار واحد مسكن احداث خواهد كرد.در واقع خود طرح، ساخت 600 هزار واحد است.200 هزار واحد روستايي كه بزرگترين طرح ساخت مسكن روستايي محسوب مي شود و همچنين 400 هزار واحد شهري.

مدت زمان ساخت

در طرح مسكن مهر زمان 5 ساله براي ساخت و تحويل واحدها در نظر گرفته شده بود و قرار بود اين واحدها تا سال 90 تكميل و به متقاضيان واگذار شود اما درعمل تكميل، واگذاري و فراهم كردن بخش زيادي از زيرساخت هاي مسكن مهر به سال ها و دولت بعد منتقل شد و از 2 ميليون و 200 هزار واحد مسكن مهر 500 هزار واحد آن، هنوز تحويل متقاضيان داده نشده است كه برنامه سياستگذاران بخش مسكن تكميل و واگذاري اين واحدها تا پايان امسال است. 65 درصد از مسكن مهر در دولت تدبير و اميد تكميل و واگذار شده است. در برنامه اقدام ملي، زمان ساخت واحدها 2 سال در نظر گرفته شده است.

 مكان يابي و هزينه هاي آن

موضوع ديگري كه در برنامه اقدام ملي به آن توجه شده است، مكان يابي آن است. مسكن مهر در خارج از شهرها و در مكان هايي جانمايي شد كه امكانات و تاسيسات زيرساختي نداشت و اين موضوع بزرگ ترين مشكلات را پيش روي طرح قرار داد و هزينه هاي اوليه را چند برابر كرد. اما سياستگذاران در طرح اقدام ملي مكان يابي را در درون شهرها قرار داده اند. بر اساس طرح اقدام ملي 100 هزار واحد مسكن در بافت هاي فرسوده شهري، 200 هزار واحد در شهرهاي جديد و 100 هزار واحد نيز در شهرهاي كوچك و با جمعيت كمتر از 100 هزار نفر قرار است ساخته شود.

 واحدها كوتاه مي شوند

ساخت ساختمان هاي بلندمرتبه در مسكن مهر هزينه ها را افزايش داد. چون بسياري از تجهيزات اين ساختمان ها وابسته به خارج است، اما متوليان طرح اقدام ملي ساخت واحدهاي كوتاه تر و حداكثر تا 7 طبقه را در اين طرح در نظر دارند. در مسكن مهر ساختمان هاي بلندمرتبه تا 11 طبقه ساخته شد.

كاهش مداخله دولت

در برنامه اقدام ملي قرار نيست دولت مانند مسكن مهر ورود كند. در طرح مسكن مهر متقاضيان ثبت نام مي كردند، منابع آنها جمع آوري و ساخت پروژه ها شروع مي شد، دولت (شامل ادارات كل راه و شهرسازي استان ها، شركت عمران شهرهاي جديد و بنياد مسكن) مسئوليت اجراي پروژه ها را به وكالت از متقاضي برعهده داشتند. در برنامه اقدام ملي قرارداد مشاركت با بخش خصوصي (انبوه ساز يا سرمايه گذار) در قالب ساختار مشخصي به امضا مي رسد.

دو طرح «اقدام ملي مسكن» و «مسكن مهر» در قاب مقايسه


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بارآثار ديگري از " سهيلا يادگاري"

  همه چيز به جاده ختم مي شود / معاون وزير راه و شهرسازي در گفت و گو با «ايران» ازدلايل كم توجهي به حمل و نقل ريلي مي گويد
سهيلا يادگاري، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  رئيس موسسه پژوهشي برنامه ريزي و اقتصاد كشاورزي در گفت و گو با «ايران»: توليد 80 ميليارد دلار محصول براي تامين نياز مردم / كالاهاي اساسي براي 1/5 سال ذخيره شد
سهيلا يادگاري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  تداوم كاهش قيمت مرغ با وجود گراني كالاهاي ديگر
سهيلا يادگاري، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  معاون امور بندري و مناطق ويژه اقتصادي سازمان بنادر در گفت و گو با «ايران»: توسعه بندر با سرمايه گذاري هند به معناي واگذاري نيست
سهيلا يادگاري، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  جزئيات توزيع كالاهاي اساسي ارزان / 25 ميليون نفر از هفته آينده كارت خريد كالا مي گيرند/ توزيع گسترده گوشت قرمز و مرغ درفروشگاه ها
سهيلا يادگاري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فرهنگ و ادبيات عامه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است