|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: پنج نگراني فولاد جهان تا 2020
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


پنج نگراني فولاد جهان تا 2020
«دنياي اقتصاد» عوامل موثر بر بازار تا پايان سال 2019 را بررسي كرد

نويسنده: حمزه بهاديوند چگيني

 دنياي اقتصاد : لااقل پنج موضوع مهم وجود دارد كه در ماه هاي آتي مسير بازارهاي جهاني فولاد را تعيين مي كند؛ نخستين عامل توافق هاي تجاري بين آمريكا و چين است كه اين گفت وگوها بار ديگر با خوش بيني بيشتر آغاز شده است. موضوع دوم رفع چالش هاي مربوط به سنگ آهن و عرضه اين محصول توسط شركت هايي است كه اكنون عرضه هاي خود را به شدت كاهش داده و باعث شده اند قيمت اين محصول به صورت سرسام آوري رشد كند.

موضوع سوم تغييرات قيمت نفت و نامشخص بودن آينده اين عامل اثرگذار بر قيمت تمام شده و حاشيه سود محصولات فولادي است. مساله چهارم سياست هاي دولت چين براي حفظ ثبات اقتصادي از طريق تقويت زيرساخت هاي اقتصادي اين كشور و ارتقاي توليد كالاهاي پايه مثل فولاد است. در نهايت عامل آخر تحولات اقتصادي در كشورهاي بازيگر فولاد مثل اروپا، تركيه، ايران و... است كه مشخص مي كند تقاضا و عرضه به چه صورت و با چه قيمتي تغيير خواهد يافت. اكنون كشورهاي زيادي هستند كه از اين شرايط تاثير مي پذيرند. از جنوب شرق آسيا گرفته تا اروپا و كشورهاي حاشيه درياي خزر و... همگي كشورهايي با سطح مصرف متفاوتند.

بلومبرگ در گزارشي نوشته حداقل 8 شركت بزرگ فولادي در دنيا هستند كه در تلاشند تا بفهمند با توجه به عواملي كه اكنون صنعت فولاد را تهديد يا تقويت مي كند چه آينده اي در انتظار اين صنعت است؟ پرواضح است كه تعيين كننده اصلي مسير آتي صنعت فولاد كشورهاي آسيايي هستند زيرا بيش از نيمي از توليد جهاني فولاد در اين منطقه صورت مي گيرد اما يك نگراني ديگر اين روزها براي تحليلگران ايجاد شده و آن حمله سوداگران به معاملات آتي آهن و فولاد در اقصي نقاط دنيا است كه مي تواند بازار مذكور را از مسير تعادلي خود منحرف كند. در گذشته هم البته سفته بازان در بازارهاي مختلف از جمله فولاد آتي حضور داشته اند اما نگراني اين بار هجوم نقدينگي با شتاب و حجم بالا است آن هم در شرايطي كه آمارها از كاهش تقاضاي جهاني براي فولاد حكايت دارد؛ به عبارتي ساده تر آنچه باعث نگراني است هدايت بازار به سمت قيمت هاي غيرواقعي و ايجاد فضاي غيرواقعي در اين بازار در نبود تقاضا است.

با اين حال پاسخ اين سوال را تقاضاي چين و تاحدي هند روشن مي كند. درحال حاضر هزينه تمام شده براي فولاد بسيار بالا رفته است. هم قيمت نفت افزايشي شده و هم مواد اوليه و اين مساله تقاضا را در مقايسه با سال قبل كاهشي كرده است اما شرايطي را ايجاد كرده كه دلالان بتوانند روي رشد آتي قيمت مانور بدهند و اين موضوع تهديدكننده بازار فولاد است. شركت هاي چيني اكنون خواستار حفظ نظم در عرضه سنگ آهن در بازارهاي جهاني هستند زيرا تحت فشار عرضه بازار مذكور ركورد 5 ساله را شكسته است. تنها در يك سال اخير قيمت سنگ آهن 92 درصد رشد كرده اما فولاد تقريبا بدون تغيير مانده است.

اين به آن معنا است كه صنعت فولاد متحمل فشارهاي زيادي است و قيمت نتوانسته خود را متعادل كند. نكته دوم تقاضاي پايين براي فولاد است. وجود تقاضا مي توانست سطح قيمت ها را متعادل سازد اما حالا اين طور نيست. سيگنال سوم خطر كاهش توليد در نتيجه روند فعلي است، چراكه هم بازار سهام محصولات فولادي و هم بازارهاي كالايي تحت الشعاع اين علائم قرار دارند. انجمن فولاد و آهن چين نيز اخيرا از اين مساله ابراز نگراني كرده و خواستار قيمت هاي منطقي براي سنگ آهن شده و اعلام كرده است ادامه اين روند براي صنعت فولاد جهان مي تواند خطرناك باشد. فاجعه سد باطله برداري در برزيل از يكسو و بدي آب و هوا و محدوديت حمل ونقل در استراليا دو عاملي هستند كه در ماه هاي اخير بازار سنگ آهن را از مرز 120 دلاري عبور داده اند.

هنوز هم با آنكه عقب نشيني اين بازار را از قيمت 130 دلاري هفته گذشته شاهد هستيم، واقعا تضميني وجود ندارد كه بازار به 100 دلار يا كمتر از آن تا پايان سال برسد و اين مساله انجمن فولاد و آهن چين را بيش از هميشه نگران كرده است. ديروز سنگ آهن در لحظه تنظيم اين گزارش 122 دلار بود. اين انجمن مي گويد قيمت سنگ آهن باعث شده خريداران فولاد دست از خريد بكشند اما نمي شود به همان نسبت توليد را متوقف كرد زيرا آثار چشمگيري بر اقتصاد كشورهاي توليدكننده بر جاي گذاشته و رشد اقتصادي را در ميان مدت محدود مي كند. با اين حال اگر تا پايان سال قيمت سنگ آهن كاهش نيابد توليد فولاد كاهش خواهد يافت.

قيمت نفت هم روند مشابهي را پشت سر مي گذارد. البته با يك تفاوت جدي و آن افت و خيز در اين بازار در قياس با سنگ آهن است. قيمت نفت در يك ماه گذشته براي نفت برنت رشد 6 درصدي را نشان مي دهد اما روند سالانه آن كاهشي است. اين به آن معنا است كه نفت در دوره هايي باعث رشد هزينه هاي توليد و در دوره هايي نيز باعث كاهش نسبي قيمت شده است اما نبايد فراموش كرد كه امروزه استفاده از سوخت هاي جايگزين اثر اين حامل انرژي را تعديل كرده اما سنگ آهن هنوز حرف مهمي در صنعت فولاد مي زند. رويترز در اين رابطه به چشم انداز رشد اقتصادي چين اشاره كرده و واردات نفت اين كشور را در ماه هاي اخير مورد ترديد قرار داده و آن را موقتي خوانده است.

 بنا بر گزارش رويترز نشانه ها حاكي از كندي رشد اقتصادي چين است، درحالي كه از ابتداي امسال تاكنون ذخيره سازي نفت در سطح بالايي انجام گرفته است اما اگر قيمت نفت خيلي گران شود ممكن است روند مذكور اواخر سال 2019 افت كند. اين مساله نشان مي دهد بازار فولاد كمتر از سنگ آهن روي اثرات نفت حساب باز مي كند با اين حال نمي توان اهميت آن را ناديده گرفت.  با اين اوصاف بازار نشان داد توان و تحمل قيمت 130 دلار يا بالاتر از آن را ندارد به عبارتي آزمون قيمتي براي سنگ آهن در هفته پيش به پايان رسيد و نشان داد رقم 120 دلار احتمالا فعلا رقمي است كه بازار مي تواند تحمل كند.

در اين بين ديروز معاون نخست وزير چين و نماينده تجاري و همچنين وزير امور خزانه داري آمريكا در گفت وگوي تلفني به مبادله ديدگاه هاي خود در مسائل اقتصادي و تجاري در چارچوب موافقت نامه روساي جمهوري دو كشور در ديدار حاشيه اجلاس سران گروه 20 در ژاپن پرداختند. آن طور كه شينهوا، خبرگزاري رسمي چين روز چهارشنبه گزارش كرده است دو طرف در مكالمه جديد خود به توافق رسيده اند كه دور تازه اي از مذاكرات را پيرو توافق نامه ترامپ و شي در ژاپن به زودي برگزار كنند. به اين ترتيب انتظار مي رود بار ديگر موضوع كاهش تنش ها در روابط تجاري اين دو كشور بازارها را متعادل سازد. البته ناگفته پيداست كه با توجه به دور قبلي گفت وگوها بين واشنگتن و پكن كه آمريكا زير آن زد اطمينان بازار كاهش يافته و تا نتايج نهايي اين گفت وگوها نمي توان انتظار داشت چه سنگ آهن و چه فلزاتي مثل فولاد در برابر اين تصميمات از خود انعطاف نشان دهند.

پنج نگراني فولاد جهان تا 2020


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از " حمزه بهاديوند چگيني"

  صادرات دو صنعت در چنبره دو تهديد / سياست هاي دولت در حوزه صادرات و پيش بيني اثرات تحريم صنايع فولاد و پتروشيمي را تهديد مي كنند
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  آدرس غلط «رانت جويان» در بازار / «دنياي اقتصاد» سياست حذف سقف قيمتي به جاي قيمت گذاري بر اساس ارز ثانويه را در بازار فرآورده هاي نفتي بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  ترس بازارهاي پايه دنيا از رفتار ترامپ / «دنياي اقتصاد» بر اساس تحولات جهاني بازارهاي پايه بررسي كرد
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  TheNational در گزارشي بررسي كرد: دو استراتژي براي رشد پتروشيمي در خاورميانه
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» با استناد به تجربه بورس هاي كالايي دنيا بررسي كرد: ضد محرك هاي برون زا براي بورس كالا
حمزه بهاديوند چگيني، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است