|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: آموزش پناهندگان در ايران و انعكاس بين المللي آن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 14 (اجتماعي) > متن
 
 


يادداشت 
آموزش پناهندگان در ايران و انعكاس بين المللي آن


نويسنده: غلامرضا كريمي

امروزه مساله پناهندگان يكي از مهم ترين چالش هاي پيش روي دولت ها و سازمان هاي بين المللي است. بنابر آمار سازمان ملل متحد در سال 2017، بيش از 70 ميليون نفر پناهنده در جهان وجود داشته كه سن نيمي از آنها كمتر از 18 سال بوده است. از دهه 2010 تاكنون به سبب وقوع جنگ داخلي در سوريه و برخي ديگر از كشورها مساله پناهندگان و تامين نيازها و حقوق انساني آنها در زمره چالش هاي مهم جامعه بين المللي بوده است اما موضوع پناهندگان در كشور ما تازگي ندارد و از چهار دهه پيش و به دنبال جنگ و درگيري در افغانستان و همچنين بحران در عراق، سيل پناهندگان به كشورمان سرازير شده كه آمار كودكان سنين مدرسه در آنها بسيار بالا بوده است.

در سال هاي دهه 1360 كه كشورمان درگير جنگ تحميلي با عراق بوده و رشد ناگهاني جمعيت دانش آموزي در كشور نيز وزارت آموزش و پرورش را در تنگنا قرار داده بود، ميزبان صدها دانش آموز افغانستاني و عراقي و ديگر مليت ها در كشورمان بوديم كه بدون جداسازي و مشابه دانش آموزان ايراني در مدارس به تحصيل پرداخته و از مزاياي آموزش دولتي در نزديكترين مدرسه به محل سكونت شان بهره مند شده اند. هم اكنون قريب به نيم ميليون نفر دانش آموز افغانستاني و ديگر مليت ها در 28 هزار مدرسه در سراسر كشور، بزرگترين جمعيت دانش آموزي پناهنده در جهان به شمار مي آيند. در واقع اقدام مترقي و چشمگير ايران ثبت نام 123 هزار كودك لازم التعليم فاقد مدارك اقامتي معتبر در مدارس دولتي است در حالي كه در اكثر كشورهاي پناهنده پذير به اين گونه افراد خدمات آموزشي آن هم در قالب نظام آموزش رسمي ارائه نمي شود. حال پرسش اين است كه چرا در اسناد و گزارش هاي بين المللي مربوط به وضعيت آموزشي پناهندگان و كشور هاي ميزبان آنان به ندرت نامي از ايران برده مي شود و با وجود اينكه ايران سابقه طولاني تري نسبت به ديگر كشورها در خصوص پذيرش پناهندگان و تامين آموزش براي آنان  دارد در گزارش ها و اسناد بين المللي اشاره چنداني به اين موضوع نشده است؛ بلكه همواره شاهديم كه نكات منفي، نارسايي ها يا ناهماهنگي هاي موجود در خصوص آموزش پناهندگان در ايران در بوق و كرنا شده و مورد سوء استفاده بدخواهان قرار مي گيرد.

همه ما مي دانيم كه وجود دانش آموزان مليت هاي گوناگون در مدارس هر كشوري خواه ناخواه برخوردها و اتفاق هايي را به دنبال دارد كه غالبا ناشي از عدم شناخت و سوء برداشت نسبت به ديگران است. چنانكه در كشورهاي غربي كه داعيه رعايت حقوق بشر و مبارزه با نابرابري و تبعيض نسبت به پناهندگان و مهاجران را دارند مكررا شاهد بروز چنين اتفاق هايي در مدارس و جوامع آنها هستيم. اما چنانچه به طور مثال مدير مدرسه اي در يكي از شهر هاي ايران بنا به نظر شخصي خود از نام نويسي يك كودك افغانستاني خودداري كرده يا معلمي جمله اي تبعيض آميز درباره آنها بر زبان راند، اين چنين در رسانه ها و فضاي مجازي پر سرو صدا شده و مورد سوء استفاده شبكه هاي ماهواره اي معاند قرار مي گيرد. حضور پر شمار دانش آموزان افغانستاني در مدارس كشور در طول 4 دهه گذشته بدين معني است كه تاكنون ميلياردها ريال صرف آموزش ميليون ها دانش آموز افغانستاني كرده ايم. اما آيا ميزباني از خيل عظيم دانش آموختگان افغانستاني در كشورمان آن طور كه شايسته است در مجامع بين المللي انعكاس يافته است؟ از سوي ديگر شاهديم كه متخصصان دانشگاه ديده افغانستاني به جاي خدمت در كشوري كه در دوره كودكي و نوجواني بوده و دانش و تخصص خود را مديون آنند، حال كه براي خدمت راهي ديگر كشورها شده اند به ندرت مي توان گزارش يا نوشته اي كه حاكي از قدرشناسي و سپاس دانش آموختگان افغانستاني نسبت به ميزبانشان باشد، يافت. البته ذكر اين نكات به منزله ناديده گرفتن صداقت و درستكاري خيل عظيمي از دانش آموختگان افغانستاني فارغ التحصيل از ايران نيست.

در سال تحصيلي گذشته وزارت آموزش و پرورش حدود 1500 ميليارد تومان براي دانش آموزان پناهنده هزينه كرده است حال آنكه كمك هاي بين المللي فقط يك درصد اين هزينه را تامين كرده است.

البته وجود تبليغات رسانه اي منفي و ضد ايراني كنوني را در اين ميان نمي توان ناديده گرفت. اما وجود اين گونه تبليغات منفي نمي بايست مانع آن شود كه دولت ايران از مسئوليت مهم خود در انعكاس فعاليت ها و عملكرد خود در همه زمينه ها بويژه در حوزه تامين آموزش براي كودكان و نوجوانان افغانستاني و ديگر پناهندگان ساكن ايران غفلت كند. در غير اين صورت اوضاع به همين منوال خواهد بود و ما همچنان هزينه هاي هنگفتي را صرف آموزش پناهندگان كرده اما بهره اي در جهت ارتقاي منزلت و جايگاه كشور و ارائه تصوير مثبت از ايران در محيط بين المللي در قبال اين اقدامات و فعاليت هاي گسترده بشردوستانه و نوع دوستانه نخواهيم برد.

علي رغم اينكه ايران همواره وظيفه خود مي داند تا نهايت تلاش خود را در جذب كودكان لازم التعليم و بازمانده از تحصيل مهاجر و پناهنده به كار گرفته و آموزش با كيفيت را براي آنها فراهم كند اما ميزان تاثيرگذاري اقدامات و فعاليت هاي ايران به دليل عدم انعكاس مناسب آنها در عرصه بين المللي، در تقويت ديپلماسي آموزشي و ديپلماسي كلان كشور كم و محدود بوده است.


*قائم مقام وزير آموزش و پرورش در امور بين المللآموزش پناهندگان در ايران و انعكاس بين المللي آن


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 14 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بارآثار ديگري از " غلامرضا كريمي"

  ثبات و بحران در غرب آسيا
غلامرضا كريمي*، جام جم 25/8/96
مشاهده متن    
  ناتواني ترامپ و نقش آفريني كنگره در قبال برجام
غلامرضا كريمي*، جام جم 26/7/96
مشاهده متن    
  آمريكا و محدوديت گزينه ها در قبال كره شمالي
غلامرضا كريمي*، جام جم 28/6/96
مشاهده متن    
  تدبير و اميد در شوراي شهر پنجم
غلامرضا كريمي*، ايران 5/6/96
مشاهده متن    
  پسابرجام و گشايش ديپلماسي علمي ايران و اروپا
غلامرضا كريمي*، ايران 13/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات زبان و گويش هاي غرب ايران
متن مطالب شماره 25، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است