|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/4/20: عفاف، گوهري كه به سنگ رضاخاني نشكست
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22236
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22230 20/4/98 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


عفاف، گوهري كه به سنگ رضاخاني نشكست
قطره اي از درياي كرامت / قسمت ششم

نويسنده: سيد ابوالحسن موسوي طباطبايي

بدون هيچ شك و ترديدي، حجاب جزء مسلمات دين اسلام است. آيه 31 سوره نور، معروف به آيه حجاب، حريم مرد و زن و حدود پوشش بانوان را تشريح فرموده است. هر چند در آيات 53 و 59 سوره احزاب نيز به پوشيده بودن زن از نامحرمان اشاره شده ولي آيه اي كه به طور مفصل از حجاب سخن گفته همان آيه 31 سوره نور است. در كنار تاكيد قرآن، روايات فراواني از پيامبر اكرم (ص) و ائمه اطهار عليهم السلام در بيان وجوب شرعي حجاب، فلسفه آن و محدوده پوشش بانوان به ما رسيده است.

اسلام كه جامع دنيا و آخرت است و نگاهي فراگير به هر دو سرا دارد از زنان خواسته سخاوتمندانه تمام دلبري، جلوه گري و آرايش خود را براي همسرانشان قرار دهند و كانون خانواده را از عطر محبت و عشق خويش سرشار نمايند. اسلام در اين مسير، تنها به سفارش و توصيه بسنده نكرده، بلكه براي هر گامي كه زن در جهت تحكيم بنيان خانواده خود بر مي دارد، پاداش ها و مقامات معنوي وعده داده است.

اما بيرون از منزل، زن چون قلعه اي تسخير ناپذير است كه هيچ كمند و دامي از ديوارهاي بلندش عبور نمي كند و دست هر حرامي و رهزني از گوهر عفتش كوتاه است. زن عفيف در حركتي متضاد نسبت به همسر، پر حرارت و با محبت و نسبت به نامحرمان، سركش و متكبر است. او به مقام والاي خويش واقف بوده و از گوهر عفاف و پاكدامني خود به مثابه گران بها ترين گنجينه ها حراست مي كند. او مي داند جواهرات بدلي و كم بها در جعبه هر دستفروشي يافت مي شود و فروشنده، هيچ دغدغه ربوده شدن آن را ندارد! حراست و حفاظت از آن جواهرات خالص و ناب است.

دين مبين اسلام تمام صلاح و فسادها را از خانواده مي داند و چنانچه در اين جامعه كوچك، زن و مرد به تعبير قرآن، نگاه خود را از نامحرمان كوتاه نموده و در دايره شرع مقدس از عشق و محبت يكديگر سيراب شوند و فرزندان را در دامان پاك خود و با لقمه هاي حلال تربيت كنند، بسياري از مشكلاتي كه هم اكنون با آنها دست به گريبانيم، مجال ظهور نخواهند يافت. به عنوان مثال، صفحات حوادث روزنامه ها كه بخش اندكي از ناهنجاري هاي جامعه را منعكس مي كنند، مملو است از موضوعاتي كه به نحوي با خانواده هاي بي در و پيكر سر و كار دارد. و چنانچه نيك بنگريم به سرچشمه تمام بدبختي ها مي رسيم يعني دور بودن خانواده ها از تربيت و معرفت ديني.

بانوان از همان بدو تولد به عنوان دختر خانواده، مورد عنايت ويژه اسلام هستند و بعد از بلوغ و ازدواج نيز سفارش هاي خاصي در كرامت و منزلتشان شده است و آنگاه كه صاحب فرزند مي شوند و به مقام مادري مي رسند ديگر هيچ گفتاري گوياي مقام آنان نيست. نگاهي كوتاه به روايات وارده در باره اين سه جايگاه داشته باشيم:

1. در مقام دختر: پيامبر اكرم (ص) در روايات مختلف، دختران را مايه بشارت، باعث بركت، باقيات صالحات، گل خوشبو، رحمت خداوندي، به منزله حسناتي كه موجب پاداش الهي ست و بهترين فرزندان بر شمرده و رافت خداوند را نسبت به دختران بيش از پسران دانسته است. همچنين از نشانه هاي ميمنت يك زن آن دانسته شده كه فرزند اولش دختر باشد. سفارش هاي اكيد اسلام نسبت به تربيت دختر، گوياي مسئوليت خطيري است كه در آينده بر عهده خواهد داشت. ظرافت هاي مورد مداقه اسلام تا جايي است كه اگر پدر و مادر بخواهند به فرزندان خود هدايايي دهند، سفارش شده دختر را بر پسر مقدم دارند.

2. در مقام همسر: در برخي از روايات از همسر، تعبير به لعبت شده كه شايد لطيف ترين و زيباترين عبارت در محيط پرصفا و صميميت براي زن باشد. در روايت ديگر وي را ريحانه دانسته تعبيري نغز و نيكو به معناي گل زيباي خوشبو.

 در حديثي پيامبر اكرم (ص) فرمودند برادرم جبرئيل، پيوسته سفارش زنان را مي نمود تا حدي كه گمان كردم براي شوهر جايز نيست كه به همسرش اف (كمترين كلمه حاكي از بي احترامي) بگويد. و نيز در جاي ديگر رسول مهرباني، سفارش نيكي و احسان به زنان را كرده است. احاديث ناظر به احترام متقابل و ابراز عشق و محبت بين زن و شوهر فراوان است كه طالبان مي توانند به جلد 14 و 15 كتاب وسايل الشيعه مراجعه كنند.

3. در مقام مادر: خداوند در قرآن كريم، احسان به پدر و مادر را در كنار اطاعت از خود آورده است. در روايتي بوسيدن كف پاي مادر به منزله بوسيدن آستانه خانه خدا شمرده شده. نيكي به پدر و مادر پاداشي برابر با بهشت دارد و باعث طولاني شدن عمر مي گردد. حديث پر آوازه بهشت زير پاي مادران و بسياري از روايات اينچنيني، گوياي مقام ممتاز مادر است.

مردي پشيمان از ارتكاب معاصي فراوان و بار سنگين گناهان خود نزد پيامبر اكرم (ص) آمد و از عملي پرسيد كه باعث آمرزش گناهان وي مي شود. پيامبر فرمودند آيا پدر و مادرت زنده اند؟ گفت تنها پدرم زنده است. فرمود به پدرت احسان كن تا خدا از تو در گذرد. مرد هنگامي كه خداحافظي كرد و رفت، پيامبر به اصحاب خود فرمودنداي كاش مادرش زنده مي بود!

زن به عنوان يك انسان، به همه كمالات و مراتب والايي كه در ظرفيت روح بشري است مي تواند دست پيدا كند اما شرط اول آن، اطاعت از خداوند در حفظ عفاف و اظهار تذلل و خشوع در برابر خالق متعال است. به طور يقين زنان متبرجي كه در كوي و برزن با بدن هاي نمايان و موهاي برهنه و رفتارهاي محرك در رفت و آمدند جز خشم خداوند و بيزاري ملايك را براي خود نمي اندوزند. بانواني كه از روي جهالت، با وضعيت ساختارشكنانه پا به بيرون از منزل مي گذارند، در حقيقت خود را طعمه چشمان هرزه و گرسنه افراد هوسباز و لاابالي قرار مي دهند. و سخت شگفت انگيز است چطور زني راضي مي شود كه ساعت ها در مقابل آينه قرار گيرد و با استفاده از رنگ و لعاب غليظ، خود را براي ميهماني چشمهاي ناپاك و آلوده در خيابان آراسته كند؟

بي حجابي و ايجاد روابط نامشروع در جامعه ايراني، هدف بسيار مهم و اساسي است كه غرب براي رسيدن به آن سرمايه گذاري هاي كلان نموده. رسانه هاي كثيف و مزدور با حمايت مالي و تبليغي مثلث غربي، عبري و عربي در تمام ساعات روز به فعاليت مشغولند تا عده اي ساده لوح و نادان به دور معركه شان اجتماع نموده و آنان را در فرو پاشي نظام خانواده و اشاعه فحشا در ايران اسلامي مدد رسانند. و چه كسي نمي فهمد كه دشمن اينگونه بي پرده و بي پروا به چه قصدي به ميدان آمده است؟

اگر ادعا كنيم اين ديار كهن و اين خاك پاك براي هر يك از ارزش ها و كرامت هاي والاي انساني، شهدايي تقديم اسلام نموده چيزي به گزاف نگفته ايم. شهيداني در دفاع از تماميت ارضي در برابر مهاجمان، دفاع از استقلال ميهن در برابر بيگانگان، دفاع از آزادي در برابر حكومت هاي جور و استيفاي حقوق از دست رفته ملت در برابر ظالمان و ستمگران.

اگر ايران عزيز سربلند و با شكوه بر فراز قله هاي عزت و افتخار ايستاده پيوسته مرهون خون شهداي غيور و شجاع خويش مي باشد. براي كسي كه از تاريخ پر فراز و نشيب اين كشور آگاه نيست بسي حيرت انگيز و باور نكردني است كه اين ملت بزرگ شهيداني در دفاع از حجاب و عفاف نيز داشته باشد.

 پرونده سياه رضا خان قلدر مملو از جنايات شرم آور است اما قتل عام مردم مظلوم در خانه خدا (مسجد گوهرشاد) و كنار حرم مطهر رضوي عليه السلام كه در اعتراض به پوشيدن لباس اروپايي و بي حجابي بست نشسته بودند، تنها قابل مقايسه با رفتار اسلاف روسياهش در صحراي كربلا است.

بعد از آنكه نظاميان مزدور، مردم را به رگبار مسلسل بستند، ده ها كاميون وارد صحن مسجد گوهر شاد شده و جنازه ها را به بيرون حمل كردند. در ميان جنازه ها پيكرهاي مجروحي نيز بود كه صداي ناله شان شنيده مي شد. سربازان، بدن هاي پاك شهدا را بدون غسل و كفن و آداب ديني در گورهاي دسته جمعي دفن كردند.

رضا خان در طول شش سال با اعتقادات اين ملت بزرگ به سختي مبارزه كرد اما هرگز به هدف خود نرسيد و سرانجام آه مظلومان دامن آلوده اش را گرفت و با خواري و ذلت از كشور تبعيد شد و درغربت به دوزخ اعمال خود شتافت تا آن روز كه بايد پاسخگوي جنايات ننگين خود باشد.

عفاف، گوهري كه به سنگ رضاخاني نشكست


 روزنامه كيهان، شماره 22230 به تاريخ 20/4/98، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي
متن مطالب شماره 63، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است