|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: «فغاني» پينگ پنگ هستم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 15 (ورزشي) > متن
 
 


«فغاني» پينگ پنگ هستم
گفت و گوي «ايران» با سيمين رضايي، اولين داور زن تنيس روي ميز كشورمان در المپيك / عضو كميته قوانين فدراسيون جهاني هستم و كاري كردم مشكلي از جهت داشتن حجاب وجود نداشته باشد

نويسنده: حامد جيرودي

موفقيت هاي زنان ورزشكار ايراني در رشته هاي مختلف در سال هاي اخير چشمگير بوده. اتفاقي كه مدتي است به جامعه داوري هم تسري پيدا كرده و پس از قضاوت هاي گلاره ناظمي در فينال فوتسال المپيك جوانان 2018 آرژانتين و همچنين جام ملت هاي اروپا، حالا قرار است سيمين رضايي داور تنيس روي ميز به عنوان اولين داور زن ايراني در المپيك حضور داشته باشد. اتفاقي بي نظير كه مويد رشد زنان ايران در بخش داوري است و المپيك توكيو 2020 ميزبان سيمين رضايي در اين رشته ورزشي خواهد بود.

سيمين رضايي درخصوص انتخابش از سوي فدراسيون جهاني تنيس روي ميز جهت قضاوت در المپيك 2020 به خبرنگار «ايران» گفت: «يكي از مواردي كه در سال هاي اخير هدف گذاري كرده بودم، رسيدن به سطح قضاوت در المپيك بود، با امتيازاتي كه جمع كردم و افزايش تجربياتم به اين موفقيت دست پيدا كردم. ما در المپيك 2016 ريو سهميه داوري نداشتيم و من خيلي تلاش كردم كه بتوانم اين سهميه را براي المپيك آينده به دست آورم كه محقق شد و وقتي اسم خودم را در ليست فدراسيون جهاني ديدم، بسيار خوشحال شدم. ما براي قضاوت در المپيك، نيازمند مدركي به نام «بلوبج» هستيم. به غير از آن هم لازم است كه يك داور در مسابقات مختلف بدرخشد و قضاوت هاي خوبي داشته باشد تا نظر سرداوران فدراسيون جهاني را به خود جلب كند.»

رضايي اهميت حضور خود در المپيك را با اين آمار نشان داد: «ما در حال حاضر 240 داور بلوبج در دنيا داريم كه براي المپيك 22 نفر از آنها انتخاب شده اند كه 11 نفر خانم و 11 نفر آقا هستند و 4 داور هم از كشور ميزبان سهميه ميزباني گرفته اند. طبيعي است كه با اين تعداد كم داوران، من بايد خيلي خوب خودم را نشان مي دادم. خوشبختانه در 4-3 سال گذشته در تورنمنت هاي مهمي در سطح جهاني حضور داشتم كه در همه آنها قضاوت فينال را به من دادند.»

او در خصوص سوالي مبني بر اينكه آيا در اين مسير به خاطر داشتن حجاب با مشكلي مواجه شد؟ چنين پاسخ داد: «من سال 2006 مدرك بين المللي قضاوتم را گرفتم. آن موقع مشكلاتي وجود داشت و ممكن بود كه نتوانم قضاوت كنم. به خاطر اين كه لباس مشخصي داريم كه حجاب ندارد اما من توضيح دادم كه اين مذهب و قانون مملكت من است و اگر بخواهم داوري را ادامه دهم، حتما لازم است كه حجاب داشته باشم. از طرفي من عضو كميته قوانين فدراسيون جهاني هستم و با استفاده از اين كرسي توانستم قانوني مطرح كنم و به تصويب برسانم كه مشكلي از جهت داشتن حجاب وجود نداشته باشد. البته به غير از خودم فقط يك داور خانم از مصر را ديده ام كه حجاب دارد ولي براي المپيك من تنها داور محجبه هستم.»

تنيس روي ميز ايران تك ستاره هايي مانند نوشاد عالميان در بخش مردان و ندا شهسواري در بخش بانوان دارد. رضايي درباره اينكه چطور توانست خود را به عنوان يك داور به اين سطح برساند، چنين توضيح داد: «من معمولا سعي مي كنم كاري را كه شروع مي كنم، نيمه كاره رها نكنم. البته خودم فكر نمي كردم كه در داوري به اين سطح برسم. خوشبختانه در اين سال ها رشد خوبي داشتم و توانستم بالاترين مدرك داوري تنيس روي ميز جهان را هم بگيرم. ضمن اينكه هميشه فكر مي كنم در هر مسابقه اي، چيزي براي ياد گرفتن وجود دارد. من در خانواده اي ورزشكار بزرگ شدم و پدرم و برادرم هم ورزش مي كردند. خودم اول بسكتبال كار مي كردم و بعد رشته هاي رزمي و شنا را پيگيري كردم. از نوجواني به تنيس روي ميز هم علاقه زيادي داشتم و اول به عنوان بازيكن كارم را آغاز كردم و بعد علاقه ام به داوري بيشتر شد.»

او درباره اينكه آيا براي قضاوت در المپيك استرس دارد؟ پاسخ داد: «استرس كه دارم ولي چون يك سال تا المپيك مانده، سعي مي كنم خودم را به آمادگي بيشتري برسانم.»

بديهي است كه داوري در اين سطح مي تواند كمك يا توصيه هايي به ورزشكاران اين رشته داشته باشد: «من در زمينه مربيگري فعاليت دارم و مدرس هم هستم، بنابراين مي توانم كمك هايي داشته باشم. در سال هاي اخير خانم هاي ما پيشرفت خوبي داشته اند ولي بايد در ميادين بين المللي بيشتري حضور پيدا كنند. ضمن اينكه حضور مربي خارجي بين المللي مي تواند بسيار موثر باشد. از لحاظ داوري، پينگ پنگ بازان ما بايد سعي كنند كه خطاي سرويس نداشته باشند. با توجه به اينكه قدرت هاي برتر تنيس روي ميز دنيا مانند چين و كره در آسيا حضور دارند، شرايط براي پينگ پنگ بازان ما سخت است اما بچه هاي ما بايد تلاش خودشان را انجام دهند و اصلا نااميد نباشند. مانند نوشاد عالميان كه در بازي هاي آسيايي 2018 جاكارتا بعد از 50 سال مدال برنز را براي تنيس روي ميز ايران به ارمغان آورد.»

ورزش ايران در فوتبال، يك داور شناخته شده  در كلاس جهاني دارد؛ عليرضا فغاني. او الگوي مناسبي براي آنهايي است كه به داوري علاقه مند هستند. فغاني در جام جهاني روسيه و المپيك ريو، بازي هاي مهم و حساسي را سوت زد. سيمين رضايي هم داوري است كه المپيك را تجربه خواهد كرد. آيا او مي تواند در تنيس روي ميز، داوري مطرح همچون فغاني در فوتبال شود؟ خودش در اين باره گفت:«شايد جالب باشد كه بگويم بعضي از همكارانم، به من مي گويند فغاني تنيس روي ميز. من هم مثل آقاي فغاني در فينال مسابقات جهاني قضاوت كرده ام. البته ايشان فينال المپيك را هم قضاوت كرده و من بايد خودم را به ايشان برسانم و رضايت مسئولان جهاني را به دست آورم.»

«فغاني» پينگ پنگ هستم


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 15 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " حامد جيرودي"

  شايان مصلح: اميدواريم طلسم نباختن الدحيل را بشكنيم / گفت و گوي «ايران» با مدافع پرسپوليس در آستانه بازي برگشت مقابل الدحيل
حامد جيرودي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  خودم را براي يك چالش كاملاً متفاوت آماده كرده ام / گفت و گوي «ايران» با شهرزاد مظفر كه سرمربي تيم ملي فوتسال بانوان كويت شد
حامد جيرودي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  كي روش؛ همچنان بي رقيب در آسيا! / نگاهي ديگر به بازي ايران و ازبكستان
حامد جيرودي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  قصه هاي نويد! / آيتمي كه در راديو شب گل كرده است
حامد جيرودي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  سجاد گنج زاده: حس گرفتن طلا، هر روز با من بود / گفت و گوي «ايران» با قهرمان كاراته بازي هاي آسيايي
حامد جيرودي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات زبان و گويش هاي غرب ايران
متن مطالب شماره 25، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است