|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران98/4/20: بچه هاي مدرسه غفوري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7104 20/4/98 > صفحه 7 (گزارش) > متن
 
 


بچه هاي مدرسه غفوري
آنچه مي خوانيد، توصيف يك مدرسه در سبزوار است نه سوئيس

نويسنده: محمد معصوميان

در مدرسه غفوري سبزوار خبري از نيروي خدماتي نيست تا زباله دانش آموزان را از روي زمين جمع كند. اما دانش آموزان خوب مي دانند بايد هر زباله را در كدام يك از سه سطل بريزند. مدرسه غفوري البته ويژگي هاي ديگري هم دارد مثلا كارنامه آخر سال بعد از تحويل كتاب و دفترهاي سال پيش به بچه ها داده مي شود. البته نه تا اين اندازه اجباري اما به هرحال از آن همه دفتر و كتاب شايد براي بچه هاي بي بضاعت سال بعد چيز به درد بخوري پيدا شود حتي در مدارس ديگر. باغچه مدرسه را هم خود دانش آموزان هرس مي كنند و گل مي كارند تا به قول امين طبسي مدير مدرسه ياد بگيرند نسبت به محيط زيست مسئول باشند و از كودكي اين ذهنيت در آنها نهادينه شود. خلاصه اينكه با مديريت او دانش آموزان در اين مدرسه تنها رياضي و علوم ياد نمي گيرند بلكه كلاس هايي براي شناخت و مسئوليت پذيري نسبت به محيط زيست هم براي بچه ها برگزار مي شود تا در آينده شهرونداني مسئوليت پذير براي شهر و كشورشان باشند.

كنار ميز مدير مدرسه كه بنشيني، چشمت مي افتد به قطعه شعري از سهراب سپهري: «ريگي از زمين برداريم/ وزن بودن را احساس كنيم» وقتي مي بيند دارم شعر را مي خوانم، مي گويد: «ما سعي كرديم آن ريگ را برداريم و وظيفه خودمان را انجام دهيم.» نگاهي به عكس دكتر علي شريعتي و محمود دولت آبادي بالاي سرش مي اندازم كه در سمت چپ و راست ميز آقاي مدير نگاهم مي كنند؛ دو نفر از مشاهير اين منطقه. مي گويد: «يك روز يكي از مسئولان شهر همين جا به عكس دولت آبادي اشاره كرد و گفت اين عكس كيست؟ گفتم پدربزرگم!»

بعد از گذشتن از خيابان هاي پهن و پر درخت سبزوار به مدرسه مي رسم. امين طبسي 51 ساله خوش خنده و با انرژي من را به دفتر مدرسه راهنمايي مي كند. ساختمان سه طبقه زير نور تند آفتاب بدون حضور دانش آموزان صفايي ندارد. از كنار عكس بزرگ محمدرضا شجريان مي گذريم و وارد دفتر مي شويم. طبسي سال ها معلم دبستان بوده و حالا چهار سالي هست كه مدير مدرسه شده است و در همين چند سال كارهاي جالبي براي بالا بردن و نهادينه كردن تفكر زيست محيطي دانش آموزان انجام داده است. با خنده تعريف مي كند كه آخر سال كارنامه بچه ها را به شرط برگرداندن كتاب ها و دفترها تحويل مي دهد و تقريبا بيش از 50 درصد خانواده ها از اين كار او استقبال مي كنند. با او به آزمايشگاه مي روم تا كتاب ها و دفترها را نشانم دهد: «البته اجباري در اين كار نيست ولي خانواده ها استقبال مي كنند. به آنها گفتيم اگر قرار است اين كتاب ها را در سطل زباله بريزيد بهتر است به ما بدهيد تا ما خودمان به سازمان پسماند بدهيم و از آنها كاغذ A4 بگيريم يا كتاب هاي سالم را به بچه هاي نيازمند بدهيم.»

او كه 30 سال خدمتش تمام شده اما هنوز با انرژي و نوآوري هايي كه داشته مشغول انجام كار است و در اين سال ها سعي كرده با همكاري آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محيط زيست مدرسه اي با تفكر زيست محيطي بسازد: «ما سه سطل آشغال براي پسماند در مدرسه گذاشتيم وبه بچه ها آموزش داديم كه ابتدا زباله توليد نكنند و اگر هم زباله توليد كردند خودشان آن را در سطل مخصوص بريزند. شيرهاي آب مدرسه را هم از حالت پيچي تغيير داديم و از شيرهاي لمسي و اهرمي استفاده كرديم كه مصرف آب كم شود. درست است هزينه كرديم اما اين هزينه ها با كم شدن مصرف آب برابري مي كند و سال جديد هم با همين منطق مي خواهيم از پنل هاي خورشيدي در مدرسه استفاده كنيم.»

او معتقد است دانش آموزان در مدرسه بايد مسئوليت پذيري را بياموزند و به همين خاطر هيچ بچه بيكار و بي مسئوليتي در مدرسه ندارد: «محيطبان، محيط يار، بهداشت يار، مسئول كتابخانه و... بالاخره سعي كرديم از همين كودكي به آنها نقش هايي بدهيم تا مسئوليت پذير بار بيايند.»

او كه مبناي كار را بر مناسبت هاي تقويمي گذاشته از راهپيمايي بچه ها در روز هواي پاك مي گويد و پلاكاردهايي با شعارهاي محيط زيستي: «بچه ها واقعا استقبال مي كنند. وقتي در دسته هاي پنج نفري دست در دست هم دور ميدان مي ايستند بايد ببينيد چه نظمي دارند و با چه حوصله اي براي مردمي كه از آنها سوال مي پرسند، توضيح مي دهند. روز زمين پاك مسابقات نقاشي برگزار مي كنيم تا نقاشي بكشند و ياد بگيرند با زبان نقاشي و هنر، حرف شان را بزنند. خلاصه اينكه از مهر تا خرداد بچه هاي ما در همه مناسبت ها فعال هستند.»

روز درختكاري هم همه بچه ها را به فضاي سبز شهر مي بريم تا درختي به نام خودشان بكارند و نقش مهم درختان در شهر كويري سبزوار را بهتر درك كنند. همين طور با انرژي كه حرف مي زند در دلم مي گويم كاش من هم در اين مدرسه درس مي خواندم و از كودكي با اين مفاهيم آشنا مي شدم.

طبسي كه هنوز هم دل در گرو معلمي دارد، موقعيت مدير شدن را از اين جهت بهتر مي داند كه مي تواند روي افراد بيشتري تاثير بگذارد. به قول خودش زماني كه معلم بوده مي توانسته روي 30 نفر تاثير بگذارد اما حالا روي 300 نفر: «اما وقتي معلم هستي ارتباط نزديك تري با بچه ها داري و من اين را بيشتر دوست داشتم.»

طبسي فعاليت هاي خود را به مدرسه محدود نكرده و حالا 12 سال است كه اولين سازمان مردم نهاد زيست محيطي سبزوار را به نام «سرزمين باد غوث» راه انداخته است؛ سمني كه كار آموزش و فرهنگسازي را در شهر دنبال مي كند البته با كمترين امكانات، دست هاي خالي اما با انگيزه و خلاق. طبسي مي گويد كارگاه هاي آموزشي زيادي را با كمك اعضاي اين سمن بخصوص يكي از اعضا به نام فروغ عمراني در شهرستان برگزار كرده است. از كارگاه هاي آموزشي در حاشيه هاي شهر گرفته تا همكاري با اداره پسماند براي برگزاري كارگاه در خود شهر: «ما دنبال فرهنگسازي و آموزش هستيم و معتقديم تا مردم با زيست بوم و تنوع زيستي كه در شهرستان وجود دارد آشنا نشوند، نمي توانند مسئوليت پذير باشند.»

طبسي دليل شروع به كار اين سمن را كمبودي مي داند كه در شهر بود و اينكه فعاليتي در اين زمينه صورت نمي گرفت: «بحث منابع طبيعي و كوه و سرزمين براي ما و شهرمان بسيار مهم است. ما اينجا به خاطر كويري بودن با مشكلاتي مثل كندن گياهان كويري مثل طاق و گز براي توليد زغال روبه رو بوديم و براي كسي هم مهم نبود كه اين كار چه ضربه جبران ناپذيري به طبيعت مي زند. اما حالا بعد از برگزاري اين كلاس ها خيلي از دانش آموزان مدارس مختلف و خود مدرسه ما متوجه اهميت موضوع شده اند و حالا خودشان به سمت ما آمده اند و شاخه جوانان سمن را هم به نام «هما» راه انداخته اند.» كلاس هايي كه يك پنل كامل از آموزش و آگاه سازي و بازديد ميداني است و 2 سال است كه با قدرت در حال ادامه كار است.

يكي از كارهايي كه طبسي با افتخار از آن تعريف مي كند، برگزاري جشني بدون كمك هاي دولتي براي محيطبانان شهر سبزوار است؛ مراسمي در روز تولد امام رضا (ع) كه در آن از محيطبانان و خانواده هاي آنها قدرداني مي شود تا مردم بيشتر با اين شغل و مرداني كه در راه حفظ منابع طبيعي و حيات وحش بي نظير سبزوار فداكاري مي كنند آشنا شوند: «معتقديم اين شغل ديده نمي شود و چه اشكالي دارد ما تجليل كنيم و يك كادوي كوچك به آنها بدهيم كه ديده شوند؟ مردم و مسئولان را دعوت مي كنيم تا بيايند ببينند اين وسعت محيط زيست ما تنها با 20 نفر دارد اداره مي شود و اين محيطبانان كار بزرگي مي كنند.»

در اين سفر، هر روز با اخبار خوب و بد زيادي روبه رو مي شوم اما حالا با حالي خوش با طبسي دست مي دهم و خداحافظي مي كنم. در ذهنم به بچه هاي مدرسه و اعضاي انجمن زيست محيطي فكر مي كنم و با خودم مي گويم هنوز هم مي شود اميدوار بود.

بچه هاي مدرسه غفوري


 روزنامه ايران، شماره 7104 به تاريخ 20/4/98، صفحه 7 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از " محمد معصوميان"

  نه صداي هاونگ مي آيد نه بوي دارچين / گشتي در چارسوق هاي اراك؛ راسته ترين بازار ايران
محمد معصوميان، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  همه دكترها «كزاز» را مي شناسند / روستايي كه در محاصره پالايشگاه و پتروشيمي و نيروگاه حرارتي گير افتاده است
محمد معصوميان، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  پارسي زبان راستي است / سفر به تبار واژه ها با مردي كه از ايران باستان مي آيد
محمد معصوميان، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  بابا دفتر نياورد / گشتي در بازار لوازم التحرير تهران در آستانه آغاز سال تحصيلي
محمد معصوميان *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  آغاز مهاجرت از فلات مركزي به شمال / افزايش جمعيت استان هاي شمالي در پي موج خشكسالي
محمد معصوميان، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Nutrition and Food Security
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است