|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: ثبات قيمت در بازار خودرو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


ثبات قيمت در بازار خودرو
در هفته سوم تيرماه رقم خورد


دنياي اقتصاد : در شرايطي اولين ماه از فصل تابستان به روزهاي آخر خود نزديك مي شود كه گرماي اين روزها تنور بازار خودرو را گرم نكرده و همچنان شاهد ركود معاملات در بازار هستيم.

بر اين اساس به گفته بسياري از فعالان بازار  برخلاف رويه ثابت اين بازار كه فصل تابستان را با رونق خريد و فروش مي گذراند، امسال تنور معاملات هنوز گرم نشده است. در مورد اينكه چرا حضور مشتريان در بازار كمرنگ شده دلايل متفاوتي ازسوي دست اندركاران خودرويي كشور مطرح مي شود؛ حال آنكه به نظر مي رسد با توجه با وعده تكميل 180 هزار خودروي ناقص در شركت هاي خودروساز و عرضه آنها به بازار، مشتريان در انتظار كاهش قيمت ها باشند. طي هفته جاري نيز اظهارنظرهايي مبني بر تكميل اين خودروها ازسوي برخي مقامات صنعتي كشور و دست اندركاران صنعت خودرو مطرح شد، اظهارنظرهايي كه تكميل و عرضه خودروهاي يادشده را در آينده نزديك وعده مي داد.

حال به نظر مي رسد در كنار روند كاهشي نرخ ارز و همچنين انتظار براي كاهش قيمت ها در بازار خودرو، مشتريان را براي حضور در اين بازار سرد كرده است. بر اين اساس هر چند توليد و عرضه خودرو به بازار ازسوي خودروسازان به روال معمول بازنگشته، اما ميزان تقاضا روند كاهشي داشته كه همين امر ثبات قيمتي را منجر شده است. به اين ترتيب نگاهي به قيمت محصولات شركت هاي خودروساز در بازار در سومين هفته از تيرماه نشان از ثبات قيمتي دارد. اين در شرايطي است كه در دو هفته ابتدايي تيرماه شاهد نوسان قيمتي در بازار بوديم. در اين زمينه يك فعال بازار خودرو به خبرنگار ما مي گويد كه با توجه به اينكه در وضعيت عرضه خودرو به بازار توسط خودروسازان تغيير خاصي اتفاق نيفتاده است و همچنان شاهد عرضه قطره چكاني خودرو به بازار هستيم، آرامش و ثبات قيمتي در بازار خودرو را بايد در ثبات ساير بازارها جست وجو كرد.

همچنين طي اين هفته دو خودروساز بزرگ كشور فروش اعتباري برخي محصولات خود را ادامه دادند. اين در شرايطي است كه شاهد هستيم همچنان قيمت محصولات ارائه شده در اين طرح ها با قيمت هاي بازار فاصله دارد. به عنوان نمونه در شرايطي كه پژو 207 با گيربكس معمولي با قيمت 99 ميليون و 693 هزار تومان (با احتساب افزايش قيمت 3 درصدي اين محصول به دليل حضور در طرح فروش اعتباري) به مشتريان عرضه مي شود، هم اكنون اين خودرو با قيمت 127 ميليون تومان در بازار حضور دارد. بنابراين همچنان خبري از اجراي طرح 5 درصد زير قيمت حاشيه بازار در طرح هاي فروش خودروسازان نيست. حال به سراغ بازار برويم تا ببينيم قيمت محصولات خودروسازان در هفته اي كه گذشت چه تغييراتي داشته است.

آرامش در بازار داخلي ها

همان طور كه گفته شد آرامش بر بازار پرتيراژها حاكم شده و در حال حاضر قيمت اين خودروها در جاده ثبات حركت مي كند. طبق اظهارات فعالان بازار، پرايد 111 در حال حاضر با قيمت 50 ميليون تومان در بازار موجود است. اين خودرو پيش تر تا 57 ميليون تومان در بازار قيمت خورده بود. ديگر محصول خانواده پرايد يعني مدل 131 نيز قيمت 45 ميليون را به نام خود ثبت كرده است. اين خودرو در تيرماه در بازه 45 تا 46 ميليون و 500 هزار تومان نوسان داشت. سري هم به بازار تيباي صندوق دار بزنيم. اين خودرو با قيمت 53 ميليون از سوي فروشندگان عرضه مي شود؛ بنابراين تيباي صندوق دار نسبت به هفته گذشته تغيير قيمتي نداشته است. تيبا2 نيز در حال حاضر با قيمت 58 ميليون تومان در بازار حضور دارد. ساينا نيز در هفته جاري با قيمت 60 ميليون تومان معامله شد. اين خودرو بر خلاف تيباي صندوق دار، رشد قيمتي اندكي را تجربه كرده است. از بازار كوييك فول آپشن هم خبر مي رسد اين خودرو با پرداخت 70 ميليون تومان در اختيار خريداران قرار مي گيرد.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال حاضر با قيمت 170 ميليون تومان در بازار موجود است. همين خودرو با گيربكس معمولي با قيمت 127 ميليون عرضه مي شود. همچنين پژو 206 تيپ2 و تيپ 5 طي هفته اي كه گذشت به ترتيب با قيمت 84 ميليون و 100 ميليون تومان عرضه شد. 206 تيپ 2 كه پيش از اين قيمت 100 ميليون تومان را نيز به خود ديده بود از نيمه خردادماه سال جاري روند كاهشي را در پيش گرفت و همان طور كه اشاره شد قيمت اين خودرو هم اكنون 84 ميليون تومان است. همچنين پژو 206 صندوق دار با قيمت 206 تيپ 5 يكي شده است، اين خودرو نيز با قيمت 100 ميليون تومان در بازار قيمت خورده است.

پژو 405 SLX به قيمت 82 ميليون تومان، در بازار موجود است. سمند نيز در حال حاضر با قيمت 85 ميليون تومان ازسوي فروشندگان به خريداران عرضه مي شود. پژوپارس نيز 102 ميليون تومان قيمت خورده است. حال سراغ محصولات رنو در بازار مي رويم. طي هفته اي كه گذشت، ساندرو استپ وي اتومات با قيمت 190 ميليون در بازار موجود بود. اين خودرو با گيربكس معمولي با قيمت 160 ميليون تومان در اختيار خريداران قرار دارد. ساندرو نيز با گيربكس اتومات و معمولي به ترتيب 175 ميليون و 145 ميليون تومان در بازار قيمت دارد. تندر اتومات با قيمت 170 ميليون تومان در بازار حضور دارد و 137 ميليون تومان قيمتي است كه فعالان بازار براي پارس تندر در نظر گرفته اند. تندر E2 هم با قيمت 130 ميليون تومان قابل خريداري است. رانا هم طي هفته اي كه گذشت 83 ميليون تومان قيمت خورد.

بررسي قيمت دنا در بازار نشان مي دهد در شرايطي كه دنا معمولي در بازار كمياب شده است، دناپلاس با موتور توربوشارژ و دناپلاس به ترتيب 175 ميليون و 160 ميليون معامله مي شود. حال سراغ دو محصول مونتاژي ايران خودرو يعني پژو 2008 و دانگ فنگ H30 كراس مي رويم. خودروي مونتاژي فرانسوي ايران خودرو در بازار 325 ميليون تومان قيمت دارد و محصول چيني اين خودروساز هم با قيمت 150 ميليون تومان قابل خريداري است.  همچنين نگاهي به قيمت دو محصول مونتاژي سايپا مي اندازيم. چانگان محصول مونتاژي چيني اين خودروساز در حال حاضر با قيمت 180 ميليون تومان از سوي معامله گران عرضه مي شود. سراتو محصول كره اي مونتاژي سايپا نيز در حال حاضر با پرداخت 300 ميليون تومان در اختيار خريداران قرار مي گيرد.

بازار بي رمق وارداتي ها

سري هم به بازار خودروهاي وارداتي بزنيم. بازار اين خودروها خلوت است و فعالان اين بازار روزهاي كسادي را تجربه مي كنند. فعالان بازار دليل اين وضعيت را در ترخيص خودروهاي وارداتي و همچنين افزايش سرسام آور قيمت اين خودروها در نمايندگي ها و نمايشگاه هاي خودرو جست وجو مي كنند. البته ثبات نرخ ارز و همچنين كاهش قدرت خريد مشتريان نيز تاثير خود را روي اين بازار گذاشته و روند داد و ستد را در اين بازار كند كرده است. حال به بررسي قيمت ها در بازار مي پردازيم. سوناتا هيبريد، در حال حاضر با قيمت 800 ميليون تومان از سوي فروشندگان عرضه مي شود. سانتافه با قيمت 840 ميليون تومان و توسان هم با قيمت 820 ميليون تومان در بازار موجود است. النترا نيز با قيمت 520 ميليون تومان از سوي خريداران قابل خريداري است. در خانواده كيا هم خودروي سورنتوي صفر كه در بازار كمتر يافت مي شود، با قيمت 980 ميليون تومان موجود است.

قيمت اين خودرو چندي پيش از يك ميليارد تومان هم گذشته بود و فروشندگان با دريافت يك ميليارد و 30 ميليون تومان، اين خودرو را در اختيار خريداران قرار مي دادند. اسپورتيج و سراتو نيز به ترتيب با قيمت هاي 780 ميليون و 410 ميليون تومان فروخته مي شود. اپتيما با قيمت665 ميليون تومان از سوي فروشندگان به خريداران عرضه مي شود. به سراغ دو محصول رنو در بازار مي رويم. در حال حاضر تاليسمان با قيمت 640 ميليون تومان و كوليوس ديگر محصول اين برند فرانسوي با قيمت 880 ميليون تومان قابل خريداري هستند. لكسوس NX نيز كه پيش تر با قيمت يك ميليارد و 650 ميليون تومان قابل خريداري بود، در حال حاضر قيمتي معادل يك ميليارد و 200 ميليون تومان دارد. نيسان جوك نيز با قيمت 650 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود. تيگوان محصول فولكس واگن نيز اين روزها يك ميليارد و 100 ميليون قيمت دارد.

ثبات قيمت در بازار خودرو


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه خيمه
متن مطالب شماره 131، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است