|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: توليدي كه افت دارد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


توليدي كه افت دارد
اخبار خودرويي هفته مرور شد


دنياي اقتصاد :   اين هفته نيز صنعت و بازار خودرو خبرهاي مهمي داشت كه از جمله مهم ترين آنها مي توان به اعلام آمار توليد خودروهاي سواري در بهار، انتشار گزارش مربوط به زيان هنگفت خودروسازان از ناحيه توليد طي سال 97، مزايده اموال مازاد ايران خودرو و سايپا،افزايش قيمت ساينا، برنامه توليد آزمايشي پژو 301 و ايراد شوراي نگهبان به طرح ساماندهي خودرو اشاره كرد.

توليد زيان داد

طي گزارشي كه اين هفته منتشر شد، كاشف به عمل آمد توليد خودروهاي سواري در كشور طي سال 97 با زياني هنگفت توام بوده است. بر اين اساس، صورت هاي مالي ارائه شده به بورس نشان داد دو خودروساز بزرگ كشور (ايران خودرو و سايپا) طي سال 97 در مجموع حدود پنج هزار و 172 ميليارد تومان زيان از ناحيه توليد متحمل شده اند. بنابر آنچه ايران خودرو و سايپا به بورس ارائه داده اند، منهاي برخي محصولات مونتاژي، ساير خودروهاي توليد آنها طي سال 97 توام با زيان بوده است. اين داستان در سال 96 نيز با اعداد و ارقامي متفاوت اتفاق افتاده بود كه البته طي سال گذشته اوضاع بدتر شده است. به نظر مي رسد اصلي ترين دليل رشد زيان دهي خودروسازان در سال 97، افت شديد توليد بوده، به نحوي كه اين ماجرا حتي اثر افزايش قيمت رسمي خودروها را نيز در خود هضم كرده است. در اين گزارش همچنين تاكيد شده بود كه طي سال گذشته كل فروش ايران خودرو و سايپا (طبق آنچه به بورس اعلام كرده اند)، كمتر از 663 هزار دستگاه بوده است. بنابر گزارش مذكور اما ايران خودرو در مجموع طي سال گذشته 360 هزار و 766 دستگاه محصول به فروش رسانده كه هزينه توليد آنها حدود 23 هزار و 500 ميليارد تومان بوده، اما اين شركت سودي حاصل نكرده و متحمل زياني 3 هزار و 207 ميليارد توماني شده است. سايپا نيز 301 هزار و 688 دستگاه محصول طي سال گذشته به فروش رسانده و به جاي آنكه سود كند، متحمل زياني حدودا 2 هزار ميليارد توماني شده است.

روزهاي سرد خودروسازان در بهار

اعلام آمار توليد سه ماه نخست امسال خودروهاي سواري، ديگر خبر مهم هفته بود كه نشان داد ايران خودرو و سايپا روزهاي سردي را در توليد طي بهار 98 گذرانده اند. ازآنجاكه وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز آمار توليد را اعلام نكرده، اطلاعات ارائه شده از سوي خودروسازان به بورس، مبناي محاسبه قرار گرفته است. بر اين اساس، ايران خودرو و سايپا طي بهار 98 در مجموع 184 هزار و 902 دستگاه محصول سواري توليد كرده اند كه در مقايسه با تيراژ 288 هزار و 837 دستگاهي مدت مشابه سال گذشته، كاهش 36 درصدي را نشان مي دهد. در اين گزارش مشخص شد كه شركت ايران خودرو به عنوان بزرگ ترين خودروساز كشور در سه ماه ابتدايي سال 98 تيراژي 68 هزار و 569 دستگاهي در بخش محصولات سواري داشته و بنابراين نسبت به بهار 97، 5/ 47 درصد افت توليد داشته است. طبق گزارش موردنظر مشخص شد سايپا نيز در بهار امسال 91 هزار و 798 دستگاه محصول سواري به توليد رسانده، حال آنكه تيراژ آن در مدت مشابه سال گذشته 108 هزار و 901 دستگاه بوده و اين آمار، كاهش 7/ 15 درصدي را براي دومين خودروساز بزرگ ايران رقم زده است. درباره پارس خودرو نيز اين طور گزارش شد كه اين شركت تيراژي 24 هزار و 535 دستگاهي در بهار امسال به ثبت رسانده و بنابراين نسبت به سه ماه نخست سال گذشته بيش از 50درصد افت توليد داشته است.

مزايده اموال شركت هاي خودروساز

اما فروش اموال مازاد خودروسازان كه از سال گذشته به طور جدي آغاز شده بود، ادامه يافت. طبق آنچه از آگهي مزايده ايران خودرو به چشم مي آيد، اموال مازاد به فروش گذاشته شده، بيشتر شامل ضايعات و اقلام مصرفي مي شود. در واقع ايران خودرويي ها ظاهرا هنوز به سراغ فروش اموال مازاد بزرگ تر خود نرفته و آن را به آينده موكول كرده اند. از آن سو البته سايپا نيز اقداماتي را براي فروش اموال مازاد خود آغاز كرده است. فروش اموال مازاد پس از آن كليد خورد كه وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان دستور داد از محل فروش اين اموال، هركدام هزار ميليارد تومان تامين نقدينگي كنند.

ساينا گران شد؟

اعلام خبر افزايش قيمت ساينا طي هفته جاري، مشتريان اين خودرو را در موجي از نگراني فرو برد. طبق اطلاعيه اي كه سايپا به نمايندگي هاي خود ارسال كرد، قيمت ساينا به 60 ميليون و 943 هزار تومان افزايش يافت، حال آنكه قيمت اين محصول در خرداد، 55 ميليون و 943 هزار تومان بود. اين جهش پنج ميليون توماني را اما سايپايي ها به فاصله كوتاهي تكذيب و اعلام كردند قيمت جديد مربوط به سايناي آپشن دار است. سايپا ضمن تكذيب هر گونه افزايش قيمت ساينا اعلام كرد كه دعوت نامه اين محصول با مشخصات و قيمت مصوب قبلي صادر شده و مابه التفاوت مشخص شده، به دليل آپشن آن بوده و اختياري است.

توليد آزمايشي پژو 301

اما مديرعامل ايران خودرو اواسط هفته اعلام كرد پژو 301 به صورت آزمايشي طي روزهاي آينده به توليد خواهد رسيد. آن طور كه هاشم يكه زارع عنوان كرد، اين محصول با امتياز ساخت داخل بيش از 61 درصد به تاييد شركت مشاور خودرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت رسيده است. وي اين را هم گفت كه پس از طي مراحل توليد آزمايشي، اين محصول در اوايل سال آينده با ظرفيت اوليه 10هزار دستگاه در سال به توليد انبوه خواهد رسيد و در ادامه به 100 هزار دستگاه و در نهايت سالانه به 250 هزار دستگاه افزايش مي يابد. پژو 301 جزو خودروهاي پسابرجامي به شمار مي رود و قرار بود در ايران به صورت مشترك توليد شود، اما با تحريم صنعت خودرو، پژويي ها زير قرارداد زدند و توليد آن به محاق رفت. در ادامه ايران خودرويي ها تصميم گرفتند خود پژو 301 را توليد كنند و بايد منتظر ماند و ديد اين هدف محقق خواهد شد.

ايراد شوراي نگهبان به طرح ساماندهي خودرو

ديگر خبر مهم هفته ايراد شوراي نگهبان به طرح ساماندهي خودرو بود. اين طرح كه به تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رسيد، چند بند مهم را در خود جاي داده، از جمله بازگشت شوراي رقابت به قيمت گذاري خودرو و همچنين صفرشدن تعرفه واردات خودروهاي هيبريدي. اگرچه رسما اعلام نشده شوراي نگهبان دقيقا به كدام موارد از اين مصوبه ايراد گرفته، اما بنابر گمانه زني برخي نمايندگان، ظاهرا صفر شدن تعرفه هيبريدها دليل تاييد نشدن مصوبه موردنظر است. ازآنجاكه نمايندگان مجلس فعلا در تعطيلات به سر مي برند، بايد منتظر ماند و ديد با ايراد شوراي نگهبان چه خواهند كرد و آيا مي توانند طرح ساماندهي خودرو را تمام و كمال از صافي مربوطه عبور دهند يا مجبور به انجام اصلاحات در آن خواهند شد.

توليدي كه افت دارد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 2 (پياپي 7402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است