|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: نقطه كور شب هاي تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


نقطه كور شب هاي تهران
معادله حيات شبانه در دنيا چگونه حل شد؟


دنياي اقتصاد : «تهران گردي در شب» آن هم به شكل محدود، به مانع «اختلاف نظر اساسي بين دولت و شهرداري» برخورد كرده است. اوايل امسال مديريت شهري تصويب كرد در معابري از مناطق پرجمعيت تهران كه استعداد «تفريح شبانه» را دارد، يكسري از صنوف همچون رستوران ها و كافه هاي سيار از بامداد تا 3 صبح فعاليت كنند. اين مصوبه كه سه عايدي براي پايتخت دارد، به دليل آنچه «امكان پذير نبودن تامين امنيت شهر در ساعات اوليه صبح در اين معابر» عنوان شده، معلق مانده است. تجربه جهاني، كليد حل معادله «حيات شبانه» را قبول توام دو واقعيت معرفي مي كند.

زيست پذير كردن شب هاي تهران به يك نقطه كور به دليل اختلاف مديريت شهري و دولت برخورد كرده است. به گزارش «دنياي اقتصاد»، پس از حدود يك ماه از اجراي آزمايشي طرح زيست شبانه شهر تهران، يك نقطه كور ناشي از اختلاف نظر دولت و مديريت شهري بر سر رسميت بخشيدن به حضور شهروندان در ساعات بامدادي در فضاهاي شهري مانع از ادامه اجراي اين طرح در پايتخت شده است. اين در حالي است كه مطابق با مصوبه شوراي شهر تهران بنا بود، از ابتداي ارديبهشت تا پايان تير به صورت آزمايشي پنج خيابان يا راسته پرتردد و داراي جاذبه مناطق شهري، از ساعت 12 تا 3 بامداد، به محدوده مجاز براي تهرانگردي شبانه و محل استقرار «كسب وكارهاي سيار» تبديل شود. اگرچه در برخي محدوده هاي خاص از شهر در ماه مبارك رمضان اجراي آزمايشي اين طرح آغاز شد اما به دليل برخي مخالفت ها اجراي آن معلق مانده است. مبناي اوليه براي تدوين و تصويب طرح زيست شبانه در پايتخت، نتايج به دست آمده از شهروندان تهراني درباره نياز به توسعه گردشگري و زيست شبانه است. مطابق با نتايج به دست آمده از نظرسنجي از شهروندان 22 منطقه پايتخت توسعه گردشگري و زيست شبانه به عنوان يكي از مطالبات شهروندان پايتخت شناخته شده است. نتايج نظرسنجي انجام شده از سوي شهرداري تهران نشان مي دهد 82 درصد مردم، خواهان حضور در شب هاي پايتخت و فضاي سبز براي فعاليت اغذيه فروشي ها، فعاليت هاي موسيقي، سينماها و نمايش هاي خياباني هستند. در واقع 82 درصد از شهروندان شركت كننده در نظرسنجي شهرداري تهران موافق يا كاملا موافق بوده اند. علائم نياز پايتخت نشينان به افزايش ساعات گردشگري در شب به خوبي در تجربه راه اندازي رستوران هاي خياباني 30 تير نمايان شده است. كارشناسان شهري نيز با تاكيد بر صحت اين نيازسنجي معتقدند در شهر تهران مثل بخش زيادي از كلان شهرهاي دنيا ساعات حضور شهروندان و استفاده از مراكز خرده فروشي، گردشگري و... مي تواند افزايش پيدا كند.

هادي آقاجانزاده كارشناس شهري با اشاره به تجربه ساير كلان شهرهاي دنيا عنوان كرد: در شهرهاي بزرگ كه مساله انفجار جمعيت معضلي حل ناشدني است بايد از ظرفيت هاي شهر در شب نيز استفاده كرد. شبانه هاي شهري نه تنها عرصه اي فرعي نيستند، بلكه به اندازه روزهاي شهر، مي توانند موضوع و مساله حكمراني شهري و سياست گذاري هاي فرهنگي و اجتماعي متناظر با آن باشند. اما تهران شهري است كه شب هايش در سايه سياست گذاري هايي كه فقط روزهاي تهران را موضوع توجه خود مي سازد؛ طرد مي شود. وي ادامه داد: اين در حالي است كه قابل سكونت كردن يك شهر، به معناي استفاده از همه ظرفيت هاي رواني و فرهنگي و اجتماعي آن به ويژه براي اقشاري است كه توانايي تحرك و امكان دسترسي پذيري كمتري به گستره كلي شهري دارند. اما در غياب يك برنامه روشن و مولد شهري براي شبانه هاي شهر، طيف هاي آسيب پذير و كم درآمد شهري با آغاز شب به خانه هاي خود پناه مي برند. به ويژه طيف گسترده اي از كارمندان و كارگران بخش هاي دولتي و خصوصي است كه حدفاصل پايان ساعت كاري و مختومه شدن حيات عمومي در شهر، بيش از دو يا سه ساعت فرصت ندارند. چالش هايي همچون تراكم جمعيت، ترافيك و دو شغله بودن افراد در شهر تهران سبب مي شود كه ساعات آزاد عمده پايتخت نشينان براي تفريح و در كنار خانواده بودن بيش از 2 يا 3 ساعت نباشد همين موضوع نيز منجر به افزايش هجوم و ترافيك ساعات پاياني شب در تهران مي شود.

بررسي ها و تحقيقات انجام شده نشان مي دهد كه در صورت اجراي طرح زيست شبانه سه اتفاق مثبت خواهد افتاد.اتفاق اول افزايش ساعت تهران گردي است. اتفاق مثبت ديگر آنكه اقتصاد شهر از طريق فراهم كردن زمينه فعاليت برخي مشاغل سيار، مراكز خرده فروشي و تفريحي در شب متحول خواهد شد. به اين صورت كه كسب و كارهايي كه نياز گردشگري و تفريحي شهر را تامين مي كنند رونق پيدا مي كنند و درآمد پايدار شهر از محل عوارض و ماليات مربوط به اين كسب و كارها افزايش پيدا خواهد كرد. سومين اتفاق مثبت نيز توزيع جريان سفرهاي درون شهري و حجم ترافيك در تهران در طول شبانه روز با افزايش امكان تردد در ساعات بيشتري از شبانه روز است.

با وجود الزام شهرداري تهران براي اجراي آزمايشي اين طرح از ابتداي ارديبهشت ماه به مدت سه ماه در پنج محور پايتخت، اما مخالفت فرمانداري و پليس مانع از اجراي آن شده است. دغدغه نيروي انتظامي در اجراي اين طرح به صورت گسترده در شهر تهران، چگونگي تامين امنيت شهر و شهروندان است. مجيد فراهاني عضو شوراي شهر تهران دليل مخالفت پليس تهران را اين گونه توضيح داد: «پليس مي گويد تعداد نيروهايش در شيفت شب كم است و با استدلال اينكه ممكن است باعث ناامني هايي در شهر شود، با اين طرح مخالف بود.» اما در مقابل اعضاي شوراي شهر معتقدند:«حضور مردم در ساعات شب، خود، امنيت بخش است و باعث مي شود بخش عمده اي ازتخلفات و سرقت ها كم شود. جرائمي كه باعث ناامني اجتماعي مي شود در زماني اتفاق مي افتد كه كسي حضور ندارد. سرقت ها غالبا در ساعت هاي پاياني شب و در زماني است كه كسي سارقان را نمي بيند. بر اين اساس مي گوييم اگر مردم در شهر باشند، امنيت بيشتر مي شود.»

نقطه كور زيست پذير كردن پايتخت «نگراني بابت چگونگي تامين امنيت شهروندان در ساعات بامدادي حضور در شهر» است. تجربه دنيا نشان مي دهد اگرچه وجود بروز اين مشكل از سوي پليس صحيح تشخيص داده شده و ابراز اين دغدغه به درستي بوده است اما در عين حال پاك كردن صورت مساله به معني «ممنوعيت حيات شبانه در شهر» مي تواند پيامدها و تبعاتي براي شهر و شهروندان داشته باشد. بررسي تجربه هاي ديگر كشورها حاكي از آن است كه در بحث حيات شبانه دو واقعيت شامل «وجود دغدغه تامين امنيت» و «نياز به گسترش زمان حضور در شهر» توامان وجود دارد كه نه امكان هر دو واقعيت و نه امكان توجه به يكي از آن با حذف ديگري امكان پذير است. بررسي تجربه شهرهاي مختلف در اجراي حيات شبانه حاكي از آن است كه نقطه كور شكل گرفته مي تواند از يك مسير حل شود، اما تاكنون مديريت شهري نسبت به چگونگي رفع اين نقطه كور تدبير نكرده است. به تعبير ديگر شهرهاي مختلف دنيا به راهي براي حل معادله حيات شبانه و افزايش ساعات تفريح در شهر جهت رفع اختلاف دولت و مديريت شهري دست پيدا كرده اند. ميثم بصيرت كارشناس شهري معتقد است: دستگاه هاي مختلف به ويژه دستگاه هاي تامين كننده امنيت شهر همچون نيروي انتظامي بار مسووليت اضافه تري را بر عهده خواهند داشت كه مي تواند از طريق اختصاص بخشي از ارزش افزوده ناشي از طرح به اين دستگاه ها زمينه همكاري بيشتر ميان شهرداري و آنها را فراهم كرد. وي افزود: مهم ترين مزيت اجراي اين طرح براي شهر تهران، ايجاد ارزش افزوده اقتصادي به عنوان يكي از درآمدهاي مطلوب و پايدار است.

علاوه بر اين يك مسير براي تامين امنيت شهروندان در ساعات بامدادي حضور در شهر استفاده از نيروهاي حفاظت عمومي آموزش ديده توسط پليس از طريق مديريت شهري يا بخش خصوصي با نظارت مديريت شهري است. بررسي ها نشان مي دهد اين نيروها مي توانند در فضاهاي شهري كه يكسري از صنوف از جمله مراكز خرده فروشي، موادغذايي و فرهنگي اجازه فعاليت در ساعات بامدادي را پيدا مي كنند حضور داشته باشند و از اين طريق به تامين امنيت اين محدوده از شهر كمك كنند.

مطالعه تجربه شهرهاي بزرگ دنيا در اجراي حيات شبانه نشان مي دهد: در شهرهاي بزرگ همان طور كه زندگي در روز جاري است، شب ها هم زنده هستند و زندگي در شب به دلايلي همچون عدم تامين امنيت در آنها حذف نشده است. به عنوان مثال در بسياري از شهرهاي مسلمان نشين جهان نيز طرح «حيات شبانه» سال ها است كه در حال اجرا است. از اين رو به نظر مي رسد لزوما تضادي ميان الگوهاي زندگي اسلامي با چنين طرحي وجود ندارد. هم اكنون بسياري از شهرهاي اسلامي در كشورهاي مختلفي نظير دمشق (براي فراموش كردن غم جنگ)، ابوظبي، مسقط، جاكارتا، دبي، بغداد، كويت، اردن، باكو، آنكارا، استانبول، بيروت و دوحه طرح حيات شبانه را اجرايي مي كنند و در عين حال آمار جرائم در برخي از اين شهرها پايين يا بسيار ناچيز است. در برخي از اين شهرها حيات شبانه از ساعت 10 يا 11 شب آغاز مي شود و تا 4 بامداد ادامه مي يابد. با اين حال در چند شهر نيز برخي از مكان ها مجوزهاي لازم را براي ادامه فعاليت تا صبح روز بعد دريافت مي كنند. اما حيات شبانه با چالش هايي نيز روبه رو خواهد بود كه مهم ترين آنها تامين امنيت شهروندان است. در كشورهايي كه سابقه و تجربه طولاني در اين زمينه دارند، تمامي مكان هايي كه در حيات شبانه به فعاليت مي پردازند موظف خواهند بود كه نيروهاي امنيتي لازم را به استخدام درآورند. اغلب اين افراد آموزش ديده هستند و به طور معمول توسط شركت هاي خصوصي براي انجام وظايف خود آماده مي شوند. علاوه بر تامين امنيت تردد شهروندان و ممانعت از بروز درگيري، حضور اين افراد براي حفاظت از مكان ها و اموال آنها ضروري خواهد بود.

اين افراد متخصص بايد بتوانند تا به تبادل اطلاعات رصدشده با ديگر اعضاي امنيتي از طريق بيسيم هاي راديويي بپردازند. همچنين برخي از اين شركت ها، به نيروهاي خود فنون رزمي مي آموزند تا در مواقع ضروري مانع از بروز درگيري ميان شهروندان شوند. در واقع در بسياري از شهرهاي مسلمان نيز همان طور كه طي روز زندگي در جريان است و نيروهاي پليس و امنيتي به كار خود مشغول هستند، در شب نيز زندگي در جريان است و اصنافي همچون رستوران ها، استخرها و اهالي موسيقي در قالب كنسرت به فعاليت هاي خود ادامه مي دهند و نيروهاي امنيتي و پليس هاي آموزش ديده نيز در شب به انجام وظايف خود مشغول مي شوند.  شهر تهران نيز به لحاظ ويژگي جمعيتي و حجم ترافيك نيز يك كلانشهر خاص محسوب مي شود. به ويژه آنكه حجم ترددهاي شبانه با استفاده از خودروي شخصي نيز در اين شهر كم نيست، از اين رو اجراي اين طرح مي تواند ترددهاي شبانه را ساماندهي كند. آنچه از ديدگاه كارشناسان شهري در اجراي اين طرح مهم ارزيابي مي شود چگونگي اجراي آن است. به اين معناكه نكته مهم در اجراي اين طرح هماهنگ سازي و تطبيق طرح زيست شبانه با فرهنگ و شرايط محيطي شهر تهران است. از اين رو براي اجراي موفق اين طرح بايد لنگرهاي اجتماعي و قرارهاي رفتاري مشخصي تعيين و مشخص شود.  به عنوان مثال مي توان زمينه اي را فراهم كرد كه اجراي طرح زيست شبانه در محلات موردنظر، منجر به ايجاد مزاحمت در بافت هاي پيراموني آنها نشود. به ويژه آنكه در نتيجه اجراي اين طرح بخشي از بافت هاي شهري مجددا احيا مي شود تا از اين طريق ظرفيت و فرصت جديدي براي گروه هاي به حاشيه رانده براي حضور در شهر فراهم مي شود. در نتيجه اجراي طرح هاي گردشگري مشابه زيست شبانه در شهر از يكسو منجر به تحرك تمام بخش هاي اقتصاد شهري مي شود و از سوي ديگر در بلند مدت سبب افزايش كيفيت زندگي ساكنان شهر به دليل افزايش نشاط اجتماعي مي شود.

نقطه كور شب هاي تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم زيستي ورزشي
متن مطالب شماره 40، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است