|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/4/20: ميراث دار استعمار در عصر جديد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22236
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22230 20/4/98 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


ميراث دار استعمار در عصر جديد


نويسنده: مهدي سعيدي

 با ورود به قرن بيستم شاهد تحولي در عرصه روابط بين الملل هستيم كه يكي از مهم ترين رخدادهاي آن ورود آمريكا به عنوان كشوري نوظهور به عرصه استعمارگري بود. آمريكايي ها توانستند تفوق خود را بر ديگر رقباي استعمارگر خود عيان سازند، بالاخص پس از آنكه سياست هاي امپرياليستي و گسترش گرايانه دولت هاي اروپايي به دو جنگ جهاني و چنگ اندازي بر چهره خودي انجاميد و كشتارهاي ده ها ميليوني و نابودي سراسر اروپا حاصل آن بود!

با تبديل آمريكا به كشوري قدرتمند و صاحب ثروت، خوي استعمارگري اروپايي ها به ساكنان اين سرزمين نيز منتقل شد و به همين خاطر با آغاز قرن بيستم به تدريج اين كشور به بزرگ ترين متجاوز جهاني مبدل شد و بسياري از ملت ها طعم تلخ زياده خواهي ها و تجاوزات را در ذيل پرچم ديگري چشيدند.

آمريكا با مداخله آشكار از طريق سلطه و استثمار و تحريم اقتصادي، تهاجم فرهنگي، حمله نظامي، پياده كردن نظاميان، تهديد و يا توسل به كودتاي نظامي و سرنگون كردن دولت هاي ملي و مردمي اقدام مي كرد. در واقع دولت هايي كه حاضر نبودند به برنامه ها و خواسته هاي يك جانبه گرايانه تن در دهند، حذف شده و دولت هاي مجري منافع سرمايه داري را به جاي آنها برسر كار مي آورد. آمريكا طي يك قرن اخير، به ويژه پس از جنگ جهاني دوم، با اين روش منافع خود را در جهان سوم تثبيت كرده است.

«روژه گاردي» بر اين باور است كه اراده سياسي ايالات متحده براي سلطه جهاني نوعي همگوني است كه از طريق مداخله مستقيم يا از طريق دست نشاندگان حائل، شديدترين تلفات انساني در سراسر تاريخ را به بار آورده و با بزرگ ترين قتل عام ها، يعني كشتار سرخپوستان شروع شده است، با بردگي و تبعيض نژادي سياهان، با حمايت از خونين ترين ديكتاتوري ها در آمريكاي لاتين ادامه يافته و بعد در ساير نقاط جهان، نظير حكومت موبوتو در آفريقا و ماركوس در فيليپين و سرانجام با بمباران اتمي هيروشيما و كشتارهاي عراق نمايان شده است، كافي است فقط به چند واقعه در سال هاي اخير اشاره كنيم كه عبارتند از: چهار ميليون نفر در ويتنام، دويست هزار نفر در تيمور شرقي با حمايت ايالات متحده، دويست هزار نفر در آمريكاي لاتين از طريق «مشتريان» ايالات متحده، بيست هزار نفر در لبنان بدون كم ترين مجازات در سايه «وتو» ي ايالات متحده، صدها هزار نفر در فيليپين، دويست هزار نفر در آمريكاي مركزي و... و اين ها چند نمونه كوچك از فجايع بزرگ و بي شمار آمريكاست!

آمريكايي ها تلاش كردند تا با چهره اي موجه خود را سردمدار صلح و حقوق بشر و عدالت و آزادي و دموكراسي معرفي نمايند! در اعلاميه استقلال آمريكا بسياري از ارزش هاي حقوق بشري مورد تاكيد قرار گرفته است، اما خيلي زود ملت جهان فهميدند كه تفاوتي ماهوي بين جنايتكاران يانكي و انگليسي و فرانسوي و... وجود ندارد و ادعاي حمايت از حقوق بشر فريبي بيش نمي باشد! در اين ميان وجود فهرستي طولاني از انواع و اقسام جنايات و فجايع در كارنامه آمريكايي ها، روي اسلاف خود را سفيد كرده است!

1. كودتا عليه ديگر دولت ها:

تنها در نيمه دوم قرن بيستم، ايالات متحده آمريكا حدود 100 كودتاي نظامي و براندازي حكومت ها را طراحي و رهبري كرده است و ده ها بار به طور مستقيم دست به اشغال نظامي كشورها زده و يا آنها را تهديد به مداخله نظامي كرده است. از جنگ جهاني دوم، كشورهاي زير سلطه، صحنه اصلي دخالت ها و كودتاهاي نظامي يا شبه كودتا و ضد كودتا و استقرار ديكتاتوري هاي نظامي بوده اند. به سادگي مي توان برآورد كرد كه كاربرد گسترده شيوه هايي چون: تهديد، كودتا، اشغال نظامي و غيره، تا چه اندازه به استقلال كشورها و به فرايند تصميم گيري دولت ها صدمه و زيان مي‎زند.

بدون ترديد، دستگاه ها و آژانس هاي مختلف جاسوسي آمريكا، فعالانه در طرح و اجراي كودتاها و توطئه ها، براي سرنگوني حكومت هاي مردمي، فعالانه مشغول اند و مسئول كودتاهاي بي شمار در جهان هستند؛ البته در اين راستا و براي دستيابي موفقيت آميز به اهداف، آمريكا از كمك و پشتيباني سياستمداران طرفدار سياست غرب، استفاده هاي زيادي مي كند.

2. تهاجمات نظامي:

در كنار كودتاهاي سياسي، تهاجمات نظامي نيز وجود دارد. ارتش آمريكا با لشكركشي و پياده كردن سربازان و يا بمباران هوايي و تهاجم موشكي، در كشورهاي هدف، سياست هاي استعمارگرانه ايالات متحده در طول قرن بيستم را دنبال كرد. حاصل اين حضور نظامي چيزي جز قتل، كشتار، جنايت، ويراني، خسارت و نابودي منابع طبيعي و فقر و بدبختي نبوده است. نمونه هايي از اين قبيل اقدامات بدين شرح اند:

آلمان (ماه مي 1945): نيروي هوايي آمريكا شهر «درسدن» آلمان را با وجود پيش روي روس ها به آن و در حالي كه هيچ هدف يا پايگاه نظامي در اين شهر نبود بمباران كرد. شدت اين بمباران به حدي بود كه 150 هزار شهروند غيرنظامي آلماني كشته و 60 درصد شهر به طور كامل تخريب شد.

ژاپن (1945): در 6 اگوست 1945، «هري ترومن» رئيس جمهور وقت آمريكا، دستور بمباران اتمي شهر «هيروشيما» ژاپن را داد تا 78150 نفر در عرض چند دقيقه جان خود را از دست بدهند و اين جداي از صدها هزار شهروند هيروشيمايي بود كه در اثر اين بمب، به انواع و اقسام عقب ماندگي ها دچار شدند. در 9 اگوست 1945، «هري ترومن» بار ديگر دستور بمباران اتمي را صادر كرد و اين بار شهر «ناكازاكي» در ژاپن بود كه قرباني بمب هاي اتمي آمريكا شد. در اثر بمباران اتمي شهر ناكازاكي 73884 نفر كشته و بيش از 60 هزار نفر از ساكنان اين شهر مجروح شدند و تمام موجودات زنده اين شهر حيوانات، جانوران و گياهان به طور كامل از بين رفته و نابود شدند.

دومينيكن(1965): در 28 آوريل 1965، آمريكا بار ديگر و به دنبال قيام مردم دومينيكن، در اين كشور دخالت نظامي كرد. در يكم مي 1965، ناوها و جنگنده هاي آمريكا 1700 پياده نظام ناوگان نيروي دريايي و 2500 نظامي ارتش آمريكا را به كشور دومينيكن منتقل كردند.

گرانادا (1983): در 25 اكتبر 1983، نظاميان آمريكايي به «گرانادا» كوچك ترين كشور جهان حمله كردند. نظاميان آمريكايي با وحشي گري تمام به اين كشور كوچك حمله و ساكنان آن را كه به دفاع از كشورشان برخاسته بودند، قتل عام كردند. بهانه آمريكا براي اين حمله و قتل و كشتار، در معرض خطر قرار گرفتن دانشجويان آمريكايي مقيم اين كشور بود! اكتبر 1983، بعد از كودتاي نظامي و قتل «موريس ميشاپ» نخست وزير دولت انقلابي گرانادا، دولت آمريكا با تجاوز نظامي به اين كشور كوچك واقع در منطقه كارائيب، آن را به تصرف خود درآورد. آمريكا حضور نيروهاي كوبايي در گرانادا را كه مشغول فعاليت هاي صلح آميز و احداث زيرساخت هاي اين كشور بودند خطري براي جان 800 دانشجوي آمريكايي مشغول تحصيل علوم پزشكي در آنجا دانست.

پاناما (1989): در 20 سپتامبر 1989، نظاميان آمريكايي كشور پاناما را به دستور «جرج بوش»، رئيس جمهور وقت آمريكا به اشغال خود در آوردند تا ژنرال «مانوئل نوريگا»، رهبر وقت پاناما را بازداشت و در آمريكا محاكمه كنند.در اين اشغال، بيش از دو هزار نفر كشته شدند.

3. اقدامات تروريستي:

يكي ديگر از اقدامات جنايت كارانه آمريكايي ها كه مي توان فهرستي طولاني براي آن تهيه كرد، اقدامات تروريستي است كه با هدف حذف مخالفين سياسي در كشورهاي مختلف دنيا، توسط دستگاه جاسوسي و امنيتي ايالات متحده طرح ريزي و اجرا مي‎شود. «ويليام بلوم» نويسنده كتاب «دولت خودسر»، در ليستي به نام تعدادي از افراد مشهوري كه آمريكايي ها در ترور آنان دست داشته اند اشاره مي كند.

«كيم كو» رهبر مخالفان كره (1949)، تلاش چند باره براي ترور نخست وزير چين «جو انلاي»(دهه 1950)، رئيس جمهور اندونزي (1962)، «محمد مصدق» نخست وزير ايران(1951)، رهبر مخالفان فيليپين (دهه 1950)، «جواهر لعل نهرو» نخست وزير هند(1955)، «جمال عبدالناصر» رئيس جمهور مصر (1957)، رهبر كامبوج(1959)، سرتيپ «عبدالكريم قاسم» رهبر عراق(1960)، فرانسوا پاپاداك رهبر هائيتي(1961)، «پاتريس لومومبا»» نخست وزير كنگو(1961)، «انگو دين ديم» رئيس جمهور ويتنام جنوبي(1963)، تلاش هاي چندباره يراي ترور فيدل كاسترو رئيس جمهور كوبا (دهه 1960)، «فرانسيسكو كامانو» رهبر مخالفان جمهوري دومنيكن (1965)، «چگوارا» (1967)، «موبوته سه.سه كو» رئيس جمهور زئير(1976)، «مايكل مانلي» نخست وزير جامائيكا (1976)، آيت الله (امام)خميني رهبر ايران (1982)، «محمدحسين فضل الله» رهبر شيعيان لبنان (1985)

4. نسل كشي:

آمريكايي ها حتي براي كنترل جمعيت ديگر كشورها برنامه داشته اند كه با هدف بسط هژموني و مديريت و كنترل جهان دنبال شده است. مطابق برخي گزارش ها از 1968 تا اوايل قرن جديد آمريكا 17 ميليارد دلار صرف كنترل جمعيت جهان كرده است كه نصف آن در آفريقا صرف كشتار مردم شده است. تاثيرگذارترين دستورالعمل و طرح اين جنگ جمعيتي بهNSSM200  معروف است كه در اوايل دهه هفتاد ميلادي توسط هنري كيسينجر و دستياران او تنظيم شد. اين پروژه روند فزاينده رشد جمعيت جهاني را برخلاف امنيت ملي آمريكا مي دانست و استراتژي ها و سياست هايي براي مديريت جمعين جهان و ترغيب رهبران كشورهاي در حال توسعه براي كاهش روند رشد جمعيت را تبيين مي كرد. ليبريا، غنا، اوگاندا، آنگولا و كنگو بيشترين صدمات را از سياست هاي آمريكا در آفريقا به خود ديده اند. اين سياست ها موجب شد كه در عرض چند دهه بيش از 20 ميليون آفريقايي در اثر جنگ هاي داخلي، بيماري و گرسنگي بميرند. پس از دستور اجراي كامل اين برنامه تبعيض نژادي اقتصادي شروع شد. كمك هاي بين المللي در مورد غذا و دارو به كشورهاي فقير منوط به اجراي برنامه هاي كنترل جمعيتي در كشورهاي آفريقايي شد.

5. سركوب مخالفين داخلي:

مدعيان آزادي خواهي و حقوق بشر، جنايات خود را تنها عليه ديگر ملت ها به كار نبردند، بلكه در طول دهه هاي اخير تمام مخالفين داخلي خود را به طرق مختلف سركوب كرده اند! حيواني ترين اقدام در اين عرصه در آتش سوزاندن فرقه داووديان بود. در بيست و هشتم فوريه 1993، نيروهاي امنيتي دولت آمريكا به پناهگاه فرقه داووديه در حومه شهر ويكو واقع در ايالت تگزاس حمله كردند. اعضاي فرقه در برابر اين حمله پايداري به خرج دادند. بعد از چندين هفته مقاومت، سرانجام در نوزدهم آوريل ساختمان محل پناهگاه فرقه به آتش كشيده شد و بيش از 80 نفر از اعضاي آن زنده زنده در آتش سوختند.

6. حمايت از گروهك هاي تروريستي:

راه اندازي و حمايت از گروهك هاي تروريستي در سراسر جهان با هدف ايجاد ناامني و آشوب در كشورهاي مستقل و مخالف آمريكا از ديگر اقدامات برنامه ريزي شده توسط دستگاه امنيتي اين كشور است كه نمونه هاي متعددي براي آن مي توان ارائه نمود. از گروهك منافقين و ديگر گروهك هاي تروريستي فعال در دهه 1360 در ايران (كه بيش از 17 هزار ترور در كارنامه خود دارند) تا القاعده و داعش و جريان هاي سلفي و صدها گروه ريز و درشتي كه موريانه وار سربرآورده و سال هاست امنيت جهان اسلام و ملت هاي مسلمان را مورد تهديد قرار داده اند، جملگي قارچ هايي هستند كه زايش و رويش آنها توسط آمريكايي ها طرح ريزي و دنبال شده است.

ميراث دار استعمار در عصر جديد


 روزنامه كيهان، شماره 22230 به تاريخ 20/4/98، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از " مهدي سعيدي"

  فضاي مجازي و اخلالگران اقتصادي
مهدي سعيدي، كيهان 20/6/97
مشاهده متن    
  رمز پيروزي
مهدي سعيدي، كيهان 11/3/96
مشاهده متن    
  كاسبان دو قطبي سازي انتخابات
مهدي سعيدي، كيهان 8/8/95
مشاهده متن    
  بسيجي كيست؟
مهدي سعيدي، رسالت 3/9/93
مشاهده متن    
  نياز زمانه به آرمان هاي عاشورا
مهدي سعيدي، كيهان 17/8/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت سالمندي
شماره 1 (پياپي 9)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است