|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: هشدار شديد روحاني به انگليسي ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


هشدار شديد روحاني به انگليسي ها
در جلسه هيات دولت مطرح شد


دنياي اقتصاد: رئيس جمهور اقدام انگليس در توقيف كشتي نفتكش ايراني را بسيار كودكانه، سخيف و اشتباه توصيف و اظهار كرد: انگليسي ها آغازگر ناامني در دريا هستند و اميدواريم اين كار را ادامه نداده و تكرار نكنند؛ چراكه تكرار آن موجب ناامني در جهان شده و به زيان همه خواهد بود. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيات دولت گفت: دشمن به دنبال ايجاد ناامني در منطقه است و از اين رو به فضاي كشورمان تجاوز كرد كه البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوي ديگر به طور نيابتي، كشتي نفتكش ايراني را توقيف كردند كه كار بسيار سخيف و غلطي انجام دادند.

روحاني تاكيد كرد: انگليسي ها در آب هاي سرزميني اسپانيا به ناروا اين كشتي را توقيف كردند درحالي كه خودشان در اين سرزمين و منطقه جبل الطارق اشغالگر هستند چراكه اين سرزمين متعلق به اسپانيا است و دولتي اشغالگر كه به ناروا در اين منطقه حضور دارد اين كار سخيف را انجام داده و اين درحالي است كه مردم اسپانيا هم از اين كار انگليس اعلام انزجار كردند.

رئيس جمهور با بيان اينكه اقدام انگليسي ها كاري بسيار سخيف، غلط و اشتباه بود و به زيان آنها است، تاكيد كرد: همه بايد تلاش كنيم كه در سطح جهان، خطوط كشتيراني از امنيت كامل برخوردار باشد و به انگليسي ها گوشزد مي كنم كه شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعدا درك خواهيد كرد. روحاني اظهار كرد: البته ممكن است انگليسي ها به دستور آمريكا يا آنچه «گروه ب» ناميده مي شود اين كار را كرده باشند كه البته باز هم اقدام غلط و اشتباهي است. ضمن اينكه مي دانيم كه در داخل انگلستان شرايط انسجام ندارد و به هم ريخته است و دولت و پارلماني به طور منسجم وجود ندارد؛ اما در عين اين سرآسيمگي و به هم ريختگي، توقيف كشتي نفتكش ايراني كاري احمقانه بود.

پنج شنبه هفته گذشته 13 تير خبرگزاري رويترز خبري منتشر كرد كه براساس آن، يك نفتكش به نام Grace 1 توسط نيروي دريايي انگلستان در منطقه جبل الطارق توقيف شده است. به ادعاي مقامات غربي اين نفتكش قصد داشته 2 ميليون بشكه از نفت ايران را به پالايشگاه هاي سوريه برساند. گريس 1 از آب هاي سرزميني كشور جيبارتار(جبل الطارق) كه تحت نظر دولت انگلستان است، عبور مي كرده است. نيروهاي انگليس با بازرسي اين كشتي و ملاحظه بارنامه و مدارك آن، كشتي را توقيف مي كنند كه به گفته كارشناسان و متخصصان، اين اقدام آنها، يك اقدام سياسي است و شامل قوانين بين المللي دريانوردي نمي شود.

اقدامات خنده آور آمريكا

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود تحركات اخير آمريكا را حكايتي جالب و خنده آور توصيف كرد و گفت: تحركات امروز آمريكا، حكايت آدمي است كه با دست پس مي زند و با پا پيش مي كشد. آمريكايي ها از يك طرف برجام را يك توافق بسيار بد و به تعبير خودشان بدترين توافق مي دانند و بدون هيچ بهانه اي از آن خارج مي شوند و از طرف ديگر وقتي ايران برخي از تعهدات خود را كاهش مي دهد، همگي از آن ابراز نگراني مي كنند؛ درحالي كه بايد از آمريكا نگران بود كه كل برجام را زير پا گذاشته است.

روحاني خاطرنشان كرد: آنها درخواست جلسه فوق العاده براي شوراي حكام دادند كه چرا ايران برخي از تعهدات برجامي را كنار گذاشته است و اين داستان خنده آوري است كه امروز آمريكايي ها آن را انجام مي دهند كه كمتر مي توان در تاريخ سياسي جهان سراغي از اين گونه اقدامات گرفت. رئيس جمهور افزود: آنها دليلي براي عدم غني سازي ايران اعلام نمي كنند و صرفا مي گويند كار بدي است يا اينكه هدف ايراني ها بد است. اما نمي توانند بگويند كه اگر كار بدي است چرا خودشان آن را انجام مي دهند و تنها كشوري كه در دنيا غني سازي بد انجام داده و از سلاح اتمي استفاده كرده است، امروز نصيحت گر ديگران شده و خود را مصلح معرفي مي كند.

روحاني تاكيد كرد: آيا غني سازي كه منجر به ساخت سوخت رآكتور قدرت شده و نيازمندي هاي مردم را در زمينه شيرين كردن آب يا تامين برق برآورده مي سازد و موجب اقدامات پزشكي و توليد راديوداروها براي درمان بيماري ها مي شود و هزاران كاربرد صلح آميز در زمينه علوم فناوري دارد براي ايران بد و براي ديگران خوب است. رئيس جمهور با بيان اينكه اروپايي ها هم از اينكه ايران برخي تعهدات خود را بر طبق برجام كنار گذاشته اظهار نگراني مي كنند، خطاب به آنان گفت: شما نمي خواهد نسبت به ايران نگران باشيد، نگراني شما بايد از آمريكا باشد كه كل اين تعهد و برجام را زير پا گذاشته و تمام تعهدات بين المللي را متزلزل كرده است.

ساختار برجام را بر هم نزده ايم

روحاني تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در چارچوب برجام و توافق حركت مي كند و ساختارشكن نيستيم و ساختار برجام را برهم نزده ايم، ما 14 ماه به شما فرصت داديم و باز هم با اقدام جديد خود 2 ماه ديگر فرصت داديم و اقدامات ايران كاملا صحيح، درست و در چارچوب قانون است. رئيس جمهور اضافه كرد: البته ممكن است برخي سليقه ديگري درخصوص چگونگي اقدامات كشورمان داشته باشند كه مثلا چرا هيجاني و جهشي واكنش نشان نمي دهيم. در مقابل اينها، مبناي ما اين است كه فضا و زمان لازم را براي حفظ برجام تا جايي كه ممكن است نگه داريم؛ چراكه مي دانيم براي منطقه و جهان حائز اهميت است. روحاني تصريح كرد: عجله اي نداريم كه با قرارداد و توافقي كه به معناي منطق و قدرت ديپلماسي ايران و توان مذاكراتي كشورمان در برابر قدرت هاي جهان است و توافقي كه تمام قطعنامه هاي شوراي امنيت [عليه ايران] را از بين برده و اتهام را از ايران رفع كرده و ما را بر صندلي مدعي نشانده و موجب انزواي آمريكا شده است، برخورد هيجاني داشته باشيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه حتي برجام تضعيف شده امروز از چنان قدرتي برخوردار است كه سياست خارجي آمريكا را متزلزل كرده است، خاطر نشان كرد: امروز همه به آمريكا و ترامپ ايراد مي گيرند كه چرا يك توافق مورد تاييد سازمان ملل را كنار گذاشته است. روحاني با اشاره به اينكه اسرائيلي ها به صراحت اذعان كردند كه آنها به آمريكا فشار آوردند كه از برجام خارج شود، گفت: وقتي توافقي بدترين دشمن مسلمانان در منطقه يعني صهيونيست ها را نگران كرده است، معلوم است كه توافق قدرتمندي است و برجام يكي از افتخارات ديپلماسي ايران و در تاريخ سياسي ايران هيچ گاه فرصتي پيش نيامده بود كه قدرت ديپلماسي خود را به رخ جهانيان بكشانيم و با اين توافق اين اتفاق مهم به وقوع پيوست.

گام هاي تدريجي اما تصاعدي در برجام

رئيس جمهور در بخش ديگري از صحبت هايش با تاكيد بر اينكه امروز گام هاي ما در زمينه برجام تدريجي، اما تصاعدي خواهد بود، گفت: نخستين هدف ما از اين اقدام آن است كه برجام حفظ شود و ديگران را به سياست، منطق، اخلاق، معاهده و قوانين بين المللي دعوت كنيم. روحاني با اشاره به علاقه مندي هايي كه براي مذاكره با ايران ابراز مي شود، تاكيد كرد: وقتي صدام خرمشهر، مهران و قصر شيرين را در اشغال خود داشت و همزمان از مذاكره با ما سخن مي گفت، مشخص بود كه اقدام او نادرست و فريبكارانه است؛ چراكه اگر به دنبال مذاكره بود بايد ابتدا از مناطق اشغال شده، بيرون مي رفت.

بحث مذاكره فريبكارانه است

رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه همزمان با اشغالگري حرف از مذاكره معنا ندارد، گفت: اگر آمريكا بحث مذاكره را مطرح مي كند، قطعا فريبكارانه، نادرست و غلط است. اگر فكر مي كنند كه راه حل شرايط موجود مذاكره است، بايد تحريم ها را كنار بگذارند و به تعهدات خود بازگردند. روحاني تصريح كرد: اگر در گفتار خود صادق هستيد، بايد كل تحريم ها را كنار بگذاريد و از ملت ايران به خاطر اقدامات غلط و نادرستي كه انجام داده ايد، عذرخواهي كنيد و به تعهدات خود بازگرديد. در آن صورت شرايط متفاوت خواهد بود؛ اما بي ترديد زماني كه خرمشهر در اشغال است با كسي صحبت نمي كنيم. رئيس جمهور تاكيد كرد: زماني كه اقتصاد مردم و روابط بانكي كشورمان و فروش كالا و واردات و صادرات دچار مشكل است، بحث از مذاكره حتما فريبكاري است و ملت ايران هوشيار است و نمي توانيد با فريب، اين ملت را از راه حق منحرف كنيد.

هشدار شديد روحاني به انگليسي ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مطالعات ميان رشته اي ارتباطات و رسانه
متن مطالب شماره 3، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است