|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: 3 پيامد توقيف نفتكش ايراني براي لندن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


3 پيامد توقيف نفتكش ايراني براي لندن
كاوه افراسيابي با تاكيد بر بازي خوردن بريتانيا از آمريكا تحليل كرد


دنياي اقتصاد: يك استاد ايراني تبار دانشگاه بوستون در يادداشتي با اشاره به توقيف نفتكش حامل صادرات نفتي ايران در جبل الطارق توسط نيروي دريايي بريتانيا هشدار داد كه در صورت عدم آزادي اين نفتكش بحراني جدي در روابط ميان تهران و لندن كليد مي خورد. افراسيابي در ادامه با پرده برداشتن از استراتژي برخي از مقامات كنوني بريتانيا كه موجب شده است تا براي نيل به منافع كوتاه مدت، بازيچه سياست هاي ضدايراني جنگ طلبان كاخ سفيد شوند، به سه پيامد منفي و مهمي اشاره مي كند كه تداوم توقيف نفتكش «گريس1» مي تواند براي لندن در اروپا و عرصه بين المللي به دنبال داشته باشد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، كاوه افراسيابي، استاد دانشگاه بوستون آمريكا در يادداشتي براي پايگاه تحليلي لوبلاگ به بررسي پيامدهاي توقيف نفتكش ايراني براي بريتانيا پرداخت و نوشت: دولت بريتانيا در يك اقدام عامدانه كه مي تواند پيامدهاي احتمالي و قابل توجهي بر آينده روابط با ايران بگذارد، نفتكش عظيم الجثه اي كه حامل صادرات نفتي ايران بود در تنگه جبل الطارق توقيف كرده است. بريتانيا براي توجيه اين اقدام مدعي شده كه مقصد اين نفتكش سوريه بوده است كه اين امر نقض تحريم هاي اتحاديه اروپا به شمار مي آيد. اين درحالي است كه تحريم هاي يادشده تنها سوخت مورد نياز جت ها را شامل مي شوند و نفت خام هدف آنها نيست. گزارش ها حاكي از آن است كه توقيف نفتكش مذكور كه مورد تمجيد جان بولتون، مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ نيز قرار گرفت، بنابر درخواست دولت آمريكا انجام شده تا مسير سياست به صفر رساندن صادرات نفتي ايران هموارتر شود. در عين حال، تهران اقدام بريتانيا را غيرقانوني و خطرناك توصيف كرده و وعده يك واكنش تلافي جويانه را داد. درصورتي كه نفتكش به زودي آزاد نشود، روابط ايران و بريتانيا با بحراني تمام عيار مواجه خواهد شد. سفير بريتانيا در تهران در روزهاي گذشته و در رابطه با همين مساله سه بار از سوي وزارت خارجه ايران احضار شد و حتي اگر لندن در سريع ترين زمان نفتكش را آزاد نكند، احتمال دارد  از ايران اخراج شود. اقدام تحريك آميز بريتانيا مي تواند ضربه اي مهلك بر پيكره ديپلماسي اروپا در برابر ايراني ها باشد. ديپلماسي كه اگرچه تاكنون بي اثر مانده است، اما در تلاش است تا توافق هسته اي با ايران را پس از خروج آمريكا از آن در مه 2018، نجات دهد. اقدامي كه بريتانيا عليه صادرات نفتي ايران انجام داد در واقع تيشه به ريشه خشكيده روابط ايران و اروپا مي زند و باتوجه به عزم ايران براي كاهش مرحله اي سطح تعهدات برجامي، از اين رو اتحاديه اروپا شانس خود را براي متقاعد ساختن ايران به ماندن در اين توافق از دست خواهد داد. اتفاق اخير در زماني رخ داده است كه فرانسه، بريتانيا و آلمان پس از ماه ها تلاش توانسته اند تا سازوكار مالي «اينستكس» را براي دور زدن تحريم هاي ثانويه آمريكا و تداوم تجارت با ايران راه اندازي كنند. اگرچه اين ابزار مالي تنها يك جهش كوچك در زمينه مخالفت اروپا با سياست فشار حداكثري آمريكا عليه ايران بوده است.

لندن كه اشتياق فزاينده اي براي به نمايش گذاشتن اتحاد با آمريكا در خاورميانه دارد، تلاش مي كند تا خلا سياسي خود را با واشنگتن پيرامون ايران به حداقل برساند و درواقع درحال نابود كردن سازوكار مالي است كه خود يكي از بنيان گذاران آن بوده است. پرسش مهمي كه اكنون مطرح مي شود آن است كه در صورت عملي شدن تهديد ايران مبني بر توقيف يك نفتكش انگليسي كه به راحتي مي تواند به تقابل نظامي منجر شود، ديگر دولت هاي اروپايي چه واكنشي نشان خواهند داد. اسپانيا كه از گذشته منازعات فراواني با بريتانيا بر سر محدوده قلمرو در جبل الطارق داشته است، شكايتي را عليه لندن در رابطه با توقيف نفتكش ايراني مطرح كرد. همچنين هيچ يك از دولت هاي اروپايي ديگر نيز به طور آشكار از اقدام بريتانيا حمايت نكردند و از اين رو لندن در حوزه ديپلماتيك خود را منزوي مي بيند. از سوي ديگر روسيه نيز ضمن محكوميت اقدام بريتانيا به لندن گوشزد كرد كه براساس مفاد برجام اين كشور بايد تجارت نفت با ايران را عادي سازي كند؛ چراكه هيچ تحريم بين المللي عليه صادرات نفتي اين كشور وجود ندارد. وزارت خارجه ايران اگرچه مقصد نهايي نفتكش گريس 1 را مشخص نكرده اما تاكيد كرده است كه سوريه مقصد آن نبود.  در علوم سياسي واژه «bandwagoning» به دولت ضعيفي اشاره مي كند كه براي كسب منافع مشخصي با يك كشور قدرتمندتر متحد مي شود. به نظر مي رسد همين استراتژي در پشت پرده اقدامات تحريك آميز بريتانيا عليه ايران قرار دارد. تعدادي از سياستمداران بريتانيايي حتي به اين موضوع مي انديشند كه در صورت تقابل نظامي ميان تهران و واشنگتن، از آمريكا حمايت كنند و نيروي نظامي به منطقه اعزام كنند. لندن همچنين به طرز طوطي وار ادعاي دست داشتن ايران در استفاده از مين هاي دريايي عليه چند نفتكش را مطرح كرده است؛ درحالي كه شواهد محكمي بر نادرستي اطلاعات آمريكا در اين باره وجود دارند.

اما اشتباهات محاسباتي بريتانيا در رابطه با ايران را مي توان در سه زمينه بررسي كرد. نخست آنكه توقيف اين نفتكش بذر تفرقه را بيش از پيش ميان لندن و بروكسل مي كارد و مي تواند انزواي كنوني بريتانيا در اثر برگزيت را تشديد كند. در گام بعدي اين دسته از اقدامات بريتانيا مي تواند ديپلماسي اروپايي ها در برابر ايران را تضعيف و اثر سياست فشار حداكثري ترامپ عليه ايران را تقويت كند تا صادرات نفتي ايران به بازارهاي بين المللي را كاهش دهد. اما پيامد سوم آن است كه رفتار خصمانه بريتانيا به سادگي موجب افزايش استراتژي مقاومت ايران در برابر زورگويي هاي غرب خواهد شد و مي تواند ايران را به سوي رويكرد از سرگيري برنامه هسته اي خود در سطح پيش از برجام بازگرداند. به عبارت ديگر مي توان گفت كه رابطه مستقيمي ميان خصومت غرب عليه ايران و بازگشت بحران هسته اي با اين كشور وجود دارد كه واضح است اهميت فراواني براي امنيت ملي كشورهاي اروپايي دارد.

اتخاذ رويكرد محتاطانه توسط بريتانيا مستلزم آن است كه موجب افزايش جسارت افرادي نظير بولتون نشود و و به رياكاري آنها دامن نزند، بلكه موانع متعددي را در مسير كنوني آمريكا به سوي آغاز جنگ جديدي در خاورميانه قرار دهد. در سناريويي كه دولت هاي لندن و واشنگتن بار ديگر براي جنگ عليه يك كشور خاورميانه اي متحد شوند، منافع بريتانيا در منطقه با خطرات مستقيم توسط ايران و غيرمستقيم به دست شبكه نيروهاي وابسته به تهران مواجه خواهد شد. از اين رو هرگونه منافع كوتاه مدتي كه بريتانيا با توسل به زور آمريكا براي خود خواب ديده است، مي تواند به دليل پيامدهاي مضر در سياست خارجي اين كشور ناپديد شود. براي نمونه اين هفته يك نفتكش بريتانيايي كه به سمت عراق حركت مي كرد وادار شد تا مسير خود را در خليج فارس تغيير دهد؛ چراكه نگران توقيف توسط ايران در اقدامي تلافي جويانه بود.

در اين زمان تركيب فشارهاي داخلي و ديگر كشورهاي اروپايي بر دولت بريتانيا موجب مي شوند تا اين كشور در استراتژي حمايت از زورگويي آمريكا در برابر ايران پايان دهد. در غير اين صورت زمينه براي ايجاد يك بحران جدي در روابط ميان ايران بريتانيا فراهم مي شود كه در راستاي منافع هيچ يك از دو كشور نيست. بريتانياي برگزيت زده در صورتي كه بازيچه دست جنگ طلبان كاخ سفيد شود، حتي توانايي كمتري از امروز براي تاثير بر روابط جهاني و خاورميانه خواهد داشت.

3 پيامد توقيف نفتكش ايراني براي لندن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه امنيت پژوهي
متن مطالب شماره 65، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است