|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/4/20: انتقاد نرم جانسون از ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4652 20/4/98 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


انتقاد نرم جانسون از ترامپ
سفير بريتانيا در آمريكا استعفا كرد


دنياي اقتصاد : به دنبال افشاي ايميل هاي سفير بريتانيا در واشنگتن كه در آنها ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، فردي «مردد» و «ناتوان» خوانده شده بود، تنش در روابط دو كشور بالا گرفته و سفير بريتانيا در آمريكا استعفا كرد. سركيم داروك در مورد استعفايش گفت كه خواهان پايان دادن به حدس و گمان ها بوده است. وي ادامه داد: اين افشاسازي بازگشت من به واشنگتن را غيرممكن كرده بود.

درهمين حال حملات لفظي ترامپ فقط شامل سفير بريتانيا نشده بلكه دامنه توييت هاي اعتراضي ترامپ به نخست وزير بريتانيا هم كشيده شده و رئيس جمهور آمريكا او را هم بي نصيب نگذاشته است. «استيون ارلانگر» و «استفن كاستل» در گزارش 9 ژوئيه براي نيويورك تايمز نوشتند كه كشيده شدن اين بحث به مناظرات تلويزيوني در بريتانيا نشان مي دهد كه روابط دو كشور در اين برهه حساس چقدر خدشه دار شده است آن هم در زماني كه قرار است به زودي بريتانيا از اتحاديه اروپا خارج شود. حاميان برگزيت اميدوار بودند كه در ازاي خروج از اتحاديه اروپا و «طلاق» از پسرعموهاي اروپايي، از مزاياي روابط اقتصادي با ايالات متحده بهره مند شوند. اين بحث ها در زماني صورت مي گيرد كه حزب محافظه كار بريتانيا به دنبال انتخاب رهبر جديد (نخست وزير) است و انتظار اين است كه ماه جاري او برگزيده شود. با اين حال، شكافي كه با دولت ترامپ بر سر ايميل هاي افشا شده آقاي سفير به وجود آمده بر برگزيت سايه افكنده است.

«ارلانگر- كاستل» مي نويسند جنجال از زماني شروع شد كه پاي نامه هاي سفير بريتانيا در واشنگتن به رسانه ها كشيده شد. «سر كيم داروك»، سفير بريتانيا در آمريكا در اين ايميل ها ارزيابي خود را از رئيس جمهوري آمريكا عنوان كرده بود. داروك در اين ايميل هاي محرمانه دونالد ترامپ را فردي «ناتوان» و «مردد» خوانده بود و از به هم ريختگي امور در دولت آمريكا سخن گفته بود. وي افزوده بود كه انتظار نمي رود دولت آمريكا بتواند به اين هرج ومرج پايان داده و بر شكاف پديد آمده در سياست آن كشور فائق آيد. كيم داروك ژانويه سال2016 به عنوان سفير بريتانيا در واشنگتن انتخاب شد. اگرچه دوره فعاليت او در اواخر سال جاري به پايان مي رسد اما بي بي سي در گزارش 10 ژوئيه در خبري فوري اعلام كرد كه سفير بريتانيا در آمريكا استعفا داد.

ايميل هاي سفير بريتانيا در واشنگتن براي نخستين بار در روزنامه «ميل آن ساندي» منتشر شد. موضوعي كه واكنش ترامپ را در پي داشت. ايميل هاي محرمانه داروك زماني منتشر مي شود كه ليام فاكس، وزير بازرگاني بريتانيا براي مذاكره با مقامات آمريكايي بر سر يك پيمان تجارت متقابل در آمريكا به سر مي برد. بسياري از تحليلگران گفته اند كه انتشار اين ايميل ها مي تواند بر پيشرفت مذاكرات بر سر اين پيمان تاثيري منفي بگذارد. از اين رو، وزير بازرگاني بريتانيا گفته كه مايل است از ايوانكا ترامپ، دختر رئيس جمهور، پوزش بخواهد. ترامپ با انتشار يك پست توييتري به ايميل هاي سفير بريتانيا در واشنگتن واكنش نشان داد. ترامپ نه تنها به سفير مذكور تاخت و او را با عباراتي مثل «آدمي بسيار احمق»، «كسي نيست كه ما از او خوشمان بيايد»، «كاري با سفير انگليس ندارم» خطاب كرد بلكه به نخست وزير بريتانيا هم تاخت. (دنياي اقتصاد در گزارشي با عنوان «حمله شديد ترامپ به مي» در تاريخ چهارشنبه 19 تيرماه 98 به اين مساله پرداخته بود).

سخنگوي ترزا مي در پاسخ به اين توييت هاي ترامپ تاكيد كرد كه اين دولت انگليس است كه تعيين مي كند چه كسي سفير باشد. جرمي هانت، وزير امورخارجه انگليس نيز از رئيس جمهوري آمريكا خواست در برخوردهاي خود محترمانه عمل كند. هانت خطاب به ترامپ نوشت: «دوست ها با يكديگر صريح صحبت مي كنند و من نيز همين كار را خواهم كرد: اين اظهارات در قبال نخست وزير ما و كشورم موهن و غلط است. ديپلمات هاي شما نظرات خصوصي خود را به وزيرخارجه، پمپئو مي دهند و ديپلمات هاي ما هم به همين صورت عمل مي كنند.» او ادامه داد: «شما گفتيد ائتلاف انگليس-آمريكا? در تاريخ عالي ترين است و من هم موافقم اما هم پيمانان بايد با يكديگر با احترام برخورد كنند؛ همان طوري كه ترزا مي همواره با شما برخورد كرده است.» هانت كه اين روزها بخت خود را براي تصدي سمت نخست وزيري انگليس مي آزمايد، گفته بود: «سفيرها توسط دولت انگليس منصوب مي شوند و اگر من نخست وزير شوم، سفيرمان در سمت خود باقي خواهد ماند تا زماني كه تاريخ حضور او در آمريكا در ماه ژانويه به سر آيد.»

گزارشگران نيويورك تايمز مي افزايند بوريس جانسون كه ظاهرا شانس بيشتري براي نخست وزيري دارد و ظاهرا حامياني نيز در دولت آمريكا دارد نيز در انتقاد از ترامپ با ديگر دولتمردان انگليسي همراه بود اما انتقاد او «انتقادي نرم» بود و گفت نبايد اين مناقشه را بزرگ كرد. او به روابط خوب دو كشور اشاره كرد و افزود بايد اين روابط را پاس داشت. اين گزارشگران بر اين باورند كه به دليل «روابط خاص» دو كشور، اين احتمال هست كه «اختلافات نادر» ميان دو متحد در پس پرده حل وفصل شود. يك استدلال مطرح شده از سوي حاميان برگزيت اين است كه بريتانيا مي تواند همچنان به وعده اي كه آمريكا در دوران پسابرگزيت داده اميدوار باشد اما مخالفان برگزيت مي گويند واكنش ترامپ مي تواند نشانه اي باشد از اينكه احتمالا موانعي در وعده تجارت آمريكا با بريتانيا در دوران پسابرگزيت به وجود آيد.

«نايجل شوينوالد»، سفير سابق بريتانيا در واشنگتن مي گويد: «واكنش ترامپ از بدو فاش شدن اين ايميل ها دقت تحليل داروك و توصيف دقيق او را تاييد مي كند. اگر روابط خاص واقعا درست كار كند، بايد فعاليت زيادي در پس پرده وجود داشته باشد كه اجازه دهد داروك با وجود خشم رئيس جمهور از او دوباره به محل كار خود در واشنگتن بازگردد.» اين سفير مي افزايد روابط خاص ميان دو كشور مدتي است دچار خدشه شده است «از برگزيت گرفته تا سياست ها و شخصيت متفاوت رئيس جمهور.» او معتقد است: «توافق تجاري، براساس هر سناريويي، مدت زمان زيادي طول خواهد كشيد و به شدت مورد مناقشه قرار خواهد گرفت.»

انتقاد نرم جانسون از ترامپ


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4652 به تاريخ 20/4/98، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است