|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان98/4/20: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22236
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22230 20/4/98 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايبراي احياي برجام بايد توان موشكي كشور را معامله كنيم!

روزنامه هاي اصلاح طلب روز گذشته نيز خط هجمه به صداوسيما به بهانه سريال گاندو را حفظ كرده و در كنار آن به موضوع سفر فرستاده ويژه مكرون به ايران و اظهارات بهزاد نبوي در ديدار با جمعي از اعضاي شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان پرداختند. اما نكته قابل تاملي كه در مرور روزنامه هاي زنجيره اي بيش از پيش به چشم مي آمد ادعاي عجيب روزنامه آرمان بود: مذاكره بر سر توان موشكي براي احياي برجام! آرمان روز گذشته براي بررسي تبعات كاهش تعهدات برجامي ايران ! گفت و گويي با يك به اصطلاح تحليلگر روابط بين الملل انجام داده كه وي در بخشي از اين گفت و گو مدعي شده است: «نكته مهم اينكه در شرايط كنوني كاهش تعهدات برجامي ايران سبب تغيير موازنه قدرت در بين كشورهاي عضو برجام نخواهد شد. احياي برجام نيازمند تغيير موازنه قدرت است. در چنين شرايطي تنها رويكردي تاثيرگذار خواهد بود كه با تاثيرگذاري بر طرف مقابل موازنه قدرت را تغيير دهد. اگر موازنه قدرت تغيير نكند طرف مقابل انعطاف پذيري لازم را نشان نخواهد داد. موازنه قدرت نيز در سطح سياست و اقتصاد جهاني است. موازنه قدرت را مي توان در قابليت هاي موشكي و يا نقش منطقه اي ايران بررسي كرد.» گفتني است طيف اصلاح طلب مهارت خاصي در «چوب حراج زدن بر مولفه هاي قدرت كشور» دارد. ديروز هسته اي و سپس موشكي و منطقه اي و حقوق بشر و...هدف دشمن اين است كه محدوديت هاي برجامي ايران دائمي شده و خسارت محض برجام به ديگر مولفه هاي قدرت كشورمان از جمله توان موشكي و قدرت منطقه اي تعميم پيدا كند. متاسفانه طيف اصلاح طلب در نقش «بلندگوهاي ترامپ و شركا» براي جاانداختن اين نقشه ضدايراني تلاش مي كنند!چندي پيش «امانوئل ماكرون» رئيس جمهور فرانسه،در مصاحبه با فرانس 24 گفته بود: «احاطه كردن ايران با يك سياست الزام آور، همان چيزي است كه من همواره بر آن تاكيد دارم. براي من راهبرد با ايران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته اي، توان مديريت فعاليت هسته اي ايران پس از سال 2025 (دائمي كردن محدوديت هاي برجامي ايران)، كنترل فعاليت موشك هاي بالستيكي ايران و توان مقابله با نفوذ ايران در منطقه. من هيچ گاه دربرابر ايران ساده لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمريكا بر سر شيوه رفتاري ماست».

كاهش تورم به خاطر افزايش گراني و كاهش قدرت خريد مردم است نه تدبير دولت!

روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبي با عنوان «عبور از بحران اقتصادي» نوشت: «براي اولين بار در طول 20 ماه گذشته، نرخ تورم موادغذايي در خردادماه امسال منفي بود. سقف سنتي تورم، فروردين، ارديبهشت و خرداد است و به طور معمول در تير و مرداد تورم كم مي شود. اينكه اين دفعه از خرداد شروع شده، نشان مي دهد كه ما داريم از بحران عبور مي كنيم. هم اقتصاد ايران خودش را پيدا كرده و هم به نظر مي رسد كه تحت شوك وحشتناك چهار برابر شدن قيمت ارز، ميزان واردات كاهش چشمگير و صادرات افزايش قابل توجه پيدا كرده است. به نظر مي رسد كه داريم تراز جديدي در ساختار اقتصادي ايران پيدا مي كنيم... اين دستاورد مهم و بزرگي است و اگر موفق به ادامه آن بشويم، نرخ تورم به دور و بر 10 درصد خواهد رسيد.»

در شرايطي كه غول تورم افسارگسيخته در حال بلعيدن سفره و تنگ كردن معيشت خانواده ايراني است ، روزنامه هاي زنجيره اي حامي دولت با اعداد و ارقام در حال دستاوردتراشي هاي مضحك براي دولت هستند.

ادعاي اين روزنامه اصلاح طلب در حالي است كه در ماه هاي اخير هيچ اقدام قابل تاملي در بدنه دولت به جز چند پيش نويس و طرح ديده نشده است. كارشناسان كاهش تب قيمت ها و تورم را در عمل نتيجه كاهش تقاضاي مردم در اثر گراني هاي اخير و كوچك شدن سبد خانوار مردم مي دانند.به عبارتي دولت براي كاهش رشد قيمت ها و تورم، آن قدر كالاها را گران كرده اند كه مردم خريدشان را كم كنند. با كاهش تقاضا براي خريد و كاهش خريداران، رشد قيمت ها و تورم هم كند شده ، و مدعيان اصلاحات از آن به عنوان عبور از بحران اقتصادي و دستاورد مهم دولت ياد مي كنند. مدعيان اصلاحات كاهش تورم نقطه به نقطه را به حساب تدبيرهاي دولت كه جز درخواست از مردم براي نخريدن بوده، نگذارند و به جاي دستاورد تراشي براي دولت به اين نكته توجه كنند كه اين روند كاهش خريد، به ضرر توليد ملي است.

فرمان آشوب حجاريان به مدعيان اصلاحات  در روزنامه حامي دولت

روزنامه سازندگي در يادداشتي به قلم سعيد حجاريان نوشت: «در تركيه، به رغم اينكه دموكراسي دوام و قوام كافي نيافته است و فرايندهاي سياسي كمابيش از اشخاص تاثير مي پذيرد، شاهد هستيم به دليل توازن قوا «صدا»ي مردم به وضوح شنيده مي شود، انتخابات معنا مي يابد و نتيجه اي خلاف ميل و ابتكارات حزب حاكم پديد مي آيد. از اين منظر، مي توان برگه راي آن كشور را اسكناس عرصه سياست خواند؛ اسكناسي كه به صداي مردم سنجاق شده است و چنانچه فاقد كاركرد شود و يا اساسا به حساب نيايد، گويي به صدا درمي آيد؛ صدايي كه نمي توان آن را خفه كرد.»

وي در اين مطلب بعد از اشاره به اعتراضات مردمي عليه نظام حاكم در تركيه نوشته است: «اكنون نمي توان تغيير كلمه راي را به انتظار نشست زيرا اساسا تغييري پديد نمي آورد. از اينرو بايد به راي محتوا بخشيد و آن را به صدا تبديل كرد. رويه اي كه ذيل آن، نگاه به نظارت تبديل مي شود و سپس سازمان پيدا مي كند و اين نظارت سازمان يافته، از ابتدا تا انتهاي پروسه انتخابات جاري و ساري و با سيستم هاي مدرن پشتيباني مي شود.»شايان ذكر است پس از آنكه مدعيان اصلاحات در به خط كردن مجموعه فعالان خود در راستاي راهبرد «انتخابات مشروط» ناكام ماندند، شمشير را از رو بسته و حرف از توليد «صدا» (بخوانيد اغتشاش و اعتراض) مي زنند؛ گويا هنوز از انتخابات گذشته و فتنه هايي كه در 78 و 88 در دستور كار خود قرار داده بودند، درس عبرتي نگرفته و به «سازماندهي اعتراض» و بهره برداري از «سيستم هاي مدرن» دل خوش كرده اند!

تداوم هراس و آشفتگي مدعيان اصلاحات از گاندو

روايت هنرمندانه چيره دستي اطلاعاتي ايران در انهدام خط نفوذ در سريال «گاندو» مدعيان اصلاحات به عنوان مهره هاي اجاره اي دشمنان را به آشفتگي و هراس و هذيان گويي كشانده است.

علي مطهري ديروز در ارگان دولت نوشت: «آمريكا، انگليس و اسرائيل كه معمولا مبدا ارسال نفوذي يا جاسوس هستند مي دانند كه معمولا دولت ها در ايران قدرت تعيين كننده نيستند و قدرت تاثيرگذار در جاي ديگري است. لذا احتمال نفوذ در نهادهاي حكومتي و نيروهاي مسلح بيشتر از احتمال نفوذ و جاسوسي در دولت است.»وي افزود: «سريال «گاندو» در واقع رهبري را هم زير سوال برده است چون اين گونه تصميمات و آزادي اين گونه افراد بدون اطلاع ايشان انجام نمي شود. اگر آزاد شدن جيسون رضائيان آن گونه كه سريال بر آن تاكيد دارد صرفا براي دريافت پول هاي بلوكه شده بوده است، پس تكليف مجازات جاسوس چه مي شود؟ و اگر از اول براي معامله بازداشت شده بوده قبح بيشتري دارد و با اصول اخلاقي اسلام سازگار نيست. اين سريال غيراز اينكه عملكرد نظام را زير سوال برد، با توجه به اينكه اختلاف ميان بخش هاي نظام ايجاد كرده پخش آن در شرايط امروز صلاح نبود، چرا كه امروز بايد صداي واحد از كشور شنيده شود.»«اين گونه تصميمات و آزادي اين گونه افراد بدون اطلاع ايشان [رهبر انقلاب] انجام نمي شود.» اين گونه ادعاها طنين آشنايي دارد. مدعيان اصلاحات وقتي از خط قرمزها عبور مي كنند و به منافع ملي لطمه مي زنند، مي گويند اين كار تصميم نظام بوده است! از آنجا كه ظاهر و باطن اين طيف تهي از شرافت و صداقت است، اين فرافكني ها تعجبي ندارد. روايت وارونه نويسنده از آزاد شدن جيسون رضائيان در حالي است كه اين اتفاق معلول فشار دولت به دستگاه اطلاعاتي براي تسهيل در تحميل خسارت محض به كشور بود. علاوه بر اينكه مگر فرزند نااهل استاد، با دستگيري جاسوس و مقابله با نفوذ مشكلي دارند كه روايت آن را مغاير با انعكاس صداي واحد از كشور مي دانند؟

علي مطهري ادامه داد: «من اين اقدامات را افراطي و دنباله اقدامات كساني مي دانم كه مصمم بودند برجام اجرا نشود و آن قدر كارشكني كردند تا به هدف شان رسيدند و زمينه خروج ترامپ از برجام فراهم شد. اگر آن بخش از نظام مصمم به اجراي برجام بود، امروز سرنوشت كشور چيز ديگري بود. امروز هم اين افراد به جاي آنكه رفتارشان را تغيير دهند همان راه را ادامه مي دهند و توجهي به منافع ملي و آرمان هاي انقلاب  ندارند.»علي مطهري مدت هاست براي كوبيدن منتقدان توافق يكطرفه هسته اي، ابايي از دروغ پردازي ندارد. چنين ادعايي را آمريكا و اروپا هم نكرده اند. برنامه هسته اي را در برجام تعطيل كردند ديگر چه خسارتي بايد به كشور وارد مي شد كه نشد؟ شايد مطهري خيال خام در حوزه موشكي و منطقه اي در سر دارد. قبلا در همين ستون در پاسخ به علي مطهري نوشتيم آنها كه مدعي اند عده اي مصمم بودند برجام اجرا نشود، اگر راست مي گويند، همين امروز به صورت دقيق بگويند چه كسي يا كساني، چگونه، با چه كيفيتي و كجا در اجراي برجام كارشكني كردند اما صدايي از حلقوم دشمن پسند آنها بلند نشد. اينكه دوباره چنين دروغ هايي را جار مي زنند، يعني دينشان را به دنيايشان فروخته اند. بزك گر برجام جاي پاسخگويي نسبت به وضعيت معيشت مردم و اقتصاد كشور، مدعي شده منتقدان برجام كه پيش بيني و هشدارهايشان مو به مو درست از آب درآمد، توجهي به منافع ملي و آرمان هاي انقلاب ندارند!

متن برجام  نامتوازن و فاقد كارايي براي احقاق حقوق ايران است

روزنامه آرمان در مطلبي نوشت:«متاسفانه برجام به شكلي تنظيم شده كه هرگونه بي تعهدي ايران در مقابل برجام همراه با هزينه است و در مقابل اقدامات آمريكا و كشورهاي اروپايي عليه برجام بدون هزينه و يا با هزينه هاي كمي همراه خواهد بود. در نتيجه اشكال از ذات برجام است و نه در تصميماتي كه به تازگي اتخاذ شده است».اين روزنامه زنجيره اي در ادامه نوشت:«هنگامي كه توافقي امضا مي شود كه ماهيت ساختاري ندارد و فاقد رويكردهاي الزام آور براي طرف مقابل است و در نتيجه احتمال برگشت تحريم ها وجود دارد، طبيعي است كه دستاورد قابل توجهي به دست نخواهد آمد».مدعيان اصلاحات بعد از سپري شدن 4 سال از امضاي برجام و همچنين پس از گذشت 14 ماه از خروج بدون هزينه آمريكا از برجام تازه به حرف منتقدان رسيده و متوجه شده اند كه برجام نامتوازن و فاقد كارايي براي احقاق حقوق ايران است.اين جماعت در طول مذاكرات هسته اي دولت روحاني و همچنين پس از امضاي توافق، همواره دلايل فني و كارشناسي منتقدان را با فحاشي پاسخ داده و به منتقدان توافق هسته اي برچسب كاسب تحريم مي زدند. 

نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


 روزنامه كيهان، شماره 22230 به تاريخ 20/4/98، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است