|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
بررسي روايي و پايايي آزمون ارزيابي سيستم هاي تعادلي (آزمون بس) در ارزيابي اختلالات تعادلي بيماران مبتلا به مولتيپل اسكلروزيس
magiran.com >  فصلنامه توانبخشي >سال هجدهم، شماره 4 (پياپي 77) > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال نوزدهم
شماره 2
(پياپي 80)
پاييز 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 


فصلنامه توانبخشي ، سال هجدهم، شماره 4 (پياپي 77)عنوان:
بررسي روايي و پايايي آزمون ارزيابي سيستم هاي تعادلي (آزمون بس) در ارزيابي اختلالات تعادلي بيماران مبتلا به مولتيپل اسكلروزيس


نويسنده(گان):
سميرا كماليان لاري، حجت اله حقگو *، مريم فرزاد، سمانه حسين زاده،


چکيده:
هدف: بررسي وضعيت سيستم تعادلي و كنترل پوسچرال در افراد با مالتيپل اسكلروزيس مهم و ضروري است. شناسايي و به كارگيري ابزار هاي استاندارد مي تواند راهكاري كاربردي براي برنامه ريزي هدفمند در اين موضوع باشد. تاكنون ابزارهاي متعددي براي بررسي اختلالات تعادل در اين بيماران به كار رفته است كه هر كدام فقط براي غربالگري مشكلات تعادلي استفاده شده است كه تنها پيش بيني خطر افتادن را در افراد مسن گزارش مي دهد. اين پرسش نامه ها نمي توانند براي تشخيص علت هاي زمينه ساز اختلال تعادل به درمانگر كمك كنند و در هدايت فرايند درمان هدفمند موثر نيستند. دكتر هوراك از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ پرسش نامه «بِس» را در سامانه آموزش پزشكي مداوم طراحي كرد. با توجه به اينكه اين پرسش نامه بر اساس نظريه كنترل حركتي برنشتاين پايه ريزي شده است، در آن شش حوزه سيستم تعادل ( محدوديت هاي بيومكانيكي، محدوديت هاي ثبات، تغيير وضعيت ها و تنظيمات مبني بر پيش بيني، پاسخ هاي وضعي واكنشي ها، جهت يابي حسي، ثبات در راه رفتن) از طريق ۳۶ سوال بررسي مي شود. هدف از پژوهش حاضر پس از تهيه نسخه فارسي پرسش نامه، بررسي روايي و پايايي آزمون ارزيابي سيستم هاي تعادلي در افراد با بيماري مالتيپل اسكلروزيس است.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع روش شناسي و غيرتجربي است. محقق ابتدا پرسش نامه بِس را ترجمه كرد. روايي صوري پرسش نامه با نظرسنجي از ۲۱ بيمار مالتيپل اسكلروزيس بررسي شد. روايي محتوايي پرسش نامه نيز با نظرسنجي از ۶ متخصص توانبخشي (سه متخصص كاردرماني و سه متخصص فيزيوتراپي) ارزيابي شد. سپس دو محقق (نويسنده و يك آزمونگر ديگر) براي ۱۱۰ فرد با تشخيص مالتيپل اسكلروزيس و داراي معيار ورود به مطالعه و ساكن شمال، جنوب، شرق، غرب و مركز شهر تهران، در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۵ پرسش نامه بِس و پرسش نامه بِرگ را تكميل كردند. بعد از يك هفته، ۳۶ نفر از افراد ارزيابي شده، با پرسش نامه بِس براي بررسي پايايي آزمون و بازآزمون مجدداً ارزيابي شدند. با اطلاعات حاصل، همساني دروني پرسش نامه با ضريب آلفاي كرونباخ، پايايي آزمون و بازآزمون با ضريب همبستگي درون رده اي، پايايي بين دو آزمونگر با محاسبه ضريب همبستگي درون رده اي و نيز روايي همگرايي بين دو پرسش نامه بِس و بِرگ با محاسبه ضريب همبستگي پيرسون بررسي شد.
يافته ها: مختصصان روايي محتوايي پرسش نامه (قابل فهم بودن و مناسب بودن سوالات و تطبيق واژه ها مطابق با فرهنگ) را تاييد كردند كه از طريق روش هاي آماري CVR و CVI انجام شده بود (CVR>۰/۹۹ و CVI>۰/۷۹). ضريب همبستگي پيرسون بين تمامي حوزه هاي پرسش نامه بِس (به جز حوزه دوم) با نمره پرسش نامه بِرگ بين ۰/۷۹ تا ۰/۹۳ بود. اعداد از حداقل مقدار قابل قبول يعني ۰/۷۰ بالاتر هستند و اين نشان دهنده روايي همگرايي خوب بين اين دو پرسش نامه است. بعد از حذف بخشي از سوال ۶ از حوزه دوم، ضريب آلفاي كرونباخ محاسبه شده در تمامي حوزه ها بين ۰/۷۱ تا ۰/۹۳ يعني بيشتر از حداقل مقدار قابل قبول (۰/۷۰) بود كه اين موضوع نشان دهنده همساني دروني خوب است. ضريب همبستگي درون رده اي بين نمرات دو آزمونگر در شش حوزه بين ۰/۷۶ تا ۰/۹۸ گزارش شد كه در تمامي حوزه ها بالاي ۰/۷۰ بود كه نشان دهنده وجود پايايي بين دو آزمونگر است. همچنين ضريب همبستگي درون رده اي با دو مرتبه تكرار براي پايايي آزمون و بازآزمون بين ۰/۸۴ تا ۰/۹۹ بود كه بالاتر از ۰/۷۰ (حداقل مقدار قابل قبول) و نشان دهنده پايايي آزمون و بازآزمون خوب پرسش نامه است.
نتيجه گيري: بعد از تغيير و حذف بخشي از سوال ۶ از حوزه دوم نتايج نشان داد پرسش نامه بِس براي ارزيابي عملكرد تعادلي در بيماران مالتيپل اسكلروزيس روايي و پايايي خوبي دارد و مي توان آن را به عنوان ابزاري معتبر، هم در حوزه هاي باليني (به منظور ارزيابي وضعيت تعادلي اين بيماران و برنامه ريزي هدفمند درماني) و هم براي ارتقاي پژوهش هاي علمي در بيماران مالتيپل اسكلروزيس به كار برد.

کليدواژگان:
مالتيپل اسكلروزيس، تعادل، آزمون بِس، روايي و پايايي


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
آرشيو اين مجله
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چدن و فولاد
متن مطالب شماره 48، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است