|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
تاثير دو ماه آموزش راه رفتن همراه با حمايت وزن روي تردميل بر تعادل و كيفيت زندگي بيماران ضايعه نخاعي ناكامل
magiran.com >  فصلنامه توانبخشي >سال هجدهم، شماره 4 (پياپي 77) > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال نوزدهم
شماره 2
(پياپي 80)
پاييز 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 


فصلنامه توانبخشي ، سال هجدهم، شماره 4 (پياپي 77)عنوان:
تاثير دو ماه آموزش راه رفتن همراه با حمايت وزن روي تردميل بر تعادل و كيفيت زندگي بيماران ضايعه نخاعي ناكامل


نويسنده(گان):
حميد زماني، مهدي دادگو، اسماعيل ابراهيمي تكامجاني، آقاي ايلي حاجوج، علي اشرف جمشيدي خورنه *،


چکيده:
هدف: ضايعه نخاعي يكي از مشكلات همه جوامع است كه بر جنبه هاي فردي و اجتماعي زندگي فرد تاثير مي گذارد. شايع ترين مشكلاتي كه بيماران ضايعه نخاعي با آن مواجه هستند، فلج و آتروفي عضلاني، درد و اسپاستيسيته است. همچنين، ممكن است توانايي راه رفتن در بسياري از اين بيماران با اختلال مواجه شود يا از بين برود. بيشتر رويكردهاي متداولي كه براي توانبخشي بيماران ضايعه نخاعي وجود دارد، بر بخش هاي عصبي عضلاني سالم تاكيد مي كند تا از طريق ارتقاي اين بخش ها، نقص هاي موجود جبران شود. بر اساس مطالعات اخير، سيستم عصبي عضلاني قابليت پلاستيسيتي دارد و براي بهبود شرايط بيماران ضايعه نخاعي بهتر است علاوه بر بخش هاي سالم، به بخش هاي آسيب ديده نيز توجه شود و ظرفيت بهبود اين بخش ها نيز مدنظر قرار گيرد. يكي از رويكردهاي درماني كه طي آن، تلاش مي شود بخش هاي عصبي عضلاني آسيب ديده به كار گرفته شود و وضعيت اين بخش ها بهبود يابد، آموزش راه رفتن است كه به روش هاي مختلفي صورت مي پذيرد. در اين مطالعه، تاثير آموزش راه رفتن روي تردميل با حمايت وزن، بر تعادل و كيفيت زندگي بيماران ضايعه نخاعي ناكامل بررسي مي شود.
روش بررسي: اين تحقيق، مطالعه اي شبه تجربي است كه در آن ۱۵ بيمار ۲۶ تا ۴۸ ساله دچار ضايعه نخاعي با درجه C يا D طبق معيار انجمن ضايعه نخاعي آمريكا، به صورت داوطلبانه شركت كردند و حداقل يك سال از آسيب آنان مي گذشت. نمونه گيري به صورت ساده و از بيمارستان ها و مراكز توانبخشي ضايعه نخاعي شهر تهران انجام شد. براي انجام اين مداخله، بيمار در دستگاه حمايت وزن قرار گرفت و با استفاده از جليقه و بالابر دستگاه، وزن بيمار تا جايي كه زانوها موقع فاز ايستايي راه رفتن خم نشوند و انگشتان پا موقع فاز آونگي به تردميل كشيده نشوند، حمايت و تعليق شد. سرعت تردميل و ميزان حمايت وزن در هر جلسه و بسته به شرايط بيمار تنظيم شد. براي همه بيماران، مداخله يكسان به مدت هشت هفته، سه روز در هفته و هر روز يك جلسه به مدت نيم ساعت انجام شد. موارد اندازه گيري شده شامل مقياس تعادل بِرگ و پرسش نامه كيفيت زندگي ۳۶ سوالي بود. مقياس تعادل بِرگ به صورت قبل و بعد از مداخله و همچنين هر دو هفته يك بار اندازه گيري شد. بيماران پرسش نامه كيفيت زندگي ۳۶ سوالي را قبل و بعد از انجام مداخله تكميل كردند. نتيجه ارزيابي هاي هر فرد با خودش مقايسه شد. داده هاي مقياس تعادل برگ با استفاده از آزمون تحليل واريانس اندازه گيري مكرر شد و براي پرسش نامه كيفيت زندگي ۳۶ سوالي از آزمون تي دانشجويي وابسته به مورد، به كمك نسخه ۱۹ نرم افزار آماري SPSS تجزيه وتحليل شد.
يافته ها: نتيجه ارزيابي ها نشان داد نمره مقياس تعادل برگ در همه مراحل ارزيابي به طور معناداري افزايش يافته است. بين مراحل مختلف ارزيابي به طور متوسط، بيشترين افزايش بين مرحله دوم و سوم ارزيابي بود (P=۰/۰۰۸) كه به ترتيب بعد از دو و چهار هفته پس از اولين جلسه مداخله انجام شد. نمره هاي پرسش نامه كيفيت زندگي به طوركلي تغيير معناداري نداشت. بين ۸ نمونه اندازه گيري شده با اين پرسش نامه، فقط «اختلال نقش به علت مشكلات روحي رواني» تغيير معنادار نشان داد (P=۰/۰۰۶).
نتيجه گيري: طبق نتايج به دست آمده، هشت هفته آموزش راه رفتن با حمايت وزن روي تردميل مي تواند تعادل بيماران ضايعه نخاعي را بهبود بخشد. به نظر مي رسد تمرين راه رفتن با تحريك و به كارگيري بيشتر گيرنده هاي حس عمقي در حالت تحمل وزن و با افزايش اعتماد به نفس بيمار هنگام راه رفتن، باعث بهبود تعادل بيماران شده باشد. همچنين، با كاهش تدريجي حمايت فراهم شده، بيمار به تدريج توانسته اغتشاشات وارد بر تعادل را بهتر كنترل كند، اما در خصوص كيفيت زندگي، با توجه به اينكه اين پرسش نامه، نگرش بيمار از زندگي خودش را ارزيابي كرده است، مدت هشت هفته آموزش راه رفتن نمي تواند منجر به تغيير اين نگرش بيمار و كيفيت زندگي او شود و فقط منجر به بهبود جنبه هاي رواني ايفاي نقش او مي شود. به نظر مي رسد براي بهبود بخش هاي ديگر به توانبخشي طولاني تري نياز است.

کليدواژگان:
ضايعه نخاعي، آموزش راه رفتن روي تردميل، مقياس تعادل بِرگ


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
آرشيو اين مجله
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معرفت اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 18)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است