|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
فراواني اختلال گفتار و ارتباط آن با رفتارهاي مكيدن تغذيه اي و غير تغذيه اي در كودكان پيش دبستاني شهر بوشهر
magiran.com >  فصلنامه توانبخشي >سال نوزدهم، شماره 3 > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال بيستم
شماره 1
بهار 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 


فصلنامه توانبخشي ، سال نوزدهم، شماره 3عنوان:
فراواني اختلال گفتار و ارتباط آن با رفتارهاي مكيدن تغذيه اي و غير تغذيه اي در كودكان پيش دبستاني شهر بوشهر


نويسنده(گان):
گيسو حاتمي، هاله حيدري تاش، سعيده فيروزبخت، نيلوفر معتمد*،

پست الکترونيک: motamedn (a) bpums.ac.ir


چکيده:

هدف اختلالات گفتار و زبان به عنوان يكي از مهم ترين مشكلات سلامت عمومي محسوب مي شود كه عوارض ثانويه بسيار به خصوص در كيفيت زندگي در دوران كودكي و بزرگ سالي دارد. اين مطالعه با هدف بررسي فراواني اختلال گفتار و ارتباط آن با رفتارهاي مكيدن فعلي و قبلي كه توسط والدين گزارش شده اند شامل تغذيه با شيرمادر، بطري، استفاده از پستانك، مكيدن انگشت و ساير رفتارهاي مكيدن در كودكان پيش دبستاني بوشهر انجام شده است.
روش بررسي در پژوهش حاضر روش بررسي مقطعي بود كه روي كودكان 3 تا 5 ساله شهر بوشهر در سال 95-1394 با استفاده از روش نمونه گيري دو مرحله اي انجام شد. در مرحله اول به صورت تصادفي ساده مهدكودك ها و پيش دبستاني ها انتخاب و در مرحله دوم در هر مهدكودك، كودكان به صورت تصادفي سيستماتيك وارد مطالعه شدند. اطلاعات تغذيه كودك در دوران شيرخوارگي و رفتارهاي مكيدن، سن شروع و قطع تغذيه با شير مادر و يا بطري، استفاده از پستانك، مكيدن انگشت و ساير رفتارهاي تغذيه اي در يك پرسش نامه محقق ساخته جمع آوري شد كه والدين آن را تكميل كردند. يك كارشناس گفتاردرماني و دستيار او با به كارگيري آزمون اطلاعات آوايي استاندارد بومي شده، مشكلات گفتار در كودكان پيش دبستاني را در محل هر پيش دبستاني ارزيابي كردند. داده ها با استفاده از آمار توصيفي (ميانگين، انحراف معيار و فراواني) و آزمون هاي آماري تي مستقل (براي مقايسه متغيرهاي كمي بين دو گروه كودكان با و بدون اختلال گفتار) ، مجذوركا (براي بررسي ارتباط متغيرهاي دموگرافيك با اختلال گفتار) و رگرسيون لجستيك (براي مقايسه اختلال گفتار بين گروه هاي مختلف كودكان از نظر عادات مكيدن) و با به كارگيري نرم افزار SPSS نسخه 18 تجزيه وتحليل شد. در تمام تجزيه وتحليل ها سطح معني داري 05/0 در نظر گرفته شد.
يافته ها در مجموع 222 كودك 3 تا 6 سال شامل 110 دختر (5/49 درصد) و 112 پسر (5/50 درصد) ارزيابي شدند. بيشتر مادران (5/72 درصد) و پدران (68 درصد) تحصيلات دانشگاهي داشتند. فراواني اختلال گفتار 5/9 درصد (21 نفر) بود. در توليد گفتار 20 نفر (9 درصد) از كودكان داراي اختلال خفيف، 1 نفر (5/0 درصد) داراي اختلال متوسط و 201 نفر (5/90 درصد) طبيعي بودند. تمام كودكان مكانيسم دهاني طبيعي داشتند و هيچ كدام از كودكان علل عضوي آشكاري نداشتند كه باعث مشكل گفتاري شود. اندام هاي توليد گفتار در تمام كودكان بررسي شده طبيعي بود. 212 نفر (5/95 درصد) از كودكان از شير مادر تغذيه كرده اند. 125 نفر (3/56 درصد) از كودكان با بطري تغذيه كرده اند. بيشتر كودكان (9/50 درصد) تغذيه با شير مادر را بدون مصرف هم زمان با شيشه شير داشته اند. ميانگين دوره تغذيه با شير مادر 06/08±8/16 ماه و ميانگين مدت تغذيه با طريق بطري 2/10±93/15 ماه بود. 83 كودك (4/37 درصد) از پستانك با ميانگين زماني 09/9±84/10 استفاده كرده اند. 22كودك (10درصد) عادت مكيدن انگشت داشتند. ميانگين سني شروع مكيدن انگشت 59/05±7/9 ماه و سن ترك مكيدن انگشت 82/8 15±ماه بود. بيشتر كودكان (4/5 درصد) گاهي سابقه مكيدن انگشت را داشته اند. تنها 2/3 درصد (7 نفر) از كودكان سابقه مكيدن شيء ديگري به جز انگشت و پستانك را داشته اند. ميانگين سن مادران (09/0=P) ، وزن كودكان (48/0=(Pو سن رفتن كودك به مهد (95/0=P) بين دو گروه با و بدون اختلال گفتار تفاوت معناداري نداشت. همچنين بين جنسيت كودك (25/0=P) ، تحصيلات مادر (80/0=P) ، تحصيلات پدر (33/0=P) ، سابقه اوتيت حاد مياني (72/0=P) و سابقه بستري كودك در ماه اول تولد (1=P) با اختلال گفتار رابطه معناداري وجود نداشت. بين تغذيه با بطري (49/0=P) ، مصرف پستانك (48/0=P) ، بردن اشيا به دهان (50/0=P) و مصرف شير مادر (1=P) با اختلال گفتار رابطه معناداري وجود نداشت. از بين عادات مكيدن در جمعيت مطالعه شده، فقط مكيدن انگشت با اختلال گفتار ارتباط معني داري داشت (043/0=P). شانس اختلال گفتار در كودكان با عادت مكيدن انگشت 36/3 برابر (31/10-09/1=فاصله اطمينان 95 درصد) بيشتر از ساير كودكان بود.
نتيجه گيري فراواني اختلال گفتار در كودكان مطالعه شده نسبت به مقادير گزارش شده در دنيا، بيشتر است و ارتباط معناداري بين عادت انگشت مكيدن با اختلال گفتار در كودكان 3 تا 5 سال شهر بوشهر وجود دارد. اين موضوع اهميت پيشگيري و درمان به موقع و زودرس عادت مكيدن انگشت در كودكان پيش دبستاني را بيش از پيش آشكار مي كند.کليدواژگان:
كودكان پيش دبستاني، رفتارهاي مكيدن، اختلال گفتار


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پرستاري داخلي - جراحي
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است