|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
مروري بر مفاهيم بند دوم سياست هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري
magiran.com >  مجله فرهنگ و ارتقاي سلامت >سال دوم، شماره 2 (پياپي 3) > متن
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
ارسال الکترونيکي مقاله
شماره جديد اين نشريه
سال دوم
شماره 2
(پياپي 3)
تابستان 1397?????


 


مجله فرهنگ و ارتقاي سلامت ، سال دوم، شماره 2 (پياپي 3)عنوان:
مروري بر مفاهيم بند دوم سياست هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري


نويسنده(گان):
علي رمضانخاني *، اعظم محمدلو، نرگس تبريزچي، عباس وثوق مقدم، فاطمه رخشاني، محمدحسين وزيريان، مريم محمدي،


چکيده:
زمينه و اهداف

سياست هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري به لحاظ پشتوانه شرعي و مبتني بر قانون اساسي كشور تكليفي حقوقي، الزام آور و قطعي است. مفاد ابلاغيه جامع و كامل است و مي تواند اهداف سلامت در جمهوري اسلامي ايران مبني بر عدالت اجتماعي، مشاركت مردم، همكاري بين بخشي و استفاده از تكنولوژي مناسب را پوشش دهد. در بند دوم اين سياست موضوع سلامت همه جانبه و انسان سالم مورد تاكيد قرار گرفته است و سياست گذار تاكيد مي كند كه تمامي اقدامات مجلس و دولت در وضع قوانين و مقررات تنظيمي بايد بر پايه تامين و ارتقاي هر چهار بعد سلامت باشد. بنابراين در اين مطالعه تلاش بر اين است كه اين مفاهيم تبيين و بومي سازي شوند و براي اجراي مفاد آن شاخص ها و مداخلات كلي معرفي شوند.


روش كار

در مرحله اول به منظور تعريف دقيق مفاهيم كليدي، منابع مكتوب داخلي و خارجي مطالعه شد. در مرحله دوم با استفاده از محتواهاي به دست آمده در مرحله اول و كسب نظر خبرگان با روش كيفي علاوه بر تعيين ذي نفعان فهرستي از شاخص ها و مداخلات زيربندهاي مربوط احصاء و فهرست كلي طبقه بندي شد.


يافته ها

در اين مطالعه مفاهيم كلي به تفكيك هر زيربند تبيين و تعريف شد و شاخص هاي مربوط و مداخلات اجرايي براي هر شاخص در قالب 6 زيربند مربوط تعيين شد.


نتيجه گيري

سلامت در همه سياست ها منعكس كننده يك طرح چندبخشي در جهت سياست گذاري سلامت ملي يا حكومتي است، سلامت در همه سياست ها به طور روزافزوني به عنوان يك استراتژي دولتي به منظور بهبود سلامت جامعه با اقدامات هماهنگ در سراسر بخش هاي بهداشتي و غيربهداشتي برجسته شده است. تعيين كننده هاي سلامت هسته اصلي سلامت در همه سياست ها مي باشد. در تدوين سياست ها و راهبردهاي كلان كشور، اولويت پيشگيري بر درمان، رصد تغييرات محيطي و اجتماعي و اصلاح راهكارهاي حفاظتي و همچنين بازنگري برنامه هاي جاري سلامت در كشور و به روز نمودن آن ها، تقويت نظام هاي پايش و نظارت در برنامه ها و ارزشيابي استانداردها راههاي موثر براي حفظ سلامت و پيشگيري از بيماري ها و خطرات تهديدكننده در جامعه و موجب تسهيل دستيابي به اهداف ايران 1404 است. بنابراين لازم است در درجه اول قوانين كشوري و سياست گذاري هاي كلان جامعه در حوزه هاي مختلف با محوريت سلامت باشد و در مرحله بعد پياده سازي قوانين و اجراي سياست ها، با حفظ پايبندي به اصول سلامت و ارزش هاي جامعه عملياتي شوند. چالش هاي پياده سازي سلامت در همه سياست ها، مسئله اي است كه به احتمال زياد تا مدت ها باقي خواهد ماند و ما نبايد انتظار بيش از حدي در دستيابي خيلي سريع به دستاوردهاي خيلي مهم داشته باشيم. (1) سياست هاي كلي سلامت از جامع ترين اسناد بالادستي سلامت است. اين سياست ها نظام سلامتي كارآمد، عادلانه و نوآور را در مسير تحقق جامعه اي سالم و توانمند ترسيم مي كند و به ارتقاي سلامت و پيشگيري و بهره مندي مردم از مراقبت هاي جامع با كيفيت اهتمام دارد، اما علي رغم جامعيت اين سند مانند هر سند كلان ديگر مفاهيم مندرج در آن يا به طور كامل و به وضوح تعريف نشده اند و يا داراي تعريف قابل اجماعي نيستند(2). به منظور برنامه ريزي و اجراي بند دوم سياست ها، الزامات و ملزومات قابل توجهي در كشور فراهم است. مثل تجربه گذشته ايجاد شبكه اي كارآمد و عدالت محور براي ارائه كليه مراقبت هاي اوليه بهداشتي و الگوي موفقي براي تربيت نيروي انساني و ادغام آموزش پزشكي، همچنين مصوبات قانوني حمايت كننده موجود مثل بند اصلاحي ماده 89 برنامه ششم توسعه كه وزارت بهداشت را مكلف به اجراي موارد زير نموده است: نظام خدمات جامع و همگاني سلامت، اولويت پيشگيري بر درمان و مبتني بر مراقبت هاي اوليه سلامت با محوريت نظام ارجاع مبتني بر پزشك خانواده، سطح بندي خدمات، پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان، و يا مصوبه استانداردهاي ملي پيوست سلامت كه در خرداد ماه سال 92 در شوراي عالي سلامت تصويب و توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ شده است ولي هنوز به اجرا در نيامده است. يكي از شاخص هاي روشن و كمك كننده به اجراي بند دوم در سياست هاي ابلاغي، تعيين تكليف توليت و تولي گري اين حوزه است كه به روشني در بند 7 به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي سپرده شده است. وزارت بهداشت در اين سياست ها مسئول سياست گذاري، برنامه ريزي، ارزشيابي و نظارت است. وزارت بهداشت تاكنون از اين توان حقوقي خود بخوبي استفاده نكرده است. به نظر مي رسد اين باور در ساير نهادهاي مجري مثل وزارت رفاه، صنعت و معدن و كشاورزي بخوبي نهادينه نشده است. به منظور تدوين سياست و برنامه ريزي براي دستيابي به اهداف اين بند مثل ساير بندها ضرورت دارد ابتدا نگرش اصلي كشور به موضوع سلامت تبيين و دورنماي مراقبت هاي پيشگيرانه اوليه، بيمارستاني و درازمدت و كيفيت آن ها معلوم شود. (3)کليدواژگان:
رويكرد سلامت همه جانبه و انسان سالم، مخاطرات و آلودگي هاي تهديدكننده سلامت، نظام پايش، نظارت و ارزيابي حقوق بيماران، روز آمد كردن برنامه هاي بهداشتي درماني، پيوست سلامت


لينک کوتاه به اين صفحه:  
 

دوست گرامي:

    با تشکر از همراهي شما به اطلاع مي رساند مطالعه متن مقالات نشريات و خدمات اختصاصي اين سايت تنها براي اعضا و با پرداخت حق عضويت (اشتراک طلايي) امکان پذير است.

  هزینه حق عضویت سالانه(اشتراک طلایی):

  • مشترکان داخل کشور     250.000 ريال (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با همه کارتهای بانکی
  • مشترکان خارج از کشور   50 دلار  (100 مقاله اعتبار اولیه) پرداخت با  Paypal
  اگر عضو سايت هستيد:
     شناسه کاربري:
     رمز عبور:

  اگر عضو سايت نيستيد:
شما با تکميل فرم عضويت و تاييد نشاني ايميل خود در سايت "بانک اطلاعات نشريات کشور magiran.com"  مي توانيد از امکانات اختصاصي اين سايت به شرح زير استفاده نماييد.:
  • دسترسي به متن مقالات پس از پرداخت حق عضويت و فعال سازی اشتراک طلايي
  • استفاده از  فروشگاه سايت و سفارش اينترنتي اشتراک نسخه چاپي نشريات با 10 درصد تخفيف
  • ايجاد فهرست نشريات مورد علاقه براي دسترسي سريع
  • اطلاع از انتشار نشريات مورد علاقه از طريق پست الکترونيکي
  • دريافت روزانه سرخط مطالب روزنامه هاي عضو بر اساس کلمات انتخابي خودتان تا سقف 10 عنوان


آيا مايل به عضويت در بانک اطلاعات نشريات کشور هستيد؟ 
(رايگان)

          

  

 

 
 
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد
ثبت در فهرست علائق

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد آموزش تربيت بدني
متن مطالب شماره 68، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است