|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/8/23: مصاحبه معكوس
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4971 23/8/96 > صفحه 6 (جهان) > متن
 
 


مصاحبه معكوس
گفت وگوي تلويزيوني سعد حريري ابهامات را دو چندان كرد


در پي فشار افکار عمومي مردم لبنان و منطقه و نيز فشار دولت هاي خارجي، حاکمان عربستان سعودي ناگزير شدند با اجراي يک نمايش مضحک جديد، سعد حريري را وادار به مصاحبه اي کنند که نه تنها ابهامات استعفاي او را برطرف نکرد، بلکه ابهامات بيشتري را دامن زد. اين نمايش درواقع به صورتي آشکار نشان داد چگونه رژيم حاکم بر رياض با زير پا گذاشتن همه مقررات و عرف ديپلماتيک نخست وزير کشوري را ربوده و به گروگان گرفته است. مصاحبه شامگاه يکشنبه سعد حريري مصاحبه فردي به گروگان گرفته شده بود و او همان حرف هايي را مي زد که به وي ديکته مي شد؛ همان حرف هايي که در برگه استعفاي او نيز تکرار شده بود.
    
    مصاحبه مشکوک
    در اين خصوص روزنامه نيويورک تايمز در يادداشتي درباره مصاحبه تلويزيوني نخست وزير لبنان نوشت: سعد حريري که اقامت مرموز او در عربستان، خاورميانه را به تلاطم انداخته است، يکشنبه شب در مصاحبه اي تلويزيوني مدعي شد قادر است آزادانه حرکت کند و اين که لبنان را ترک کرد تا از خودش حفاظت کند و ظرف «چند روز» به خانه بازمي گردد. اين اظهارات اولين گفت وگوي او از زمان پرواز غيرمترقبه او به عربستان در سوم نوامبر و استعفاي او يک روز پس از آن در آنجا محسوب مي شود، اما به نظر مي رسد اظهارات او براي ابهام زدايي و کاهش تنش ها بر سر اين که آيا او آزادانه عمل کرده است؛ آيا او گروگان سعودي هاست يا اين که آنها در بخشي از استراتژي گسترده تر خودشان او را مجاب به استعفا کردند تا به رقيب منطقه اي خودشان ايران فشار آورند، کافي نبوده است. چنين سوالاتي را نمي توان تنها با مصاحبه در يکي از شبکه هاي حزب سياسي سعودي گراي حريري و با حضور پائولا يعقوبيان، مجري تلويزيوني که مطابق خط مشي سعودي ها حرکت مي کند، پاسخ داد.
    در اين مصاحبه حريري پاسخ روشني به چرايي اعلام استعفاي خود از عربستان به جاي لبنان، نداد. او همچنين هيچ گونه جزئيات جديدي از آنچه هشت روز پيش به عنوان توطئه عليه جانش توصيف کرده بود، ارائه نکرد. او رنگ پريده و خسته با چشماني گود افتاده اغلب با سرعت به سمتي مي نگريست و اين طور به نظر مي رسيد که به فرد ديگر حاضر در اتاق نگاه مي کند. به همين دليل آن کساني که نگرانند حريري ممکن است تحت فشار قرار گرفته باشد و حتي از طرف عربستان بازداشت شده باشد، از جمله مقام هاي لبناني، ديپلمات هاي غربي و برخي از متحدان سياسي حريري، بعيد است به چيزي کمتر از بازگشت او به لبنان متقاعد شوند.
    دست کم پنج شبکه تلويزيوني لبنان از انتشار مصاحبه يکشنبه حريري خودداري کرده و مي گويند هنوز مشخص نيست حريري قادر بوده باشد آزادانه صحبت کند. ميشل عون، رئيس جمهور لبنان پيشتر گفته بود هر آنچه حريري از عربستان بگويد «بازتاب حقيقت نيست و نتيجه شرايط مرموز و مشکوکي است که در پادشاهي عربستان در جريان است و بنابراين نمي تواند معتبر باشد.»
    
    درخواست لبناني ها
    نبيه بري، رئيس مجلس لبنان گفت: استعفاي حريري جز در خاک لبنان پذيرفته نمي شود. وي يادآور شد: استعفاي حريري بايد براساس يک اقدام قانوني و در چارچوب حاکميت ملي لبنان صورت گيرد. در همين حال، ميشل عون، رئيس جمهور لبنان نيز گفت آزادي حريري در رياض محدود و براي اقامت او در رياض شروطي تحميل شده است. ميشل عون از دولت عربستان خواسته بود دلايل ممانعت از بازگشت نخست وزير مستعفي لبنان به بيروت را توضيح دهد.
    رئيس جمهور لبنان در اين خصوص گفت: بيروت نمي تواند قبول کند نخست وزير لبنان در شرايطي به سر ببرد که با توافقات بين المللي مغايرت دارد.
    از سوي ديگر الکساندر زاسيپکين، سفير روسيه در لبنان تاکيد کرد، توافق نظر ملي مبني بر لزوم بازگشت نخست وزير مستعفي به کشورش براي روشن شدن رخدادهاي صورت گرفته وجود دارد.
    وي افزود: ما رويکردهاي منسجم و متوازني را که ميشل عون، رئيس جمهور لبنان طي هفته اخير اتخاذ کرده، مي ستاييم. از سوي ديگر بوريس جانسون، وزير خارجه انگلستان گفت: اميدواريم سعد حريري «بدون تاخير بيشتر» به بيروت بازگردد. وزير خارجه انگليس در ادامه تاکيد کرد «لبنان نبايد به عنوان ابزاري براي درگيري هاي نيابتي مورد سوءاستفاده قرار گيرد.»
    
    ادامه لجاجت سعودي ها
    عربستان سعودي که از بازي سعد حريري نتوانست دستاوردي داشته باشد و بيشتر در افکار عمومي جهان رسوا شد، اکنون سعي مي کند با شيوه اي ديگر به لجاجت هاي خود در لبنان ادامه دهد.
    برهمين اساس مقامات سعودي روز يکشنبه خواستار تشکيل يک نشست فوري از سوي وزراي اتحاديه عرب شدند. همزمان روزنامه الديار لبنان نوشت عربستان از احمد ابوالغيط، دبيرکل اتحاديه عرب خواسته است عضويت لبنان را در اين اتحاديه به حالت تعليق درآورد، اما ابوالغيط با عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهور مصر تماس گرفته و او گفته است اخراج لبنان از اتحاديه عرب اين اتحاديه را ضعيف تر خواهد کرد. همچنين عراق و قطر نيز به اتحاديه عرب هشدار داده اند اگر لبنان از اين اتحاديه اخراج شود آنها نيز از آن بيرون خواهند آمد. گفته مي شود ميشل عون، رئيس جمهور لبنان جبران باسيل، وزير خارجه را مامور رفتن به اروپا و بين المللي کردن مساله بازداشت حريري در رياض کرده است . اقدامات تنش آفرين عربستان سعودي طي دو هفته گذشته و ادامه لجاجت هاي اين رژيم همسايگان منطقه اي را نگران کرده است. به همين مناسبت روزگذشته محمد بن عبدالرحمن آل ثاني، وزير خارجه قطر گفت اتخاذ هرگونه رفتار تنش آميز بين عربستان و ايران احتمالا به ايجاد بحراني جديد منجر مي شود، ولي منطقه تاب تحمل آن را ندارد. آل ثاني در مصاحبه با شبکه تي.آر.تي ترکيه افزود ايران همسايه کشورهاي حاشيه خليج فارس است و ما منافع مشترکي با آن داريم و بايستي بحران به وجود آمده نيز از طريق گفت وگو حل شود.
    
    شرايط حريري سخت تر شد
    روزنامه راي اليوم در يادداشتي به قلم عبدالباري عطوان نوشت: حريري در مصاحبه، دستپاچه بود و صحبت هايي بر زبان آورد که خودش درباره مضمون و پيامدهاي آن متقاعد نشده بود؛ از اين رو لبناني ها و بسياري از عرب ها را که اين مصاحبه را با دقت دنبال کردند، متقاعد نکرد. سعد حريري در هر صورت در وضعي سخت خواهد بود، اگر به لبنان برگردد و آنچه را در مصاحبه گفته بود تکرار کند، گفته خواهد شد که او طرح فتنه در لبنان را هدايت مي کند و اگر برعکس اين حرف ها را بر زبان آورد، يعني اين که روابط خود را کاملا با هم پيمان سعودي قطع کرده است. وي در مصاحبه اش گفت استعفايش براي ايجاد يک شوک مثبت بوده است، اما برعکس استعفاي او ثبات لبنان را به لرزه درآورد و بارديگر دودستگي هاي فرقه اي را احيا کرد.
    مصاحبه معکوس / گفت وگوي تلويزيوني سعد حريري ابهامات را دو چندان کرد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4971 به تاريخ 23/8/96، صفحه 6 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي هلال احمر
شماره 11 (پياپي 2011)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است