|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/10/17: اين همه خبر براي يك سبد كالا
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5112
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3880 17/10/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اين همه خبر براي يك سبد كالا
رفتاري كه برخي مديران در برخورد با سبد كالايي در پيش گرفته اند، به نوعي كرامت انساني شهروندان را هدف قرار مي دهد


در حالي که سبد کالايي اهدايي دولت به مردم از ارزش ريالي چنداني برخوردار نيست، اما تبليغات، اخبار و هياهوهاي ايجاد شده درباره اختصاص آن، رفتاري نه چندان صحيح و عزتمندانه با مردم را تداعي مي کند.
    به گزارش خبرنگار ما، يکي از مهم ترين انتقادهاي مديران دولت يازدهم به دولت هاي قبل، رواج «اقتصاد صدقه اي» بوده است. به گفته آنان، روشي که در گذشته در پرداخت يارانه نقدي و ديگر تسهيلات رفاهي به مردم در پيش گرفته شده بود، عزت و شان دريافت کنندگان را رعايت نمي کرد و در بسياري موارد عزت نفس آنها را خدشه دار مي کرد. با اين حال رفتاري که برخي مديران دولت يازدهم در برخورد با موضوع اهداي سبد کالايي به مردم در پيش گرفته اند، چيزي جز رفتارهاي «صدقه گونه» نيست؛ به طوري که گاه از خلال مصاحبه هاي متعدد، تاکيدهاي فراوان، اعلام متعدد جزئيات سبد و سرانجام تشکيل ستاد اجرايي ويژه براي اعطاي اين سبد اين گونه برداشت مي شود که سبد کالايي يادشده، شايسته صفت «يک سبد و صد هياهو» قرار مي گيرد. درواقع با اين که اعطاي اين سبد و ديگر سبدهاي کالايي به مردم في نفسه ارزشمند و اقدامي در خور تمجيد است، اما روش اعطاي اين سبد طوري است که ويژگي هاي مثبت آن را زير سوال مي برد. اين در حالي است که ارزش سبد کالايي که ديروز 80 هزار تومان به ازاي هر خانوار اعلام شد، حتي در ترکيب ماهانه يارانه افراد هم رقم قابل توجهي به حساب نمي آيد؛ به طوري که اين 80 هزار تومان کمتر از يارانه يک ماه دو نفر از اعضاي خانوار است و هرچند اختصاص آن مفيد است، اما چندان مشکل گشايي از خانوارهاي تحت فشار تورم نمي کند.
    
    رفتاري که برازنده مردم نيست
    يک کار خوب وقتي به روش بد اجرا شود، اثري برعکس برجا مي گذارد. چيزي که دولت يازدهم، هدفمندي يارانه ها را مصداق بارز آن مي شمارد. با اين حال خود دولت جديد نيز با افراط در برخي رفتارهاي تبليغاتي در تخصيص سبد کالايي ظاهرا در همين راه گام گذاشته است. روزي نيست که هر يک از مسئولان دولتي درباره «رايگان بودن» سبد کالايي حرف نزنند.در ده روز اخير دست کم ده ها بار جزئيات اين سبد کالايي شامل کالاهاي خوراکي موجود در آن، روش پرداخت وجه آن و کساني که اين سبد را دريافت مي کنند، اعلام شده است.مشاغل و اقشار گوناگوني مانند طلاب، خبرنگاران، کارگران، کارمندان و... که قرار است اين سبد گرانبها! را دريافت کنند، بارها مورد اشاره قرار گرفته اند.
    دولت براي تخصيص اين سبد کالايي ستاد ويژه در وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزي ايجاد کرده و سرانجام مدير اجرايي تامين، توزيع و نحوه اجراي سبد کالايي ديروز براي اعلام ارزش 80 هزار توماني اين سبد و مثلاده کيلو برنج هندي و دو بسته 12 عددي تخم مرغ درون آن در يک اقدام تعجب برانگيز که شائبه تبليغات دارد، کنفرانس خبري برگزار کرده است. آيا استفاده اين چنين گسترده و تبليغاتي از تخصيص رقمي که چندان بزرگ و قابل توجه نيست، نوعي منت گذاشتن بر سر مردم و زير سوال بردن شان آنها نيست؟ آيا لازم بود بعد از اعلام گسترده اصل مصوبه دولت در اين باره، باز هم تريبون هاي مختلف مشغول اعلام زواياي اين سبد ويژه شوند؟
    
    فروع را اصول قرار داده ايم
    دکتر ابراهيم رزاقي، کارشناس اقتصادي و استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران در اين باره به خبرنگار ما گفت: متاسفانه دولت به جاي اين که نگاه اصولي به موضوع يارانه ها داشته باشد، فروعي چون سبد کالايي را که يک اقدام نمادين و تبليغاتي محسوب مي شود، مدنظر قرار داده است.
    وي افزود: ارائه کالادر گذشته و بخصوص در دوران دفاع مقدس نيز سابقه داشته، اما در آن زمان طوري عمل مي شد که مردم نه از نظر حجم کالاو نه از نظر شان خود دچار معذوريت نشوند.وي اظهار کرد: نگاهي به کالاهاي موجود در اين سبد نشان مي دهد که حجم آن براي تامين نياز دو يا سه ماه يک خانوار کافي نيست؛ شما به حجم کالاهايي که در دوران دفاع مقدس توزيع شد، توجه و آن را با حجم و تنوع کالاي سبد فعلي مقايسه کنيد تا تفاوت را دريابيد.
    رزاقي تصريح کرد: بيشتر مردم دوران کوپن را به خاطر دارند. با وجود تمام ايرادهايي که به آن سيستم وارد بود، احساس مردم هنگام دريافت اين کالاها نامطلوب نبود.
    اما درباره اين سبد طوري تبليغات صورت گرفته که انگار رقم 80 هزار تومان مشکل بزرگي از مردم را حل مي کند. وي گفت: بنابراين بايد به دولت گفت در نگاه جديد به قانون هدفمندي يارانه ها صرفا به نسخه هاي صندوق بين المللي پول توجه نکند و بداند اين صندوق درباره توليدي بودن اقتصاد سکوت کرده است. رزاقي افزود: بنابراين ما بايد به جاي پرداختن بيش از حد به اين اقدام هاي فرعي و نمادين به سمت تقويت توليد ملي، افزايش درآمدهاي مالياتي و حذف تخصيص دلار يارانه اي به واردات برويم و کاري کنيم که طبقات فقير بدون نياز به کمک زندگي کنند.
    در همين حال مدير اجرايي تامين و توزيع سبد کالابا اشاره به اين که قيمت هر سبد کالايي ۸۰ هزار تومان است، گفت: جامعه هدف پيش بيني شده براي دريافت اين سبد ۱۵ ميليون نفر است.
    به گزارش تسنيم، بهمن حاجعلي ديروز در نشست خبري با بيان اين که اين سبد کالايي بيشتر افراد دولتي و تحت پوشش دولت را شامل مي شود، گفت: دولت سعي کرده هديه اي به اين افراد تقديم کند تا هم کمکي به آنها کرده باشد و هم توقعات کارمندان دولت را برآورده کند. دولت از اين طريق هديه اي براي افراد تحت پوشش دولت و همچنين اقشار آسيب پذير جامعه در نظر گرفته است، البته تاکيد مي کنم که نبايد اين سبد کالايي را با کوپني کردن و بن دادن اشتباه گرفت زيرا شرايط جامعه به نحوي است که نيازي نداريم به اين سمت حرکت کنيم.
    وي در مورد جامعه هدف دريافت اين سبدکالايي گفت: کارکنان دولت از جمله رسمي، قراردادي و پيماني، بازنشستگان و مستمري بگيران دولت، سرپرستان خانوار کارگراني که تحت پوشش قانون کار و تامين اجتماعي هستند، سرپرست خانوار عضو جامعه نيروهاي مسلح از جمله بازنشستگان و شاغلان رسمي، قراردادي و پيماني، کارگران، خبرنگاران بنا به تشخيص وزارت ارشاد، دانشجويان متاهل به تشخيص وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد، طلاب حوزه علميه و در نهايت افراد تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي جامعه هدف دريافت اين دو سبد کالايي دولت هستند.
    وي با اشاره به اين که اين سبد تنها به سرپرستان جامعه هدف تعلق خواهد گرفت و اگر در يک خانواده چند کارمند وجود داشته باشد حتما و قطعا تنها به سرپرست خانواده داده مي شود، بيان کرد: برنج، مرغ، تخم مرغ، روغن و پنير در اين دو سبد کالايي قرار خواهد داشت که يکي در نيمه نخست بهمن ماه و ديگري در اسفندماه توزيع خواهد شد. اين کالاها عمدتا از ذخاير داخلي تامين خواهد شد، ولي برنج با توجه به محدوديتي که در بسته بندي آن وجود داشت از برنج هاي وارداتي و هندي استفاده مي شود.
    مديرکل ستاد بسيج اقتصادي با بيان اين که توزيع کنندگان کالادر سراسر کشور مشخص شده و بنا به جامعه هدف براي هر جامعه اي يک شبکه اختصاصي توزيع مرتبط با بنگاه هاي مربوط طراحي شده است به نوعي که اتحاديه کارکنان دولت (اسکاد) متولي تخصيص و توزيع جامعه کارمندان و مستمري بگيران دولت در 31 استان هستند و با توجه به نيازي که به افزايش شعب اين فروشگاه ها وجود داشته درخواست کرده ايم که تعداد شعب فروشگاه هاي اسکاد براي سرعت بيشتر در توزيع افزايش پيدا کند.
    
    اعلام فروشگاه هاي توزيع سبد کالايي دولت
    حاجعلي افزود: اتحاديه مرکزي فرهنگيان در 31 استان مسئول توزيع سبد بين جامعه فرهنگيان بوده و اتحاديه مرکزي کارگران (امکان) براي توزيع سبد کالايي کارگران، فروشگاه هاي اتکا براي نيروهاي مسلح و همچنين فروشگاه هاي شهروند، رفاه، سپه و سازمان ميادين در تهران برنامه ريزي شده که در ايام توزيع براي سرعت بيشتر کمک کنند.
    وي با اشاره به اين که خبرنگاران، طلاب و دانشجويان متاهل با توجه به اين که جامعه هدف آنها محدود است، مي توانند از همه فروشگاه هايي که براي توزيع کالادر نظر گرفته شده است با ارائه کارت شناسايي استفاده کنند، خاطرنشان کرد: خدمات ويژه اي نيز براي افراد تحت پوشش کميته امداد در نظر گرفته شده به نوعي که اين افراد نيز همانند دانشجويان، روزنامه نگاران و طلاب مي توانند از همه شبکه هاي توزيع براي دريافت سبد کالايي خود استفاده کنند، البته شرکت هاي خدمات رساني اختصاصي کميته امداد جزو شبکه توزيع بوده و اين افراد مي توانند به اين فروشگاه ها نيز مراجعه کنند.
    مدير اجرايي تامين، توزيع و نحوه اجراي سبد کالايي ادامه داد: تفاوت عمده اين سبد کالايي با سبدهاي گذشته اين است که نخست اين سبدها کاملارايگان بوده و هيچ فروشگاهي حق دريافت وجهي تحت هيچ عنواني را ندارد، دومين تفاوت اين است که سعي شده اين کالاها به صورت پَک و يکجا تحويل جامعه هدف شود، ولي اگر کسي بخواهد برخي از اين کالاها را در چند نوبت دريافت کند سيستمي طراحي شده که امکان اين کار وجود داشته باشد. سومين تفاوت اين سبد کالايي اين است که دامنه زماني مشخصي براي دريافت آن در نظر گرفته شده است.
    حاجعلي گفت: در هر سبد ده کيلو برنج خارجي هندي، چهار کيلو مرغ شامل دو عدد، دو بسته 12 عددي تخم مرغ، دو عدد روغن مايع 800 گرمي و پنير 800 گرمي با بسته بندي 400 گرمي در اختيار جامعه هدف قرار داده مي شود. وجه اين سبد از طريق سيستم بانکي و زيرساخت هاي الکترونيک روي کارت يارانه نقدي جامعه هدف واريز و آنها مي توانند با مراجعه به فروشگاه هاي مربوط سبد کالايي خود را دريافت کنند. وي با تاکيد بر اين که امکان دريافت نقدي اين پول از طريق کارت ها ميسر نيست، ادامه داد: پس از اين که وزارت رفاه به عنوان دستگاه متولي جامعه هدف را طي امروز يا فردا با پالايش لازم و با توجه به اطلاعات سازمان هدفمندي يارانه ها ارائه کرد، کارت افرادي که مي توانند از اين سبد استفاده کنند، فعال شده و در مورد شيوه دريافت اين سبد و همچنين زمان آن اطلاع رساني خواهد شد.
    مديرکل ستاد بسيج اقتصادي در مورد امکان همپوشاني برخي از افراد جامعه هدف گفت: سعي شده در تعيين جامعه هدف از تکرار دريافت سبد براي برخي خانواده ها که چندنفر جزو دريافت کنندگان سبد کالاهستند، جلوگيري شود و البته اگر سرپرست خانواري جزو مشمولان دريافت سبد کالانبود، اما همسر وي به عنوان مثال جزو خبرنگاران باشد، سعي کرده ايم سامانه خاصي را براي آنها تعريف کنيم و حتي ممکن است کارت مشخصي را براي آنها در نظر بگيريم که بتوانند از اين سبد کالايي استفاده کنند. بنابراين سعي شده ذي نفعاني که مشمول اين سبد کالامي شوند، ولي جزو سرپرست خانوار نيستند نيز از اين سبد کالااستفاده کنند.
    حاجعلي ادامه داد: اين سبدها با توجه به اين که هديه اي از سوي دولت است براي هر خانوار در نظر گرفته شده و تعداد افراد خانوارها در ميزان کالايي که در اين سبد قرار مي گيرد تاثيري ندارد و خانواده اي که سه نفر عضو دارد با خانواده اي که ده عضو دارد تفاوتي در دريافت سبد و کالاهاي آن با يکديگر ندارند.
    وي افزود: اگر کسي در مدت زمان معيني براي دريافت سبد کالايي مراجعه نکند با توجه به اين که زمان کافي براي تحويل سبد در نظر گرفته خواهد شد، دليلي براي حفظ اين سبد وجود ندارد و به نوعي سهميه اين فرد سوخت خواهد شد.
    
    اين همه خبر براي يک سبد کالا / رفتاري که برخي مديران در برخورد با سبد کالايي در پيش گرفته اند، به نوعي کرامت انساني شهروندان را هدف قرار مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 3880 به تاريخ 17/10/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 239 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات سياسي جهان اسلام
متن مطالب شماره 24، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است